Jak pięknie złożyć serwetki na świąteczny stół: różne opcje [klasy mistrzowskie]

Nakrycie sztućców jest niezbędne - może stworzyć świąteczną atmosferę w typowy dzień. Dekorację stołu możesz uzupełnić za pomocą wielokolorowych serwetek złożonych w postaci różnych geometrycznych kształtów lub kwiatów. Możesz to zrobić własnymi rękami za pomocą papeterii. W tym artykule przyjrzymy się, jak wykorzystać serwetki do nakrycia stołu, aby zaskoczyć swoich gości nie tylko pysznymi daniami, ale także niepowtarzalnym wystrojem.

Zasady etykiety przy serwowaniu i używaniu serwetek

Jeśli po raz pierwszy planujesz dekorację stołu, piękną porcję papierowych serwetek, to najpierw musisz wymyślić, jak prawidłowo użyć tego elementu:

 • Zgodnie z ogólnie obowiązującymi normami etykiety, modele tkanin dopuszcza się układanie na kołnierzu lub układanie na kolanach.
 • Bez względu na to, czy jest to serwetka z tkaniny, papieru czy dzianiny, należy ją zabrać tylko po właścicielu domu. Pod koniec posiłku zabrania się umieszczania produktu na talerzu.
 • Do położenia na kolanach bardziej nadaje się chusteczka płócienna (jeśli odchodzisz od stołu, po prostu zostaw ją po prawej stronie talerza lub na oparciu krzesła).
 • Nadmierne używanie szalików nie jest zalecane przy świątecznym stole. Warto o tym pamiętać na bankietach, spotkaniach biznesowych i oficjalnych imprezach.

Jaki kolor serwetek papierowych wybrać?

Większość projektantów zgadza się, że wielokolorowe obrusy, dobrane zgodnie z ogólną kolorystyką, są uniwersalnym sposobem nakrycia stołu. Chusteczki w jednolitym kolorze są idealne na stolik do herbaty lub biznesowy lunch. Jeśli wybrałeś obrus w bogatym, głębokim odcieniu, to obsługa jadalni powinna być wykonana w białych, beżowych odcieniach. Wybierając kolor papierowych serwetek na stole, warto wziąć pod uwagę nakrycie stołu, tematykę biesiady, a także kolor obrusu i naczyń.

Białe serwetki będą harmonijnie współgrać z każdym wystrojem stołu. Wybierając jasne odcienie, weź pod uwagę wpływ kolorów na stan emocjonalny osoby - czerwone i żółte odcienie dają radość, a niebieski i zielony dostroją się do rozmowy biznesowej.

Używanie kolorowego obrusu w połączeniu z białymi papierowymi serwetkami to jeden z najprostszych sposobów na szybkie udekorowanie świątecznego stołu, uroczyste przyjęcie gości i zachwycenie ich wspaniałymi potrawami.

Ostatnio coraz częściej do dekoracji domowego stołu używa się tekstyliów.Gospodynie domowe preferują produkty z tematycznymi napisami lub hasłami, takimi jak „Happy Birthday”, „Happy New Year”, „Happy Holidays”.

W kawiarniach i innych miejscach publicznych można znaleźć ręcznie robione chusteczki z wyhaftowanym logo firmy. Wygląda bardzo stylowo, oryginalnie i tworzy wyjątkową atmosferę.

Serwetki DIY

Tekstylia od dawna wykorzystywane są do dekoracji wnętrz domu. Nawet zwykły biały obrus może odmienić zastawę stołową do obiadu i zapewnić ukojenie rodzinnej uczcie. Ten element dekoracyjny spełnia nie tylko funkcję estetyczną, ale również praktyczną.

Wersja z tkaniny

Każda gospodyni powinna umieć ciekawie udekorować stół na przybycie gości. Przyjrzymy się, jak łatwo jest uszyć serwetki własnymi rękami i pięknie je złożyć do nakrycia stołu.Przede wszystkim należy przygotować wszystkie niezbędne materiały i narzędzia, które mogą być potrzebne podczas pracy.

Aby zrobić na stole serwetkę do serwowania, potrzebujemy:

 • nożyczek;
 • tkaniny bawełniane, lniane lub sztuczne;
 • kołki o różnych rozmiarach;
 • Motek nici do fastrygowania;
 • maszyna do szycia;
 • żelazo.

