Jak samodzielnie naprawić drzwi wejściowe: usuwanie wad, montaż i izolacja akustyczna

To bardzo denerwujące, gdy po pewnym czasie funkcjonowania drzwi wejściowych domu konsument zauważa pewne naruszenia: zniekształcenie, luźne pasowanie lub wady wykończenia. Kontemplując te przejawy, pojawia się pokusa wymiany drzwi na nowe. Ale nie trzeba spieszyć się z wnioskami, ponieważ możesz spróbować wyeliminować powstałe problemy. Ta decyzja jest uzasadniona, ponieważ wiele wad można łatwo wyeliminować. Pomoże to również znacznie zaoszczędzić pieniądze.

Naprawa drzwi

Drzwi dzielą się na kilka typów, zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i materiałowym. Każdy rodzaj prac naprawczych ma swoje własne cechy.

Metalowe

Drzwi metalowe uważane są za jedne z najbardziej niezawodnych konstrukcji, ale mimo to czasami z powodu niektórych przyczyny również wymagają naprawy. Zastanówmy się, jakie defekty mogą powstać i jak można je wyeliminować.

Drzwi są skośne

Ta wada jest od razu widoczna - próg jest porysowany, przy zamykaniu należy dołożyć starań, w chłodne dni dochodzi do naruszenia izolacja termiczna i izolacja akustyczna. Wszystkie te naruszenia mogą pojawić się w wyniku różnych czynników.

Główne przyczyny skrzywienia drzwi:

 • Skrzydło z czasem opadło.Ciężar żelaznych drzwi jest dość duży, a zawiasy nie pasują do siebie pod względem wytrzymałości, stąd zniekształcenia. Wyeliminowanie takiego mankamentu jest dość trudne, ale warto spróbować. Aby to zrobić, ostrożnie odcinają stare pętle i próbują je zmienić na nowe.

 • Zawiasy z czasem się zużyły.W tym przypadku naprawa opisana powyżej jest możliwa, ale ta metoda nie będzie możliwa, jeśli zawiasy zostaną przyspawane do konstrukcji.

 • Ościeżnica jest skręcona.Sytuacji można zaradzić za pomocą klinów, które są wbijane w podstawę puszki.

Na wideo:naprawa i regulacja zawiasów drzwi wejściowych.

Rdza

Metalowe drzwi korodują, szczególnie w dolnej części skrzydła. W celu wyeliminowania wad powłoki konieczne jest wykonanie szeregu czynności w celu ich odtworzenia:

1. Powierzchnię traktuje się szczotką metalową, aż do całkowitego usunięcia rdzy i starej powłoki. Za pomocą papieru ściernego powierzchnia jest czyszczona.

2. Płótno jest traktowane specjalnym rozpuszczalnikiem w celu odtłuszczenia powierzchni, po czym wszelkie uszkodzenia usuwa się za pomocą szpachli do metalu i wszystko jest ponownie czyszczone, pokrywane podkładem, najlepiej z puszek aerozolowych.

4. Następnie nakładamy nowe warstwy lakieru lub farby. Poczekaj, aż pierwsza warstwa całkowicie wyschnie przed nałożeniem drugiej warstwy.

Drewniane

Po zamontowaniu drzwi drewnianych właściciele zupełnie zapominają, że konstrukcja wymaga stałej konserwacji i absolutnie nie zwracają na nią uwagi. I dopiero gdy słychać pierwsze skrzypienie lub trudności z zamykaniem, rozumieją, że wszystko jest zaniedbane. Jeśli nie podejmiesz działań, z czasem będziesz musiał zmienić drzwi.

Typowi zwiastuny, że drewniane drzwi wymagają naprawy:

 • ugięcie skrzydła i zarysowanie podłogi;
 • pojawienie się pisku;
 • relaksacja pętli;
 • problemy przy zamykaniu drzwi, nie pasują do pudełka;
 • wysychanie i pękanie;
 • naruszenia powłoki dekoracyjnej;
 • problemy z pudełkiem.

