Imponujący sufit w sypialni: proste i złożone opcje (+40 zdjęć)

Aby stworzyć idealne wnętrze w sypialni pamiętaj, że jednym z najważniejszych elementów jest sufit. W końcu pierwszą rzeczą, którą widzisz po przebudzeniu, jest sufit.

Prawidłowe zaprojektowanie sufitu w sypialni jest kluczem do dobrego samopoczucia i źródłem pozytywnych emocji dla człowieka.

Każde pomieszczenie jest integralne tylko wtedy, gdy wszystkie elementy wystroju są odpowiednio dobrane i urządzone w tym samym stylu. W sypialni jest to szczególnie ważne, ponieważ w tym pokoju chcesz stworzyć atmosferę przytulności i komfortu, abyś mógł się zrelaksować i zapomnieć o wszystkich problemach świata zewnętrznego.

Nie ma znaczenia, czy dekorujesz sypialnię w wiejskim domu, czy w mieszkaniu miejskim - zasady i opcje projektowe dotyczą każdej opcji. Jedyną różnicą jest sam projekt sufitu. W wiejskim domu znacznie łatwiej jest stworzyć sklepiony sufit lub ozdobić go belkami. W standardowym mieszkaniu sufity nie są tak wysokie i trzeba oszczędzić powierzchnię użytkową.

Płyty gipsowo-kartonowe są najczęściej stosowane w mieszkaniach do tworzenia sufitów wielopoziomowych.

Istnieją proste opcje projektowe i dość złożone pod względem konstrukcji i techniki wykonania. Konstrukcja sufitu nie powinna zbytnio przeciążać sypialni, w przeciwnym razie atmosfera w pomieszczeniu nie będzie już kojąca, ale raczej przytłaczająca i przytłaczająca. Kolor też ma duże znaczenie.Ciemne sufity wizualnie zmniejszają wysokość pomieszczenia, ale jasne wręcz przeciwnie, sprawiają, że pomieszczenie jest bardziej przestronne.

Przed przystąpieniem do naprawy należy wszystko dokładnie przeliczyć, dobrać odpowiednie materiały i narzędzia. Dopiero potem możesz zacząć aktualizować pokój.

Proste opcje sufitów

Stosowanie płyt styropianowych lub malowanie powierzchni sufitu to najbardziej podstawowe projekty sufitów do sypialni. Jednak nawet przy tak prostym projekcie można stworzyć naprawdę szykowne i eleganckie wariacje projektowe.

​​

Panele styropianowe

Na początku XXI wieku ten typ konstrukcji sufitu był najbardziej popularny, ponieważ panele były tanie i nie wymagały trudnej konserwacji. Od tylu lat ten typ konstrukcji nadal zajmuje wiodącą pozycję. Istnieje wiele odmian paneli pod względem kształtu i faktury. Gładki mat lub połysk, imitujący rzeźbienie lub sztukaterię na drewnie lub kamieniu, z dodatkiem masy perłowej, kwadratowej, trójkątnej i z miękkimi narożnikami - jest wiele opcji na każdy gust i upodobanie. Można je pomalować na dowolny kolor lub kupić w różnych wariantach kolorystycznych.

Sufit możesz ozdobić samodzielnie panelami, ponieważ do ich przyklejenia potrzebujesz podstawowych umiejętności. Wystarczy obecność specjalnego kleju i odrobina wysiłku.

Barwienie i malowanie

Najczęstszym sposobem dekorowania sufitu jest przyciemnianie go lub malowanie w pożądany kolor. W tym celu stosuje się farbę na bazie wody.Aby dodać kontrast, możesz uzupełnić sufit listwami lub listwami, których kolor będzie o pół tonu jaśniejszy lub ciemniejszy. Pomoże Ci to stworzyć bardziej wyrafinowane środowisko sypialni.

Można przyciemnić cały sufit jak i poszczególne jego obszary. W ten sposób stworzysz oryginalny wzór, dopełniając go elementami dekoracyjnymi lub oryginalnym sposobem oświetlenia, wykorzystując paski LED do podświetlenia pomalowanych miejsc.

Aby stworzyć przyjemny zmierzch w sypialni i nie przeciążać ścian kinkietami i lampami, można zastosować oświetlenie LED do gzymsu. Zwłaszcza jeśli masz w sypialni gzyms wykuszowy.

W niskich pomieszczeniach można wykorzystać efekt wizualny, aby nadać sufitowi głębię. Przyciemnij górne partie ścian pomieszczenia około 20-30 cm od sufitu na ten sam kolor.

