Jak samemu zrobić ławkę do domu: drewno, kamień, metal

Meble ogrodowe mogą stać się nie tylko dekoracjąwnętrza, ale także doskonałe miejsce na nocleg. Sklep zrób to sam to powód do dumy i akcent dla przyszłego zestawu mebli.

Wykonanie tego akcesorium nie jest tak trudne, jak się wydaje. Ważne jest, aby od samego początku decydować o materiale i odpowiednim projekcie.

O materiałach

Części plastikowe

Taka ławka będzie miała wiele zalet.

 • Przystępny przedział cenowy.
 • ​​
 • Łatwa pielęgnacja.
 • Mobilność.

Zadowolony z dużego wyboru opcji kolorystycznych.

Meble z tworzyw sztucznych mają swoje wady.

 1. Tani wygląd. W przeciwieństwie do drewna.
 2. Zdolność blaknięcia na słońcu;
 3. Powierzchnia szybko się odkształca.

A co z drzewem?

Idealny do produkcji mebli. Poddaje się każdej obróbce, ma szlachetny wygląd, nie wymaga skomplikowanej pracy podczas montażu.Dozwolony jest każdy rodzaj drewna. Głównym wymaganiem jest brak wad, wysokiej jakości suszenie.

Wyroby z kamienia

Materiał pochodzenia naturalnego o atrakcyjnym wyglądzie. Pasuje do każdego wnętrza o dowolnym wystroju.Kompozycjabędzie wyglądać stylowo i nietuzinkowo, elegancko. Kamień naturalny ma wiele zalet, ale nie jest pozbawiony wad. Dokonanie tej opcji jest również łatwe.

 • Siedzenie na takich ławkach nie zawsze jest bezpieczne, również ze względów zdrowotnych. Drzewo nie ma takich wad.
 • Zaleca się zakup poduszek i ciepłych koców w komplecie.
 • Takich ławek nie można przenosić z miejsca na miejsce, możliwy jest jedynie montaż stacjonarny.

A co z metalem?

Doskonałą ozdobą każdego ogrodu będą ławki ogrodowe, do produkcji których zastosowano metodę kucia na zimno lub na gorąco.

To stylowe i piękne wzory, do których lepiej kupić ozdobne ozdoby. Metal stanowi dobry dodatek do szkła lub drewna. To łatwe.

Wymagania dotyczące sklepu

 1. Wygoda. Ławka powinna być ergonomiczna, jest to szczególnie ważne podczas odpoczynku. Ważną rolę odgrywa komfort i wygoda. Dobrą opcją jest obecność pleców w produkcie.
 2. Ważne jest, aby ławka wytrzymała nawet duże obciążenia. W związku z tym jakość wyposażenia i mebli powinna być na najwyższym poziomie.
 3. Materiał musi wytrzymać wszelkie zmiany warunków atmosferycznych bez deformacji, ponieważ jest przeznaczony do montażu na zewnątrz.

Konstrukcja i jej cechy

1500 milimetrów - to długość oparcia i kanapy wystarczy, aby wygodnie pomieścić trzy osoby. Inne wymiary też mają znaczenie. Szerokość siedziska to aż 400 mm, kąt oparcia to 18-20 stopni. Wysokość oparcia - 900 mm, siedzisko - 450.

Z materiałów musimy pobrać:

 • Lakier, Elementarz;
 • Papier ścierny do drewna;
 • Śrubokręt;
 • Strugarka elektryczna do drewna. Wykorzystamy go do fazowania i szlifowania powierzchni desek.
 • Deski docinamy wyrzynarką elektryczną.
 • Wymagana ilość śrub.
 • Konstrukcję ławki wzmocnimy własnymi rękami wkrętami samogwintującymi o wymiarach 40 na 40 mm.
 • Wykonujemy wykroje na przednie nogi ławki. Grubość - 35-40 milimetrów, wymiary - 360 x 150.
 • Uchwyty na oparcie i nogi ławki również wymagają osobnych półfabrykatów. Grubość jest taka sama 35-40 milimetrów, ale rozmiar to 900 na 150.
 • Nie rób produktu własnymi rękami bez drewnianych desek. Grubość jest taka sama, a wymiary to 1500 x 150 mm.

