Jak obliczyć schody na drugie piętro: optymalne parametry

W dzisiejszych czasach budowa prywatnego budynku mieszkalnego lub wiejskiego domu rzadko obywa się bez dwóch lub więcej pięter, a taki układ opcja oznacza niezbędną konstrukcję schodów do przejścia z jednego poziomu na drugi. Ale zanim przystąpisz do pracy, konieczne jest prawidłowe obliczenie schodów na drugie piętro. W takim przypadku nie można obejść się bez wstępnej wiedzy zawodowej, umiejętności posługiwania się narzędziami pomiarowymi oraz umiejętności rysowania, mnożenia i dodawania.

Obliczanie konstrukcji klatki schodowej

Głównym sekretem w trudnym procesie aranżacji przejścia z piętra na piętro jest nie tyle budowa, ile umiejętność obliczania klatka schodowa. Aby dokonać prawidłowych obliczeń, nie wystarczy kierować się pomysłem, jak w przybliżeniu będzie wyglądać konstrukcja i gdzie właściciel budynku chciałby ją zobaczyć.

Oto co należy zrobić wcześniej:

 • na etapie budowy ustalić położenie biegu schodów i przygotować otwór w suficie;
 • zdecydować, czy schody będą drewniane, czy preferowane będą inne materiały;
 • zdecydować, czy konstrukcja będzie jednobiegowa, czy też wysokość stropu i wielkość pomieszczenia pozwolą na wykonanie go dwubiegowego;
 • oszacować przybliżoną wysokość stopnia (z uwzględnieniem tego, jak wygodne będzie wspinanie się wszystkim domownikom);
 • ​​
 • decyduje o tym, ile kroków do drugiego i trzeciego piętra;
 • dokonać dokładnych pomiarów i sporządzić rysunek przyszłej konstrukcji, uwzględniając charakterystykę lokalu i rodzaj schodów;
 • obliczamy stopnie schodów, biorąc pod uwagę ich różnorodność, wysokość stropu, ilość marszów.

Aby poprawnie obliczyć przyszłą konstrukcję oraz uczynić ją trwałą i bezpieczną, konieczne jest prawidłowe wykonanie pomiarów wskazanych na rysunku jako główne. Poniżej na schemacie widać parametry potrzebne do wykonania rysunku dowolnej klatki schodowej.

Obliczenie klatki schodowej to nie tylko poprawnie zdefiniowana ilość stopni, która zależy od wysokości tych elementów, z uwzględnieniem powłoki dekoracyjnej (jeśli występuje i osiąga kilka centymetrów). Ważne jest, aby określić głębokość bieżnika każdego kroku.

Właściwe podejście do pomiarów, wiarygodne dane i dobrze zdefiniowany schemat pozwolą:

 • zaprojektować dowolny rodzaj klatki schodowej o znacznej złożoności;
 • opanowanie wersji standardowej i indywidualnej, przeznaczonej do konkretnego pomieszczenia;
 • w celu zapewnienia niezawodności konstrukcji międzypodłogowej;
 • aby nadać mu piękny i estetyczny wygląd, aby stał się organicznym detalem w domu.

Współczesne trendy w dekoracji lokali wykorzystują różne gatunki drewna, różnicują szerokość klatek schodowych, poszerzając je na na dole i zwężone u góry, zastosuj konstrukcję schodów dwu lub nawet trzybiegowych.

Opcji schodów jest wiele – wybór konkretnego modelu zależy od wydzielonego miejsca montażu, wolnej przestrzeni oraz preferencji właścicieli domu.

Marsz

Marsz jest najczęstszym prostym projektem, który może składać się z jednego lub więcej przęseł.Wykonany jest z różnych materiałów, ale najczęściej jest wykonany z drewna. Jest dość prosty w projektowaniu i budowie, ale wymaga kilku niezbędnych komponentów.

