Jak szybko i łatwo czyścić wełnę z dywanu: sprawdzone metody i dostępne produkty

Dywany zawsze wymagają dodatkowych opieki, jak również wszelkich materiałów. Tylko terminowe czyszczenie gwarantuje zachowanie reprezentacyjnego wyglądu produktu. Dotyczy to zwłaszcza mieszkań i domów, w których żyją zwierzęta. W tym artykule przyjrzymy się, jak czyścić wełnę z dywanu w domu, jakie metody istnieją i które są najskuteczniejsze.

Zalecenia ogólne

Ważne jest, aby sierść zwierząt była czyszczona regularnie, im dokładniej, tym lepiej. W przeciwnym razie nawet zdrowa osoba może rozwinąć alergie (szczególnie u dzieci). ​​

Ilość sierści zwierząt można zmniejszyć stosując proste wskazówki:

 • Dywany należy od czasu do czasu odkurzać.Najlepsza opcja to raz w tygodniu. Jeśli zwierzę linieje, częstotliwość takiej procedury powinna wzrosnąć.
 • W miejscach, gdzie zwierzę śpi, szczególnie dużo gromadzi się wełna.Lepiej wybrać do tego specjalny kącik i nauczyć swojego zwierzaka przebywania w tym miejscu.
 • Właściwa pielęgnacja psa lub kota jest również ważna.W tym celu należy okresowo kąpać i czesać zwierzę, ostatnią czynność najlepiej wykonać na zewnątrz podczas spaceru.
 • Zaleca się monitorowanie stanu zdrowia zwierzęcia.Częste linienie może być oznaką poważnej choroby.

Niezależnie od metody czyszczenia dywanu niezastąpione staną się inne zalecenia:

 • Przed użyciem jakiejkolwiek metody usuwania sierści zwierzęcej na dywanie, zaleca się użycie odkurzacza z konwencjonalną dyszą. Pomaga to uporać się z kurzem i dużymi zanieczyszczeniami. Wtedy podczas dodatkowego czyszczenia nie pojawią się żadne przeszkody. Odkurzacz sam usuwa kłaczki znajdujące się na wełnianej powierzchni.

 • Przed obróbką dywanu należy najpierw usunąć wełnę ze wszystkich powierzchni znajdujących się powyżej (meble tapicerowane, stoły, otwarte półki). Podłogi należy odkurzyć i przetrzeć wilgotną szmatką. W przeciwnym razie wynik nie będzie doskonały.

 • Nie należy nadużywać czyszczenia na mokro. Dywany nie tolerują zbyt dużej wilgoci. Najmniej tolerują go wiskoza i materiały naturalne. Raz w tygodniu to optymalna częstotliwość czyszczenia na mokro. I za każdym razem stos produktu musi być dokładnie wysuszony.

Na filmie:jak radzić sobie z linieniem u kotów.

Teraz możesz przejść do bardziej szczegółowych porad dotyczących tego, jakie środki zaradcze można zastosować, aby rozwiązać problem z sierścią właściciela kota lub psa.

Metody czyszczenia

Jak usunąć sierść kota lub psa z dywanu? Jest kilka sprawdzonych metod, które przydadzą się każdemu: jest to użycie zwykłych szczotek i przy pomocy odkurzacza piorącego oraz zwykłych gąbek piankowych, a nawet taśmy klejącej. Konkretna opcja czyszczenia jest wybierana w zależności od tego, które z tych narzędzi są dla Ciebie dostępne.

Guma piankowa jest odpowiednia w sytuacjach, gdy runo dywanów nie jest zbyt długie. Ale czyszczenie niestrzępiących się dywanów jest dość proste - tutaj, powiedzmy, opcja z rolką, taśmą klejącą. Zasady są wszędzie takie same, zakłada się, że środek czyszczący po kocie jest po prostu kilkakrotnie przenoszony po powierzchni i można wszystko usunąć.

Turboszczotka odkurzacza

Wiele nowoczesnych modeli odkurzaczy posiada specjalne szczotki, które same się obracają. Podczas czyszczenia dywanów to właśnie to narzędzie może być używane zamiast konwencjonalnych ssawek, ponieważ działa szybciej.Ale musisz czyścić wszystko powoli, tylko w tym przypadku wystarczająca ilość sierści psa lub kota osiądzie na powierzchni obrotowej szczotki.

Warto zauważyć, że dywany jedwabne i wełniane nie będą traktowane w ten sposób zbyt często.