Skrzynka usterek

Luz ościeżnicy eliminuje się zazwyczaj wykonując następujący plan:

1. Konstrukcja jest wolna od listew i skrzydła drzwi.

2. Przez poziom wykonuje się czynności mające na celu wyrównanie pudełka i zamocowanie go klinami.

3. W bocznych częściach konstrukcji wiercone są 2-3 otwory z pewnym zagłębieniem w ścianie. Kołki z twardego drewna lub stalowe kołki są umieszczane w otworach i wbijane w nie.

5. Skrzydło drzwi jest ponownie zawieszone na zawiasach, listwy są przymocowane (użyj poziomicy podczas ich montażu).

Problemy z zawiasami

Luźne mocowanie, chwianie się, jest to sygnał problemów z zawiasy.Konieczna jest ocena ich stanu i podjęcie decyzji, co jest konieczne do rozwiązania problemu: całkowita wymiana, regulacja lub przeniesienie do nowej lokalizacji.

Oto lista kilku opcji rozwiązywania problemów z zawiasami:

 • Sprawdzane jest mocowanie zawiasów, zwłaszcza górnych. Jeśli łączniki są luźne, czasami wystarczy po prostu dokręcić śruby śrubokrętem.
 • Jeśli płótno trochę opadło, można je przywrócić do pierwotnego położenia za pomocą pierścienia z gęstego drutu na pętli.
 • Można spróbować pogłębić wnękę pod zawias w ościeżnicy.
 • Jeżeli powyższe metody nie pomogły w rozwiązaniu problemu, to lepiej wymienić zawiasy.

Na filmie:usuwanie wad drzwi.

Pęknięcia na powierzchni drzwi

Pęknięcia, odpryski lub rysy na powierzchni są powszechne w drzwiach drewnianych.Można je całkowicie naprawić samodzielnie, choć proces ten jest dość czasochłonny. Ta opcja odnawiania powierzchni skrzydła drzwi jest dostępna dla prawie każdego konsumenta, zarówno pod względem kosztów, jak i w trakcie wykonywania pracy.

Prace konserwatorskie prowadzone są według następującego algorytmu:

1.Drzwi w trakcie demontażu.Płótno układa się w dogodnym miejscu, lepiej położyć na podłodze folię kryjącą.

2.Stare wykończenie jest usuwane z powierzchni.Tu na ratunek przyjdą papiery ścierne o różnym stopniu ścieralności, specjalne zmywacze do farb czy też budowlana suszarka do włosów.

3.Całkowite wyszlifowanie skrzydła drzwi.W tym celu stosuje się zarówno metody ręczne, jak i maszynowe. W pierwszym przypadku możesz użyć papieru ściernego, w drugim - szlifierki. Ostatnia opcja jest mniej czasochłonna.

4.Wszelkie wady usuwa się szpachlówką do drewna.Po całkowitym wyschnięciu materiału przeprowadza się ponowne szlifowanie.

5.Wykończenie końcowe.Przeprowadzany jest proces gruntowania i malowania farbą lub lakierem.

Jak prawidłowo zamontować drzwi wejściowe

Nie można kupić drzwi nawet najwyższej jakości gwarantował pełne bezpieczeństwo, jeśli jego instalacja została wykonana z naruszeniami. Zdarzają się przypadki, gdy nieproszeni goście, nie mogąc poradzić sobie z zamkami, po prostu usuwali drzwi wraz z ościeżnicą. Podczas montażu drzwi kierujemy się główną zasadą - nie ma drobiazgów, lepiej uzbroić się w cierpliwość, ale wszystko sprawnie wykonać.

Ważne! Przed wyborem i zakupem drzwi należy prawidłowo zmierzyć drzwi. Projekt jest kupowany o wymiarach mniejszych od wymiarów otworu o 25 mm.

Przygotowanie do montażu

przygotowanie do pracy. Do udanej imprezy potrzebne będą następujące narzędzia:

 • wirnik, wiertło, perforator;
 • tester poziomu, pion;
 • taśma miernicza;
 • młotek;
 • kliny, kotwa;
 • pianka poliuretanowa.

Demontaż starych drzwi

Wymiana drzwi wejściowych w mieszkaniu wymaga uwolnienia otworu w ścianie od starego. W tym celu należy postępować w następujący sposób:

 • Skrzydło drzwi jest wyjęte z zawiasów. Aby to zrobić, użyj łomu, jeśli zawiasy są zdejmowane. W przypadku spawania konieczne jest odkręcenie śrub lub odcięcie turbiną.

