Jak wizualnie powiększyć przestrzeń tapetą: poszerzenie wąskiego pokoju

Problem wąskich i małych pomieszczeń jest znany wielu. I każdy próbuje to rozwiązać na różne sposoby. Trudności pojawiają się zwłaszcza przy doborze materiałów wykończeniowych, bo nigdy nie wiadomo, jak harmonijnie zostaną połączone we wnętrzu małego pokoju. Jeśli chcesz, aby Twój dom był przytulny, pomimo niewielkiej powierzchni, najlepszym sposobem będzie wybór tapety do małego pokoju, wizualnie zwiększającej przestrzeń.

Co powiększy pokój?

Małe lokale są nieodłącznym elementem wielu mieszkań Chruszczowa. A warunki nie pozwalają na satysfakcjonującą przebudowę - ilość miejsca pozostaje taka sama i nie uda się stworzyć "przedłużenia". Jak optycznie powiększyć pomieszczenie?Istnieje kilka prostych sposobów wizualnego dodania „powietrza” do przestrzeni. Przede wszystkim jest to zastosowanie zasłon i luster.

Niewielki pokój można zmienić dobierając odpowiednie zasłony. W tym celu należy pamiętać o podstawowych zasadach:

 • wybieraj jasne kolory i cienkie, luźne tekstylia;
 • płótna powinny być długie, ściśnięte w formie akordeonu, opadające na podłogę;
 • kolory zasłon należy łączyć z okładziną ścienną, niedopuszczalne jest stosowanie kontrastowych i ciemnych odcieni;
 • Należy unikać linii poziomych, dużych wydruków i rysunków.

Najwłaściwszym wyborem będą jasne, jasne i ciepłe kolory półprzezroczystych zasłon.Powinny być dłuższe niż okno i zajmować powierzchnię podłogi, dając tym samym złudzenie wysokich sufitów.

Lustra są najpopularniejszą i najprostszą techniką, którą należy stosować ostrożnie. Nadmiar luster może nie powiększyć małego pomieszczenia, a wręcz przeciwnie, zamienić go w pudełko zapałek.

W przypadku pomieszczeń prostokątnych zwyczajowo umieszcza się lustro na jednym z dłuższych boków.W ten sposób przestrzeń pomieszczenia zostaje „odcięta” i przyjmuje kształt kwadratu. Zwykle podobny problem wąskiej przestrzeni występuje w korytarzach i korytarzach.

​​​​

W mieszkaniach z łazienkami oszczędzają metry kwadratowe. Lustra, szkło i błyszczące powierzchnie naprawią tę wadę.W łazience warto zrezygnować z ram i zastosować lustrzane panele – daje to efekt swobody. Na ściany zastosowano płytki z błyszczącym wykończeniem, prysznic oddzielony jest szklanymi drzwiami, a sufit jest lustrzany.

Używamy fototapety

Używają też fototapety, która optycznie powiększa pomieszczenie. To dość piękny i skuteczny sposób.Ale należy wziąć pod uwagę specyfikę każdego z obrazów. Nie wszystkie rysunki na panelu dadzą pożądany rezultat.

Tapeta powiększająca przestrzeń powinna zawierać obrazy skłaniające do głębi obrazu:

 • leśna ścieżka;
 • ulica w dużym mieście;
 • podwodny świat.

Kolejną zasadą jest to, że pionowe obrazy podnoszą optycznie sufit.

Dobór i klejenie papieru fotograficznego to złożony proces i istnieje kilka tajemnic projektowych, które pomogą prawidłowo umieścić panel w małym pomieszczeniu:

 • Tapetę z perspektywą należy przykleić na ścianę pomieszczenia, w którym nie ma okien i drzwi.
 • Nie zasłaniaj ani nie przecinaj obrazu meblami. Na ścianę z fototapetą nadaje się niska sofa, stół lub łóżko.
 • Im mniejsze pomieszczenie, tym jaśniejszy wzór tapety powinien być.
 • Do pomieszczeń, które wychodzą na słoneczną stronę, wybierz chłodne kolory, a dla tych, którzy potrzebują światła, odpowiednie są ciepłe kolory.

Projektanci często używają również podświetlenia do tapet.Ta metoda ma miejsce. Znajduje zastosowanie zarówno w małych, jak i dużych pomieszczeniach. W przypadku małych lamp należy używać małych lamp. Można je umieścić w gzymsie, "podnieść" szafki nocne lub łóżko.

Często stosuje się również oświetlenie wbudowane we niszach - pomaga to uzyskać efekt trójwymiarowości i wizualnie dodać przestrzeń do pomieszczenia.

Na wideo: fototapeta powiększająca przestrzeń.

Kolory i wzory na tapecie

Tapetę do małego pokoju należy dobierać biorąc pod uwagę kolor i wzory, które się na nich znajdują.Wiele osób boi się łączyć jasne ściany i meble w obawie, że się połączą i wnętrze będzie nudne. Istnieje wiele udanych przykładów projektów z wykorzystaniem bieli, szarości, beżu. Dla małego pokoju będzie to najlepsze rozwiązanie.

Należy pamiętać, że meble powinny mieć inny odcień - być ciemniejsze niż tapeta i otaczające wnętrze.

