Jak ulepszyć balkon własnymi rękami (+30 zdjęć)

Balkon jest częścią mieszkania, można powiedzieć, że jest to wizytówka właściciela. Każdy może dowolnie dysponować dodatkowymi licznikami, ale o wiele przyjemniej jest uświadomić sobie, że teren jest wykorzystywany racjonalnie, ale wygląda przyzwoicie. Nie jest trudno uszlachetnić go własnymi rękami, najważniejsze jest rozstanie z niepotrzebnymi rzeczami, które były tam przechowywane od lat.

Aranżacja balkonu własnymi rękami pozwoli Ci na urzeczywistnienie własnych pomysłów oraz uzyskanie zielonego terenu na zewnątrz mieszkania i wykorzystanie go w dowolnym momencie.

Naprawa posadzki balkonu

Po oczyszczeniu przestrzeni często można znaleźć uszkodzoną płytę betonową i zbrojenie wystające z tego. Po usunięciu wszystkich obszarów kruszącego się betonu należy uporządkować podłogę.

Biorąc pod uwagę, że balkon zawsze ma niewielkie nachylenie w kierunku ulicy, należy zakupić nieco więcej mieszanki cementowo-piaskowej niż przy wylewaniu prostej warstwy.

Przed naprawą podłogi będziesz musiał przerobić zewnętrzne ściany balkonu, przykrywając je profilowaną blachą. Lepiej wybrać arkusz o neutralnym kolorze. Dopiero potem konieczne jest wykonanie szalunku z desek, aby cement nie spływał na głowy przechodniów lub sąsiadów mieszkających poniżej.

Sposób rozcieńczenia mieszanki można przeczytać na każdym opakowaniu, gdzie podane są wszystkie proporcje. Dla każdej marki cementu stosunek wody do suchej mieszanki jest inny. Jest jedno zastrzeżenie, chociaż balkon jest częścią mieszkania, brak ogrzewania sprawia, że ​​jest to część ulicy.Wybierając mieszankę cementowo-piaskową, lepiej, aby zawierała cement mrozoodporny. Po wlaniu warstwy cementu do szalunku należy pozostawić go do wyschnięcia co najmniej jeden dzień.

Zadaszenie balkonu

Mając podłogę blisko ścian trzeba będzie uważać, aby woda nie wchodź teraz do środka... Nie jest to trudne - wystarczy zamknąć boki balkonu tym samym profilowanym arkuszem i wykonać baldachim z góry z wąskiego kawałka poliwęglanu.

Nie trzeba do tego celu wiercić płyty betonowej, przeszkadzając sąsiadom z góry. Możesz zrobić baldachim na drewnianych klockach.

Wysokość bloczków musi odpowiadać wysokości balkonu. Sekcja może mieć wymiary 4x4 lub 5x5 - to nie ma znaczenia. Aby stworzyć niezbędne nachylenie do odprowadzania wody, górną część pręta należy odciąć pod kątem 30⁰. Możesz to zrobić sam za pomocą piły do ​​metalu lub wyrzynarki. Mocując szynę między prętami o nachyleniu równym kątowi cięcia ich górnej krawędzi, powstaje dodatkowe podparcie dla przyłbicy.Poliwęglan można przymocować do prętów i szyny za pomocą wkrętów samogwintujących z szerokimi główkami - jest bardziej niezawodny i piękniejszy niż sadzenie go na gwoździach.

Pozostaje tylko za pomocą grubego drutu przymocować pręty do narożnych metalowych elementów balkonu. Możesz zabezpieczyć drewno przed deszczem i ukryć łączenia blachą profilowaną za pomocą zdobienia białych narożników służących do okładzin panelami PCV.

Jeśli dom jest stary, a cegła nie wygląda najlepiej, panele PCV mogą być świetną ozdobą wnętrza.

Pokryj balkon panelami

Najważniejsze to nie wybierać jasnych kolorów paneli i konkretnych wzorów. W przypadku pokoju wychodzącego na ulicę bardziej wskazane jest przyjęcie neutralnych tonów. Nawet ci, którzy nigdy nie pokryli ścian panelami lub deskami, całkiem możliwe jest wykonanie pracy od początku do końca własnymi rękami. Aby to zrobić, będziesz potrzebować cienkich drewnianych listew do skrzyni, wiertarki (najlepiej perforatora), paneli, kołków, śrub, zszywacza budowlanego ze zszywkami.

Przy poszyciu pomieszczenia panelami często stosuje się ich układ pionowy, dlatego listwy należy układać poziomo na ścianie.W rogach ścian będziesz musiał przymocować drążki o takich samych wymiarach jak te, które trzymają markizę. Panele są lekkie, nie ma sensu robić częstego toczenia. Wystarcza na 3 listwy na ścianie i między słupkami daszka. Części drewniane są mocowane do ściany za pomocą wkrętów samogwintujących w kołku. Łatwiej i łatwiej przeprowadzić ten etap pracy śrubokrętem.

