Jak i jak malować drzwi wewnętrzne w domu [podstawowe zalecenia]

Drewniane drzwi wewnętrzne zostały i pozostają na szczyt popularności ze względu na naturalne piękno drewna i właściwości użytkowe tego materiału. Takie płótna wyróżniają się dobrymi właściwościami izolacji akustycznej i cieplnej, estetycznym wyglądem, niezawodnością i trwałością. Łatwo wpasowują się w każde wnętrze. Jednak nawet najwyższej jakości drzwi wykonane z drogich gatunków drewna z czasem tracą swój atrakcyjny wygląd.

Ekstremalne temperatury, wysoka wilgotność i intensywne codzienne naprężenia prowadzą do nieuniknionych deformacji wyrobów z drewna. Przede wszystkim cierpi zewnętrzna okładzina. Ale utrata reprezentacyjnego wyglądu płócien nie jest powodem do rozstania się z nimi. Malowanie „zrób to sam” pomoże przywrócić dawną atrakcyjność drewnianych drzwi. Wystarczy dobrać odpowiednią kompozycję farb i lakierów oraz wykonać pracę zgodnie z technologią.

Wybór materiału farby i lakieru

Istnieje wiele farb i lakierów, które pomogą odnowić skrzydło drzwiowe w domu. Można je warunkowo podzielić na kilka grup: farby, lakiery, bejce, impregnaty dekoracyjne i ochronne. Wybór właściwego barwnika jest determinowany przez zewnętrzny stan produktu. Tak więc, jeśli drzwi są stosunkowo nowe, lepiej nie ukrywać naturalnego piękna drewna, ale podkreślać, preferując przezroczyste i lekko przyciemnione kompozycje. Ale jak pomalować stare drewniane drzwi wewnętrzne?

Jeśli produkt całkowicie utracił swój pierwotny wygląd, warto pomyśleć o kompozycjach o dobrych właściwościach kryjących. W takim przypadku możliwe jest malowanie farbami o określonym składzie i emaliami oraz przy dobrej obróbce płótna, z bejcą i werniksem jako mocowaniem. Następnie rozważymy główne rodzaje farb i lakierów, ich zalety i warunki użytkowania.

Farba

Jeśli zdecydowano się pomalować drzwi na jasny i monochromatyczny kolor, który będzie harmonijnie komponował się z kolorystyką pomieszczenia, wybór farby w tym przypadku to idealne rozwiązanie...Asortyment takich produktów jest bardzo szeroki. Istnieją specjalistyczne kompozycje do malowania drewna. Jednak tylko wysokiej jakości farba może stworzyć trwałą powłokę, dlatego musisz podejść do niej odpowiedzialnie.

Farby do drzwi drewnianych są różnego rodzaju i mają swoje własne właściwości:

 • Alkid.Dostępna w szerokiej gamie kolorów i odcieni. Po całkowitym wyschnięciu na powierzchni tworzy się mocna i trwała warstwa, odporna na różne czynniki zewnętrzne. Odporna na zużycie powłoka ochroni drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jednak emalie na bazie alkidów mają istotną wadę - silny, ostry zapach, który utrzymuje się przez kilka dni. Dlatego lepiej jest malować drzwi takimi związkami na ulicy lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

 • Akryl.Farby te są na bazie wody i dlatego nie mają toksycznego zapachu. Główne zalety tych preparatów to łatwość aplikacji, dobre krycie i bezpieczeństwo dla zdrowia. Specjalna farba do drewna na bazie akrylu odpowiednia do malowania drzwi w domu. Nie musisz wychodzić z mieszkania, aby całkowicie wyschło. Jednak główną wadą jest niska wytrzymałość powłoki, zaleca się dodatkowo pokryć powierzchnię lakierem akrylowym.

 • Farby nitro.Odnosi się do grupy preparatów na bazie rozpuszczalników. Tworzą mocną i trwałą powłokę na powierzchni, ale wydzielają toksyczne opary, które często prowadzą do reakcji alergicznych. Z tego typu farbą trzeba pracować tylko w sprzęcie ochronnym i najlepiej na świeżym powietrzu.

 • Poliuretan.Mają dobrą zdolność krycia. Powłoka okazuje się odporna na różne negatywne czynniki, nie boi się ekstremalnych temperatur i wilgoci. Lepiej malować drzwiami poliuretanowymi nie w mieszkaniu, ale w łaźni.