Opcje kolorów chłodnych są odpowiednie. Pracują nad rozszerzeniem. Należy zrezygnować z następujących:

 • Kontrasty. Wizualnie pocięli pokój na kawałki. Nadają się do stosowania w większych pomieszczeniach. Na przykład za ich podział na strefy. Ta metoda nie zadziała na małych obszarach.
 • Żywe, nasycone kolory. Takie tło wizualnie zawęzi pomieszczenie i zamieni je w pudełko.
 • Duże i kontrastujące wzory. Ich percepcja w takim pomieszczeniu ulegnie pogorszeniu, ponieważ rysunki wymiarowe podkreślają niewielki obszar, a jasność pogarsza sytuację.

Ściana kontrastowa jest dozwolona. Aby to zrobić, jedną stronę w pokoju wyróżnia się wzorem.Lepiej, jeśli są to kształty geometryczne. Co jest specjalne? Kolorystyka tej powierzchni powinna być spokojna i niezbyt odbiegająca od ogólnego stylu. W ten sposób okaże się, że oszukuje oczy - każda osoba pomyśli, że przestrzeń jest większa niż w rzeczywistości.

Istnieje kilka zasad ozdabiania ścian tapetą:

 • Przeciwne strony można udekorować w tej samej kolorystyce, ale przeciwstawiając im zimne i jasne odcienie.
 • Jak skrócić długie ściany? Aby to zrobić, użyj tapety z małym nadrukiem, lepiej zostawić duży rysunek na krótkie ściany.
 • Ukośne umieszczanie obrazów na płótnach z tapetami również wizualnie rozciągnie przestrzeń.
 • Szeroko rozpowszechniona jest również metoda różnego nasycenia barw. Aby osiągnąć pożądany efekt, spód ścian wkleja się ciemniejszymi tonami, a jasnymi umieszcza się na górze. Ta metoda jest idealna do małych pomieszczeń z niskimi sufitami.
 • Dopuszcza się również zmianę tapety ze wzorem i bez. Jednak, aby powiększyć objętość pomieszczenia, zwykłe płótna powinny być większe niż tapeta z ornamentem.
 • Zalecane są błyszczące wykończenia. Tworzą wzrost powierzchni pomieszczeń, ponieważ mają właściwości odbijania obiektów przed nimi.

Poszerzenie wąskiego pomieszczenia

Jednym z najtrudniejszych jest wystrój wąski pokój. A jeśli wciąż jest w nim mało miejsca, musisz być bardzo ostrożny przy wyborze dowolnego projektu. A przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań powinieneś przeczytać porady profesjonalistów, jak wizualnie powiększyć wąski pokój.

Głównym problemem takiego pomieszczenia jest zasięg jednego z boków. Aby je przybliżyć, możesz użyć następujących technik:

 • Umieść lustro na długiej ścianie. Spowoduje to wizualne przycięcie pomieszczenia i zamieni prostokątną strukturę w kwadrat.

 • Użyj tapety w ciepłych kolorach. Przyklejając taką osłonę po drugiej stronie można nieco zmniejszyć odległość.

 • Pasy poziome - powinny być wąskie i lekkie. Tak więc jednocześnie okazuje się, że rozciąga się ściany na wysokość i wyrównuje pomieszczenie.

 • Kontrasty. Aby stworzyć równowagę w wąskim pomieszczeniu, umieść inny wzór na krótkich ścianach. Jeden z nich jest mały, a drugi duży.

 • Do ciemnych i wąskich przestrzeni zaleca się przykleić jaśniejszy pasek tapety na ściana, która ma najmniejszą ilość pokrycia. Pomoże to wyrównać ogólną strukturę.

Meble do powiększenia pokoju​​

Urządzanie małych przestrzeni również wymaga poważnego traktowania. Prawidłowy wybór zależy od wielu czynników: koloru, kształtu, wielkości i stylu pojedynczego elementu.

Wyrzucić nadwymiarowe stery.Ogromne szafy i sofy już dawno wyszły z mody. Można je zostawić tylko z powodu miłych wspomnień. Ale potrafią zrujnować każde wnętrze. Lepiej zwrócić się do stylowych i zajmujących niewiele miejsca przedmiotów. Można je łatwo przenosić, transportować, a nawet ukryć w przypadku zmiany projektu.Konstrukcje do zabudowy lub meble, które można przekształcać, są również bardzo praktyczne.

Trzymaj się minimalizmu

Ważne jest, aby wybrać wystrój i meble w określonym stylu. Jedną z najlepszych opcji jest zaawansowana technologia.Przeznaczony jest dla młodych i aktywnych osób, które potrzebują funkcjonalności i komfortu w domu. Materiały użyte do stworzenia tego stylu to szkło i metal. Przyczyniają się do przewiewnej atmosfery, więc hi-tech

Istnieje wiele sposobów na powiększenie pokoju. Mogą to być tapety, materiały, meble i elementy dekoracyjne. Jednak każdy powinien wiedzieć, jak prawidłowo z nich korzystać. W przeciwnym razie może się okazać zupełnie inny wynik, a otaczające wnętrze stanie się jeszcze mniejsze.

Ogólne wskazówki dotyczące zwiększania przestrzeni (2 filmy)

Pomysły na dekorację pokoju (40 zdjęć)

.