Jak wybrać kompaktową klatkę schodową na drugie piętro [główne typy konstrukcji]

Wzrost liczby pokoi w domach wiejskich wynika z nadbudowy drugiego piętra, jest to szczególnie typowe dla gęsto zaludnionych sektorów prywatnych. Takie projekty budowlane nie są przestronne, dlatego klatka schodowa powinna być nie tylko stylowa i wygodna, ale także kompaktowa. Nie zapomnij jednak o bezpieczeństwie tego projektu. W tym artykule przyjrzymy się, jakie powinny być schody do małych pomieszczeń, ich główne zalety i odmiany.

Kryteria wyboru

Montując schody do małych otworów w wiejskim domu lub na wsi, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na cechy konstrukcyjne wybranego modelu. Przed złożeniem zamówienia zaleca się konsultację ze specjalistą, biorąc pod uwagę nie tylko styl wnętrza, ale również czynniki decydujące o wygodzie późniejszej eksploatacji schodów.

Kryteria te obejmują:

 • Małe wymiary– wymiary konstrukcji muszą odpowiadać powierzchni pomieszczenia, szczególnie w ograniczonej przestrzeni.
 • Wygoda- antypoślizgowy materiał stopni, odpowiednia wysokość balustrady.
 • Bezpieczeństwo- stosowanie materiałów wysokiej jakości i przestrzeganie zasad montażu.

Do wyboru małej drabiny należy podchodzić ze szczególną odpowiedzialnością. Należy wziąć pod uwagę życzenia wszystkich najemców i specyfikę budynku. Jeśli w domu są małe dzieci, opcja bez poręczy będzie bardzo nieodpowiednia. Warto również zrezygnować ze stosowania stromych konstrukcji, ponieważ dziecko może potykać się przez niedbalstwo i spadać głową w dół.

Ważny jest również dobór poziomu stopni – uczniom i emerytom trudno będzie stale wspinać się na wysokie poziomy.Aby zwiększyć bezpieczeństwo konstrukcji, wyłóż schody wykładziną dywanową. Będzie wyglądać stylowo i uniknie problemu śliskich podłóg.

Dlaczego małe drabinki są tak popularne? Odpowiedź na to pytanie tkwi w wszechstronności projektu, w jego zwartości. Wynika to również z głównego zadania schodów - właściwego rozmieszczenia wolnej przestrzeni dzięki unikalnej konstrukcji, która pozwala tak ułożyć schody, aby nie zajmowały dużo miejsca, a jednocześnie były wygodne do ciągłego użytkowania.

Oprócz zalet wynikających z zastosowania tego typu konstrukcji, warto zwrócić uwagę na główną wadę schodów kompaktowych – muszą być wykonane jak najbardziej strome (kąt jest nie mniejsza niż 45 stopni, a głębokość stopni jest minimalna). Na zewnątrz takie drabiny wyglądają na bardzo zwarte, ale nie są bezpieczne.

W celu poprawienia wydajności drabiny konieczne jest zamontowanie poręczy lub specjalnych uchwytów (które będą wygodne do trzymania podczas schodzenia lub wchodzenia).

Rodzaje schodów do małych pomieszczeń

Obecnie istnieje wiele modeli małych schodów, z których każda ma zarówno zalety, jak i wady działania. Na wybór projektu mają wpływ wymiary klatki schodowej, jej kształt, szerokość, długość i wysokość. Ostateczny wynik stylizacji zależy od prawidłowego obliczenia tych parametrów.

W przypadku ograniczonej przestrzeni doskonałym rozwiązaniem byłoby zamontowanie następujących modeli małych schodów na drugie piętro:

 • Śruba.Są to niebezpieczne konstrukcje oryginalnej formy. Nie nadaje się do domów z osobami starszymi i małymi dziećmi.

 • Obrotowy.Zapewniają maksymalną oszczędność miejsca – często rezerwowane na apartamenty dwupoziomowe.