 • Demontaż ościeżnicy drewnianej wykonuje się w następujący sposób: najpierw usuwa się wszystkie śruby, gwoździe i kotwy, następnie boczne części puszki przeciąć piłą do metalu i ścisnąć do środka łomem. Powstałe części są po prostu usuwane.

 • Żelazna skrzynia jest trochę trudniejsza do demontażu. W tym celu stosuje się wirnik, za pomocą którego należy wyciąć wszystkie elementy złączne, a następnie wyjąć pudełko. W tym przypadku cierpi wykończenie drzwi.

Przygotowanie drzwi

Po zdemontowaniu skrzynki konieczne ocenić stan drzwi... W razie potrzeby końce są wyrównane, a uszkodzone powierzchnie otynkowane.Są chwile, kiedy trzeba poszerzyć drzwi. W takim przypadku na ratunek ponownie przyjdą wirnik i perforator.

Sposoby mocowania ościeżnicy

Przy montażu drzwi niewygodne jest wykonywanie wszystkich prac samodzielnie. Drzwi wejściowe są w większości metalowe i mają dużą wagę, więc musisz wcześniej pomyśleć o asystencie. Po przygotowaniu mentalnym decydujemy o systemie mocowania: poprzez otwory w profilu skrzynkowym lub za pomocą płyt montażowych.

Mocowanie przez otwory w profilu ościeżnicy

Mocowanie przez otwory stosuje się, gdy konstrukcja jest zagłębiana w ościeżnicę.Jednak najnowsze modele drzwi metalowych już na etapie produkcji sugerują otwory na kotwy. W zestawie znajdują się same kotwy o wymaganym rozmiarze. W przeciwnym razie, w przypadku braku wszystkich wymienionych elementów, konieczne jest zaopatrzenie się w spawarkę.

Do montażu drzwi w ten sposób potrzebne będą takie kotwy

Procedura:

1. Początkowo drzwi są eksponowane w poziomie i mocowane za pomocą przekładek. 2. Dalej, w odpowiednich miejscach, chwytając część ściany, w każdej bocznej części należy przygotować trzy otwory. 3. Następnie wbijane są stalowe pręty, których długość wynosi 12 cm 4. Widoczne końce pręta są przyspawane do metalowej ramy ościeżnicy. 5. W przypadku, gdy otwory już istnieją, kotwy montuje się po wyrównaniu i wyrównaniu drzwi. 6. Po bezpiecznym zamocowaniu pozostaje odstęp pomiędzy otworem a puszką, przedmuchać pianką poliuretanową.

Na filmie:Zrób to sam montaż metalowych drzwi wejściowych.

Mocowanie za pomocą płyt montażowych

Najczęstszym sposobem montażu drzwi jest mocowanie ościeżnicy do ościeżnicy za pomocą metalowych płytek.Płyty znajdują się na zewnątrz pudełka. Po trzy sztuki z każdej strony.

Ważne! Ten sposób mocowania można zastosować tylko w przypadku, gdy ościeżnica od strony wewnętrznej mieszkania jest zlicowana ze ścianą.

Instrukcja montażu:

1. Drzwi są oczyszczone z brudu i kurzu, a drzwi są równe i wstępnie przymocowane klinami. 2. Każda płyta ma otwór. Za jego pomocą za pomocą stempla lub wiertła wykonuje się otwory w ścianie. Następnie wbija się w nie stalowe pręty o długości do 15 cm, których końce są nitowane. Zamiast prętów stalowych można zastosować kotwy. 3. Po uprzednim zabezpieczeniu drzwi prętami i klinami należy koniecznie sprawdzić działanie drzwi. Powinien ściśle przylegać do pudełka, swobodnie się otwierać i zamykać. 4. Zwilż rękaw i użyj pianki poliuretanowej, aby uszczelnić szczelinę między pudełkiem a otworem.