 1. Wymiary produktu mogą być bardzo różne, w tym przypadku jest to kwadrat 50 na 50 cm Po ustaleniu parametrów zaznacz je ołówkiem na materiale i narysuj kontury.
 2. Teraz wytnij żądaną część i zagnij jedną z krawędzi o 7 mm. Powtórz czynność jeszcze trzy razy i wyprasuj wszystkie rogi na obwodzie powstałego kwadratu.
 3. Następnie trzeba zrobić drugą fałdę - w tym celu odwróć jedną stronę o centymetr i wyprasuj żelazkiem. Zrób to z sąsiednim bokiem kwadratu, a następnie obejdź cały obwód przyszłej serwetki.
 4. Każdy z rogów należy rozciągnąć i ostrożnie narysować linię od lewego dolnego rogu do prawego górnego (po przekątnej). Powtórz z trzema pozostałymi stronami.
 5. Narysowane linie pomogą ci równo przyciąć tkaninę w czterech rogach. Owiń te krawędzie płótna, które znajdują się po obu stronach przyciętego narożnika pośrodku. Wygładź górną część rogu w kierunku środka i wykonaj drugie zagięcie wzdłuż wygładzonych linii.
 6. Wszystkie fałdy są szyte ściegiem fastrygującym wzdłuż obwodu produktu. Krawędzie należy wygładzić zwykłym prostym szwem na maszynie do szycia.

Na filmie:jak obrobić narożnik na obrusie lub serwetce.

Zestaw szydełkowanych serwetek

Dziane serwetki w pierścieniu do nakrycia stołu lub jako pojedynczy wzór tworzą atmosferę dobrego samopoczucia i komfort w salonie lub jadalni.Każda początkująca rzemieślniczka może zrobić taki wyrób. Wykonując domowe dekoracje własnymi rękami, cieszysz się codziennymi drobiazgami. W końcu rodzinny obiad powinien różnić się od przekąski w porze lunchu lub śniadania w biegu.

Szydełkowane serwetki wyglądają przepięknie i jak w domu. Nadają się zarówno na wakacje, jak i na co dzień.

Nie trzeba wybierać najbardziej skomplikowanych wzorów serwetek, ponieważ będą one prawie całkowicie ukryte pod talerzami. Nie będzie jednak zbyteczne krochmalenie produktów, aby nie straciły kształtu już po pierwszej uczcie.

Zestaw serwetek do serwowania stolika herbacianego zawiera jeden duży i sześć małych, ręcznie robionych przedmiotów. Do produkcji użyto przędzy SOSO (dwa motki w kolorze białym i ciemnobrązowym) oraz haczyk 1,5 Koniczyna.

Przy ciasnym dzianiu, jak pokazano w przykładzie, nie ma potrzeby krochmalenia gotowego produktu. Poniższe zdjęcie pokazuje wzór dziania - jest odpowiedni dla początkującego.

Na wideo:piękna szydełkowana serwetka w 10 minut.

Podawanie z serwetkami płóciennymi

Obecnie istnieją dwa rodzaje serwetek – papierowe i płócienne. Te ostatnie są zwykle używane do ochrony ubrań przed okruchami i plamami, natomiast produkty papierowe przeznaczone są do wycierania ust. Współczesne trendy mają na celu powszechne wprowadzanie modeli właśnie z tkanin, wyglądają bardziej elegancko i wytrzymają znacznie dłużej niż papierowe odpowiedniki.

Oto kilka popularnych schematów składania serwetki:

 • Megafonto bardzo prosty sposób na zaprojektowanie serwetka papierowa lub bibułkowa. Przede wszystkim musisz złożyć produkt na pół i jeszcze raz powtórzyć tę czynność w tym samym kierunku, jak pokazano na rysunku nr 2. Zegnij rogi powstałego wąskiego prostokąta w dół i przekręć figurę w formie „torby ". Na koniec połącz ze sobą dwie części „worków”.

 • Krzyż Południato ciekawy i bardzo prosty układ płóciennej serwetki, który idealnie wpasuje się w wystrój stół obiadowy. Obróć ubranie na niewłaściwą stronę i wygnij wszystkie rogi do środka, przestrzegając kolejności. Następnie odwróć płótno i zrób to samo. Powtórz czynność jeszcze raz i wyciągnij najpierw prawy górny róg, a następnie wszystkie pozostałe rogi.

 • Jonka- niezwykła forma serwetki, która bywa też nazywana "łabędziem". Złóż produkt na pół tak, aby zagięcie znajdowało się po prawej stronie. Następnie ponownie złóż prostokąt i złóż dolną połowę po przekątnej do góry. Złóż lewy i prawy róg do góry i usuń wystające części w dół. Następnie musisz zwinąć tkaninę wzdłuż osi podłużnej, na przemian wyciągając jej krawędzie.

