Jak stół jest podawany w różnych krajach świata: cechy etykiety na stole

Od czasów starożytnych służba uosabiała pełen szacunku stosunek właściciela domu do swoich gości. Ta starożytna sztuka rozwijała się zgodnie z tradycjami danego kraju. Aby odpowiednio udekorować stół na wieczorne przyjęcie, należy przestrzegać prostych zasad i zwyczajów dotyczących serwowania potraw, układania naczyń i sztućców. Ładnie podane jedzenie przynosi więcej pozytywnych emocji i tworzy wyjątkową atmosferę.

Ustawienie stołów w różnych krajach świata w dużej mierze zależy od cech narodowych i cech przyjmujących gości. W tym artykule przyjrzymy się, jak stół jest serwowany w różnych krajach świata i jakie są cechy tego procesu.

W stylu japońskim

Ustawienie japońskiego stołu jest jednym z najtrudniejszych, gdyż różni się od zwykłego europejskiego. Miski, tace, talerze, głębokie kubki, pałeczki to integralne części nakrycia stołu w stylu japońskim. Taka obfitość elementów może przestraszyć niewytrenowanego gościa, ale po chwili zdasz sobie sprawę, jakie to wygodne.

Wszystkie niezbędne elementy (stolik, siedziska) ułożone są zgodnie z zasadą asymetrii, co pozwala na uzyskanie swobodnej kompozycji i wizualnej ekspansji otaczającej przestrzeni.

Istnieje kilka podstawowych zasad serwowania Japończyków:

  • Dla każdego gościa przygotowywane jest osobne miejsce aby go wyznaczyć, zwyczajowo używa się specjalnych serwetek lub tac. Na środku stołu kładzie się zwykłe dania, najczęściej zupy lub gorące.

  • W przeciwieństwie do widelców znanych rosyjskim mieszkańcom, Japończycy używają pałeczek - umieszcza się je przed talerzem. Należy pamiętać, że pałeczki nie mogą stykać się z naczyniami. W tym celu wykorzystywane są stojaki drewniane.

  • Etykieta stołu zakłada następujący układ naczyń - miska ryżu jest umieszczona po prawej stronie, a miska zupy po prawej stronie. Umieść warzywa, mięso i ryby po prawej stronie. W środku znajdują się różne sosy i dodatki.

W stylu kazachskim

Większość Kazachów wyznaje starożytny zwyczaj of dastarkhan - jest to posiłek zwoływany na ogólny posiłek na cześć uroczystości rodzinnych, religijnych i innych. Zagubiony podróżnik nie może wyjść z domu bez spróbowania wykwintnych dań kuchni kazachskiej. Im wspanialsza dekoracja, im szlachetniejszy jej właściciel, tym hojniejsze dary Allaha będą dla tej rodziny.

Aby udekorować stół w stylu kazachskim, przede wszystkim trzeba go przykryć śnieżnobiałym obrusem z niesamowitymi ornamentami.Dobór ozdoby odzwierciedla myśli gospodarzy i ich stosunek do gości. Warto preferować klasyczne modele z kolorowymi haftowanymi wzorami, a długość płótna powinna spełniać założone kryterium – nie powinna spaść poniżej poziomu siedzisk.

W ostatnim czasie serwowanie w stylu kazachskim zaczęło nabierać coraz bardziej europejskich cech. Jedną z tych zapożyczonych tradycji było projektowanie serwetek, składanie ich w specjalny sposób.Aby to zrobić, wybierz jasne, kontrastujące modele i udekoruj je w formie „łodzi”. Przykład tej metody można zobaczyć na poniższym zdjęciu.

Główną dekoracją stołu w stylu kazachskim jest różnorodność kolorowych naczyń. O jego ilości i designie w dużej mierze decyduje charakter imprezy. Szczególnie popularne są przedmioty przypominające słońce i księżyc.Pożądane jest, aby naczynia były wykonane z drewna i ozdobione ornamentami odpowiadającymi temu ludowi.

Jeśli mówimy o ułożeniu naczyń, to wszystko jest proste: jedzenie układa się na talerzach i układa w okrąg.

