Jak samodzielnie zainstalować tralki na schodach: metody montażu i funkcje instalacji

Klatka schodowa jest integralną częścią wiejskiego domu, którego bezpieczeństwo i wygląd w dużej mierze zależy od instalacji tralek. Podczas układania klatki schodowej należy dokładnie rozważyć mocowanie wszystkich części, w przeciwnym razie istnieje duże prawdopodobieństwo wypadków. Niezawodność schodów zależy od tego, jak dobrze zamocowane są balustrady, z jakiego materiału są wykonane i do jakich drewnianych słupków wsporczych są przymocowane. W tym artykule przyjrzymy się kilku sposobom mocowania tralek i słupów do schodów, ich zaletom i wadom.

Układ ogrodzeń i tralek

Konstrukcja klatki schodowej składa się z kilku elementów, z których każdy pełni swoją funkcję. Na przykład poręcze zapewniają bezpieczeństwo i łatwość przemieszczania się między piętrami. Jeśli chodzi o liczbę głównych części klatki schodowej, to zależą one od długości przęsła i wymiarów klatki schodowej jako całości.

Należą do nich następujące elementy:

 • stopnie- składają się z stopni i podstopnic, służą do wchodzenia po schodach;
 • poręcze lub poręcze- w celu utrzymania od podłogi do podłogi;
 • tralki- specjalne podpory, na których mocowane są balustrady (tzw. balustrada ogrodzeniowa lub schodowa);
 • ściągi lub podłużnice- belki nośne, na których mocowane są elementy stopni;
 • podpory- pełnią funkcję dodatkowego elementu do mocowania całej konstrukcji.

Tralki to słupki mocowane na stopniach pod poręczą. Jest to rodzaj podparcia poręczy, a jednoczęściowa konstrukcja może służyć jako poręcz.

Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa schody o pięciu lub więcej stopniach muszą być wyposażone w słupy w postaci słupów podtrzymujących poręcz. Materiał do produkcji takich elementów dobiera się w zależności od ogólnego stylu wnętrza i cech produktu.Tralki zapewniają nie tylko bezpieczeństwo konstrukcji, ale także pełnią funkcję estetyczną. Regał składa się z reguły ze wspornika, części środkowej i podstawy.

Na szczególną uwagę zasługuje środek - zaprojektowany w formie loka lub w innej misternej formie.

Taki element dekoracyjnyjest w stanie zamienić każdą, nawet najnudniejszą klatkę schodową w dzieło sztuki.Podpora i podstawy są potrzebne do zamocowania słupka do poręczy i podłogi. Teraz rynek oferuje szeroki wybór szerokiej gamy produktów od prostych drewnianych po szkło, metal i nieważkość.

Czym są tralki?

Istnieje wiele rodzajów tralek, wykonuje się je z drewna, szkła, kamienia, metalu i betonu.Największą popularnością cieszą się jednak modele drewniane, w których większość części wykonana jest z dębu lub sosny. Ciekawie prezentują się produkty łączone (metal i drewno).

Obecnie istnieją trzy rodzaje tralek drewnianych:

 • Toczone.Najprostsza wersja, która wyróżnia się klasycznym kształtem (korpus obrotowy) i łatwym montażem. Do produkcji takich części stosuje się tokarki. Świetnie prezentują się jako elementy schodów dwubiegowych.

 • Rzeźbione.Można wykonać ręcznie lub przy użyciu specjalnej maszyny wieloosiowej. Jeden z najpopularniejszych rodzajów tralek, ponieważ rzeźbione modele prezentują się efektownie i idealnie wpasowują się w każde wnętrze.

 • Frezowanie.Cechą takich wyrobów jest duża ilość elementów dekoracyjnych, elementy rzeźbione wykonywane są za pomocą cięcia wzdłużnego, śrubowego i ukośnego. Korzystnie różnią się od innych typów ciekawym wzornictwem i szerokim wyborem modeli.

W ostatnim czasie coraz popularniejsze staje się zastosowanie tralek betonowych w postaci niskich słupów. Te kolumny mogą być również płaskie, rzeźbione i okrągłe.

