Jak harmonijnie dopasować ciemne drzwi do wnętrza: podstawowe zasady i wskazówki (+78 zdjęć)

Dość często można zobaczyć wnętrza mieszkań, w których ciemne drzwi. Ale nie wszyscy rozumieją, jak z nich korzystać, aby osiągnąć maksymalny efekt. Bardzo ważne jest, aby ciemne drzwi dobrze pasowały do ​​wystroju pomieszczenia i były w dobrej harmonii z otaczającą przestrzenią. O tym, jakie rodzaje skrzydeł drzwiowych i z jakich ciemnych gatunków drewna są wykonane, dowiesz się w tym artykule.

Ciemne drzwi we wnętrzu: zalety i wady

Jednym z popularnych trendów stało się ostatnio tworzenie wnętrz, w których ciemne elementy współgrają z rozjaśnić i uzupełnić je.Najważniejsze, żeby znaleźć odpowiednią równowagę, dobrą kombinację. Wiele osób ceniących naturalne materiały budowlane preferuje właśnie takie rozwiązania, ponieważ pozwalają one ożywić każdy projekt.

Ciemne drzwi wewnętrzne we wnętrzu mają następujące zalety:

 • praktyczność, ponieważ brud nie jest widoczny na takich powierzchnia;
 • tworzenie atmosfery luksusu i dobrobytu;
 • dopracowanie dowolnego ustawienia, obszar również nie ma znaczenia;
 • doskonałe połączenie z prawie wszystkimi jasnymi odcieniami;
 • kosztowny i solidny wygląd, jaki posiada takie rozwiązanie;
 • umiejętność nadania jasności wymiarom przestrzeni;
 • Dodatkowy nacisk na styl wybrany przez konsumenta.

Pomimo wszystkich zalet, takie drzwi mają pewne negatywne strony. Przede wszystkim dotyczą one wizualnej percepcji ciemnych kolorów przez człowieka. Zgodnie z radą psychologów opcje te nie są przeznaczone dla osób z tendencją do depresji i drażliwości.Ciemne odcienie w aranżacji wnętrz mogą budzić negatywne skojarzenia.

Można również zauważyć następujące wady:

 • wszelkie wady (odpryski, rysy, pęknięcia) szybko stają się zauważalne;
 • wizualnie objętość pomieszczenia jest zmniejszona przy użyciu ciemnych odcieni;
 • bez dobrego oświetlenia nie można osiągnąć pożądanego efektu;
 • Tworzenie mrocznej atmosfery, jeśli nie można znieśćkompetentne podejście;
 • Kurz na ciemnych powierzchniach jest wyraźnie widoczny, dlatego wymagane jest częste czyszczenie drzwi.
Ciemne drzwi będą musiały być poddane częste czyszczenie na mokro

Podstawowe zasady łączenia koloru i faktury drzwi w salonie

Wszelkie produkty wykonane w ciemnych kolorach wyróżniają się kosztownym i eleganckim wyglądem. Ale co innego kupić drzwi do domu, a co innego z powodzeniem dopasować je do wnętrza. Bardzo ważne jest, aby nie mylić się z doborem balansu i palety - ciemne płótna mogą stać się zarówno akcentem, jak i dodatkiem do ogólnego projektu.

Istnieje kilka opcji, które zostały już przetestowane w praktyce:

 • Czarne drzwi.Idealnie pasuje do wnętrz, w których ściany są białe, a podłoga szara. To dość klasyczny projekt.

 • Kolor wenge.Te płótna najlepiej łączyć z tapetami w pastelowych odcieniach (beż, blada brzoskwinia, jasnoszary), natomiast podłoga powinna być w kolorze samych drzwi lub jasnobrązowa.

 • Brązowa pościel.Lepiej komponują się ze ścianami w kolorze oliwkowym, dobrym rozwiązaniem byłoby też wpasowanie takich drzwi do wnętrza w odcieniach beżu.

 • Odcienie śliwki, jagód i bakłażana.Świetną opcją jest udekorowanie pokoju liliowym i różowym, ale jednocześnie delikatnymi kolorami.

Nasycony kolor drzwi: dobry czy zły?

Ta opcja aranżacji może być dobrym wyborem do każdego wnętrza. Najważniejsze, aby nie przesadzić w stylu i stworzyć odpowiednią równowagę między ciemnymi i jasnymi odcieniami.Wtedy nawet najciemniejsze nasycone barwy mogą stać się udanym akcentem, który zachwyci i przyciągnie uwagę przez długi czas.

Dozwolone są również drzwi w kolorze czystej czerni. Ale w tym przypadku są pewne wymagania:

 • pomieszczenie musi być przestronne;
 • im mniejszy mebel, tym lepiej;
 • wymagana jest obecność elementów dekoracyjnych w tym samym kolorze;
 • lepiej, jeśli ściany są lekkie.

Gatunki ciemnego drewna

Istnieje kilka głównych rodzajów gatunków drewna stosowane w nowoczesnej produkcji. Na wiele sposobów nadają odcień gotowego produktu. Wiele odmian takich drzew jest bardzo rzadkich lub jest na skraju wyginięcia. Dlatego jest to powszechna opcja, gdy tworzą pewną imitację materiału za pomocą barwienia.

Do produkcji drzwi wewnętrznych najczęściej stosuje się następujące rodzaje drewna:

 • Ormosia.Rodzaj drzewa, który nie jest rozpowszechniony, ponieważ prawie zniknął. Obszar uprawy - Nowa Gwinea. Odmiany tej rasy można również znaleźć na Wyspach Filipińskich. Jest bardzo cenny, dlatego gotowe produkty są tak drogie.