Starożytne tradycje kazachskie określają kolejność i kolejność serwowania potraw:

  • Podawanie rozpoczyna się od ułożenia sztućców do herbaty. Młode dziewczyny ustawiają miski w kółko, napełniając je pachnącą herbatą. Dodatkowo na spodkach umieszczane są orientalne słodycze, owoce i masło. Napoje i jedzenie podawane są później, po wypiciu przez gospodarza pierwszego łyka.

  • Kolejnym etapem są przekąski - wszelkiego rodzaju dania z koniny i jagnięciny. Podaje się je z warzywami i małymi tortillami. W niektórych rodzinach zwyczajowo traktuje się kumis zaproszonych krewnych i przyjaciół.

  • Dla głównych gości oferowane są różne dania mięsne z podrobów baranich (jednym z nich jest kujrdak). Jeśli mówimy o świątecznej kolacji, to głównemu gościowi należy podać gotowaną głowę jagnięciny - dzieli się ją równo między wszystkich gości.

Na wideo:obyczaje i tradycje Kazachów.

W stylu rosyjskim

W starożytności rosyjska nakrycie stołu wyróżniała się wyrafinowaniem potraw, różnorodnością wzornictwa i niezmienną zamówienie. Teraz nasze naczynia i sztućce niewiele różnią się od europejskich, zupełnie straciły swój narodowy smak.

W normalnych warunkach używa się naczyń wykonanych z różnych materiałów: plastiku, drewna, metalu, szkła, kryształu, ceramiki i porcelany.Istnieje kilka rodzajów talerzy - przekąska, głęboka manierka, głęboki deser, spodki, kawior.

Miski sałatkowe mogą mieć również różne kształty i rozmiary, często na stole stawia się miski okrągłe lub owalne o pojemności do 100 ml.

Cechą charakterystyczną kuchni rosyjskiej jest stosowanie misek do zup – głębokich talerzy, liczonych od 4 do 10 porcji.Aby odtworzyć słowiańskie otoczenie, restauracje serwują stoły z glinianymi naczyniami, malowanymi garnkami i dzbanami.

Wielu projektantów zwraca uwagę, że naczynia malowane ceramiką i drewnem wyglądają bardzo ciekawie jako dekoracja.

W zależności od charakteru potrawy i rodzaju imprezy, zestaw urządzeń może również ulec zmianie. Może być przekąską, rybą, deserem, owocem lub stołem. Ta ostatnia opcja jest również stosowana w domu z dodatkiem wszelkiego rodzaju przedmiotów do serwowania (szpatułki, pęsety).

W stylu francuskim

We Francji nakrycie stołu ma również kilka charakterystycznych cech. Wynika to przede wszystkim ze statusu kraju jako trendsettera, poprawnego stylu i dobrych manier. Romans to kluczowy temat francuskiego wystroju. Dlatego ten rodzaj serwowania jest najczęściej używany do randek. Mało kto jednak wie, jak prawidłowo odtworzyć atmosferę Francji za pomocą sztućców, naczyń, obrusów i serwetek.

Pierwsza zasada mówi - uwaga na tekstylia.Bez śnieżnobiałego obrusu, koronkowych serwetek i ciekawych ścieżek Francuzi nie godzą się na siedzenie przy stole. Nie oznacza to wcale, że na zakup nowego obrusu trzeba wydać dużo pieniędzy, najważniejsze jest to, że jest świeży i idealnie wyprasowany.

Powierzchnię można ozdobić jasną ścieżką umieszczając ją pośrodku. W tym celu stosuje się również różne etole, szaliki lub pareo.

Co kojarzy ci się z romansem? Większość natychmiast zapamiętała kolory. Dekorując stół w stylu francuskim, powinieneś preferować bukiety kwiatów z dużymi pąkami. Kompozycję kwiatową możesz umieścić w małym wazonie lub na specjalnym stojaku na owoce.

Jeśli przygotowujesz się do obiadu, nie zapomnij o świecach.Delikatne światło wniesie komfort i romantyzm do Twojego domu i zadowoli nawet najbardziej wybrednego gościa. Wszystkie dodatkowe elementy dekoracyjne muszą pasować do kolorystyki. Mogą komponować się z naczyniami lub z obrusem i miską na owoce.

Kolejnym ważnym elementem dekoracji stołów we Francji jest elegancja. Wystarczą antyczne świeczniki, kryształowe kieliszki i zabytkowe sztućce.