 • Modułowy.Są one bardzo poszukiwane ze względu na ich nietypowy kształt i stylowe wzornictwo, a do ich produkcji często stosuje się drogie materiały.

 • Dołączone.Wyglądają jak drabiny i są bardzo niestabilnymi konstrukcjami.

 • Krok gęsi.Cechą charakterystyczną tych modeli jest to, że można je podtrzymywać tylko jedną stopą.

 • Poddasze.Ich główną wadą jest konieczność nieustannego porządkowania konstrukcji przed kolejnym zastosowaniem.

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę kształt schodów - konstrukcja spiralna nadaje się do okrągłych i kwadratowych; wąski otwór, najlepiej małe schody na drugie piętro.

Jeśli bezpieczeństwo jest dla Ciebie najważniejsze, polecamy zwrócić uwagę na drabiny w kształcie litery U - są najwygodniejsze w użytkowaniu, choć zajmują dużo miejsca.

Na filmie:główne rodzaje schodów.

Drewniane

Do wykonania takich konstrukcji można użyć różnych materiałów, ale drewno wciąż jest bardzo poszukiwane.Drewniana klatka schodowa w małym wiejskim domu służy nie tylko jako ważny element stylistyczny pomieszczenia, ale także oszczędza miejsce w sąsiednich pokojach.

Drabiny z naturalnego drewna cieszą się popularnością ze względu na niewątpliwe zalety tego tradycyjnego materiału budowlanego:

 • przyjazność dla środowiska;
 • trwałość;
 • łatwość przetwarzania;
 • niezawodność;
 • różne gatunki drewna.

Najlepszą opcją jest umieszczenie klatki schodowej na środku salonu lub jadalni, dzięki czemu zajmą one minimalna przestrzeń i organicznie wpasuje się w każdy projekt. Ważne jest, aby kolorystyka schodów była połączona z ogólnym projektem, a stopnie były łatwe do przenoszenia.

Drewniana drabina świetnie nadaje się do małych otworów i jest najbezpieczniejszą wersją popularnych małych modeli.

Jeśli planujesz samodzielnie wykonać podstawę schodów, zwróć uwagę na metalową ramę (na którą nałożone jest drewniane płótno).Ta opcja może być łatwo wykonana nawet przez początkującego mistrza. A wyłożone drewnem stopnie długo zatrzymują ciepło i dają poczucie komfortu.

Modułowy

Dzięki nowoczesnej technologii możliwe do stworzenia najbardziej niesamowitych projektów... Ta zasada dotyczy bardziej schodów modułowych.Takie modele na małej przestrzeni prezentują się nietypowo, a nawet ekstrawagancko ze względu na unikalny montaż i pozwalają „pobawić się” przestrzenią.

Zaletą takich modeli jest możliwość samodzielnego montażu w zależności od wybranej formy. Tak więc drabina modułowa może mieć kąt prosty lub nachylenie 180 stopni, być spiralna, spiralna, zaokrąglona lub w kształcie litery L. W tym przypadku parametry otwarcia nie mają większego znaczenia - takie schody można montować w długich, wąskich, krótkich i szerokich niszach.

Niewłaściwie zaprojektowane klatki schodowe stanowią ogromne zagrożenie dla mieszkańców domu, zwłaszcza klatki schodowe modułowe stosowane w przestrzeniach zamkniętych. Odpowiedzialnie podejdź do wyboru firmy budowlanej, lepiej powierzyć to profesjonalistom, aby uniknąć problemów w przyszłości.

Pamiętaj, że strome schody nie są bezpieczne dla dzieci i osób niepełnosprawnych.

