Jak malować drewniane schody: wybór materiału do malowania i lakierowania oraz technologia barwienia

Nowoczesne prywatne domy i domki wyróżniają się obecnością dwóch, a nawet trzech pięter. Dzięki nadbudówce można uzyskać dodatkową przestrzeń, wyposażyć kilka pomieszczeń lub wydzielić pomieszczenie gospodarcze. W celu szybkiego i wygodnego przejścia na drugie piętro i wyżej budowane są schody, które często są wykonane z drewna. I nie jest to zaskakujące, ponieważ materiał dobrze nadaje się do obróbki, najłatwiej jest zrobić z niego schody własnymi rękami.

Oczywiście drewno ma piękną fakturę i naturalny kolor, a wykonane z niego schody mogą stanowić efektowny dodatek do wnętrza. Mimo to materiał ten jest podatny na wpływy zewnętrzne i z biegiem czasu nawet najpiękniejsze drewniane schody tracą swój atrakcyjny wygląd. Zmniejszają się również właściwości użytkowe drewna.

Aby uniknąć takich konsekwencji, eksperci zalecają pokrycie drewna specjalnymi środkami ochronnymi. Aby nadać schodom bardziej estetyczny wygląd, nie można obejść się bez procedury malowania. Z tego artykułu dowiesz się, jak i, co najważniejsze, jak pomalować drewniane schody, która farba jest do tego najlepsza, rozważ cechy procedury barwienia.

Wymagania dotyczące malowania

Należy dokładnie rozważyć procedurę malowania schodów drewnianych. Przede wszystkim musisz zdecydować, jaki efekt chcesz ostatecznie osiągnąć. Pomoże to w doborze określonej kompozycji barwników, narzędzi pracy i technologii obróbki.

Przed pójściem do sklepu po materiały należy zapoznać się z podstawowymi wymaganiami, które dotyczą procedury malowania schodów drewnianych:

 • Jeśli struktura jest wykonana z drogiego gatunku drewna o pięknej fakturze, lepiej ją podkreślić niż zamalować. W takim przypadku warto zrezygnować ze wstępnego gruntowania powierzchni i wybrać farbę o niskim stopniu krycia.
 • Lakierowanie jest alternatywą dla malowania, która dodatkowo uwydatnia naturalne usłojenie drewna. Do wyboru lakier bezbarwny lub barwiony. W tym drugim przypadku możliwa staje się znaczna zmiana wyglądu schodów.
 • Jeśli planujesz malować wewnątrz domu, wybierz farbę lub lakier szybkoschnący. Zaleca się wybieranie preparatów, które nie mają silnego, ostrego zapachu, ale raczej takie, które są oznaczone jako „bezwonny” lub „eko”.
 • Do malowania schodów zainstalowanych na zewnątrz domu, prowadzących na strych, bardziej odpowiednie są bardziej odporne farby lub lakiery, które mogą wytrzymać negatywne skutki środowiska zewnętrznego. Zazwyczaj preparaty te są wytwarzane na bazie rozpuszczalników.
 • Bez względu na położenie schodów (wewnątrz lub na zewnątrz domu) stopnie należy pokryć materiałem barwiącym odpornym na ścieranie. Pozwoli to na długo zachować estetyczny wygląd konstrukcji drewnianej.

Uwaga! Przed zakupem tej lub innej kompozycji warto sprawdzić zawartość opakowania i zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi jej stosowania.

Różnorodność farb i wskazówki do wyboru

Szeroka gama farb i lakierów prezentowana w sklepach z narzędziami pozwala wybrać skład, który jest odpowiedni w określonych warunkach i spełnia wymagania konsumenta. Jednak dla tych, którzy nie rozumieją właściwości farb różnych grup, wybór staje się znacznie bardziej skomplikowany. Aby kupić naprawdę odpowiedni produkt, trzeba przynajmniej mieć pojęcie o jego składzie. Następnie zastanów się, jakie rodzaje farb istnieją i które są optymalne do obróbki drewnianych schodów na drugie piętro.

