Jak i co ozdobić ściany własnymi rękami: 7 opcji dekoracji

Remont mieszkania to dość pracochłonne zadanie, dlatego chcę zrobić coś wyjątkowego, aby nie trzeba długo zmieniać wnętrze. Przede wszystkim pojawia się pytanie: „jak ozdobić ścianę własnymi rękami przy minimalnych kosztach?”

Dekoracja ścienna w mieszkaniu staje się coraz bardziej popularna. Już sam proces używania przedmiotów dekoracyjnych jest fascynujący i nadaje domowi swoistej nowości. Istnieje wiele sposobów na dekorowanie ścian własnymi rękami i jasne określenie wyboru może być trudne. Ale powinieneś rozważyć wszystkie sposoby, aby znaleźć akceptowalną opcję.

Malarstwo

Odpowiadając na pytanie, jak własnymi rękami ozdobić ściany w pokoju, pierwsza na myśl przychodzi mi malowanie. Ta metoda ma wielowiekową historię, już w starożytności obraz wiszący na ścianie uważany był za wielki luksus. Dziś nic się nie zmieniło. Ten wystrój ma wiele oryginalnych odmian i jest uważany za dość luksusowy.

Ale tutaj nie mówimy o obrazach, ale o powierzchni ściany, jak płótno. Aby go udekorować, potrzebujesz dobrej wyobraźni i kreatywności, a następnie możesz ozdobić ściany zarówno w przedszkolu, jak iw domu.

Badając technikę nakładania różnych wzorów można zauważyć trzy metody:

  • Tradycyjne . Jest to szkic na tynku, przy użyciu farb akrylowych lub zawiesin olejnych.

  • Nowoczesne . Obraz jest nanoszony przy użyciu nowych technologii, dzięki czemu proces jest znacznie przyjemniejszy i szybszy. Jako przykład stosuje się aerograf i farby perłowe.

Aerograf na ścianę

Perłowy pociągnięcia farbami
Malowanie na ścianie farbami z masy perłowej
Malowanie na ścianie
Malowanie wolumetryczne z masy perłowej
  • Rysunki 3D lub obrazy wolumetryczne. Mówiąc o obrazach 3D, trzeba wziąć pod uwagę, że nie każdy specjalista poradzi sobie z tą pracą. Jeśli chodzi o obraz wolumetryczny, prawie każdy może to zrobić. Odbywa się to poprzez odtworzenie kształtu, najlepiej z tynku, po czym powierzchnia jest malowana.

Obraz 3d na ścianie

Płaskorzeźba z tynkiem dekoracyjnym
Kwiaty wolumetryczne
Płaskorzeźba na ścianie
Obraz wolumetryczny kolorowy

Szablony

W przypadku braku możliwości artysty nie należy się zbytnio denerwować. Dla początkujących dekoratorów odpowiednia jest metoda użycia szablonów. To kartonowe arkusze z wyciętymi rysunkami, pozostaje oprzeć je o ścianę i spryskać farbą. To wszystko, rysunek jest gotowy.

Piękny szablon na ścianie

Choć na rynku jest pełno takich produktów, to i tak dekorowanie ścian własnymi rękami idzie dużo lepiej, a Ty chcesz samodzielnie stworzyć szablon. Tu na ratunek przyjdzie papier whatman, nóż budowlany, długopisy lub ołówki. Wzór znaleziony w Internecie nakłada się na gruby papier, a nadmiar ostrożnie usuwa się nożem budowlanym.

Szablon na ścianę w postaci kotów

Do nakładania farby wskazane jest użycie pistoletu natryskowego, ale zwykłego natrysku może również pracować.

Rozpylacz do farb

Na filmie: jak zrobić szablon własnymi rękami

Dekor wolumetryczny

Jeśli nie planujesz umieszczać niczego w pobliżu ściany, a przestrzeń będzie całkowicie wolna, możesz zdecydować się na wolumetryczną elementy dekoracyjne. Powinieneś uzbroić się w płytę gipsowo-kartonową (stanie się głównym materiałem) i wybrać pewne elementy dekoracyjne. Mogą to być ozdobne nisze, kolumny, kominek lub zwykła sztukaterie.

Jeśli pojawiło się pytanie, jak ozdobić ściany w pokoju własnymi rękami, a jako główny materiał wybrano płytę gipsowo-kartonową, nie wolno nam zapominać o celu pokój. Należy pamiętać, że taki wystrój niesie dość duży ładunek emocjonalny.