Wykończenie drewniane

Do pokrycia sufitu można użyć paneli drewnianych lub materiałów imitujących naturalne drewno. Zaakcentuje to wnętrze w stylu wiejskim lubnowoczesnym, nawet jeśli służy do dekoracji mieszkania w mieście.Najlepiej byłoby, gdyby sufit wyłożony drewnem w kolorze lub odcieniu jaśniejszym niż drewniane podłogi lub meble w pokoju.Jeśli będziesz używać naturalnego drewna, przed przykryciem należy je zabezpieczyć środkiem do zwalczania wilgoci i szkodników. Ta opcja jest nieco droższa, ale jest idealna, jeśli jesteś fanem stylu ekologicznego.

Płyty laminowane na drewno naturalne - tańsza opcja, łatwa w montażu i utrzymaniu.

Płyty gipsowo-kartonowe na sufity

Płyty gipsowo-kartonowe można stosować zarówno do tworzenia sufitów warstwowych, jak i sufitów podwieszanych. Obie opcje wymagają niewielkiej znajomości tego materiału.Jeśli wiesz, jak obchodzić się z wiertarką i metalowym profilem, nie będzie ci trudno zrobić w sypialni piękny schodkowy sufit z oryginalnym oświetleniem.

Płyty gipsowo-kartonowe to idealny materiał budowlany. Dobrze wchłania nadmiar wilgoci, a w przypadku niedostatecznej wilgoci sam ją emituje. Jest idealnym materiałem do stworzenia normalnego mikroklimatu w pomieszczeniu. Ponadto dzięki płytom gipsowo-kartonowym sufit w sypialni można ozdobić w najróżniejszych dziwacznych kształtach. Dobrze nadaje się do obróbki, nie wymaga specjalnej pielęgnacji, ukrywa wszelkie nierówności sufitu.

Do sufitu najlepiej stosować płyty gipsowo-kartonowe odporne na wilgoć. Zawiera już składniki przeciwgrzybicze.

Płyty gipsowo-kartonowe można barwić na dowolny kolor bez utraty jasności i nasycenia farby. Może być stosowany jako podstawa do okładzin drewnianych lub sufitów napinanych.

Bardziej złożone projekty sufitów

Sufity napinane są opcją bardziej złożoną. Wnętrze o takim projekcie sufitu będzie wyglądało oryginalnie. Ponadto ten sposób dekorowania sufitu pozwala ukryć wszelkie wady i nierówności na całej powierzchni sufitu.

Bez zaangażowania specjalistów lub posiadania specjalnych umiejętności wykonanie sufitów napinanych nie zadziała.

Obrazy i grafiki

W starych domach często znajdowały się sypialnie, których sufity malowano różnymi motywami lub po prostu umiejętne obrazy...Wnętrze w stylu barokowym lub rokoko można uzupełnić malowidłami sufitowymi.Ale nie musisz do tego zatrudniać znanych włoskich artystów, możesz po prostu zamówić sufity napinane z różnymi nadrukami.

Sufity z nadrukiem pod nocnym niebem i specjalnym oświetleniem LED w postaci rozproszonych gwiazd są czasami wykorzystywane do dekoracji sypialni nastolatka lub dziecka. Czasami na tkaninie sufitowej stosuje się drukowanie zdjęć w postaci nieskończonego błękitnego nieba. Taka konstrukcja sufitu sprawi, że pomieszczenie będzie wizualnie większe i bardziej przestronne.

W projekcie najważniejsze jest, aby nie być eleganckim, aby kolor sufitu pasował do kolorystyki wnętrza.

Belki stropowe

Wysokie sufity bywają kłopotliwe, zwłaszcza jeśli sypialnia znajduje się na poddaszu lub pod dach. Aby wprowadzić harmonię do wnętrza pokoju i stworzyć idealną atmosferę w sypialni, możesz użyć drewnianych belek.Kolor belek powinien być ciemniejszy niż innych elementów drewnianych we wnętrzu.

Jeżeli belki ustawione są na wysokości 2 metrów od podłogi, to wolną przestrzeń nad belkami można wykorzystać jako dodatkową powierzchnię do przechowywania użytecznych rzeczy. Na przykład wykonaj zapięcia do pojemników nad belkami i przechowuj tam stare albumy ze zdjęciami lub zabawki. Dla entuzjastów outdooru jest to idealne miejsce do przechowywania sprzętu wędkarskiego lub sprzętu narciarskiego.

Nie ma potrzeby używania drewna na belki. Aby zaoszczędzić pieniądze, można go zastąpić plastikiem.

Metalowa rama zamiast drewnianej podłogi harmonijnie wpasuje się również we wnętrze sypialni. Kolor metalowej ramy również powinien być ciemniejszy niż głównych elementów wnętrza. Tak jasny akcent elementu sufitowego nada pomieszczeniu lekkości i doda przestrzeni - rodzaj elementu wiejskiego domu.

Każdy wybrany przez Ciebie projekt sufitu powinien pasować do Twoich preferencji, a także harmonijnie komponować się z wnętrzem pomieszczenia. Tylko w ten sposób można stworzyć w sypialni prawdziwie kojącą i komfortową atmosferę.

Galeria wideo

Galeria zdjęć

.