Alkid

Do tego typu należą farby na bazie żywic alkidowych. Substancję tę otrzymuje się przez zmieszanie alkoholu (gliceryny lub pentaerytrytolu), kwasu i oleju roślinnego.Ze względu na swój skład chemiczny farby alkidowe mają tendencję do szybkiego wysychania w wyniku polimeryzacji (podczas interakcji z cząsteczkami powietrza). I to jest jedna z najważniejszych zalet. Ponadto barwniki na bazie żywic alkidowych mogą zawierać środki antyseptyczne, które są niezbędne do ochrony drewna przed próchnicą, pleśnią i pleśnią.

Alkidy tworzą na powierzchni warstwę ochronną, która zabezpiecza drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi. Są nietoksyczne i nadają się do użytku w pomieszczeniach.

Akryl

Farby te są najczęściej produkowane na bazie wody, dzięki czemu są w stanie szybko wyschnąć, nie mają ostrego zapachu ze względu na brak szkodliwych chemikaliów w kompozycji.Można również zauważyć, że roztwory akrylowe nie blakną na słońcu i nie tracą swojej pierwotnej barwy. Maksymalna żywotność powłoki wynosi do 20 lat.

Dodatkowe zalety: wodne farby akrylowe pozwalają drewnu „oddychać”, jest szeroki wybór kolorów.

Olej

Takie farby i lakiery były używane od bardzo dawna, a dziś są nie mniej poszukiwane. Jego główne zalety to niski koszt i długa żywotność (do 5 lat).I tu ładowane są wszystkie zalety. Drewno pokryte farbą olejną nie jest w stanie "oddychać", warstwa dekoracyjna długo schnie i szybko się zużywa, klatka schodowa nie jest chroniona przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Barwnik olejny zawiera szkodliwe chemikalia, dlatego ten materiał najlepiej nadaje się do użytku na zewnątrz.

Emalia

Farby emaliowane do schodów drewnianych są uważane za najlepszą opcję, zwłaszcza jeśli planowane jest malowanie w dzielnicy mieszkalnej...A wszystko dlatego, że są to szybkoschnące, wysokiej jakości preparaty, nie oparte na szkodliwych składnikach. Emalia barwiąca kładzie się na powierzchni równą warstwą, idealną, jeśli chcesz całkowicie pokryć drewno bez szczelin.

Nie bez znaczenia jest również to, że emalia ma wysokie właściwości ochronne – tworzy gęsty film, który minimalizuje wpływ promieniowania ultrafioletowego, wilgoci i temperatury na drewno.

Werniks

Werniks nie jest farbą ani emalią, jest to kompozycja półprzezroczysta przeznaczona głównie do podkreślenia naturalny kolor drewna i jego fakturę.Występuje w błyszczącym lub matowym wykończeniu. Aby wybłyszczyć lub odnowić starą klatkę schodową, można ją pomalować lakierem na wysoki połysk. Do roztworu można również dodać pigmenty barwiące, ale pełnią one bardziej funkcję tonizującą - taki kolor nie jest w stanie całkowicie pokryć wzoru drzewa.

Według składu lakiery są na bazie wody i alkoholu, są też nitrocelulozy rozwiązania.Te ostatnie są bardziej odpowiednie do użytku na zewnątrz, ponieważ zawierają utwardzacze i plastyfikatory, co oznacza, że ​​powłoka dekoracyjna będzie trwała i odporna na warunki atmosferyczne.

Jeśli chcesz obrobić schody wewnątrz domu, powinieneś wybrać lakier na bazie wody i alkoholu. Do celów dekoracyjnych stosuje się lakier szelakowy, który służy do wykańczania.

Bejce i impregnaty

Bejce i specjalne impregnaty to inne warianty materiałów lakierniczych przeznaczonych do drewna.... Za ich pomocą możesz przetworzyć całą klatkę schodową lub zabarwić jej poszczególne części (stopnie, balustrady).Oprócz nadawania drzewu różnych odcieni, takie rozwiązania pełnią również funkcję ochronną, ponieważ mają właściwości bio- i ognioodporne. Do przykrycia drewnianej drabiny używa się wosków i mieszanek na bazie oleju.

Schody bejcowane zaleca się pomalować specjalnym lakierem, aby były bardziej błyszczące i trwałe.

Na co zwrócić uwagę

Powyżej zbadaliśmy opcje farb i lakierów, których można użyć do malowania schody własnymi rękami... Aby wybrać odpowiedni produkt i uzyskać oczekiwany efekt, trzeba jeszcze wziąć pod uwagę wiele punktów związanych z lokalizacją klatki schodowej i intensywnością jej działania.