Po co starannie wybierać i montować tralki?

Odpowiednio dobrane tralki mogą stać się pełnoprawnym elementem wnętrza, dodając niepowtarzalnego uroku konstrukcji klatki schodowej i zapewniając bezpieczeństwo przemieszczania się między kondygnacjami.Jeśli w domu są dzieci lub osoby starsze, należy zwrócić szczególną uwagę na wybór produktu wysokiej jakości. Musi być niezawodny i trwały, a to z kolei zależy od prawidłowego mocowania części.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj tralek wybierzesz do swoich schodów, pamiętaj o prostych zasadach bezpieczeństwa:

 • Tralki muszą mieć solidny fundament, nie mogą mieć żadnego ani wady.
 • Elementy należy zamontować tak, aby głowa dziecka nie mogła się między nimi przedostać.
 • Odległość pomiędzy sąsiednimi częściami nie powinna być większa niż 15 cm, a wysokość słupków nie mniejsza niż 90 cm
 • Sposób mocowania tralek zależy przede wszystkim od materiału produkcji i miejsce mocowania do klatki schodowej.

Inne aspekty są indywidualne i mogą się różnić w zależności od modelu klatki schodowej i życzeń mieszkańców. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na to, w jaki sposób kolumna jest przymocowana do jednej lub drugiej części klatki schodowej i za pomocą jakich elementów złącznych. Następnie przyjrzymy się sposobom prawidłowego montażu tralek własnymi rękami.

Miejsca na konstrukcji drabiny do mocowania tralek

Drabina składa się z kilku części, z których każda pełni swoją własną rolę. Eksperci wyróżniają dwa rodzaje tralek - elementy dekoracyjne i nośne (mogą to być słupki na końcach balustrady lub rygiel do zawieszania stopni). W ten sposób te części klatki schodowej pełnią zarówno funkcje dekoracyjne, jak i ochronne.

Sposób mocowania tralek - zależy od modelu konstrukcji, jej położenia i parametrów. Istnieje kilka sposobów montażu filarów nośnych (do podłogi, na ściągu, na stopniu lub z boku belki nośnej), ale sama technologia będzie, jeśli nie identyczna, to podobna.

Na stopniach lub schodach

na stopniu co pozwala szybciej i bez użycia dodatkowych zapięć.W ten sam sposób mocuje się tralki w przypadku pracy z podestem (tylko gdy podłoga znajduje się na dolnych belkach). Od Ciebie zależy, jak prawidłowo zamontować tralki na schodach, ale pamiętaj, że niezależnie od wybranej metody zawsze przestrzegaj zasad bezpieczeństwa.

Zaletą tej metody jest brak konieczności wykonywania nacięć ściągu i wykończenia części tralki pod kątem.

Na ściąg (belka boczna)

schody to złożony i czasochłonny proces, który wymaga specjalnej wiedzy i umiejętności.Zdarzają się sytuacje, w których konieczne jest zastosowanie elementów specjalnych, takich jak niewyważenie i podjazdy (powodują, że konstrukcja jest bardziej solidna i niezawodna). Najczęściej jednak słupki podporowe mocowane są do cięciwy lub do szerokich poręczy.

Należy pamiętać, że przy pracy z wąską belką stosowanie tralek jest obowiązkowe.

Obecnie coraz częściej tralki są utrwalane według pomysłu projektanta iz uwzględnieniem cech przyszłej klatki schodowej, jej lokalizacji i stylu.Jeśli planujesz zamontować nogi na cięciwie, nie musisz dokładnie obliczać odległości między słupkami, niezależnie od szerokości stopni.

Na filmie:niuanse montażu tralek na cięciwie.

Sposoby montażu

Słupki wsporcze można przymocować do konstrukcji drabiny (do ściągu lub do narożnika stopni) za pomocą śrub, wkręty samogwintujące, metalowe paski lub kołki o średnicy do 8 mm. Świetnym sposobem jest również użycie drewnianych kołków i kleju do drewna (gdy gwoździe są już na miejscu, można łatwo zamontować inne części drabiny na podporze). W przypadku bocznego montażu okrągłych słupów bocznych eksperci zalecają zastosowanie wspornika.