 • Olej.Są uważane za najtańsze, mają długą żywotność (do 5 lat). Jednak drzewo pokryte taką farbą nie jest w stanie „oddychać”. Dodatkowo kompozycja bardzo długo schnie i wydziela toksyczne opary. Lepiej używać farby o innym składzie.

Lakier

Ta kategoria materiałów obejmuje kompozycje, które są częściej stosowane do utrwalania wynik po zabarwieniu farbą akrylową lub bejcą. Lakiery są transparentne i barwione. Te pierwsze idealnie nadają się do podkreślenia naturalnej faktury drewna, a drugie do nadania delikatnego odcienia i połysku.

Lakier stosuje się nie tylko do celów dekoracyjnych, jest niezbędny, gdy powierzchnia produktu drewnianego musi być chroniona przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.

Istnieje kilka rodzajów lakierów:

 • Alkid.Podobnie jak ta grupa farb, tworzy trwałą powłokę, która jest odporna na zmiany temperatury i ma właściwości hydrofobowe.

 • Akryl.Materiał jest odporny na wysoką wilgotność, nie psuje się pod wpływem promieni ultrafioletowych. Nie ma ostrego zapachu, jest błyszcząca i matowa.

 • Nitroceluloza.Malowanie drzwi wewnętrznych takim składem jest możliwe tylko w suchych pomieszczeniach o optymalnym mikroklimacie, ponieważ uzyskana powłoka nie ma wystarczającej wytrzymałości i może szybko pękać.

 • Poliuretan.Posiada dobrą przyczepność do powierzchni drewnianych, charakteryzuje się wytrzymałością i trwałością powłoki. Może być błyszcząca, półbłyszcząca i matowa. Lakierem tym można pokryć nie tylko drzwi, ale także okleinę, blat, a nawet parkiet.

 • Poliester.Wysoka wytrzymałość i trwałość, ale toksyczność. Ma ostry, chemiczny zapach, dlatego najlepiej nadaje się do zakrywania drzwi ulicznych.

Bejca

Możesz pomalować drzwi wewnętrzne w domu bejcą. Takie kompozycje są nieprzezroczyste, przeznaczone do tonowania drewna i jego tymczasowej ochrony przed negatywnymi wpływami. Bejca doskonale podkreśla strukturę drewna, wymaga jednak okresowej odnowy warstwy.

Można wyróżnić kilka rodzajów kompozycji:

 • Na bazie lakieru.Obejmuje to szybkoschnącą plamę, zwaną również lazurową. Kolor jest nierówny, dlatego eksperci zalecają pokrycie powierzchni taką kompozycją za pomocą pistoletu natryskowego.

 • Na bazie oleju.Bejca ta nadaje drewnu ciemny kolor i jest dość gęsta i przed użyciem należy ją rozcieńczyć rozpuszczalnikiem.

 • Na bazie wody.Kompozycja wnika głęboko w strukturę drewna, nadając deseniu bogaty odcień i wyrazistość. Na powierzchni drewnianej warstwa dekoracyjna wygląda pięknie i długo zachowuje swoje właściwości.

 • Na bazie alkoholu.Bejca jest droższa niż inne odmiany i ma silny nieprzyjemny zapach, jej zalety to szybkie schnięcie.

Ważne! Jeśli drewniane drzwi nie będą zabezpieczone środkami zabezpieczającymi przed gniciem, pleśnią i pleśnią, wybierz bejcę o właściwościach antyseptycznych.

Impregnacja

Impregnaty kolorowe doskonale nadają się również do renowacji starych drzwi drewnianych. Należą do kompozycji dekoracyjnych i ochronnych.Najczęściej do obróbki drewna stosuje się dwa rodzaje impregnacji: olejny i woskowy. Za ich pomocą można obrobić płótno i zabarwić je, aby nadać piękny odcień, a warstwa substancji nie przesłania pięknej faktury drewna.

Impregnaty oprócz funkcji dekoracyjnej posiadają właściwości bio i ognioodporne. Wnikając głęboko w warstwy włókien drzewnych, są w stanie zwiększyć odporność powierzchni na wilgoć, zapobiegać tworzeniu się pleśni i pleśni. Formuły są łatwe w użyciu, a specjalny środek do polerowania drewna może być użyty w celu uzyskania większego połysku.