Do wykonania dowolnych schodów marszowych potrzebne są:

 • belki nośne (mogą to być zarówno podłużnice jak i cięciwy);
 • filary podporowe (ich liczba może być różna w zależności od marszów i wyposażenia terenu);
 • stopnie proste lub „od końca do końca” (te ostatnie są często stosowane przy obracaniu klatek schodowych);
 • dodatkowa tarcica, jeśli na rysunku jest miejsce międzymarszowe;
 • tralki i poręcze, jeśli konstrukcja będzie miała balustrady.
Przykład schodów marszowych i ich elementów konstrukcyjnych

Obliczenie schody marszowe do lokali mieszkalnych wykonuje się z uwzględnieniem określonych wymagań:

 • Optymalna szerokość klatki schodowej - nie mniej niż 0,8-1 m.
 • Odległość od biegu schodów do sufitu - nie mniej niż 2 m.
 • Kąt nachylenia drabiny powinien zawierać się w granicach 35-45 stopni.
 • Maksymalna ilość kroków w jednym locie - 19 szt.
 • Wysokość każdego stopnia to 16-19 cm, szerokość stopnia to 22-33 cm.

Można obliczyć dokładne parametry przyszłej klatki schodowej, znając wymiary pomieszczenia: odległość od podłogi do sufitu, w tym grubość płyty podłogowej, szerokość otworu, powierzchnia pomieszczenia. Możesz skorzystać z prostego kalkulatora, ale w Internecie jest też kalkulator online specjalnie zaprojektowany do tego celu.

Jednobiegowe

Zaprojektowanie klatki schodowej jednobiegowej jest dość proste, jeśli zdecydujemy się na rodzaj belek nośnych.Konstrukcję można zbudować na ściągach, podłużnicach lub śrubach (łączniki metalowe stosowane na zewnątrz schodów drewnianych).

Wzór A * B pomoże poprawnie obliczyć długość belek nośnych (a tym samym długość schodów), gdzie B jest równe zakładana szerokość stopni, A to ich łączna liczba...

Jak obliczyć liczbę stopni w przyszłej klatce schodowej i określić wysokość stopni (szerokość stopni) jest wyraźnie pokazane na poniższym filmie.

Na filmie:jak obliczyć schody (ilość stopni, długość policzka).

Dwubiegowe

Projekty budynków mieszkalnych mogą być zmienne i przewidywać budowę dwubiegowej klatki schodowej z podestem lub biegiem -w krokach.Konstrukcja schodów w kształcie litery L (narożnych) przewiduje mocowanie prowadnic oraz niezbędny słupek narożny służący do podparcia.

W systemie w kształcie litery U często wykonuje się platformę jako łącznik między pierwszym a drugim marszem - jest przymocowany do głównej ściany.Witrynę można powiększyć lub zmniejszyć, najważniejsze jest to, że odległość między lotami jest krokiem (60-80 cm).

Na filmie:jak wykonać pomiary do obliczenia schodów w kształcie litery U.

Trzy loty

Ta opcja jest obliczana dla domków o dużej powierzchni i może być częścią projektu lokalu.Konstrukcja drewniana jest przyjazna dla środowiska i dekoracyjna, ale może wymagać dodatkowych środków mocujących, aby konstrukcja była bardziej wytrzymała.

Parametry techniczne zależą od indywidualnych cech projektu, ale wzór obliczeniowy, zgodnie z dokładnymi pomiarami, nawet dla profesjonalnego inżyniera wymaga przekroju i planu konstrukcji, dokładnych liczb dla nachylenia nalotów, wysokość i szerokość stopni. Poniższy schemat przedstawia rysunek możliwego wariantu schodów trzybiegowych.

Śruba

Szczególną cechą konstrukcji śruby jest umiejscowienie stopni wokół nogi podporowej. Jego średnica jest główną obliczoną wartością.Najpierw określa się całkowitą średnicę konstrukcji i wykonuje się widok z góry. Rysunek przedstawia 2 okręgi (schody i trajektorię ruchu po nich). Następnie musisz obliczyć liczbę kroków, ich liczba musi być liczbą całkowitą, a jeśli okaże się, że jest ułamkowa, należy ją zwiększyć.

Aby określić wysokość stopni, średnicę koła dzieli się przez liczbę uzyskaną z pierwszego liczenia.

Obliczenia graficzne schodów kręconych

Kątowe

domy często instalują schody kątowe - konstrukcja z obrotem 90 stopni.Głównym elementem zawracania mogą być zarówno stopnie najazdowe, jak i lądowanie.