Wymieńmy główne czynniki, które decydują o wyborze tego lub innego rodzaju lakieru:

 • Obciążenia mechaniczne i inne.Jeśli schody na piętro są często wykorzystywane, warto wybrać powłokę trwałą i odporną na ścieranie.
 • Gatunki drewna.Jeżeli bieg schodów jest wykonany z miękkiego drewna, np. sosny, to powierzchnię należy pomalować farbą emaliową lub alkidową. Modrzew ma piękny naturalny wzór - lepiej go nie malować, ale pokryć bezbarwnym lub zabarwionym lakierem.
 • Dostępność wentylacji.Ten czynnik decyduje o tym, którą kompozycję lepiej wybrać do malowania w domu - bezwonny lub emaliowany lakier rozpuszczalnikowy. Najczęściej schody montuje się przy wejściu, więc nie powinno być problemów z wentylacją.
 • Możliwości finansowe.Jeśli nie ma pieniędzy na zakup drogich materiałów lakierniczych, to można kupić tańsze produkty, najważniejsze, aby wybór nie odbywał się kosztem jakości powłoki dekoracyjnej.

Technologia malowania

Wiele wyspecjalizowanych firm oferuje swoje usługi w zakresie malowania schodów z różnych gatunków drewno. Możesz skontaktować się z jedną z tych firm, ale nie zapominaj, że prace malarskie mogą kosztować całkiem przyzwoitą sumę. Jeśli nie jesteś gotowy na imponujące koszty finansowe i chcesz oszczędzić swój budżet rodzinny, lepiej wykonać całą procedurę samodzielnie, zwłaszcza, że ​​jest to dość proste.

Każda technologia malowania, czy to malowanie, czy lakierowanie, obejmuje takie etapy jak przygotowanie powierzchni i nałożenie warstwy dekoracyjnej. Co więcej, dobór narzędzi malarskich i technika ich aplikacji nie jest tak ważny jak pierwszy etap. Ostateczny efekt malowania zależy od tego, jak dobrze przygotowana jest powierzchnia drewna.

Przygotowanie podłoża

Przede wszystkim należy oczyścić powierzchnię schodów z kurzu, brudu i gruboziarnistych gruzu. Ponadto oceniany jest stan stopni i marszu jako całości, ponieważ w przypadku poważnych wad mogą być wymagane dodatkowe materiały do ​​renowacji.Jeśli konstrukcja jest całkowicie nowa i została wykonana z drewna iglastego, obowiązkowym etapem przygotowawczym będzie usunięcie nadmiaru żywicy od wewnątrz.

Ważne! Żywica zawarta we włóknach drewna iglastego może zakłócać dobre wchłanianie materiału farby i lakieru – z czasem taka powłoka zacznie się łuszczyć.

Aby pozbyć się żywicy można przygotować specjalny roztwór: 1 litr gorącej wody z mydłem, 200 ml acetonu, 10 g alkohol etylowy, 50 g potażu i tyle samo soda oczyszczona.Powstały płyn nakłada się na powierzchnię desek za pomocą szerokiej wahliwej szczotki, po czym drabinę pozostawia się do wyschnięcia na kilka godzin. W miarę wchłaniania roztworu żywica będzie stopniowo wychodzić z tyłu desek.

Bez względu na rodzaj drewna, z którego schody zostały wykonane przygotowanie jego powierzchni obejmuje następujące prace:

1. Jeżeli schody zostały już pomalowane, stara powłoka musi zostać usunięta. W tym celu stosuje się specjalistyczne myjnie (sprzedawane w każdym sklepie z narzędziami z farbami i lakierami). Po nałożeniu produktu starą warstwę dekoracyjną można łatwo usunąć szpachelką.

2. Szczególnie ważna jest obróbka powierzchni schodów w celu uzyskania gładkiej i równej powierzchni do malowania. W tym celu stosuje się gruby papier ścierny, ale szlifierka zaoszczędzi czas i obniży koszty pracy.

3. Jeśli są odpryski i pęknięcia, należy je uszczelnić kitem do drewna. Takie produkty są również sprzedawane w każdym supermarkecie budowlanym. Ale możesz również zaoszczędzić pieniądze, przygotowując wyrównującą mieszankę pyłu drzewnego i bezbarwnego lakieru.