Na wideo:zasady nakrywania stołu w języku francuskim.

Styl skandynawski

Nakrycie stołu w stylu skandynawskim nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Ten rodzaj dekoracji jest przyjazny dla środowiska, powściągliwy na zimno, wyraźne linie i elegancka prezentacja. Produkty do serwowania są wykonane z naturalnych materiałów, a główny nacisk kładzie się na teksturę.

Zdaniem większości projektantów ten styl jest uniwersalny. Idealnie nadaje się na uroczystą kolację, kameralne spotkania z przyjaciółmi, wesele i nieformalny bankiet. Preferowane są naczynia o neutralnym lub białym kolorze oraz tkaniny w bogatych, świeżych odcieniach (zieleń, czerwień, turkus, szarość, błękit, beż).

Świetnym rozwiązaniem byłby również zakup lnianego obrusu oraz drewnianych podstawek pod spodki i szklanki.

Nakrycie stołu rozpoczyna się od obrusu, po którym na środku umieszcza się kompozycję z kwiatów, zawsze z dodatkiem gałązek świerkowych, szarotki i mchu. Do wieczornego serwowania odpowiednie są szklane, drewniane świeczniki.Szukając idealnych świec, szukaj grubszych wersji o aromatycznych właściwościach.

W ostatnich latach styl skandynawski jest coraz częściej wykorzystywany w okresie świątecznym.

Styl włoski

Wszyscy znamy wyśmienitą włoską kuchnię, ale niewiele wiadomo na temat jej podawania. kraj. Potrawy podawać w specjalnej kolejności, odczekać, aż ostygną po długim przygotowaniu.

Wyróżnia się następujące zasady idealnego nakrycia stołu w stylu włoskim:

  • Tekstylia powinny być tego samego koloru, lepiej wszystkie białe lub beżowe. Podczas oficjalnych wydarzeń zwyczajowo umieszcza się serwetki po lewej stronie dania głównego, podczas nieformalnych wydarzeń najczęściej nie przestrzega się tej zasady (wtedy serwetki umieszcza się bezpośrednio na talerzach).

​​
  • Vintage sztućce są zawsze ulubionym wśród Włochów. Srebrne, złocone i kryształowe kieliszki, rzeźbione świeczniki oraz wazon o nietypowym kształcie – to wszystko idealnie wpasuje się we wnętrze salonu lub kuchni.

  • Srebro to nieodzowny atrybut każdej uczty. Mogą to być różne przedmioty dekoracyjne, sztućce czy talerze ze srebrnym brzegiem.

Zwróć uwagę na sposób podawania chleba. To najbardziej niesamowita rzecz, jaką można znaleźć w kuchni europejskiej.Zwyczajowo umieszcza się go na lewo od dania głównego, aby łatwiej było sięgnąć po pachnące kromki i zrozumieć, jak smaczne może być proste jedzenie. Preferowane jest pieczywo jednoporcjowe, ale można też znaleźć pieczywo pokrojone na małe kawałki.

Ciekawostka: w niektórych domach we Włoszech zwyczajowo kładzie się chleb bezpośrednio na obrusie - zwyczaj ten dostrzeżono już w średniowieczu.

Jeśli nie masz czasu na odpowiednie nakrycie stołu według wszystkich kanonów bon ton, skorzystaj z sekretu włoskich gospodyń domowych: wszystko w jedzeniu powinno być proste i naturalny, a w centrum znajduje się kompozycja kwiatów lub roślin w niezwykłym wazonie.

Ustawienie tabeli w każdym kraju ma swoje własne charakterystyczne cechy. Nie oznacza to jednak wcale, że musisz trzymać się tylko jednego z możliwych stylów. We współczesnym świecie coraz więcej uwagi poświęca się kreatywnemu podejściu w projektowaniu różnych elementów wnętrz. Nie zapomnij o tym przestrzegając etykiety na stole, a wtedy na pewno będziesz mógł zaskoczyć swoich gości.

Jak prawidłowo ustawić stół: wskazówki dotyczące etykiety na stole (2 filmy)

Ustawienie stołu w różnych kierunkach i tradycjach (65 zdjęć)

(2 73)
.