Na wideo:malowanie drewnianych drzwi impregnatem Pinotex.

Jaki kolor pomalować?

Wybór odpowiedniej kolorystyki zależy w dużej mierze od posiadanych mebli, koloru ścian i podłogi. Drzwi powinny harmonijnie pasować do wystroju pomieszczenia. Najczęściej jako główny kolor tkaniny wybiera się biały, brązowy, wenge, ponieważ są one uważane za uniwersalne. Jednak nie zawsze tak jest. Na przykład białe drzwi nie są odpowiednie w ciemnym wnętrzu. Dodatkowo drzwi pomalowane na jasny odcień w kuchni czy korytarzu szybko się brudzą – to niepraktyczne.

Współcześni projektanci definiują trzy główne grupy odcieni:

 • Pastel- jasnoniebieski, beżowy, brzoskwiniowy, blady róż, lawendowy....
 • Ciemny nasycony- brąz, wenge, wiśnia, granat, czekolada.
 • Jasne kolory- żółty, cytrynowy, czerwony, pomarańczowy, szmaragdowy.

​​

Kolor drzwi wewnętrznych w pożądanym kolorze zależy od lokalizacji drzwi liść i przeznaczenie pokoju. Oto kilka zaleceń dotyczących wyboru koloru farby:

 • W drewnianym domu lub mieszkaniu z częściowymi drewnianymi ścianami drzwi wewnętrzne są montowane z tego samego materiału. W takim przypadku należy wybrać lakier bezbarwny lub impregnat o słabych właściwościach barwienia.
 • We wnętrzu sypialni często dominują pastelowe kolory. Dlatego do malowania drzwi powinieneś wybrać biel, beż, szarość, lawendę - dowolne spokojne i neutralne odcienie.
 • Ciemne kolory (wiśnia, wenge, czekolada) będą bardziej pasować do salonu. Takie odcienie dodadzą wnętrzu więcej luksusu i wyrafinowania.
 • Drzwi w jasnych kolorach będą świetnie wyglądać w pokoju dziecięcym. Jeśli płótno jest zainstalowane w obszarze zabaw, do malowania można użyć więcej niż jednego koloru.

Uwaga! Drzwi wewnętrzne, niezależnie od przeznaczenia pomieszczenia, powinny być nieco ciemniejsze lub jaśniejsze niż ściany.

Narzędzia i materiały do ​​pracy

Zanim zaczniesz malować drzwi własnymi ręce, musisz przygotować płótno. W tym celu mogą być potrzebne następujące materiały i narzędzia:

 • śrubokręty, śrubokręt;
 • młynek;
 • budowa suszarki do włosów;
 • papier ścierny;
 • środek odpędowy lub rozpuszczalnik;
 • kit do drewna;
 • skład podkładu;
 • paca gumowa.

Do malowania powierzchni nie można obejść się bez pędzla i wałka.Jeśli wybrany kolorant jest wystarczająco rzadki, możesz użyć pistoletu natryskowego - zadziała szybciej. Jako dodatkowe i równie ważne narzędzia należy przygotować kąpiel malarską, rękawiczki, zbędną szmatkę, taśmę maskującą.

Przygotowanie skrzydła

Stare drewniane drzwi można przemalować tylko po starannym przygotowaniu skrzydła. Aby to zrobić, najpierw zdejmij drzwi z zawiasów, zdemontuj wszystkie okucia (uchwyt, mechanizm blokujący i inne części). Jeśli nie ma specjalnych umiejętności, te elementy można pozostawić, wtedy trzeba będzie je odizolować folią i taśmą. Płótno układa się w pozycji poziomej dla ułatwienia użytkowania, po czym przechodzą do głównej części przygotowania powierzchni.

Usunięcie starej powłoki

Wysokiej jakości malowanie powierzchni drzwi nie powiedzie się, jeśli będzie stara powłoka, a nawet z defektami. Dlatego na tym etapie konieczne jest usunięcie warstwy starej farby lub lakieru. Można to zrobić za pomocą różnych dostępnych narzędzi.

Rozważ kilka skutecznych sposobów czyszczenia skrzydła drzwi:

 • Szlifierka.Drzwi z cienką warstwą starej farby można zeszlifować. Jest to najszybsza i najmniej pracochłonna metoda z możliwych. Nie nadaje się jednak, jeśli płótno jest ozdobione rzeźbieniami lub kręconymi elementami. Alternatywnie możesz użyć grubego papieru ściernego, ale czas i koszty fizyczne są nieuniknione.