Należy określić dalszą fakturę paneli ściennych:

  • Nisze dobrze pasują do wnętrza korytarza lub salonu pełnią rolę swoistej gabloty, w której można ułożyć piękne przedmioty z własnej kolekcji. Ale nie zapominaj o uświęceniu, któremu należy poświęcić odpowiednią uwagę.

  • Pustą ścianę możesz ozdobićkolumnami , dzielą one pomieszczenie na osobliwe strefy. Skorzystaj z tego w przypadku niskiego sufitu i zrób piękne kolumny-stojaki - utrzymają dach nad tobą.

  • Kolejny element dekoracyjny -kominek . To nie musi być naturalne, istnieje wiele analogów, które działają na gaz i elektryczność. Można je kupić w dowolnym sklepie specjalistycznym. Ale dekoracja zależy od Ciebie.Do produkcji wolumetrycznych elementów dekoracyjnych stosuje się płyty gipsowo-kartonowe. Ale okładzina jest wykonywana z innych materiałów.

Giętki kamień

Do dekoracji ścian w przedszkole elastyczny kamień jest używany w ogrodzie własnymi rękami. Ostatnio ten materiał zaczął być szeroko stosowany. Jest to rodzaj cienkiego szlifu z naturalnego kamienia, wyposażonego na elastycznej podstawie. Dzięki swojej strukturze oklejanie zwykłych tapet i płytek dekoracyjnych nie jest trudniejsze.Zwykle używa się go do ozdabiania łuków, drzwi, kolumn czy nisz.

Tak wygląda elastyczny kamień

Wiele osób interesuje się tym, jak ozdobić ściany w łazience własnymi rękami. I w tym przypadku elastyczny kamień nie ustępuje klasycznym płytkom, idealnie nadaje się do dekoracji podłóg, dekoracji ścian w łazience.

Wykończenie wanny elastycznym kamieniem

Elastyczny kamień można wykorzystać do dekoracji samej wanny, ponieważ jest bardzo odporny na wilgotne środowisko.

Tkane obrazy

Popularny sposób ozdabiania ścian obrazami z tkaniny. Te płótna przyciągają wzrok od pierwszej minuty. Do ich stworzenia dobrze nadaje się gęsta tkanina, która jest odporna na wilgoć i różne zabrudzenia.

Również płótna można wyróżnić draperią, ale warto zastanowić się nad osobliwościami tego typu dekoracji. Po pierwsze, sam materiał powinien dobrze się układać, a po drugie, potrzebujesz dobrego połączenia kolorów z ogólnym designem. Potem pozostaje tylko kupić lub zrobić nosze i naciągnąć tkaninę.

Naklejki

Naklejki​​można wykorzystać jako dekorację ścian własnymi rękami. Występują w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach, dzięki czemu pasują do każdego projektu. Naklejki są łatwe w aplikacji, ponieważ posiadają warstwę klejącą i nie wymagają dodatkowej obróbki.

Ten element dekoracyjny będzie dobrze wyglądał po nałożeniu na białe ściany. Kolejną cechą jest to, że droższe elementy mogą konkurować z szablonami. Chociaż ich koszt będzie nieco wyższy, jest to dobrze rekompensowane mniejszą ilością pracy i czasu.

Możesz samodzielnie tworzyć naklejki. Aby to zrobić, potrzebujesz gotowego szablonu z wzorem. Samoprzylepną aplikację nakładamy na szablon, wycinamy zgodnie z jej wzorem i przyklejamy w odpowiednim miejscu.

Tworzenie własnej galerii

Należy zauważyć, że ściana jednokolorowa jest rodzajem gabloty, na której można wyposażyć różne przedmioty tworząc własną własna galeria w domu. Wystarczy umieścić swoją wyjątkową kolekcję, bez względu na to, jaka będzie. Każdy ma swoje upodobania i zainteresowania, więc najważniejsze nie jest co, ale jak.

Należy zwrócić szczególną uwagę na układ rzeczy, każdy nieporządek tylko zepsuje widok, a nie wzbudzi podziwu. Dlatego rozłóż swoje kreacje na podłodze, a następnie przenieś je na ścianę w tej samej formie.

Pomysły na dekorację ściany w pokoju (2 filmy)

Jak ozdobić ścianę: opcje dekoracji (43 zdjęcia)

Płaskorzeźba z tynkiem dekoracyjnym
Kolor 3D
Malowanie ściany farbami z masy perłowej
Płaskorzeźba na ścianie
Malowanie na ścianie
Kwiaty wielkogabarytowe
Kreska farbami perłowymi
Trójwymiarowy obraz perłowy
(34 5)
.