Idealny sufit: materiały i 6 wykończeń

Z czego można wykonać sufit w pomieszczeniu, jaki rodzaj i konstrukcja sufitu będzie odpowiednia w pomieszczeniu łazienka, pokój dziecięcy czy pokój dzienny muszą być ustalone wcześniej... Do niedawna maksimum, które można było zrobić z sufitem, to farba lub wybielanie. A teraz, do wykończenia powierzchni sufitu, możesz użyć szerokiej gamy materiałów, konstrukcji podwieszanych lub napinanych, tapet z tkaniną, specjalnych płytek lub użyć witraży, luster, a nawet metalowych płytek. Jaki więc materiał wybrać na sufit łazienki, salonu, kuchni czy sypialni?

Jak rozpocząć pracę końcową

Aby nie pogubić się w domysłach i założeniach, należy przede wszystkim sporządzićprojektogólny projekt pomieszczenia, aw szczególności sufitu. Możesz wykonać szkic, aby lepiej zwizualizować kształt i podstawowe elementy projektu. Taka wizualizacja pomoże również wyraźniej wyobrazić sobie, jaki kolor i odcień najlepiej pasuje i podkreśli wystrój pokoju dziecięcego, łazienki, przedpokoju czy salonu.

W przypadku sufitów wielopoziomowych konieczny jest przejrzysty układ w celu prawidłowego umiejscowienia całej konstrukcji i zasilania oświetlenia.

Zalety i wady różnych wykończeń

Wybór sposobu dekoracji sufitu zależy wyłącznie od Twojej wyobraźni i możliwości. Wszelkie decyzje projektowe, bez względu na to, jak odważne są, doskonale uzupełnią ogólne wnętrze pokoju dziecinnego, łazienki lub przedpokoju, jeśli zastosujesz się do podstawowego stylu projektowania i uwzględnisz funkcjonalne cechy pomieszczenia.

Przy wyborze sposobu wykończenia sufitu należy również wziąć pod uwagę złożoność prac, całkowity koszt prac wykończeniowych oraz właściwości użytkowe wybranego materiału.

Bielenie

Tradycyjnym sposobem wykończenia sufitu jest bielenie, gdy powierzchnia pokryta jest specjalnym roztworem kredy lub wapna. Rezultatem jest śnieżnobiały sufit, jeśli do rozwiązania nie dodano żadnej kolorystyki, która nadaje się do absolutnie każdego rozwiązania w stylu wnętrza. Jaki kolor preferować bielony sufit, nasycenie odcienia można zdecydować podczas pracy, być może dla pokoju dziecinnego będzie lepszy jaśniejszy odcień, a dla łazienki będzie śnieżnobiały. Główną zaletą tego typu konstrukcji jest niski koszt materiału i minimalne koszty prac wykończeniowych.Nie ma potrzeby zapraszania specjalisty do wybielania sufitu, możesz sam wykonać pracę.

Wad tej metody jest wiele. Po pierwsze, ma krótki okres użytkowania - mniej niż 2 lata. Po drugie, złożone prace przygotowawcze - powierzchnia musi być wyrównana i otynkowana. W rezultacie musisz uzyskać monochromatyczną powierzchnię, na którą roztwór nakłada się bardzo gęsto, w kilku warstwach. Co możemy powiedzieć o nietolerancji wody - wszelkie opary prowadzą do utraty wyglądu.

Bielone sufity wyglądają bardziej znajomo w kuchni lub łazience. Ale właśnie ze względu na wysoką wilgotność i wysokie temperatury bielenie sufitów szybko straci swoją atrakcyjność.

W kuchni taki sufit szybko żółknie od oparów i pochłania wszystkie zapachy. W łazience nadmiar wilgoci doprowadzi do powstania wilgotnych plam, wilgoci i pleśni. Niezależnie od stylu wnętrza pokoju dziecięcego lub sypialni, jasny, bielony sufit zawsze będzie odpowiedni i odpowiedni.

Malowanie

Najpopularniejsza metoda dekoracji domu czy mieszkania, czy to sufit w pokój dziecinny lub sypialnia. Pozwala na realizację szerokiej gamy rozwiązań projektowych, łączenie różnych odcieni w celu podkreślenia lub podkreślenia strefy w pomieszczeniu lub elementów wnętrza. Z technologicznego punktu widzenia wybielanie i barwienie sufitów jest takie samo. Ale o wiele łatwiej jest dbać o pomalowaną powierzchnię.

Do wad malowania sufitu można zaliczyć również krótki okres użytkowania, skomplikowane prace przygotowawcze oraz możliwość powstawania pęknięć i odprysków na malowanej powierzchni.

Do pomieszczeń o niestabilnych warunkach temperaturowych i nadmiarze wilgoci - ta sama kuchnia i łazienka, lepiej pomalować sufit. Ponieważ zarówno kuchnia, jak i łazienka są często małe, a nierówności sufitu nie są zbyt widoczne, wstępne wyrównanie można pominąć. A wszystkie nieprawidłowości zostaną ukryte za oryginalnym obrazem. Ale w przypadku pokoju dziecinnego najkorzystniejszy jest malowany sufit - w razie potrzeby można go umyć.

W pokoju dziecięcym, sypialni i salonie można wykonać kombinowany projekt sufitu. Udekoruj część powierzchni sufitem podwieszanym z płyt gipsowo-kartonowych, a resztę pomaluj na jednolity kolor. To, jaki będzie sufit w tych pomieszczeniach, zależy od Ciebie, ale nie powinieneś całkowicie malować go na jeden kolor. Niezależnie od pomysłu, salon jest zawsze przestronnym pomieszczeniem.Użyj wyobraźni, udekoruj sufit jasnymi kolorami, bogatymi rysunkami lub obrazami. W sypialni możesz zastosować pastelowe odcienie i stworzyć wyrafinowany design.A jaką fabułę można wymyślić do dekoracji pokoju dziecinnego, używając tęczowego koloru sufitu lub tworząc magiczne figury nad łóżkiem dziecka!