 • Suszarka do włosów.Jest to specjalne narzędzie przeznaczone do podgrzewania różnego rodzaju powierzchni. Będzie również skuteczny po nałożeniu. Aby to zrobić, strumień gorącego powietrza jest kierowany na starą powłokę (po prostu nie trzymaj narzędzia zbyt blisko powierzchni, w przeciwnym razie istnieje ryzyko pożaru). Przy intensywnym ogrzewaniu stara farba zmięknie i można ją łatwo usunąć szpachelką.

 • Przez mycie lub rozcieńczanie.W sklepie z narzędziami dostępne są specjalne zmywacze do lakieru. Jednak takie produkty muszą być używane bardzo ostrożnie, najlepiej na zewnątrz lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, ponieważ ich ostry zapach jest toksyczny.

Ważne! Wybierając dowolną metodę usuwania starej powłoki, należy użyć środków, takich jak gumowe rękawiczki, okulary, maska ​​lub respirator.

Na filmie:jak skutecznie usunąć warstwę farby z drewnianych drzwi.

Eliminacja wad

W przypadku stwierdzenia wad na powierzchni skrzydła drzwi (pęknięcia, odpryski, rysy) należy je wyłączony. Można to zrobić za pomocą szpachli do drewna.Kompozycję nakłada się na uszkodzony obszar, całą masę wyrównuje się gumową szpatułką. Powierzchnię pokrytą taką szpachlą należy pozostawić do wyschnięcia, po czym miejsce zabiegu dokładnie oczyścić papierem ściernym. Dzięki temu nie powinno być żadnych nierówności ani grudek zaschniętej szpachli.

Szlifowanie wykańczające

Po usunięciu wszystkich wad, uzupełnieniu pęknięć i rys można przejść do ostatniego etapu przygotowawczego środki. Aby odmalować drzwi o wysokiej jakości, ich powierzchnia musi być idealnie gładka. Jest to konieczne dla łatwiejszej aplikacji farby. Szlifowanie odbywa się za pomocą tego samego młynka lub drobnoziarnistego papieru ściernego. Następnie pył drzewny należy usunąć z powierzchni za pomocą odkurzacza.

Technologia malowania

Drzwi przygotowane, materiał do malowania wybrany, niewiele zostało do zrobienia - zaczynamy malować. Ale najpierw musisz przygotować miejsce pracy i narzędzia. Płótno należy ułożyć na powierzchni pokrytej folią, a pędzel spłukać ciepłą wodą i wyczesać, aby usunąć luźne włoski, które mogłyby zepsuć efekt barwienia. Jak prawidłowo pomalować drewniane drzwi, poprowadzi Cię poniższe instrukcje.

Malowanie emalią lub werniksem

Malowanie „zrób to sam” jest bardzo proste, jeśli odpowiednio podejdziesz do tego procesu.Najpierw powierzchnię należy zagruntować, co poprawi przyczepność materiału barwiącego do podłoża, a powłoka będzie trwać dłużej po wyschnięciu.

Poniższe instrukcje krok po kroku pomogą Ci osiągnąć wynik jakościowy:

 1. Otwórz farbę puszka, dokładnie wymieszaj kompozycję. W razie potrzeby rozcieńczyć rozpuszczalnikiem (jeśli pozwalają na to instrukcje na opakowaniu). Wlej trochę farby do kąpieli malarskiej.
 2. Zanurz pędzel w farbie i nałóż go najpierw na wszystkie wystające elementy (panele, końce), a także narożniki.
 3. Następnie równomiernie pomaluj płaskie powierzchnie wałkiem. Powinieneś zacząć od lewego górnego rogu, stopniowo przesuwając się w prawo.
 4. Jedna warstwa farby nie wystarczy, dlatego po wyschnięciu pierwszej nakładamy drugą warstwę (im więcej, tym lepiej), ale tylko w przeciwnym kierunku.
 5. Po ostatecznym wysuszeniu skrzydło drzwi należy obrócić na drugą stronę i powtórzyć wszystkie te same czynności.

Lakier nie różni się od powyższego procesu. Jest jednak jedna różnica - trzeba wykonać szlifowanie międzywarstwowe.Po każdej warstwie (dobrze wysuszonej) powierzchnię przeszlifować średnioziarnistym papierem ściernym. Z każdą kolejną warstwą wielkość ziarna skóry powinna być mniejsza. Warstwa wykończeniowa na lakierowanej powierzchni nie wymaga takiej obróbki.