Odkurzacz

Zabieg ten nie tylko usunie wełnę lub włosy, ale także inne cząsteczki przylegające do powierzchni... Odkurzacz piorący posiada specjalną ssawkę - automatycznie kontroluje dopływ detergentu, a szczotka dokładnie i intensywnie wypłukuje każdy kłaczek dywanu.Jednak cała wełna, która nagromadziła się w tej grubości, nie może być zebrana nawet przy użyciu tej techniki, a produkt dywanowy będzie musiał być suszony po każdym zbiorze.

Mokra miotła

Zwykła miotła nasączona wodą pomoże usunąć większość nagromadzonej wełny.Doskonałym rezultatem takiego czyszczenia będzie, jeśli przez chwilę nie będziesz chodził po powierzchni, a potem znów chodzisz z miotłą. Wtedy nie będzie śladu kota ani psa.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę kilka punktów:

 • Metoda jest odpowiednia dla domów, w których żyją długowłose rasy zwierząt domowych.
 • Miotła nie jest w stanie usunąć krótkich włosów, które stały się dość sztywne.
 • Miotła nie czyści wełny, która jest zbyt głęboka.

Szczotki mokre

specjalnie do obróbki ręcznej. Włosie pędzla powinno mieć średnią twardość.Miskę z wodą należy również przygotować wcześniej. Pędzel zwilża się wodą, a następnie usuwa z niego wełnę. Czyszczenie dywanu z wełny odbywa się w tym samym kierunku co runo dywanu. Delikatne ruchy okrężne pomagają, jeśli pierwsza próba się nie powiedzie.

Od czasu do czasu szczotkę trzeba płukać, a następnie ręcznie zebrać włosy owinięte wokół włosia.

Metoda wyróżnia się pracochłonnością, ale jej skuteczność praktycznie nie budzi wątpliwości. Ułatwia to wybór zarówno średniej, jak i długiej wełny. W obecności zwierząt krótkowłosych czyścimy również prostymi szczotkami.

Zmywaki ze sztywnej pianki

Zmywaki twarde są dostępne w każdym sklepie z narzędziami. Przecierają również dywany w kierunku włosia.W tej operacji wełna stopniowo zwija się z jednej krawędzi dywanu na drugą. Ruchy powinny odbywać się tylko w jednym kierunku, tak jak w przypadku zbierania wody z mebli.

Dokładnie opłucz gąbkę w wodzie, gdy się zabrudzi. Tylko nie poruszaj losowo urządzeniem tam iz powrotem, w przeciwnym razie sierść psa lub kota pozostanie, a powierzchnia dywanu ulegnie pogorszeniu z dużym prawdopodobieństwem.

Metodę tę można nazwać skuteczną, ale ma ona znaczenie przy pracy z gęstymi dywanami wyposażonymi w niskie runo.

Mop z gąbką

Narzędzie to zyskało dość dużą popularność, ponieważ czasami ułatwia sprzątanie mieszkania. Z wyglądu narzędzie przypomina zwykły mop, tylko zamiast drewnianej podstawy - uchwyt z gąbką.To urządzenie było pierwotnie przeznaczone do czyszczenia podłóg i płytek, ale może być używane do usuwania wełny z dywanu.

Istnieje kilka zaleceń:

 • Wilgotna gąbka po prostu powoduje, że wełna spływa z powierzchni.
 • Wystarczy wykonać ruchy w jednym kierunku, a potem pozostaje już tylko zbieranie peletów.
 • Gąbka jest okresowo czyszczona z wcześniej przywartej sierści kota.

To czyszczenie ma jedną zasadniczą zaletę - nie przesyca włosa.

Odkurzacz i płyn do zmiękczania tkanin

Płyny zmiękczające można stosować również na dywanach...Takie środki pomagają zmiękczyć wszystkie kosmki (w szczególności sierść psa). Nadają się nie tylko produkty lniane, ale także odżywki do włosów.

Do czyszczenia najpierw weź pojemnik ze spryskiwaczem, do którego wlewa się około 200 ml odżywki i szklankę wody. Wszystko jest starannie obwiniane. Środek jest równomiernie rozprowadzany na dywanie, po czym trzeba trochę poczekać, a następnie odkurzyć.

Ważne! Najpierw wypróbuj tę opcję na małym obszarze, a dopiero potem przejdź do reszty przestrzeni.

Gumowe rękawiczki i specjalne mitenki

Gumowe rękawiczki mają jedną główną właściwość - przyciągają włosy. Aby zebrać wełnę z obicia dywanu lub sofy wystarczy założyć rękawiczki medyczne wykonane z lateksu, namoczyć je w wodzie i przesunąć po powierzchni.

