Jak wybrać podkład antypoślizgowy (rodzaje materiałów)

Trudno wyobrazić sobie mieszkanie bez dywanów zdobiących wnętrze. Ale nie tylko to jest ich funkcjonalny cel. Dodatkowo odgrywają rolę w podwyższeniu stopnia izolacji cieplnej i akustycznej. Do produkcji dywanów i wykładzin podłogowych używa się różnych materiałów. Dlatego często pojawia się problem, gdy dywan ślizga się po podłodze. W takim przypadku podkład antypoślizgowy pomoże poprawić sytuację.

Kryteria wyboru

Wyboru antypoślizgowego podkładu dywanowego dokonuje się z uwzględnieniem kilku czynników. Przede wszystkim zwracają uwagę na materiał. Do tych celów wykorzystywane są różne opcje:

 • akryl;
 • guma;
 • silikon;
 • ​​
 • materiał piankowy;
 • gumowana nić i tak dalej.

Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest grubość podłoża. Fakt ten jest w stanie nie tylko wykluczyć poślizg, ale także poprawić inne właściwości dywanu, na przykład zwiększyć stopień miękkości. W przypadku, gdy dywan jest dość duży, nie jest konieczne wykonanie podkładu dla całego produktu, wystarczy kupić kilka kawałków, które są równomiernie rozłożone pod dywanem i przymocować krawędzie, środek i rogi.

Następnie oceniany jest rodzaj dywanu, jego wymiary i grubość.Na podstawie tych cech dobiera się rodzaj podłoża:

 • W przypadku dywanów małych, których wymiary nie przekraczają 1×1,5 m, dobiera się cienką siatkę antypoślizgową. Szczególnie ważne jest, aby dywan nie ślizgał się, jeśli znajduje się w pomieszczeniu o dużym natężeniu ruchu.
 • W przypadku dużych dywanów o wymiarach 2 × 3 m lub większych odpowiedni jest naturalny podkład. Filcowa wyściółka poradzi sobie ze swoim bezpośrednim zadaniem i dodatkowo zabezpieczy wykładzinę podłogową. W normalnych przypadkach wystarczy grubość 0,5 cm, ale jeśli chcesz uzyskać miękkość i większą amortyzację, możesz wziąć 1 cm grubości, ale zwykle jest to niepotrzebne.
 • Aby nie ślizgać się cienkiego produktu dywanowego z krótkim włosiem, wybiera się podkładki kombinowane. Zwykle jest to połączenie filcu i gumy. Takie produkty są w stanie nie tylko zapobiegać zginaniu w rogach, ale również zapewniają dokładne dopasowanie na całej powierzchni. W takich przypadkach grubość przekładek waha się od 0,3 do 0,5 cm
 • W przypadku grubych przedmiotów idealna jest mata pod dywan o grubości 0,6 cm, ponieważ duża grubość wykładziny będzie przeszkadzać w chodzeniu ze względu na znaczną różnicę między poziomem podłogi a powierzchnią wykładziny.

Jak przymocować siatkę antypoślizgową do dywanu

Aby zwiększyć prawdopodobieństwo przymocowania wykładziny do siatki antypoślizgowej, należy zastosować dodatkowe środki. Zwykle w tej roli działa taśma dwustronna.Należy go przymocować od seamy strony dywanu, nakleić na niego siateczkę, następnie produkt odwrócić i umieścić w wyznaczonym miejscu.

Wymiary podkładu

Wymiary podkładu dywanowego różnią się w zależności od materiału, z którego jest wykonany. Niektóre opcje należy podnieść i umieścić o 1 do 2 cm krócej na całym obwodzie niż dywan.

Niektórzy producenci od razu produkują dopasowane podkłady w połączeniu z dywanem. W związku z tym mają różne kształty:

 • prostokątne;
 • kwadrat;
 • runda;
 • owalny i inne.

Nie ma potrzeby dobierania rozmiaru podkładu do rozmiaru dywanu. Jest zwykle sprzedawany w rolkach. Produkt kupowany w wymaganej długości. Koszt jest zwykle ustalany na 1 metr bieżący.

W przypadku dużych dywanów należy zakupić podkłady antypoślizgowe pod dywan w kilku częściach. Połączenie części odbywa się za pomocą specjalnej taśmy. Za jego pomocą możesz niezawodnie łączyć części podłoża.

Antypoślizgowe narożniki dywanowe

Antypoślizgowe gumowane narożniki są dobrym rozwiązaniem problemów z poślizgiem dywanu.Świetnie nadają się na przedmioty umieszczane w przedszkolu lub na śliskiej podłodze w łazience. Z wyglądu są to małe trójkąty przymocowane do rogów dywanu.

Na filmie:przegląd silikonowych narożników do dywanów.

Rodzaje podkładów

Różnorodność podkładów antypoślizgowych do wykładzin dywanowych zapobiegających poślizgom na wykładzinach podłogowych, takich jak laminat, płytki ceramiczne i linoleum, jest dość duża. Zasadniczo podłoża klasyfikuje się zgodnie z rodzajem materiału, z którego są wykonane. Wszystkie mają swoje własne cechy i niuanse w użyciu.