Panele mocuje się do listew za pomocą drążka do tapicerki. Wsporniki doskonale trzymają panele, tworząc wrażenie monolitycznej ściany. Te same rogi pomogą ozdobić narożniki okładziny, ukryją nacięcia i drobne wady „chodzących” ścian.

Tak więc krok po kroku, powoli, myśląc przez tydzień własnymi rękami nad każdym krokiem naprawy, możesz przekształcić balkon.

Dekoracja

Rośliny ozdobne to najlepsza ozdoba otwartego balkonu latem. Nie trzeba kupować sadzonek i hodować kwiatów w skrzynkach. Większość gospodyń domowych ma w domu bezpretensjonalne kwiaty, takie jak pelargonie. Ten kwiat jest tak zadowolony z otwartego powietrza, że ​​kwitnie przez całe lato. A kwiatostany tego typu roślin mają wiele kolorów i odcieni - biały, czerwony, różowy, pomarańczowy.

Wystarczy umieścić kilka uchwytów na doniczki brzozowe na zewnętrznej ścianie domu lub zamontować pionowy stojak, balkon natychmiast zamieni się w kwitnącą altanę.

Tutaj należy postawić ławkę do odpoczynku lub parę składanych krzeseł. Możesz zrobić sklep i kwietniki własnymi rękami. Pnące rośliny pomogą stworzyć z balkonu altanę oplecioną bluszczem. Nie musisz używać winogron ozdobnych, ogórka ani bocji ogrodowej. Jak się zakorzenią, jest kwestią otwartą.A powtarzające się odmiany truskawek wyróżniają się tym, że jak wszystkie kręcone, za pomocą czułków trzymają się lin, gałązek i innych występów. Ich zielenie są gęste i owocują od końca czerwca do końca października.Taki przydomowy ogród można zaaranżować własnymi rękami w miejskim otoczeniu.

Gdzie suszyć pranie?

Rozsądnym pytaniem dla każdej gospodyni jest to, gdzie wysuszyć ubrania, jeśli balkon jest stworzony do wypoczynku. Okna zasłonięte rzędami trzepoczącej pościeli wyglądają źle, ale nie wszyscy mieszczanie mają inną okazję. Istnieje wyjście, aby wysuszyć ubrania na balkonie bez narażania ich. Aby to zrobić, musisz ciągnąć liny nie pod sufitem, ale pod balustradą.

Nie można też ściągać lin po każdym suszeniu. Składana suszarka bębnowa to świetne rozwiązanie do umieszczania prania. Jak mówią, wilki są karmione, a owce bezpieczne.

Przeszklony balkon

Spraw, aby przeszklony balkon stał się jeszcze wygodniejszym miejscem do wypoczynku własnymi rękami. Jeśli przeszklenie jest panoramiczne, można zastosować rolety lub żaluzje od strony balkonu - uchroni to maleńkie pomieszczenie przed nadmiernym nagrzewaniem się. Ale najlepszą ochroną przed palącym słońcem będzie folia atermiczna.

Właściwości folii atermicznej są takie, że nie ograniczając przenikania światła do pomieszczenia, odpycha ona promienie słoneczne, co w upalny dzień utrzymuje chłód na balkonie.

Przeszklony balkon daje duże możliwości aranżacji wnętrz. Okładziny ścienne można wykonać z naturalnego drewna, co pomoże dodatkowo ochronić pomieszczenie przed mrozem w okresie zimowym.Aby balkon nadal służył jako dodatkowe pomieszczenie do przechowywania, z tej samej płyty wagonu można wykonać szafkę.To prawda, że ​​nie jest to zbyt kompatybilne z przeszkleniem panoramicznym, a jeśli ściany boczne są zszyte, to szafka będzie pasować bardzo organicznie.

Szafka na balkon

drzwi ze sklejki. Ściana domu będzie jedną ścianą szafki, a sufit balkonu będzie blatem. Podczas montażu ściany szafki z desek można użyć listew o średniej grubości, przykręcając je od wewnątrz za pomocą wkrętów samogwintujących. Te listwy posłużą jako podstawa półek. Drugi rząd listew przykręcany jest do ściany.

Do zamocowania drzwi szafy potrzebne będą zawiasy fortepianowe lub zwykłe - cokolwiek chcesz. Jeżeli taka szafka ma mieć 2 drzwi, to należy również zamocować na ścianie pionową listwę tak, aby szerokość ściany zewnętrznej i krawędź listwy znajdowały się w tej samej odległości od końcowej strony balkonu, jeśli taka jest nie celowa asymetria.

Galeria wideo

Galeria zdjęć

)
.