Kiedy montować drzwi podczas remontu mieszkania

Podczas samodzielnego montażu drzwi właściciele często mają pytanie, na jakim etapie prac naprawczych należy przeprowadzić prace instalacyjne. Z tej okazji kilka wskazówek:

 • Lepiej zamontować go dopiero po całkowitym przygotowaniu ścian do wykończenia.
 • Montaż drzwi przeprowadza się po zakończeniu wszystkich prac związanych z układaniem podłoża.
 • Po zakończeniu prac związanych z powstaniem dużej wilgotności w mieszkaniu. Dotyczy to zwłaszcza produktów z drewna i MDF.
 • Montaż można wykonać o każdej porze roku. Głównym warunkiem jest optymalny klimat w pomieszczeniu.

Drzwi dźwiękochłonne

Stworzenie przytulności i komfortu w mieszkaniu bez dobrej izolacji akustycznej drzwi jest po prostu niemożliwe. Aby obce dźwięki z klatki schodowej nie docierały do ​​mieszkania, zastanawiamy się, jak się przed nimi uchronić. Proces ochrony przed niepotrzebnym hałasem może częściowo rozwiązać problem izolacji termicznej.

Materiały

Aby uzyskać wysokiej jakości izolację akustyczną drzwi w mieszkaniu należy dobrać odpowiedni materiał. Dziś jest dobry asortyment.

Przedstawmy główne cechy niektórych opcji izolacji akustycznej:

 • Wełna mineralna.Posiada wysoki stopień bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Wady obejmują zdolność do ugięcia po pewnym czasie. Aby częściowo wyeliminować wadę, na drzwiach montowane są dodatkowe żebra usztywniające.

 • Polistyren spieniony.Dość lekki materiał w przystępnej cenie. Doskonale zachowuje swój pierwotny kształt. Ostatnio jeden z najpopularniejszych materiałów do produkcji drzwi.

 • Spieniony poliuretan.Pod względem bezpieczeństwa pożarowego dorównuje wełnie mineralnej, ale doskonale zachowuje swój kształt i ściśle przylega do podłoża.

 • Tektura falista.Przedstawiciel materiałów niespełniających norm używanych do produkcji tanich drzwi z Chin. Nie zaleca się używania go do izolacji akustycznej.

Kolejnym elementem wymaganym do izolacji akustycznej jest silikonowa uszczelka montowana na obwodzie drzwi.

Zdejmowanie osłony

Prace rozpoczynamy od zdjęcia osłony zewnętrznej. Może to być skóra ekologiczna lub skóra.Początkowo wszystkie gwoździe są wyciągane. Następnie stopniowo i ostrożnie usuwaj materiał na obwodzie drzwi. W celu wykończenia dekoracyjnego usuwa się arkusz płyty pilśniowej i płyty pilśniowej. Rozpoczyna się przygotowanie powierzchni pod montaż izolacji akustycznej.

Przygotowanie powierzchni

Przygotowanie powierzchni sprowadza się do jej obróbki rozpuszczalnikiem.Zwilża się nim szmaty i wyciera skrzydło drzwi. Pamiętaj, aby nosić rękawiczki, aby chronić ręce przed chemikaliami.

Układanie materiału dźwiękochłonnego

Materiał dźwiękochłonny układany jest na całej powierzchni drzwi.Powinna ciasno przylegać na brzegach, a szwy pośrodku powinny być uszczelnione masą uszczelniającą.

Jak i jak mocować materiały do ​​płótna

Przed przyklejeniem izolacji akustycznej płótno jest wstępnie wklejane z arkuszami bitumicznymi.Z jednej strony ściśle przylegają do powierzchni i pozwalają na pewne trzymanie izolacji. Ten sam materiał jest montowany na usuniętym arkuszu płyty pilśniowej.

Zakończenie prac

Po pewnym zamocowaniu materiału wzdłuż krawędzi paneli, mocowane są listwy ozdobne, które ukryć nierówności nacięć. Szwy są uszczelniane między ościeżnicą a panelem i montowana jest uszczelka.

Jak widać, większość problemów związanych z pękaniem i wymianą drzwi można rozwiązać samodzielnie. Wszystkie wskazówki przedstawione w tym artykule przyjdą na ratunek.

Wygłuszenie i tapicerka drzwi metalowych (1 film)

Naprawa i montaż konstrukcji drzwi (44 zdjęcia)

[42 2]
.