Eksperci wskazują kilka podstawowych wskazówek dotyczących wyboru schodów modułowych do małych pomieszczeń (salony, korytarze, jadalnie):

 • Aby określić wymiary konstrukcji, należy zmierzyć powierzchnię pomieszczenia i wykonać pomiary otworu (w którym następnie zostaną zainstalowane schody).
 • Prosta konstrukcja modułowa jest bardzo niebezpieczna, w trakcie budowy klatki schodowej należy wyposażyć w barierkę ochronną.
 • Dla wygodniejszego poruszania się na ostrych zakrętach zalecamy zwrócenie uwagi na schody bez podstopnic (takie modele są łatwe w montażu i wygodne).
 • Wybierając projekt konstrukcji, nie zapominaj o balansie kolorystycznym i jedności stylistycznej pomieszczenia, zwłaszcza wystroju salonów.

Schody w małych pomieszczeniach (w mieszkaniach dwupoziomowych) powinny być najpierw bezpieczne, a potem piękne i łatwe w obsłudze. Kompaktowe zakręty będą doskonałym uzupełnieniem wąskiego otworu, rozwiążą problem zagospodarowania przestrzennego pomieszczeń, a jednocześnie zaoszczędzą dużo miejsca w domu. Ta opcja jest optymalna do szybkiego przemieszczania się między piętrami, chociaż wąskich stopni nie można nazwać bezpiecznymi.

Bezpieczny

Głównym niebezpieczeństwem małych konstrukcji jest obecność wąskich stopni i ostrych zakrętów. Dlatego do wyboru tego elementu wnętrza należy podchodzić ze szczególną odpowiedzialnością. Ważne jest uwzględnienie czynnika „przestrzegania wymiarów i parametrów” – decyduje on o bezpieczeństwie schodów w małych pomieszczeniach. Wymiary biegów schodowych powinny być takie same, a balustrady nie powinny być zbyt wysokie.

Kolejnym ważnym punktem przy wyborze schodów jest nachylenie stopni, ponieważ silne odchylenie w jedną lub drugą stronę może prowadzić do upadku.W celu poprawy bezpieczeństwa zakrętów modułowych opracowano specjalne przepisy. Przestrzeganie ich pozwoli uniknąć wypadków.

Normy bezpieczeństwa dotyczące wyboru małych konstrukcji:

 • Optymalna odległość w pionie od powierzchni stopni do sufitu nie powinna być mniejsza niż dwa metry (ta zasada nie dotyczy modeli strychowych).
 • ​​
 • Zwróć uwagę na długość otworu - po zakończeniu wszystkich prac konstrukcja nie powinna przeszkadzać w normalnym ruchu między pierwszym a drugim piętrem.
 • Minimalna szerokość otwarcia to 60 centymetrów. Upewnij się, że drabina pasuje do tej figury.
 • Dyskomfort może wynikać z niewłaściwej wysokości bieżnika.

Czasami kompaktowe konstrukcje czynią pomieszczenie jeszcze bardziej niewygodnym, zajmując i tak już ograniczoną przestrzeń. Jeśli w mieszkaniu nie ma miejsca na zorganizowanie zakrętu klatki schodowej, należy pomyśleć o umiejscowieniu zewnętrznej klatki schodowej w bocznej niszy.

Przez lata praktyki budowniczowie odkryli jedną prostą prawdę - im większa klatka schodowa, tym wygodniej jest poruszać się między piętrami i pokojami i odwrotnie.

Główny problem z małymi otworami to konieczność ciągłego pochylania się, aby przejść z jednego pomieszczenia do drugiego. Dlatego jeśli dopiero planujesz budowę wiejskiego domu lub poważne naprawy w mieszkaniu, nie oszczędzaj na miejscu na aranżację schodów. To uchroni Cię przed problemami z doborem odpowiedniego projektu w przyszłości. I nie zapominaj, że głównym kryterium w tym przypadku nie jest atrakcyjność zewnętrzna, ale bezpieczeństwo.

Błędy w projektowaniu schodów w drewnianym domu (1 wideo)

Rozwiązania projektowe dla małych domów (52 zdjęcia)

(35 4)
.