Wykonujemy konstrukcję drewnianą

 • o odpowiednim rozmiarze. Jeśli nie ma odpowiedniej opcji, do wycinania desek własnymi rękami używamy wyrzynarki. Ukośnica stanie się również niezbędnym narzędziem. Można to zrobić szybko.
 • Drewno musi być starannie obrobione po osiągnięciu żądanej długości. Szlifowanie wymaga wykroju na siedzisko, oparcie. Konieczna jest obróbka końców desek za pomocą samolotu elektrycznego. Najlepszą opcją są zaokrąglone kształty.
 • Własnymi rękami ustawiamy odpowiedni kąt nachylenia do długich tylnych nóg ławki. Pełnią również rolę ramy całej konstrukcji. Oznaczenia wykonujemy na dwóch kawałkach drewna o długości 900 milimetrów. Nie jest tak trudno zrobić wszystko.
 • 400 milimetrów - wysokość ławki zaznaczamy najpierw własnymi rękami. Dodatkowa obróbka w tym obszarze materiału nie jest potrzebna. Wykonujemy cięcie pod kątem 20 stopni na całej długości produktu, zaczynając od segmentu. Tworzy to kąt nachylenia oparcia. Kąt nachylenia i wysokość obu nóg z tyłu muszą być takie same.
 • Nogi ławki są montowane jako pierwsze. 280 mm to odległość między elementami z przodu iz tyłu. Na całą szerokość ławki przycięty jest drążek, który łączy nogi. Jego rozmiar to 500 mm. Dobrze, jeśli uprząż jest na górze i na dole.
 • Boki ławki są łączone własnymi rękami po zakończeniu montażu. Do połączenia używamy tablic, na których będziesz musiał usiąść. Są one przykręcane do górnych prętów spinających za pomocą wkrętów samogwintujących. Szczeliny między kawałkami drewna muszą mieć różne rozmiary. Pomagają usuwać wilgoć, organizować krążenie.
 • Zwracamy się do wzmocnienia sklepu własnymi rękami. Bez tego działania produkt nie będzie trwały i stabilny. Belki wykorzystujemy do wykonania dolnego wiązania wzdłuż nóg. Do przednich i tylnych elementów mocujemy dwa blanki o długości 1500 mm. Może być jedna poprzeczka, jeśli nie ma wystarczającej ilości drewna.
 • Oparcie montujemy w ławce własnymi rękami. To jeden z ostatnich kroków. Zaleca się zachowanie odległości 380 mm od siedziska dla drugiej deski, 200 mm od siedziska dla pierwszej deski.
 • Pozostaje tylko warstwa wykończeniowa sklepu. Lakier i głęboka impregnacja zawsze pomogą w jak największym stopniu chronić przed wpływami zewnętrznymi. Możesz zapomnieć o szkodnikach, pleśni i wilgoci.

Jak pracować z metalem?

Przydomowe ogrody zdobią nie tylko drewniane meble. Metal może również stać się nieodzownym narzędziem do tworzenia komfortowych miejsc do wypoczynku. W tym celu nie jest konieczne opanowanie techniki kucia na gorąco.

Kucie na zimno też jest w porządku. Po prostu spawamy ramę z metalowych wykrojów w jedną konstrukcję. Elementy dekoracyjne uszlachetnią wygląd.

Szczegółowa instrukcja

 • Zaczynamy od opracowania wymiarów i wymiary ławki. Standardowa wysokość oparcia to 800-900 mm. Szerokość - 400-500 mm. Długość 1500 mm. Najłatwiejsza praca to kształty narożne. Zaleca się zacząć od prostszych modeli.
 • Wykonanie stelaża pod siedzisko. Wycinamy metalową rurę. Potrzebujemy następujących wymiarów: 2 fragmenty 400 mm i 2 fragmenty 1500 mm. Spawamy części tak, aby przybrały prostokątny kształt. Dopuszcza się dospawanie 2 dodatkowych usztywnień w celu zwiększenia wytrzymałości konstrukcji.
 • Następnie potrzebujemy nóg. Metalową rurę przecinamy na 4 części po 460 mm. Półfabrykaty są następnie łączone z rogami ławki. Dodatkowe żebra między przednimi i tylnymi nogami nie będą zbędne.
 • Robimy plecy. Spawamy jeden przedmiot o długości 1500 mm w drugi, 440 mm. Następnie spawamy konstrukcję do gotowej części ławki. 15-20 stopni to optymalny kąt nachylenia oparcia. Wtedy reszta będzie wygodna.
 • Oparcie można również wzmocnić żebrami.
 • Na ostatnim etapie wszystkie szwy są czyszczone. Rama pokryta jest podkładem.

Belka i deska: najprostsze formy

Istnieje duża liczba wzorów i projekty... Są też najprostsze, niektórzy preferują rzeźbienie w drewnie. Stają się prawdziwymi dziełami sztuki.

Drewniana ławka bez oparcia to najprostsze rozwiązanie. Dopuszcza się użycie płyty o grubości do 75 mm Każdy element składa się z dwóch części.

​​

Siedzisko montujemy z dwóch desek, końce są fazowane. Lepiej jest zapewnić szczelinę między elementami, jeśli planujesz umieścić konstrukcję na otwartej przestrzeni, gdzie nie ma ogrzewania. Szczeliny kompensują pęcznienie drewna, pozwalają pozbyć się wilgoci w dużych ilościach.

Każda noga składa się z dwóch sklejonych elementów. Kołek lub kołek sprawią, że połączenie będzie bezpieczniejsze. Na każdej z nóg należy zamocować dwie krótkie belki nośne. To zabezpieczy samo siedzenie. Wkręty samogwintujące i klej, rowki są niezastąpionymi pomocnikami do mocowania. W końcowej fazie pracy do każdej deski mocowane są belki i nogi.

Dodatkowe wskazówki

Wycięcia promieni i elementy kręcone nieco utrudniają pracę, ale jeśli chcesz, to zadanie można rozwiązać bez problemów. Na przykład wybierz kształt prostokąta.

Rysunki nie są dogmatami, można je dowolnie zmieniać.

Belka znajduje się na dole, jeśli ławka nie jest zbyt długa. Sama belka staje się w takiej sytuacji usztywniaczem. Shkant zakłada użycie zarówno zamkniętego, jak i otwartego montażu, ta ostatnia opcja jest bardzo nietypowa. Materiał może mieć dowolny kształt. Dozwolone jest nawet korzystanie z opcji, z którymi budowane są drewniane domy.

Galeria wideo

Galeria zdjęć

.