Poliuretan

Produkty ze spienionego poliuretanu są jedną z najpopularniejszych opcji wśród konsumentów. Wygodny do użytku domowego. Z kolei pościel z pianki poliuretanowej ma kilka podgatunków. Przedstawmy charakterystykę niektórych z nich.

Pianka zwykła

Materiał wykonany jest z pianki poliuretanowej, która jest wykonana z materiałów nie pochodzących z recyklingu.Jego gęstość jest zupełnie inna - od najniższej do najwyższej. W szczególności na wyściółkę pod dywan stosuje się gumę piankową o wysokim stopniu gęstości.

Wybierając gumę piankową, najpierw przyglądają się jej właściwościom technicznym. Musi mieć odpowiednią gęstość iw pełni odpowiadać właściwościom technicznym dywanów.

Regularna pianka charakteryzuje się obecnością „kieszeni powietrznych”. Są w stanie nadać produktowi dywanowemu dodatkową miękkość. Ale ten sam fakt powoduje, że produkt szybko traci swoje właściwości pod wpływem nacisku. Dlatego na podłoże stosuje się produkty o wysokiej gęstości.

Pianka odbita

Do produkcji tego materiału używa się różnych kawałków pianki. Takie podłoże różni się od zwykłej gumy piankowej obecnością w swojej strukturze wielobarwnych cząstek.Występuje również w różnych gramaturach i grubościach, dzięki czemu nadaje się do wszystkich rodzajów dywanów.

Guma

Antypoślizgowe podkładki dywanowe wykonane z gumy piankowej. Stosowany głównie w przestrzeniach komercyjnych i publicznych.Starają się ich nie używać w salonach. Od gumowanych opcji, które można stosować w życiu codziennym - połączenie gumy i filcu.

Indywidualne użycie filcu nie zmniejsza poślizgu. Funkcję tę pełni warstwa gumy znajdująca się na spodzie uszczelki.

Filc

Istnieją antypoślizgowe maty filcowe wykonane z włókien naturalnych i syntetycznych.Głównie wybierany do dość ciężkich i grubych dywanów orientalnych. Takie podłoża są w stanie zapewnić dobrą amortyzację, dodatkową izolację cieplną i akustyczną.

Wełna

Wełniane ochraniacze pomagają konsumentom uczulonym na inne materiały. Należą do nich zwykle produkty lateksowe.Naturalny materiał biologiczny jest nie tylko przyjazny dla środowiska, ale po ściśnięciu jest w stanie przywrócić pierwotną strukturę.

Podkłady te nie są odpowiednie dla użytkowników, którzy są bezpośrednio uczuleni na wełnę.

Guma

Gumowe dywaniki antypoślizgowe są alternatywą dla modeli PVC.Materiał jest przydatny w sytuacjach, gdy potrzebna jest cienka podszewka. Ale guma nie jest w stanie zapewnić izolacji cieplnej i akustycznej, a także przyzwoitej amortyzacji.

Podkład klejący

Bardzo cienki podkład o grubości nieprzekraczającej 1 mm, odpowiedni do bardzo gładkich podłóg.Posiada wysokie właściwości antypoślizgowe. Jest w stanie chronić wykładzinę przed różnymi uszkodzeniami, takimi jak nacisk nóżek mebli, pojawienie się zadrapań z włóknami na seamy strony dywanu.

Uszczelka impregnowana jest klejem akrylowym, za pomocą którego mocowana jest do wykładziny i podłogi. Dobra odporność na koła wózka inwalidzkiego.

W sklepie Ikea możesz dokonać wyboru materiału wysokiej jakości. Samoprzylepna siatka ułatwi pielęgnację produktu dywanowego. Koszt podłoża z Ikei to 189 rubli za 2 metry bieżące.

Samoprzylepny podkład z kłaczkami

Jest to produkt, który ma kłaczki po obu stronach i jest pokryty klejem. Jego celem jest zastosowanie go do powłok gładkich i tekstylnych.Wykonane z włókna szklanego zabezpieczonego najcieńszą folią z tworzywa sztucznego. Podłoże impregnowane jest klejem akrylowym. Jego grubość jest nieco większa niż konwencjonalnego paska klejącego i wynosi 2,5-3 mm.

Obecność runa zwiększa właściwości antypoślizgowe i mocowanie na produktach. Takie podłoże doskonale nadaje się do tych obszarów domu, w których panuje duży ruch.

Podkład dywanowy ma wiele zalet. Produkt można kupić w sklepach Ikea, które działają w kilku dzielnicach Moskwy. Maty antypoślizgowe, narożniki i tasiemki można również kupić w internetowych sklepach z dywanami.

Proste i radykalne rozwiązanie antypoślizgowych dywanów (1 film)

Różne opcje podłoża (33 zdjęcia)

.