​​

4. Na tym etapie zakłada się całkowite szlifowanie powierzchni drobnoziarnistym papierem ściernym. Po takiej obróbce stopnie, balustrady i tralki powinny być idealnie gładkie.

5. Dla lepszej przyczepności farby lub lakieru do powierzchni nie można obejść się bez podkładu. Wskazane jest przyjmowanie kompozycji o właściwościach antyseptycznych. Konieczne jest nałożenie podkładu tak, aby dobrze wnikał we wszystkie pęknięcia, wgłębienia i miejsca gwintowane (jeśli występują). Poczekaj, aż całkowicie wyschnie.

Po wykonaniu wszystkich prac przygotowawczych można spokojnie przystąpić do wykończenia schodów. Jak prawidłowo malować, jakich narzędzi lepiej używać, zostanie omówiony dalej.

Powłoka malarska [instrukcja aplikacji]

Przed malowaniem schodów należy się dobrze przygotować. Oznacza to, że musisz znaleźć odzież roboczą, której nie będziesz miał nic przeciwko zabrudzeniu, wybrać odpowiednie narzędzia do malowania.Jeśli kupiłeś farbę o wystarczająco płynnej konsystencji, łatwiej jest malować za pomocą elektrycznego lub pneumatycznego pistoletu natryskowego.Takie narzędzie znacznie obniży Twoje koszty pracy, a cała praca zajmie tylko kilka minut.

Ważne! Podczas pracy z pistoletem natryskowym należy zachować środki ostrożności. Zaleca się noszenie okularów ochronnych, aby plamy farby nie przedostały się do oczu oraz maski lub respiratora, zwłaszcza w przypadku stosowania roztworów na bazie rozpuszczalników.

Jeśli urządzenie natryskowe nie jest dostępne, można użyć zarówno pędzla, jak i wałka. Najważniejsze jest, aby wybrać odpowiednie narzędzie.Szerokie pędzle o miękkim włosiu są bardziej odpowiednie do aplikacji w płynie, podczas gdy mniejsze, sztywniejsze pędzle są bardziej odpowiednie do grubych aplikacji. Do malowania szerokich stopni przydaje się wałek.

Proces nakładania farby lub emalii wygląda następująco:

1. Najpierw trzeba przygotować miejsce pracy. Przykryj podłogę przy schodach folią maskującą lub starymi gazetami, a obszar przy wlocie zaklej taśmą maskującą.

2. Po otwarciu słoika dokładnie wymieszaj kompozycję długim drewnianym patyczkiem do uzyskania gładkości. Na wierzchu farby nie powinno być grudek ani wodnistej cieczy. Jeśli farba jest zbyt gęsta, można ją rozcieńczyć rozcieńczalnikiem.

2. Za pomocą pędzla zanurz go w farbie i trzymając narzędzie pod kątem 45˚ nałóż pastę na powierzchnię. W takim przypadku ruchy powinny odbywać się wzdłuż słojów drzewa.

3. Zwykle schody drewniane maluje się dwuwarstwowo. Jeśli jednak wybrano kompozycję na bazie wody i zauważysz, że wchłania się w materiał drzewny jak gąbka, mogą być wymagane więcej niż trzy warstwy.

4. Po nałożeniu pierwszej warstwy należy odczekać do momentu jest całkowicie suchy. Tę zasadę należy przestrzegać przy każdej kolejnej warstwie.

5. Szczególnie starannie należy obrabiać połączenia tralek i balustrad, nacięcia, detale rzeźbione, elementy figurowe.

6. Na końcu stopni balustrady i poręcze można otworzyć bezbarwnym błyszczącym lakierem - nada to powierzchni połysku, a całemu produktowi więcej połysku.

Na wideo:malowanie drewnianej klatki schodowej (instrukcje i zalecenia).

Jeśli nie wiesz jaką kolorystykę wybrać dla klatki schodowej, możesz zastosować metodę klasyczną, gdy kolor powłoki dekoracyjnej nieznacznie odbiega od odcienia ścian i piętro.Jednocześnie ważne jest, aby klatka schodowa harmonijnie komponowała się z wnętrzem i uzupełniała ogólną kolorystykę pomieszczenia.