Na wideo:5 sposobów na piękne serwetki z tkaniny składanej.

Jak pięknie włożyć serwetki do szklanki?

Jak już powiedzieliśmy, istnieje wiele rodzajów wzorów serwetek. Najprostsze, ale nie mniej eleganckie, są sposoby umieszczania chusteczki w kieliszku do wina, kieliszku lub kieliszku. Dzięki temu produkt nie zajmuje dużo miejsca na stole, wygląda schludnie i nietuzinkowo.Dwie najczęściej stosowane technologie to „róg” i „tulipan”, widać je na poniższym zdjęciu.

Sposoby układania serwetek w serwetniku

Serwetki i inne tekstylia są uniwersalnym elementem świąteczny wystrój stołu. Aby atrybuty uczty zachowały swoją pierwotną formę, konieczne jest użycie specjalnych urządzeń. Obecnie w sklepach można znaleźć wszelkiego rodzaju akcesoria do nakrycia stołu - pierścionki, uchwyty, wstążki i serwetniki. Te ostatnie mogą mieć różne rozmiary, gładkie lub z wzorami. Nauczenie się prawidłowego składania serwetek w serwetniku nie jest trudne, poniżej opowiemy o tym bardziej szczegółowo.

Pojedynczy i podwójny wachlarz

Klasyczną opcją dekoracji stołu jest składanie papierowych serwetek w wachlarz.Prostota tego wzoru nie wydaje się banalna, zwłaszcza jeśli serwetka ma geometryczne wzory lub jednolite kolory, ale w jasnych kolorach. Jednak w przypadku płócien płóciennych pojedynczy i podwójny wachlarz nie jest odpowiedni, ponieważ całe ich piękno zostanie po prostu zagubione w fałdach.

Aby złożyć serwetki w ten sposób, wykonaj następujące kroki:

 • Złóż każdą serwetkę po przekątnej w poprzek kwadratu, tak aby w rezultacie masz symetryczny trójkąt;
 • Ułóż serwetki w uchwycie najpierw w jednym kierunku, a następnie w przeciwnym. Stworzy to podwójny wentylator.

Ptak z kolorowym ogonem

Pierwotny kształt to trapez. Aby urzeczywistnić ten pomysł, będziesz potrzebować papierowych serwetek w odcieniach czerwieni, żółci, bieli i błękitu.Trapezoidalny kształt posłuży jako podstawa ogona naszego ognistego ptaka. Dekorowaną kompozycję należy zamontować w uchwycie, zmieniając kolory w odpowiedniej kolejności. Następnie wykonujemy głowę i szyję ptaka: zwijamy niebieską szmatkę w rurkę i zginamy końcówkę. Dodaj brakujący element do serwetnika.

Ta dekoracja stołu wygląda kreatywnie i jest idealna na przyjęcie dla dzieci.

Dwustronny wodospad w filiżance

Inną dobrą opcją do dekoracji stołu jest umieszczenie serwetek w naczynia. W tym celu można użyć solidnego ceramicznego kubka o niewielkiej wysokości.Co zrobić z serwetkami? Odpowiedź jest prosta: rozłóż raz i złóż na pół. Układamy płótna jedno po drugim, zginamy się w środku, pozostawiając pusty środek kubka.

Szczególnie efektownie prezentują się wielokolorowe modele serwetek o nietypowych wzorach.

Piękne figurki serwetek do serwowania

Dla wielu układ serwetek na środku talerza jest klasyczny. Ta technika jest szeroko stosowana do dekoracji stołów bankietowych i bufetowych. Umiejętne rzemieślniczki mogą stworzyć prawdziwe dzieło sztuki za pomocą prostej serwetki. Nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać, wymaga trochę cierpliwości i chęci do eksperymentowania. Kwiaty z serwetek są zawsze na swoim miejscu, a ich wykonanie nie jest trudne. Możesz skorzystać ze słynnej technologii origami, po prostu zastępując papier tkaniną.

Lilia

Aby zrobić lilię, złóż produkt po przekątnej i ostrożnie wygładź wszystkie rogi. Połącz prawy i lewy róg z wierzchołkiem trójkąta, a następnie złóż serwetkę na pół poziomo. Na koniec ułóż płatki i liście, odwracając górną część górnego trójkąta na lewą stronę.

