Jak wybrać drabinę: różne opcje i profesjonalne porady

Drabina jest atrybutem obowiązkowym wszelkich prac budowlanych. Przydaje się również w życiu codziennym: można na nim powiesić żyrandol, wkręcić żarówkę i wyciągnąć rzeczy z antresoli. W domkach letniskowych taki model schodów jest po prostu niezastąpiony - bez niego nie będzie można zbierać plonów, ścinać drzew i ocieplać szklarni. Możesz zrobić drabinę schodkową własnymi rękami lub kupić ją w specjalistycznym sklepie. Obecnie na rynku istnieje szeroki wybór tych produktów i nie zawsze jest łatwo dokonać wyboru. W tym artykule dowiesz się, jak wybrać drabinę i na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Główne kryteria wyboru drabiny

Drabina składana składa się z dwóch sztywne ramy i połączenie na zawiasach. Może być również wyposażony w platformę, dodatkowe akcesoria oraz element ubezpieczeniowy.

Przy wyborze drabiny należy wziąć pod uwagę następujące kryteria dla tego typu konstrukcji:

 • niezawodność montażu (rodzaj konstrukcji i materiał produkcji);
 • stabilność strukturalna i łatwość użytkowania;
 • wymiary, waga i łatwość montażu;
 • zabezpieczenie schodów;
 • jakość stopni (obecność powierzchni antypoślizgowej);
 • dostępność dodatkowych akcesoriów (dywany dielektryczne, haczyki).
 • ​​​​

Uwaga! Przy wyborze drabiny należy zwrócić szczególną uwagę na integralność konstrukcji - niepożądana jest obecność ostrych narożników, wiórów, pęknięć, nierówności, zadziorów.

Jeśli planujesz zrobić drabinę własnymi rękami, zadbaj o jakość materiałów i ściśle przestrzegaj zasad bezpieczeństwa. Tak więc górne platformy (powyżej półtora metra od podłogi) muszą być zabezpieczone i zainstalowane poręcze.

Do samodzielnej produkcji odpowiednia jest opcja w postaci przenośnych drabin z podestem wykonanym z drewna.Najważniejsze jest prawidłowe sporządzenie schematu i przestrzeganie go na wszystkich etapach pracy. Aby ruch był wygodny, krok kroków nie powinien przekraczać dwustu pięćdziesięciu milimetrów. Zaleca się uzupełnienie dolnych końców rozpórek specjalnymi gumowymi elementami nośnymi.

Warto również zauważyć, że do domów wiejskich najlepszym rozwiązaniem będzie aluminiowa drabinka transformatorowa. Następnie przyjrzymy się cechom tego typu konstrukcji.

Według rodzaju konstrukcji

Pierwszą rzeczą, od której należy zacząć przy wyborze drabiny do daczy jest jego celem. Przed zakupem zdecyduj, do czego może być potrzebna drabina mobilna, w jakich warunkach będzie używana.Istnieją dwa główne rodzaje drabin: domowe i profesjonalne (w zależności od rodzaju konstrukcji i maksymalnych obciążeń).

Drabiny domowe są mniejsze i nie są przeznaczone do pracy na dużych wysokościach.

Na wideo:drabiny – czym różni się drabina zawodowa od domowej.

Ponadto produkty są klasyfikowane według materiału produkcyjnego, wysokości roboczej, wysokości platformy i wielu innych parametrów. Każde z tych kryteriów wpływa na wybór konkretnego modelu.

Obecnie drabiny żelazne są uważane za najbardziej niezawodne. Dzielą się na dwie kategorie:

 • Jednostronne.Nadaje się do użytku w kraju, są to tzw. modele ogrodowe, są małe i mobilne).

 • Dwustronne.Częściej stosowane w produkcji, ale nadają się również do częstego użytku domowego. Główną cechą jest to, że dwie osoby mogą nad nimi pracować jednocześnie).

Rozróżnia się również opcje wiszące, składane, mocowane, przesuwane, w kształcie litery L. Jednak najlepszą opcją są produkty transformatorowe.Modele te są niewielkie, bardzo praktyczne i łatwe w obsłudze. Niezależnie z jakiego materiału jest wykonana (drewno, stal, metal, aluminium) jest to wielofunkcyjna, kompaktowa i trwała konstrukcja klatki schodowej.

Drabinka transformatorowa w różnych pozycjach

Według marki

Roboty budowlane, a także będą doskonałym asystent w ogrodzie i w prywatnym domu. Drabina domowej roboty to najbardziej ekonomiczna opcja z możliwych. Jednak nie każdy może sam wyprodukować wysokiej jakości produkt. Teraz w sklepach można znaleźć różnorodne modele produktów wykonanych z drewna, metalu i materiałów łączonych, ale jak wybrać model, który Ci odpowiada?

Eksperci polecają produkty takich marek jak „Eiffel”, „Krause” i „Zubr”. Produkty tych marek wyróżnia idealny stosunek ceny do jakości.

Przy wysokości platformy

Wysokość platformy to odległość od podstawy do górnego rzędu stopni. Ten parametr może się różnić w zależności od modelu drabiny metalowej.Warto zauważyć, że ostatnio popularne stało się wykonywanie stopni z innego materiału (zamiast podpór).