Na filmie:instrukcja malowania drzwi krok po kroku.

Lakierowanie bejcą

Jeżeli wybrano bejcę, to przed malowaniem drzwi nie trzeba gruntować, ponieważ kompozycja wnika głęboko we włókna drewna. Istnieje kilka metod malowania: rozcieranie, natryskiwanie, barwienie i szczotkowanie. Ostatnia opcja jest najprostsza, cały proces rozważymy bardziej szczegółowo.

Co pokryć plamą na drzwiach:

 1. Kompozycja lepiej układa się na wilgotnym drewnie, dlatego najpierw należy zwilżyć powierzchnię płótna wodą.
 2. Za pomocą pędzla nanieść cienką warstwę bejcy wzdłuż słojów. Po wyschnięciu nałóż następną, ale w poprzek.
 3. Jednocześnie pokrywamy dolną część płótna, inaczej wybarwienie okaże się nierównomierne, ponieważ bejca szybko wnika w głębokie warstwy drewna.
 4. Jeśli używasz bejc na bazie wody, przeszlifuj papierem ściernym zerowym przed nałożeniem warstwy nawierzchniowej, jeśli używasz alkoholu, ten krok można pominąć.
 5. Na tym etapie płótno oczyszczamy z pyłu drzewnego i nakładamy ostatnią warstwę dekoracyjną. W razie potrzeby otworzyć bezbarwnym lakierem.

Na filmie:Bejca - jak ją nakładać i jak głęboko wnika?.

Obróbka impregnatem lub woskiem

Impregnaty dekoracyjne na bazie oleju lub wosku mają swoje własne niuanse w zastosowaniu. Do obróbki powierzchni użyj miękkiego pędzla, wałka lub gąbki piankowej.Najpierw kompozycję dokładnie miesza się, po czym nakłada się w niewielkiej ilości na jedno miejsce i wszystko rozprowadza się wałkiem. Aby uniknąć smug lub ciemnych obszarów, przetwarzaj w przyspieszonym tempie, równomiernie rozprowadzając substancję na całym obszarze.

Impregnat wysycha średnio około 8-12 godzin, kolejną warstwę należy nakładać najpóźniej dzień po wyschnięciu poprzedniej.

Imitacja naturalnego drewna

Aby przemalować drzwi wewnętrzne w mieszkaniu, nie zawsze wystarczy kilka warstw farby. Czasami chcesz zobaczyć naturalny wzór drzewa na powierzchni płótna. Jeśli drzwi są wykonane z płyty MDF lub ze zwykłej sklejki, można je pomalować na wzór naturalnego drewna. Są na to dwie metody.

Wariant pierwszy

Skrzydło drzwi pokryte jasnym odcieniem farby. Zaleca się wybór odcienia szarego, beżowego lub żółtawego. Gdy warstwa jest całkowicie sucha, nałóż mydło w płynie szerokim pędzlem. Na wierzch nakładana jest warstwa ciemniejszej farby (możesz wybrać ciemny brąz lub kolor typu „wenge”). Nadmiar mydła w płynie zacznie pojawiać się przez tę warstwę - należy je zmyć. Rezultatem jest powłoka z rysunkiem słojów drewna.

Opcja druga

Najpierw drzwi pokrywa się farbą jednego koloru (również jasną), po wyschnięciu drugą warstwę ciemniejszej farby. Biorą specjalny pędzel z reliefową powierzchnią (można go kupić w każdym sklepie z narzędziami) i przesuwają go po wciąż mokrej powłoce. Tak więc linie i loki pojawiają się spontanicznie, co razem daje imitację drzewnego wzoru. Po wyschnięciu warstwa dekoracyjna jest piaskowana na naturalną i lakierowana.

Jak widać, są różne sposoby malowania drzwi w domu. Odpowiednio dobrana kompozycja barwiąca i przestrzeganie technologii pozwoli uzyskać wysokiej jakości, trwałą i estetyczną powłokę. Wybór koloru i wystroju drzwi wewnętrznych to dla każdego kwestia gustu.

Prosta technologia malowania drzwi na trzy kopiejki (1 film)

Opcje malowania (50 zdjęć)

.