Jak ozdobić balkon kwiatami własnymi rękami (60 zdjęć)

Balkon, jak każda część mieszkania, wymaga designu i uwagi. Przekształcenie tego obszaru w magazyn to zły pomysł, ale zrobienie ogrodu lub ogrodu kwiatowego to świetny pomysł! Kwiaty są ekologiczną i radosną ozdobą każdej przestrzeni. Fantazja i odrobina wiedzy podpowiedzą, jak ozdobić balkon kwiatami.

Wybór miejsca na mini ogródek

Balkon położony od strony słonecznej jest idealny dla wszystkich roślin. Niektóre będą musiały być lekko zacienione, ale można to zrobić kosztem tych kolorów, które potrzebują obfitości słońca. Dla wszystkich konieczna jest optymalizacja reżimu nawadniania - konieczne jest częstsze i bardziej obfite podlewanie. W efekcie otrzymasz piękny krajobraz pod oknami, cienie i świeże powietrze oraz kwiaty z dużą ilością tlenu, słońca i bujnym wzrostem.

Jak udekorować balkon kwiatami od strony północnej lub w przeciągu? W tym przypadku byliny domowe są umieszczane bliżej ściany domu, jednoroczne kwitnące sadzi się w doniczkach i umieszcza się w środkowej linii, kręcone kwiaty będą dobrze czuć się na parapecie ogrodzenia.

Zwróć uwagę na kolorystykę roślin, aby ogród kwiatowy nie zlewał się z kolorem ścian i był przyjemny dla oka. Na tle ściany z czerwonej cegły pięknie będą wyglądać białe, zielone, żółte rośliny, ale kwiaty z czerwonymi liśćmi lub kwiatami staną się niewidoczne. Tło poprawi sytuację, pomalowana ściana z cegły to modny trend.

Jeśli zmiana koloru nie jest częścią twoich planów, użyj roślin z cieniowaniem. Donice ścienne to dobre rozwiązanie. Można je powiesić, przymocować bezpośrednio do ściany, a posadząc w nich pnącza, uzyskamy miniaturowy wertykalny ogródek przed oknami. Będzie wyglądać jak na poniższym obrazku.

Rośliny jednoroczne:

Byliny domowe żyjące na parapetach naszych domów są kochane, ale nie zawsze mogą stanowić kompletna kompozycja do ogrodu balkonowego. Czasami nawet wynoszenie ich poza mieszkanie jest szkodliwe, zmiana mikroklimatu może niekorzystnie wpłynąć na jego życie. Najlepszą opcją na zorganizowanie zielonego terenu na balkonie lub loggii są bezpretensjonalne rośliny jednoroczne. Wybierając rośliny do sadzenia, weź pod uwagę ich zapotrzebowanie na światło słoneczne. Loggia często otrzymuje mniej światła, dlatego do tego pomieszczenia lepiej wybrać rośliny o niskim zapotrzebowaniu na słońce. Możesz wiarygodnie dowiedzieć się, jak będzie wyglądał balkon z dorosłymi roślinami, patrząc na ilustrację na worku z nasionami.

Bezpretensjonalne rośliny jednoroczne to najlepsza opcja na zorganizowanie zielonego terenu na balkonie lub loggii!

Do przestrzeni zacienionych:

 1. Begonia: posiada wszystkie walory dekoracyjne i łatwość utrzymania. Dużekolory, różnorodność odmian sprawią, że otwarta lub zamknięta przestrzeń balkonowa będzie Edenem. Rośliny pnące pomogą dodać luksusukompozycjombegonii.

 1. Groszek cukrowy: stosowany zarówno do dekoracji ampel, jak i borderów. Jednoroczne rośliny grochu mają wiele odcieni koloru, wyglądają dekoracyjnie i wymagają niewielkiej konserwacji.

 1. Zawilce: bezpretensjonalna i niesamowita różnorodność roślin. Zaskoczą Cię blaskiem kwitnienia i łatwością pielęgnacji.

Solar:

 1. Petunia: idealny mieszkaniec w zamkniętych przestrzeniach. Kwiatostany są zróżnicowane pod względem kształtu, koloru i rodzaju. Odmiany kędzierzawe świetnie sprawdzają się w wiszących donicach i skomplikowanych kompozycjach, powierzchowne zakrywają doniczkę piękną czapeczką kwiatów. Balkon możesz ozdobić własnymi rękami tylko za pomocą różnych odmian petunii. Sadzenie wielu odmian w jednej doniczce spowoduje eksplozję kolorów, jasności i emocji.

 1. Geranium: długoletni mieszkaniec naszych szerokości geograficznych. Dobrze się rozmnaża przez sadzonki. Mieszka latem na ulicy, hibernuje w doniczkach na parapecie. Ma wyraźny efekt dekoracyjny liści, kwiatów, kształtów. Kwitnie prawie przez cały rok.

 1. Bratki: przyjemny wygląd tych kwiatów zachwyci przez cały sezon różnorodnością kolorów i kształtów.

 1. Nasturcja: zapuszcza korzenie w każdej doniczce i kwitnie z wdzięcznością aż do chłodów. Istnieją odmiany regularne i kędzierzawe. Uszlachetni każdy nieestetyczny zakątek, ścianę.

