Jak ozdobić schody w domu: wybór materiału okładzinowego +65 zdjęć

W dwu- i trzypiętrowych budynkach mieszkalnych, czy to w wiejskim domu, domek lub dwór, zawsze jest klatka schodowa. Często ta konstrukcja nie przyciąga uwagi i ma znaczenie czysto funkcjonalne. Ale jeśli klatka schodowa ma piękną podszewkę, taka konstrukcja może stać się główną ozdobą wnętrza.

Wysokiej jakości wykończenie zapobiegnie przedwczesnemu zużyciu stopni, wzmocni całą konstrukcję, a także sprawi, że poruszanie się po niej będzie wygodniejsze i bezpieczniejsze. W tym celu na rynku dostępnych jest wiele różnych materiałów wykończeniowych. Porozmawiamy bardziej szczegółowo o tym, który z nich wybrać i rozważymy zalety każdego wykończenia.

Wybór materiału wykończeniowego

W zależności od rodzaju schodów (beton, metal, drewno), a wybrane jest specyficzne wykończenie, dopuszcza się również łączenie różnych materiałów. Np. schody betonowe są w większości wykończone drewnem, ale ogrodzenia mogą być kute, stalowe lub szklane – wszystko zależy od preferencji właścicieli i ogólnego projektu pomieszczenia.

Wybierając materiał na stopnie schodowe, należy wziąć pod uwagę następujące niuanse:

  • Bezpieczeństwo i praktyczność.Zaleca się stosowanie wyłącznie materiałów trwałych i odpornych na zużycie – od tego zależy trwałość końcowego wykończenia. Przy wyjściu stopnie nie powinny być zbyt śliskie, w przeciwnym razie istnieje ryzyko upadku i obrażeń.

  • Połączenie z podłogą.Najlepiej wybrać te materiały okładzinowe, które będą dobrze komponować się z otaczającą przestrzenią. Szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na wykończenie podłogi nie tylko na pierwszym, ale również na drugim piętrze.

  • Typ klatki schodowej.Tutaj warto skupić się na geometrii marszu. W przypadku prostej konstrukcji z jednym marszem można wybrać dowolne materiały, ale w przypadku modeli spiralnych i klatek schodowych z zakrętem potrzebne jest specjalne podejście. Tak więc wybierając płytkę lub kamień, będziesz musiał dużo pracować, ponieważ takie materiały muszą być dopasowane do kształtu stopni, co prowadzi do wysokich kosztów.

Oprócz powyższego należy wziąć pod uwagę takie kryterium jak izolacyjność akustyczna. Jeśli klatka schodowa znajduje się obok sypialni lub pokoju dziecinnego, należy zadbać o to, aby powłoka wykończeniowa stopni nie była zbyt „głośna”. Następnie rozważymy główne rodzaje materiałów do okładzin, ich cechy i zalety użytkowania.

Dywan

Dywan jest idealny dla rodzin z małymi dziećmi oraz osób starszych wrażliwych na nadmierny hałas.Taki materiał może być tkany lub runowy. Ta druga opcja jest bardziej preferowana, ponieważ daje nie tylko ciszę, ale także przyjemne wrażenia dotykowe podczas wchodzenia po schodach.

Do głównych zalet dywanu należą:

  • pochłanianie dźwięku i zachowanie ciepła;
  • zapewniający komfort i bezpieczeństwo podczas chodzenia po stopniach;
  • przystępna cena materiału i jego praktyczność;
  • łatwość konserwacji i możliwość dopracowania klatki schodowej.

Powłokę mocuje się na różne sposoby: klejem (w przypadku schodów betonowych), za pomocą listwy przypodłogowe, narożniki, parapety lub pręty.Ta ostatnia metoda obejmuje instalację i mocowanie uchwytów dywanowych na styku stopni i podstopnic.

Przed ułożeniem wykładziny przycina się ją na wymagany wymiar. Aby to zrobić, najpierw wykonaj pomiary schodów - długość i szerokość, biorąc pod uwagę wysokość stopni do gięcia materiału.

Linoleum i laminat

To dwa bardziej proste i niedrogie rozwiązania, które nie wymagają specjalnych umiejętności montażowych.Linoleum jest dobre, ponieważ jest elastyczne, można je łatwo ułożyć na stopniach i zabezpieczyć metalowymi listwami lub narożnikami.Materiał ten jest po prostu mocowany do betonowych stopni za pomocą specjalnego kleju. W najgorszym przypadku, jeśli schody są wykonane z drewna, płótno można po prostu delikatnie przybić małymi gwoździami.

Podłogi z linoleum są gładkie i dlatego ich czyszczenie wymaga niewielkiego wysiłku. Wystarczy okresowo wystawić drabinę z takim wykończeniem na czyszczenie na mokro.