Preferowany jest jednolity kolor, ale niektórzy używają wielu kolorów. Takie podejście pozwala wyróżnić klatkę schodową na tle ogólnym i uczynić z niej główną dekorację wnętrza.

Lakierowanie [instrukcje aplikacji]

Nieobrobiona drabina jest szlifowana tylko raz przed tym wykończeniem. Wynika to z faktu, że po nałożeniu lakier nadal podniesie wszystkie kosmki włókien drewna na powierzchni i będziesz musiał go ponownie przeszlifować.Najlepszą opcją jest szlifowanie międzywarstwowe 180-220. Zaleca się również nałożenie przed lakierowaniem specjalnego podkładu, który wygładzi wszelkie nierówności.

Po przeszlifowaniu pierwszej warstwy drewniane schody to zawsze żałosny widok. Ale nie przejmuj się, po nałożeniu drugiej warstwy lakieru na odpowiednio przygotowaną bazę sytuacja radykalnie się zmieni.

Sam proces lakierowania nie jest tak skomplikowany i składa się z kilku prostych kroków:

1. Najpierw trzeba przygotuj sobie kompozycję. Jeśli zakupiono lakier dwuskładnikowy, wymieszaj go zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

2. Zanurz narzędzie robocze (pędzel lub wałek) w lakierze, a następnie przejdź po powierzchni, nakładając cienką warstwę wzdłuż słojów drewna.

3. Poczekaj, aż lakier całkowicie wyschnie. Zajmie to około trzech godzin. W zależności od rodzaju wybranej kompozycji proces suszenia może przekroczyć ten limit czasu.

4. Następnie następuje szlifowanie powłoki. W tym celu najlepiej użyć szmergla drobnoziarnistego o numerze 240 lub 320.

5. Ponowny lakier wymaga szczególnej pielęgnacji, materiał nakładać równomiernie w cienkiej warstwa. Kolejne warstwy nakłada się dopiero po całkowitym wyschnięciu poprzednich.

Gotowy lakier musi chwycić i nabrać wytrzymałości. Czas schnięcia zależy bezpośrednio od liczby warstw nałożonych na powierzchnię. Im więcej, tym dłuższy proces suszenia. Średnio powłoka wysycha w ciągu 7-10 dni.

Dodatkowe zalecenia

Wysokiej jakości malowanie schodów wykonanych z drewna obejmuje właściwe podejście mistrza malarza. Aby efekt spełniał Państwa oczekiwania, a nie trzeba było przemalowywać, polecamy zastosować następujące triki:

 • Doświadczeni malarze malują schody już na etapie budowy domu, gdy konstrukcje nie są montowane, ponieważ jest to łatwiejsze i wygodniejsze.
 • Jeśli drabina jest już zamontowana, najlepiej malować ją po kolei krok po kroku, aby było na czym stanąć, a po wyschnięciu gotowych stopni przykryć resztę.
 • Prace malarskie rozpoczynają się zawsze od najwyższego stopnia. Jeśli jednak dom ma inne wyjście (zejście) z drugiego piętra, można zacząć od dołu.
 • Dwie ostatnie warstwy farby lub lakieru należy nałożyć wzdłuż struktury drewna - wyeliminuje to pojawianie się widocznych smug po wyschnięciu powłoki.
 • Jeśli nie jesteś pewien, czy farba jest sucha, przejdź po małym obszarze ze skarpetami lub miękkimi kapciami z dzianiny i sprawdź, czy są ślady, czy nie.
 • Dodaj kolejne pięć godzin do czasu schnięcia, aby pomalowane schody całkowicie wyschły.

Schody prowadzące na piętro to jeden z ważnych elementów wystroju wnętrza prywatnego mieszkania. Wrażenie gości na temat właściciela domu zależy od jego wyglądu. Może być dwukolorowy, można go malować farbami, lakierami i bejcami tonizującymi. Wybór materiału opiera się na Twoich osobistych preferencjach i oczekiwaniach. Aby efekt końcowy nie zawiódł, warto opanować przynajmniej minimalne umiejętności pracy z farbami i lakierami.

Porady rzemieślników domowych (2 filmy)

Opcje malowania schodów (50 zdjęć)

(36 3)
.