Lotos

Lotos można słusznie uznać za najtrudniejszą do wykonania figurkę na serwetce.Na stronie http://sdelala-sama.ru/2658-lotos-iz-bumazhnyh-salfetok.html można znaleźć szczegółowe instrukcje, jak zrobić lotos z papierowych serwetek własnymi rękami ręce, a także szkoleniowe materiały wideo. Jeśli chcesz, możesz wymieniać uwagi z innymi gośćmi i odkrywać nietypowe sposoby udekorowania stołu. Poniżej znajduje się schemat składania wielokolorowych serwetek w kwiatostan lotosu.

Jodełka

zielony odcień.Złóż go w kwadrat, następnie podziel wszystkie pięć rogów na pięć warstw i złóż je jeden po drugim w kierunku środka. Odwróć kształt na przeciwną stronę i symetrycznie złóż wszystkie końce serwetki pod siebie. Taka dekoracja będzie wyglądać ekologicznie podczas świąt Bożego Narodzenia.

Gotowy produkt można uzupełnić jasną gwiazdą, iskierkami, płatkami śniegu lub wielokolorowymi wstążkami.

Torebka

Jest to najprostsza opcja projektowania serwetki z tkaniny. Pierwotny kształt to pionowo złożona serwetka z zagięciem po prawej stronie.Teraz złóż go na pół od dołu do góry i złóż dwie górne warstwy lewego narożnika w kierunku środka. Prawy górny róg również składa się w kierunku środka. Złóż powstały trójkąt i złóż pozostałe rogi w kierunku środka. W ten sposób drugi trójkąt nakłada się na pierwszy. Skorzystaj z instrukcji na poniższym obrazku.

Serce

Na Walentynki dekorujemy stół serwetkami w formie serc. Wykonanie ich wcale nie jest trudne - do tego potrzebne są czerwone lub różowe papierowe serwetki.Uformuj trójkąt, nałóż lewy, a potem prawy róg na wierzch i odwróć kształt. Złóż górną część w dół, przekręć część dolnej warstwy w lewo i prawo po przekątnej. Następnie musisz na przemian usuwać małe rogi po prawej i lewej stronie, nadając serwetce kształt serca.

Wachlarz w pierścieniu

Ta opcja jest najbardziej odpowiednia dla klasycznego stylu nakrycia stołu.Rozłóż serwetkę i połóż ją twarzą do dołu. Następnie musisz nadać mu kształt „akordeon” - w tym celu wygnij produkt na pół na środku. To wszystko, wentylator jest gotowy. Teraz możesz nim udekorować stół, umieszczając go na specjalnym uchwycie lub wkładając do szklanki. I nie zapomnij rozłożyć wentylatora po jego ustawieniu.

Jeśli planujesz urządzić salon na przyjęcie dla dzieci lub romantyczną kolację, możesz zrobić "ognistego ptaka" opartego na wachlarzu. Jednak do tego potrzebujesz kolorowych serwetek z jasnymi wzorami.

Saszetka pozioma

Złóż serwetkę na pół, prawą stroną do wewnątrz. Podczas rozwijania płótna upewnij się, że zakładka znajduje się na dole. Złóż jedną trzecią górnej warstwy i odwróć produkt na przeciwną stronę. Złóż obie strony tak, aby się spotkały i ponownie złóż serwetkę.

Ukośna saszetka

Aby wykonać ukośną saszetkę należy złożyć serwetkę na cztery i złożyć pierwszą warstwę materiału o 5 centymetrów, powtarzać. Zrób to samo z drugą warstwą, wsuwając róg pod ukośny wałek i formując mały wałek (do 2,5 centymetra). Złóż materiał na górze i na dole i udekoruj nim stół, jak chcesz.

Koperta na sztućce

Do koperty potrzebna będzie mała trójwarstwowa serwetka.Złóż ubranie na pół lewą stroną na zewnątrz, tak aby zagięcie było na dole. Zagnij jedną trzecią pierwszej warstwy i zagnij boczne krawędzie do środka (z tyłu powinny się stykać), powtórz operację.

Stosowanie serwetek do nakrycia stołu od dawna nie jest zaskoczeniem, bo piękne tekstylia każdy może kupić w sklepie. Jeśli dopiero planujesz urządzić uroczysty obiad dla kilkudziesięciu gości lub po prostu chcesz zaskoczyć rodzinę, to masz czas, aby nauczyć się robić ciekawe figurki i kwiaty z serwetek. Nie zastanawiaj się nad jedną opcją projektu, a wtedy na pewno otrzymasz niezwykłą kompozycję.

Oryginalne sposoby składania papierowych serwetek (3 filmy)

Różne opcje nakrycia stołu z serwetkami (60 zdjęć)

(37 1)
(45 4)
.