Jak na laminat to ten materiał wykończeniowy też nie jest zły. Nadaje się jednak tylko do schodów betonowych i drewnianych.W przypadku, gdy masz zainstalowany model ramowy, należy go najpierw pokryć płytą wiórową lub płytami OSB. Zaleca się wybór wytrzymałego i odpornego na wilgoć laminatu o klasie produktu 31 lub wyższej.

Wykończenie laminatu jest łatwe. Panele są instalowane na stopniach: solidny pasek nadaje się na bieżnik, jego wycięta część na podstopnicę. Na zakończenie wystające rogi stopnic obszyte są laminowanymi parapetami w kształcie litery L lub panelami.

Na filmie:wykończenie schodów laminatem z profilem.

Płyty MDF

Płyty MDF nadają się również do wykańczania konstrukcji klatek schodowych w prywatnym domu. To dobra alternatywa dla naturalnego drewna.Dzięki nowoczesnej technologii, dziś możliwe jest wytwarzanie trwałych, ale lekkich okładzin schodkowych imitujących drewno.

Powłoka produktów MDF może mieć różne odcienie i wzory, często są opcje dla kamienia lub skóry.

Płytki i gres

Istnieją gotowe rozwiązania uszlachetniania schodów zarówno w domu a na ulicy - kafelki i gres porcelanowy. Obie opcje są niezawodne i trwałe, odporne na zwiększoną wilgotność i ekstremalne temperatury. W sprzedaży dostępne są płytki i płytki ceramiczne, specjalnie zaprojektowane na schody, mogą mieć gładką powierzchnię lub posiadać odblask zapobiegający poślizgowi.

Wykończenie klinkieru lub gresu porcelanowego jest idealne na schody zewnętrzne. Gres porcelanowy jest drogi, ale jego estetyka i długa żywotność są warte inwestycji.Płytki są łatwe w montażu, jeśli pasują do rozmiaru stopnia. W przeciwnym razie będziesz musiał wykonać betonowy jastrych.

Wykańczanie najlepiej wykonywać na prostych biegach schodów. W przypadku modeli śrubowych produkty będą musiały zostać przycięte, a ponadto mogą się okazać brzydkie szwy.

Kamień naturalny

W prywatnym domu lub domku często można zobaczyć dekorację schody z kamienia. Najczęściej używane są granit, marmur, bazalt i piaskowiec.Ten rodzaj produktu nadaje się do licowania konstrukcji betonowych i metalowych, w przypadku drewnianej warto spojrzeć na sztuczny analog.

Kamienne stopnie wyglądają bardzo solidnie, można nimi uszlachetnić każde wnętrze. Rejestr konturów - usługa online do pracy z Rosreestr. Ale są też znaczące wady - wysoki koszt, efekt hałasu ze schodów i wiecznie zimna powierzchnia.

Malowanie farbą

To wykończenie jest bardziej dekoracyjne, ale może służyć jako warstwa ochronna dla drewniane stopnie...Schody z betonu lub metalu można również pomalować, zwłaszcza jeśli nie prowadzą na piętro, ale do piwnicy lub innego pomieszczenia gospodarczego. W ten sposób możesz zaoszczędzić na wykańczaniu, ponieważ farba jest niedroga.

Trzeba mądrze dobierać farby i lakiery. W przypadku drewna odpowiednia jest jedna kompozycja, w przypadku metalu i betonu zupełnie inna.Chcąc pomalować elementy drewniane można zaopatrzyć się w emalię, werniks barwiony, bejcę lub dekoracyjny impregnat ochronny - kompozycje przeznaczone do drewna. Farba musi być wodoodporna.

Jeśli schody prowadzą na drugie piętro, można je uszlachetnić niezwykłą farbą. Rzeczywistym rozwiązaniem jest dziś malowanie w dwóch lub więcej kolorach.

Dekoracja

Klatka schodowa w prywatnym domu jest ważnym elementem wnętrza, którego wygląd musi należy podchodzić ostrożnie. W przypadku konstrukcji wykonanych z metalu, drewna i betonu odpowiednie są określone materiały i metody okładzin. Znając właściwą technologię, możesz samodzielnie wykonać prace wykończeniowe.

Schody drewniane

Schody z drewna łatwiej udekorować farbami lub dekoracyjnymi masami ochronnymi.Wybierając produkt do barwienia, warto wziąć pod uwagę rodzaj drewna, jego właściwości użytkowe i wygląd. Tak więc tanie gatunki drewna, na przykład sosna, najlepiej pokryć bejcą do drewna lub barwionym lakierem.