Inne produkty również nadają się do czyszczenia dywanu:

 • Produkty gospodarstwa domowego.Stosowane są podczas sprzątania na wilgotno w domu, a także podczas czyszczenia kanalizacji agresywnymi środkami.

 • Rękawice specjalne.Te rękawiczki są sprzedawane w sklepach zoologicznych i są przeznaczone do pielęgnacji psów. Z jednej strony są wykonane z gęstej gumy i mają jakieś kolce.

Szczotki i skrobaki do okien

Guma jest generalnie materiałem która przyciąga wszelkiego rodzaju kosmki i włosy i przyczynia się do tego, że wełna spływa z każdej powierzchni. Wystarczy wziąć szczotkę lub skrobak z gumowaną podstawą, a następnie chodzić po powierzchni szybkimi i krótkimi pociągnięciami. Przyrząd należy okresowo czyścić z przywierającej do niego sierści kota.

Na filmie:jak łatwo zebrać wełnę z dywanu i meble tapicerowane.

Wałki klejące

Wałki klejące są zaklejone odpowiednią taśmą, wszystko do niej przylega, szczególnie dobrze owłosienie.Pierwotnie przeznaczone do czyszczenia ubrań, dobrze sprawdzają się również w czyszczeniu dywanów. Wystarczy skierować prosty wałek po dywanie w różnych kierunkach i kilkakrotnie przejść po powierzchni. Cały brud przyklei się do taśmy, co jest łatwe do czyszczenia.

Główną wadą takiego czyszczenia jest to, że wałki są bardzo małe, a ponadto mogą całkowicie przestać działać, jeśli zbyt dużo kociej sierści przyklei się do powierzchni.

Taśma samoprzylepna lub taśma klejąca

Zasada pozostaje taka sama jak w poprzednim przypadku. Tyle, że samo urządzenie kosztuje mniej.Możesz wybrać taśmę lub taśmę, która jest bardzo lepka.Do czyszczenia wystarczy odciąć mały kawałek produktu i przesunąć lepką stronę po powierzchni dywanu. W razie potrzeby łatwo wymienić taśmę na czystą, gdy tylko się zabrudzi.

Metalowe szczotki do szczotkowania psów

Metalowe szczotki mogą być używane do szczotkowania dywanów w taki sam sposób jak właściciele zrobić ze swoimi futrzanymi zwierzakami.Proces jest czasochłonny, ale wynik nie zawiedzie. Możliwe będzie nawet pozbycie się bardzo głębokich cząstek.

Na dywanach z krótkim włosiem te pędzle radzą sobie gorzej. A narzędzie musi być używane ostrożnie, aby sam dywan się nie złamał.

Papier ścierny

Najlepiej nadaje się do tego średnie lub grube ziarno.Długie włosy i miękka sierść są zbierane z równą wydajnością. Takiego urządzenia nie można używać na wyrobach pętelkowych i tkanych, dywanach z długim włosiem, może ulec uszkodzeniu i wtedy nie będzie możliwe usunięcie wady.

Mastyks konstrukcyjny

Po dywanie można chodzić tylko z tzw. - jest to specjalny nietwardniejący materiał uszczelniający...Taka masa będzie w stanie zebrać na sobie dosłownie całą wełnę. Jak tylko oryginalne właściwości zostaną utracone, wystarczy wymienić element na inny. W takim przypadku mastyk powinien pozostać tylko lekko lepki. W ten sam sposób możesz użyć dowolnej mieszanki o odpowiednich właściwościach.

Szczotki do ubrań

Szczotki przeznaczone do ubrań nie mają długiego i sztywnego włosia, więc jest to świetna opcja dla delikatnych dywanów, które wymagają szczególnie ostrożnego obchodzenia się. Dzięki temu urządzeniu wełna po prostu zwija się w grudki, po czym bardzo łatwo ją usunąć.

Jest to jedna z długich i żmudnych metod czyszczenia, ale pozwala uzyskać pożądany efekt przy minimalnych kosztach.

Wymieniliśmy główne metody czyszczenia z wełny. Twoim zadaniem jest wybrać opcję, która na pewno nie zaszkodzi włosowi i podstawie dywanu. Lepiej jest, gdy istnieje możliwość skontaktowania się ze specjalistami do pracy. Zrobią wszystko za niską cenę, a jakość i efekt nie będą budzić wątpliwości.

Wyniki różnych metod (3 filmy)

Co można wykorzystać do czyszczenia dywanów (50 zdjęć)

.