Przy obliczeniach należy kierować się następującymi zaleceniami:

 • Jeżeli pomiędzy lotami jest peron, jego długość powinna być większa niż 140 cm, a szerokość powinna odpowiadać rozpiętości przęsła.
 • Jeżeli planowane są schody ze stopniami zabiegowymi, to ich szerokość od zewnętrznej krawędzi powinna wynosić co najmniej 40 cm, w środku co najmniej 20 cm, a szerokość najwęższej części - 14 cm.
 • 166]
 • zakręt schodów wymaga podestu w postaci kwadratu lub trzech lub czterech stopni najazdowych.

Na filmie:przykład obliczania klatki schodowej z drabinkami.

Obliczanie schodów „gęsiego stopnia”

Jest to rodzaj kompaktowych schodów, w których stopnie są rozmieszczone symetrycznie względem linia podróży.Ten projekt jest instalowany, gdy konieczne jest zaoszczędzenie miejsca w domu. Z reguły kąt nachylenia schodów „gęsiego stopnia” wynosi 45-65 stopni.

Charakterystyczną cechą tego typu konstrukcji są stopnie, których szeroka część zajmuje tylko połowę długości stopni.

Przy obliczaniu drabiny „gęsi krok” należy uwzględnić zalecane parametry stopnia:

​​
 • Szerokość bieżnika w miejscu oparcia stopy powinna wynosić około 30 cm
 • Szerokość części wąskiej jest równa połowie szerokości części szerokiej (czasami jest ona mniejsza).
 • Zalecana wysokość stopnia (odległość od stopnia do stopnia) - 15 cm.

Obliczanie drabiny na cięciwie

Obliczenie drabiny na cięciwie odbywa się z uwzględnieniem niektórych parametrów, ale nie różni się od procesu głównego:

 • odległość od podłogi do sufitu wynosi określony;
 • według wzoru obliczana jest wysokość stopni;
 • obliczana jest szerokość stopni;
 • na podstawie szerokości otworu w zakładzie międzystopniowym obliczana jest długość ściągu;
 • szerokość cięciwy nie może być mniejsza niż 50 cm

Obliczanie stopni

Liczbę stopni można obliczyć na podstawie dokumentów normatywnych GOST, które wskazują zalecany kąt nachylenia, szerokość stopnia i zdolność wytrzymania ciężaru osoby, a najlepiej więcej niż jeden.

Wysokość stopni jest obliczana na podstawie wygody członków rodziny i charakterystyki istniejącego projektu, a liczba stopni pomoże określić prawidłowo zastosowany wzór.Możesz obliczyć wielkość kroków, korzystając z wyników własnych pomiarów kroków do liczenia: a - wysokość i b - szerokość (2a + b = 64).

Znając szacunkową wysokość schodów od podłogi, dzieli się ją przez szacowany podobny parametr stopnia.

Wzór na obliczenie bezpiecznego i wygodnego stopnia schodów

Jak wyznaczyć kąt nachylenia?

Kąt nachylenia schodów jest równie ważnym wskaźnikiem, od którego zależy wygoda poruszania się, podnoszenia/opuszczania osoby oraz możliwość transportu dużych mebli. Aby określić kąt, wysokość i szerokość stopni uwzględnia się odległość od podłogi do sufitu.

Parametry poręczy i balustrad

W schodach drewnianych parametry poręczy i balustrad określają rozstaw stopni i indywidualną projekt konstrukcji. Można je zwiększyć dla bezpieczeństwa w taki sam sposób, jak szerokość pionu.Za najważniejsze parametry uważa się wysokość tralki, długość i szerokość balustrady.

Zgodnie z przepisami balustrada każdej klatki schodowej musi mieć następujące parametry:

 • wysokość (łącznie z balustradą) 900-1000 mm;
 • długość balustrady odpowiada długości biegu schodów;
 • odległość między tralkami nie przekracza 150 mm.

Szczegółowy przewodnik po obliczeniach drabinowych (2 filmy)

Różne modele systemów schodowych (52 zdjęcia)

.