Wysokość platformy zależy od przeznaczenia produktu. Tak więc, jeśli planujesz użyć klatki schodowej w mieszkaniu do prac budowlanych, maksymalny wskaźnik wynosi dwa metry. W przypadku budowy domu na wsi wysokość terenu musi wynosić co najmniej trzy metry.

Wzdłuż długości schodów

Aluminiowe drabinki domowe (do remontów mieszkań, do prac ogrodowych) mają cztery stopnie. Taka wysokość wystarczy do codziennych zadań. Drabiny profesjonalne są trwalsze, mocniejsze, ale cięższe. Najczęściej są to modele dwustronne lub tzw. transformatory. Takie konstrukcje drabinowe składają się z kilku sekcji i mają pięć lub więcej stopni. Długość produktu oznacza wysokość od podpory do sufitu i minus jeden metr.

Według liczby sekcji

Jak już powiedzieliśmy, transformatory składają się z kilku sekcji. Najczęściej są to produkty wykonane z metalu do użytku profesjonalnego. Wyróżnia je długa żywotność, wytrzymałość oraz łatwość montażu. Z kolei drabiny aluminiowe są bardziej kompaktowe, dzięki czemu mają szerokie zastosowanie.

Wyróżnijmy trzy warianty drabin:

 • Jednosekcyjne.Najczęściej są to dołączone modele schodów i drabin bez funkcji transformacji.
 • Dwuczęściowy.Są bardzo popularne i łączą w sobie możliwość przekształcenia się w zwykłe schody lub wygodną drabinę.
 • Trzyczęściowy.Te metalowe wyroby posiadają szereg dodatkowych funkcji, a ich kluczową cechą jest maksymalna wysokość robocza i trwałość.

Według liczby stopni

Drabiny ogrodowe różnią się w zależności od kilku kryteriów - produkt rodzaj, materiał wykonania, przeznaczenie, wysokość i długość schodów, ilość stopni. Modele składane to optymalne rozwiązanie do prac sezonowych.Należy zauważyć, że stopnie na składanych drabinach mogą znajdować się z jednej lub z dwóch stron.

Klasyfikacja według liczby stopni:

 • Dwa lub trzy stopnie.Są to małe drabinki drewniane lub metalowe na potrzeby domowe, najczęściej domowe produkty w postaci taboretów.

 • Od czterech do siedmiu kroków.Są to przenośne modele z drewna lub stali, które doskonale nadają się do zastosowań w wysokich sufitach.

 • Osiem lub więcej kroków.Są to profesjonalne produkty do użytku na zewnątrz.

Według większości ekspertów nie należy oszczędzać na zakupie drabiny. Drabina stalowa to najbezpieczniejsza, najbardziej niezawodna i trwała opcja. Jeśli potrzebujesz go tylko raz w roku lub na czas remontu, preferuj niedrogie modele - drewniane lub aluminiowe.

Maksymalne obciążenie

Maksymalne obciążenie robocze odnosi się do maksymalnej masy, jaką może utrzymać górny stopień produktu, pozostając stabilny. Ten parametr w dużej mierze zależy od cech konkretnego modelu klatki schodowej (obecność kół, uszczelek na podporach).Drabiny przenośne są zaprojektowane dla średniej wagi osoby około osiemdziesięciu kilogramów. Produkty trzyczęściowe mogą wytrzymać do stu pięćdziesięciu kilogramów.

Zgodnie z materiałami

Konstrukcje. Najpopularniejsze są modele stalowe, aluminiowe i drewniane.Również na rynku można znaleźć produkty z duraluminium. Niektórzy producenci, starając się nadać produktom niezwykły wygląd, wykonują kroki z jednego materiału, a pozostałe części z innego.

Możesz zrobić drabinę własnymi rękami, w tym celu musisz zdecydować o liście narzędzi, narysować rysunki i wybrać materiał. Jeśli masz umiejętności pracy ze spawarką, wykonanie aluminiowej drabiny jednosegmentowej nie będzie trudne.

Najpopularniejszą opcją do samodzielnej produkcji są drewniane dwuczęściowe schody.

​​

Dzięki wysokości roboczej

Produkty gospodarstwa domowego i niektóre profesjonalne mają wysokość roboczą od pięciu do sześciu metrów. Drabiny stołowe są bardziej zwarte, ich wysokość wynosi około dwóch metrów. Jeśli chodzi o transformatory, ich wysokość robocza może wynosić od trzech do siedmiu metrów. Trzysegmentowe drabiny aluminiowe mają wysokość roboczą dziesięciu metrów, co ułatwia prowadzenie prac naprawczych.

Według kraju produkcji

Eksperci zwracają uwagę na niezawodność i bezpieczeństwo niemieckich produktów, a także wygodę i szeroki zakres zastosowania modeli rosyjskich.Wybór schodów zależy od wielu parametrów. I pamiętaj, że drogie zagraniczne schody nie zawsze są lepsze niż domowe. Firmy takie jak Elkop, Tarko, Alyumet, Krause i Vershina zajmują czołowe pozycje na rynku tego typu towarów.

Wybierając drabinę, można pomylić się w różnorodności modeli, ponieważ laikowi trudno jest zrozumieć, co odróżnia produkt wysokiej jakości od zwykłego podróbki w wysokiej cenie. Kupując drabinę, zwróć uwagę na wytrzymałość konstrukcji, jej wygląd i brak pęknięć.

Najlepsza drabina do pracy i do domu (1 wideo)

Różne modele drabin (42 zdjęcia)

.