Jeśli zamierzasz montować tralki własnymi rękami, pamiętaj, że gwoździe nie nadają się jako główny łącznik tej części drabiny.

Za pomocą kołków rozporowych

Balustrady i poręcze schodów drewnianych mocowane są na słupkach wsporczych (przekrój siedem centymetrów, w górnej części końcówka kulkowa), i to na nich idzie cały ładunek. W związku z tym, aby przymocować tralki, należy je rozmieścić możliwie równomiernie na powierzchni, bezpośrednio w stosunku do innych części drabiny.Sposób mocowania tralek za pomocą kołków jest najprostszy, gdyż wymaga użycia kleju do drewna.

Aby przymocować podpory za pomocą kołków drewnianych, należy najpierw zaznaczyć otwory, których głębokość powinna wynosić około połowy długości zastosowanego kołka. Następnie rowki pokrywa się klejem, a kołki mocuje się w miejscu mocowania tralek.

W przypadku tej techniki montażu tralki można mocować na stopniu (lub na cięciwie) zarówno od góry, jak i od dołu. Zaletą tej metody jest brak plam metalicznych.

Za pomocą kołków

Montaż podpór za pomocą kołków wymaga otworów o wymaganych wymiarach (dla długości kołka dziesięć centymetrów).Jeden koniec kołka wkręca się w drewno, a drugi w specjalny gwint. Jednak wkręcanie łączników najczęściej odbywa się na końcu lub na cięciwie konstrukcji drabiny.

​​

Montaż samogwintujący

wkręty samogwintujące ocynkowane.Ta metoda pozwala na wykonanie wszystkich etapów pracy w mniej niż jeden dzień. Zwróć uwagę na tę technologię mocowania tralek, zwłaszcza jeśli planujesz samodzielnie produkować i instalować wszystkie elementy konstrukcyjne.

Wadą stosowania wkrętów samogwintujących, wielu uważa obecność zaślepek nawet po wkręceniu łączników.

Cechy i zasady montażu tralek

Aby mieć pewność jakości klatki schodowej zalecamy montaż tralki własnymi rękami (jeśli masz podstawowe umiejętności i wiedzę w branży budowlanej). Ale najpierw powinieneś zapoznać się z podstawowymi zasadami mocowania tralek do drewnianych schodów. Poniższy rysunek przedstawia kluczowe wymagania i krok po kroku proces instalacji.

Na filmie:montaż drewnianych tralek (oznaczanie miejsc i mocowanie).

Montaż metalowych tralek

Klatka schodowa z metalowymi tralkami wygląda naprawdę świetnie, wyroby kute dodają luksusu każdemu projektowi.Takie elementy dekoracyjne będą doskonale pasować zarówno do wnętrz klasycznych, jak i nowoczesnych, które charakteryzują się dużą ilością elementów metalowych, kamiennych i plastikowych.

Zazwyczaj metalowe tralki montuje się za pomocą ukrytych śrub, które będą zdobione zgodnie z ogólną stylistyką produktów - wtedy punkty mocowania będą prawie niewidoczne.Warto jednak zauważyć, że montaż gotowego produktu lepiej powierzyć specjalistom, przede wszystkim ze względu na surowość samego materiału.

Obecnie istnieje kilka technologii mocowania tralek do schodów, w zależności od miejsca montażu i zastosowanych łączników. Każda z metod ma zarówno zalety, jak i wady. Jednak wszystkie są dość proste do wdrożenia i są odpowiednie nawet dla początkujących rzemieślników.

Jeśli nie masz doświadczenia w branży budowlanej, ale chcesz samodzielnie wykonać montaż podpór, zalecamy zwrócenie uwagi na filmy szkoleniowe. I pamiętaj, że zawsze możesz skontaktować się z firmą, która buduje schody modułowe do domów wiejskich.

Łatwy sposób montażu kutych ogrodzeń (1 film)

Piękne tralki i ogrodzenia (50 zdjęć)

(2 88)
.