Wybierając lakier do etapów obróbki należy skupić się na jego składzie:

  • Alkid.Obkładając stopnie schodów taką kompozycją, przez długi czas nie można się martwić o ich wygląd. Lakier jest odporny na wilgoć i wytrzymuje zmiany temperatury, a powłoka jest trwała i nie zużywa się przez długi czas.

  • Akryl.Tworzy gęste wykończenie, które z czasem nie blaknie na słońcu ani nie żółknie. Powierzchnia nabiera połysku, który można porównać do efektu mokrego.

  • Poliuretan.​​​​Jest to niezawodna i trwała powłoka. Lakier może być nakładany zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz przy dużej wilgotności. Najlepsza opcja, jeśli musisz pomalować schody w wannie.

Aby wykończyć schody drewniane, lepiej najpierw nałożyć bejcę, a następnie nałożyć warstwę lakieru na na górze. Często maluje się tylko stopnie, a elementy takie jak poręcze i tralki wystarczą do otwarcia bezbarwnym lakierem.

W zależności od rodzaju kompozycji i jej konsystencji dobierane są odpowiednie narzędzia.Tak więc gęste i lepkie roztwory (lakier lub emalię) należy nakładać szerokim pędzlem o sztywnym włosiu, a płyn - za pomocą spryskiwacza.

Schody metalowe

Do uszlachetniania schodów metalowych stosuje się metodę poszycia.Rama jest zwykle fornirowana drewnem, można wybrać dowolny gatunek w zależności od możliwości finansowych. Zalecamy jednak wybór tarcicy o średniej gęstości.

Wykończenie stopni schodów metalowych jest możliwe zarówno częściowe jak i całkowite. W pierwszym przypadku montowane są tylko drewniane stopnie, w drugim rama jest całkowicie osłonięta.

Cały proces uszlachetniania schodów na metalowej ramie można podzielić na kilka etapów:

1. Zdeterminowany przyszłym projektem klatki schodowej i sposobem jej wykończenia - okładzina częściowa lub pełna.

2. Wybierz rodzaj drewna, a następnie przygotuj z niego potrzebne części. Do częściowego wykończenia wykonuje się tylko stopnie, do pełnego potrzebne są również podstopnice, kosour i balustrady.

3. Przygotowane stopnie mocuje się do metalowej ramy za pomocą wkrętów samogwintujących. Zaleca się wgłębienie czapek w drewno o 5 mm, miejsca te można zamknąć drewnianymi rąbkami.

4. Następnie montuje się kosour - część, która ukryje boczną ścianę metalowej ramy. Długość i szerokość policzka zależy od wymiarów biegu schodów.

5. Tralki są instalowane na już zainstalowanych stopniach. W tym celu w stopniach wykonuje się otwory wypełnione klejem, w które wkłada się drewniane kołki. Tralki siedzą na uzyskanych kołkach.

6. Ostatni etap to montaż poręczy i ostateczne wykończenie - malowanie bejcą lub lakierowanie.

Schody betonowe

Wykończenie schodów betonowych możliwe jest przy użyciu kamienia, drewna, Płyty MDF, laminat i płytki. Najłatwiejszym sposobem schowania konstrukcji jest drzewo.Warto jednak zauważyć, że betonowa podstawa musi być idealnie płaska, w przeciwnym razie trzeba będzie zniwelować różnice.

Kompletny proces wykańczania obejmuje następujące etapy:

1.Przygotowanie podłoża.Powierzchnia konstrukcji monolitycznej musi być wyrównana. W przypadku niewielkich zniekształceń (nie więcej niż jeden centymetr) wystarczy nałożyć wyrównującą mieszankę cementową.

2.Montaż ze sklejki.Wykonuje się tzw. podkładkę, w tym celu pobiera się arkusze sklejki o grubości 10 mm i wycina fragmenty zgodnie z wymiarami stopnic. Montaż odbywa się metodą klejenia - na mastyku.

3.Montaż stopni.Gotowe elementy drewniane są od tyłu pokrywane klejem i układane na podkładzie ze sklejki. Dodatkowo stopnie są mocowane śrubami. Zainstalowane są piony, są one mocowane do bieżników za pomocą wkrętów samogwintujących, skręconych „w doniczce”.

Udekorowanie klatki schodowej własnymi rękami jest dość łatwe, jeśli wybierzesz odpowiednią technologię i dokładnie zastosujesz się do instrukcji, nie pomijając ani jednej krok. Na podstawie treści tego artykułu możesz odkryć dowolną konstrukcję klatki schodowej. Pamiętaj jednak, że jakość wyniku zależy bezpośrednio od odpowiednich materiałów.

Przykłady wykończenia schodów z drewna (3 filmy)

Schody z pięknym i oryginalnym wykończeniem (65 zdjęć)

.