Jak wybrać kolor sofy we wnętrzu: fachowa porada

Sofa w mieszkaniu pełni ważną funkcję. To centralny mebel. Jego kolor musi pasować do wnętrza. Producenci oferują różne opcje, ale konieczne jest wybranie mebli, biorąc pod uwagę kilka punktów.

Podstawowe zasady doboru

Wybierając dowolne meble, człowiek kieruje się przede wszystkim własnym gustem i funkcjonalnością modeli. Profesjonaliści zalecają przy zakupie kierować się kilkoma ogólnymi zasadami:

  1. Starannie dobieraj materiał tapicerki. Ten punkt należy wziąć pod uwagę, jeśli w domu są dzieci lub zwierzęta. Tkanina powinna być odporna na uszkodzenia, plamy łatwe do usunięcia, a wełna nie powinna się kleić.
  2. Przy wyborze modelu kieruj się własnymi preferencjami, zamiast dążyć do popularnych opcji. Moda szybko mija, ale sofa pozostaje. Powinno być wygodne, wygodne.
  3. Określ wymaganą funkcjonalność. Jest to konieczne, aby wybrać odpowiednią opcję dla rodzaju mechanizmu, obecność pudełek na pościel. Jeśli sofa nie będzie służyła jako miejsce do spania, warto przyjrzeć się możliwościom nieskładania.
  4. Zastanów się nad kolorem tapicerki. Nie zachowuj się pochopnie, odcień mebli powinien idealnie pasować do wnętrza. Musisz zrozumieć, że kolor sofy jest stałym, stałym wskaźnikiem. Takie meble funkcjonują już ponad rok, a spontaniczny wybór koloru sprawi, że szybko się znudzą i będą denerwować.
  5. Jeżeli nie można skontaktować się z projektantami, warto jeszcze przed rozpoczęciem remontu samodzielnie przemyśleć styl wnętrza i kolorystykę. W przyszłości wszystkie materiały i meble będą kupowane na podstawie naszych własnych decyzji.

Stosując się do tych prostych zasad można z powodzeniem dobrać odpowiednią wersję sofy.

Sofa do różnych pomieszczeń

Oprócz ogólnych porad dotyczących wyboru sofy warto zastanowić się nad rodzajem pomieszczenia, w którym meble mają zostać zainstalowane. Uwzględnia to cechy pomieszczenia i jego funkcjonalność.

Do kuchni

W kuchni postawili sofę, aby odpocząć nad kubkiem herbaty i przyjąć gości. Uwzględnia się tutaj wielkość pokoju. W małej kuchni warto wybrać sofę w jasnych kolorach. Pomoże wizualnie powiększyć przestrzeń. Jasne odcienie mogą zaburzyć równowagę wnętrza, nawet jeśli wykończenie jest wykonane w tych tonach.

Jasna opcja dobrze pasuje do dużej kuchni. Stanie się rodzajem elementu zagospodarowania przestrzennego. Dzieje się tak, gdy kuchnia, jadalnia i salon są połączone w jednym pomieszczeniu. Nie możemy zapomnieć o łączeniu mebli z wnętrzem, dekoracją i designem.

Do salonu

Sofa w salonie pełni zupełnie inną funkcję, jest centralną częścią pokoju. To w tym pokoju możesz eksperymentować z kolorem i wzorami mebli lub preferować spokojne odcienie.

Najważniejsze, żeby nie zapomnieć o kompatybilności sofy i wystroju pomieszczenia. W ciemnym, słabo oświetlonym pomieszczeniu lepiej kupić model w jasnym kolorze, wizualnie powiększy przestrzeń.

​​​​

Do sypialni

W sypialni sofa powinna być jak najbardziej wygodna. Nie zaleca się wybierania jasnych odcieni, lepiej preferować spokojne tony. Pomoże Ci to lepiej się zrelaksować. Należy wziąć pod uwagę mechanizm składania. Sofa powinna organicznie pasować do wnętrza pod każdym względem - kolorem, rozmiarem, kształtem, funkcjonalnością.

Do przedszkola

Pokój dziecięcy jest zwykle urządzony w jasnych, ale „niewybuchających” kolorach. Musisz wybrać sofę, biorąc pod uwagę kilka punktów:

  1. Czy dziecko będzie na niej spać? Do snu lepiej jest preferować spokojne, jednolite kolory.
  2. Styl dekoracji pokoju. Meble z rysunkami samochodów i niebieskimi odcieniami nie są odpowiednie dla dziewczynek, różowe i czerwone dla chłopców.

Nie wybieraj zbyt dziecięcej sofy, zawsze pamiętaj, że dziecko szybko dorośnie i trzeba będzie zmienić meble.

.