Skrzynki, doniczki, donice do ogrodu balkonowego

Pojemniki na kwiaty można podzielić warunkowo:

 1. Tradycyjne gliniane garnki. Najlepsza opcja dla kwiatów - system korzeniowy oddycha, nadmiar wilgoci wchłania się w ściany, środowisko naturalne.

 1. Garnki ceramiczne szkliwione z dekoracją. Bardzo piękny pojemnik, ale jasność kolorów i błyszczący połysk przytłaczają piękno kwiatów.

 1. Miski odlewane z betonu. Nadaje się do dużych roślin bulwiastych, co nie ma znaczenia dla naszych szerokości geograficznych. Ale nadają się do sadzenia w nich kompozycji kilku roślin.

 1. Wiszące donice. Wykonane są z różnych materiałów, od plastiku po metal. Idealne do sadzenia kwiatów oraz stanowią element dekoracyjny balkonów.

 1. Specjalne garnki z mocowaniem relingu. Istnieje kilka opcji, od przemysłu po majsterkowanie. Małe i duże balkony są ozdobione wiszącymi doniczkami produkcji przemysłowej i wykonane ręcznie

 1. Skrzynki na kompozycje wykonane są niezależnie z materiałów odpadowych lub kupowane w sklepach. Ich materiałem jest ceramika, plastik, drewno. Często dostępne są opcje dekoracyjne w postaci wiklinowych koszy, domów, zwierząt.

Istnieje możliwość udekorowania przestrzeni zewnętrznej mieszkania, balkonu, loggii i parapetów bez specjalnych kosztów finansowych. W większości przypadków do kwiatów sezonowych stosuje się niedrogie plastikowe donice, które nie mają odpływu dolnego. Otwór na odpływ wody jest prosty do wykonania: podgrzej duży gwóźdź nad ogniem i przymocuj go do dna. Wybierz plastikową donicę z myślą o wielokrotnym użytkowaniu, tak aby bok był taki, aby można było zawiesić haczyk. Dekorowanie świeżymi kwiatami w donicach loggii lub parapetach zewnętrznych jest również wygodne przy użyciu wiszących donic z obficie kwitnącymi roślinami.

Możesz urządzić zewnętrzną przestrzeń mieszkania, balkon, loggię i parapety bez specjalnych kosztów finansowych!

Dekorowanie balkonu własnymi rękami pomoże dodatkowo udekorować donice naturalnymi materiałami: sizalem, mchem, bambusowymi patyczkami, elastycznymi gałęziami drzew. Pudełka o różnych rozmiarach nadają się do tworzenia kompozycji kwiatowych.

Stojaki, wieszaki, kwietniki

Do ułożenia wszystkich kwiatów i aranżacji na balkonie potrzebne są dodatkowe środki.

Zwróć uwagę na wiszące uchwyty na kwiaty. Są wygodne, ozdabiają ściany, pokazują całe piękno ampelicznych roślin. Aby zrozumieć, jak wyglądają, pamiętaj o standardowej brzozie z dwoma stojakami na doniczki - to najbardziej prozaiczna, ale wciąż aktualna opcja do wieszania kwiatów na ścianie. Wystarczą półki wielopoziomowe lub półki z jedną płaszczyzną. Istotne są pudełka wykonane z drewna, tworzywa sztucznego. Wszystko zależy od ilości miejsca na ścianie lub podłodze oraz kolorów, które tam będą mieszkać.

Wiszące wieszaki na kwiaty - najbardziej prozaiczna, ale wciąż aktualna opcja do wieszania kwiatów na ścianie!

Część doniczek może stać na podłodze - jest to ważne przy wysokich roślinach przy ścianie. Jeśli balkon jest otwarty, nisko rosnące rośliny mogą stać na podłodze bliżej za pomocą ogrodzenia kratowego, dla zwartości można je umieścić w skrzynkach. Jeśli zewnętrzna strona ogrodzenia jest zaszyta, rośliny należy ułożyć w inny dostępny sposób.

Liczne opcje kwietników dają wiele możliwości aranżacji balkonów. Od miniaturowych podstawek jednogarnkowych po wielopoziomowe stoły — spełnią Twoje potrzeby. Stoły i półki można zastąpić malowanymi szufladami o różnej wysokości. Prezentowane są do wyboru w dowolnym budownictwie, specjalistycznym sklepie florystycznym lub według zdjęć z katalogów portali internetowych. Lekkie niepozorne metalowe konstrukcje nadają się na kwiaty, które rosną w sezonie, dosłownie miesiąc po posadzeniu begonii, stojak nie będzie widoczny, ale piękno kwiatu można podziwiać bez ingerencji. Jeśli balkon jest mały, skorzystaj z zewnętrznego parapetu i balustrady.

Jeśli balkon jest mały, użyj parapetu zewnętrznego i balustrady.

Kwiaty można powiesić w osobnych doniczkach lub ozdobić nimi zewnętrzny obwód ogrodzenia. O wiele bardziej atrakcyjne będą ręcznie robione zawieszenia do kompozycji – ekskluzywność jest zawsze w modzie. Uzupełnieniem kompozycji będą kwiaty w skrzynkach wykonanych z drewna lub sklejki. Zanim zaczniesz kształtować swoją posiadłość, obejrzyj zdjęcia i filmy na ten temat, aby Twój mini ogród stał się piękny.

Galeria wideo

Galeria zdjęć

.