 • Paduk.To gość z Afryki Zachodniej. W bielu tej rasy występuje ciekawy koralowy lub czerwony odcień. Drzewo bardzo szybko zmienia kolor na ramie i brązowieje. Posiada mocną konstrukcję, która jest w stanie wytrzymać niemal każde warunki pogodowe.

 • Wenge.Gatunek drzewa, który jest powszechny w Afryce Wschodniej. Istnieją różne odcienie czekolady - od jasnego do prawie czarnego. Doskonała odporność na nacisk i każdą temperaturę.

 • Orzech.Gatunek drewna o odcieniu brązowo-szarym, posiada zabezpieczenie przed pękaniem, dlatego jest szeroko stosowany przez producentów nie tylko drzwi, ale także wszelkiego rodzaju mebli.

 • Mahoń.Z nazwy można już się domyślać, jaki odcień ma ta rasa. A zdjęcia to potwierdzają.

 • Heban.Występuje w lasach tropikalnych. Każda z odmian ma głęboki ciemny odcień, ale opis cech jest w przybliżeniu wspólny dla wszystkich.

 • Palisander.Inny rodzaj drzew tropikalnych. Rasa o maksymalnej sile, co tłumaczy obecność szerokiego zakresu zastosowań.

Na filmie:jaki materiał lepiej wybrać drzwi wewnętrzne.

Jak wybrać wykładzinę do drzwi ciemnych lub czarnych?

Stolarz o bogatej kolorystyce koła na naturalnej drewnianej podstawie sugeruje, że właściciele nie są pozbawieni bogactwa i dobrego smaku. Ale wnętrze musi mieć równowagę, aby ciemne kolory nie przyćmiły jasnych. Właściwy jest nie tylko parkiet z laminatu, ale także podłogi z innych odmian: materiałów kaflowych, dywanów i linoleum w jasnych lub ciemnych odcieniach.

Ciemne drzwi i ciemne podłogi

Tutaj należy wziąć pod uwagę kilka zaleceń, dobrze, jeśli istnieje możliwość obserwowania wszystkiego:

 • Ta kombinacja stała się dość powszechna dla współczesnychwnętrza. Najważniejsze, że podłoga jest co najmniej o kilka odcieni ciemniejsza niż skrzydło drzwi. Na przykład ciemne drzwi staną się łącznikiem, jeśli sufit jest jasny, a podłoga ciemniejsza.

 • Ciemny laminat i drzwi nie są zalecane do stosowania w małych pomieszczeniach, w przeciwnym razie pomieszczenie staje się zbyt ponure. Współczesne tempo życia na to nie pozwala.

 • Należy również wziąć pod uwagę stopień oświetlenia pomieszczenia, a także sposób połączenia tego lub innego przedmiotu z ciemnymi drzwiami i podłogami w konkretnym przypadku.

Czarne drzwi w jasnym wnętrzu

Czarne drzwi idealnie pasują do jasnych wnętrz, ta opcja wygląda stylowo i wytwornie.To dlatego, że czerń to klasyka, która nigdy nie wyjdzie z mody. Takie płótna można łączyć z prawie dowolnymi otaczającymi odcieniami.

Aby czarne drzwi dobrze pasowały do ​​wnętrza, ważne jest przestrzeganie następujących zaleceń:

 • Czarne drzwi we wnętrzu mieszkania będą dobrze wyglądają z szarymi ścianami. Laminat w tym przypadku powinien być nieco jaśniejszy niż płótno. Będzie to harmonijne połączenie zapewniające wystarczająco dużo wolnej przestrzeni.

 • Kolejną alternatywą dla poprzedniej wersji są ciemne drzwi, białe ściany i jasna podłoga. Jednak w tym przypadku wymagana jest obecność mebli lub elementów dekoracyjnych w tym samym kolorze co drzwi.

 • Świetne połączenie - czarne drzwi i jasne pastelowe kolory, które uzupełniają małe ciemne akcenty.

Jak pobić różne rodzaje skrzydeł we wnętrzu?

Istnieje kilka rozwiązań pozwalających na uzyskanie określonych efektów przy umieszczaniu ciemnych drzwi we wnętrzu.Najczęściej elementy dekoracyjne, okna, meble, podłogi, ściany, listwy przypodłogowe i listwy przypodłogowe są traktowane jako detale dodatkowe.

Opaski najczęściej wykonywane są jak najbardziej zbliżone do kolorystyki i wykonania płócien. Chociaż mogą kontrastować. Na przykład połączenie czerni i bieli jest idealne dla miłośników minimalistycznych rozwiązań.

Istnieją również techniki specjalne z doborem stylu, o których jeszcze nie wspomniano:

 • Fuzja.Stosuje wiele kolorów bez kontrastu. Wszystkie elementy dopasowane kolorystycznie do skrzydła drzwi.

 • Miękkie przejścia.Kolory różnią się, ale tylko nieznacznie. W porównaniu do poprzedniej wersji wyglądbardziej zróżnicowane. Ale nie ma wyraźnych różnic w szczegółach. Wszystko wygląda podobnie.

 • Kontrasty achromatyczne.Z wyraźnymi różnicami, ale wszystkie odcienie muszą być ze sobą połączone. Jako podstawę często stosuje się neutralne odcienie, takie jak biel.

W zasadzie nie ma ograniczeń co do wyboru koloru, nie ma wzorów o różnych efektach. Wystarczy kierować się zdrowym rozsądkiem, możliwościami finansowymi. Zwykle ciemne drzwi w jasnym wnętrzu starają się dekorować tak samo jak meble. Ale nawet to jest tylko zaleceniem, a nie dokładną wskazówką.

Wybór wzoru: czy potrzebujesz drzwi ze szkłem? (1 film)

Ciemne drzwi w różnych odcieniach (78 zdjęć)