Tapetowanie

Wykorzystanie tapety do dekoracji sufitu to oryginalny sposób na udekorowanie wnętrza pokoju. Nie ma specjalnego rodzaju tapety do pokrycia sufitu. Dlatego zaleca się stosowanie gęstszej tapety w jasnych lub beżowych kolorach z opcji papierowych. Idealną opcją byłaby flizelinowa tapeta do malowania, wtedy można zmienić projekt pokoju bez ponownego klejenia sufitu, co jest bardzo wygodne w pokoju dziecięcym.

Ta opcja wykończenia jest ekonomicznie opłacalna, ponieważ koszt tapety jest niski, a oprócz kleju i wałka do pracy nie będziesz potrzebować niczego więcej.

Spośród niedociągnięć najważniejsza jest trudność samodzielnego wykonania pracy z wklejaniem. Będziesz potrzebował co najmniej jednego partnera. Ponadto żywotność takiego materiału jest dość krótka i po dwóch lub trzech latach będziesz musiał ponownie wkleić. I to nie jedyny minus. W przypadku tapet papierowych konieczne są określone warunki w pomieszczeniu - minimum wilgoci, przeciągów, obfitych oparów lub ostrych zapachów. Przed wklejeniem lepiej wyrównać powierzchnię, w przeciwnym razie wszystkie nierówności i wady staną się widoczne.Alternatywnie użyj płynnej tapety. Nakładane są na sufit w postaci dekoracyjnej warstwy tynku, co oznacza, że ​​sama powierzchnia nie wymaga wcześniejszego wyrównania.

Przyklejanie sufitu tapetą ma zastosowanie w salonach. Ale w łazience i kuchni ta opcja nie powinna być używana. Za niecały miesiąc tapeta zacznie pozostawać w tyle, pęcznieć od wilgoci i ostatecznie całkowicie zniknie, ale w przedszkolu będzie to całkiem odpowiednie.

Do sypialni i pokoju dziecięcego użyj tapety o neutralnym wzorze. A do salonu odpowiednie są jedwabne tapety w jasnych kolorach z oryginalnym wzorem.

Płyty sufitowe

Klejowy sposób dekorowania sufitu specjalnymi płytkami z PCV lub styropianu ostatnio najpopularniejszy. Płyty sufitowe o różnych kształtach, tłoczone lub z błyszczącą powierzchnią, w różnych wariantach kolorystycznych, podbiły niejedno serce i sufit domu konsumenta.

Płytki nie wymagają specjalnego poziomowania. Ze względu na swoją objętość i ulgę ukryją wszystkie wady i wizualnie wyrównają sufit.

Waga płytek jest bardzo lekka, a do klejenia zużywa się minimalną ilość kleju, dzięki czemu poradzisz sobie z klejeniem samodzielnie. Koszt materiału jest niski, a pielęgnacja płytek jest łatwa.

Do wad należy zaliczyć niechęć materiału do bezpośredniego nasłonecznienia, przez co płytka szybko traci kolor. Ponadto pod takimi płytkami nie można ukryć komunikacji i przewodów. W razie potrzeby płytki sufitowe można pomalować na różne kolory i jest to dobra opcja do pokoju dziecięcego.Tego rodzaju dekorację można wykonać w każdym pomieszczeniu, nawet w łazience i kuchni. Do jego spopularyzowania przyczyniła się bezpretensjonalność materiału i łatwość pielęgnacji.

Konstrukcje podwieszane

Jednym z najpopularniejszych typów jest sufit podwieszany. Można do tego wykorzystać panele wykonane z płyt gipsowo-kartonowych, PCV lub materiałów drewnianych, rzadko stosuje się płytki z lustrzaną powierzchnią lub podszewką.

Ten rodzaj dekoracji idealnie nadaje się do mieszkania, domu prywatnego lub przestrzeni biurowej. Nie wymaga wcześniejszego wyrównania powierzchni.

Sufit podwieszany wymaga użycia dowolnego materiału dekoracyjnego, który jest montowany na konstrukcji z profili metalowych. Możesz nie tylko ukryć całą komunikację i przewody, ale także w oryginalny sposób ozdobić dodatkowe oświetlenie w pomieszczeniu. Sufit podwieszany opiera się na konstrukcji samego profilu metalowego, a materiał należy dobierać z uwzględnieniem specyfiki pomieszczenia.Na przykład w salonie często stosuje się panele dekoracyjne wykonane z materiałów drewnianych. Ta opcja projektowania sufitu podkreśli klasyczne wnętrze, zwłaszcza jeśli w salonie przeważają meble wykonane ze szlachetnego drewna.

Płyty gipsowo-kartonowe . Używając tego materiału, możesz tworzyć struktury o różnej złożoności i funkcjonalności o gładkich kształtach i okręgach, w kilku krokach i poziomach. Główną zaletą sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-kartonowych jest niski koszt materiału oraz łatwość montażu płyt. Główną wadą jest to, że samodzielne tworzenie złożonego kształtu lub wielopoziomowej struktury nie zadziała, tylko zaproszony specjalista rozwiąże problem.

Metalowe płyty lub kasety. Materiał przypomina płytki sufitowe - może być z gładką lub tłoczoną stroną zewnętrzną, monochromatyczny lub pomalowany na różne odcienie. Pielęgnacja podwieszanego sufitu kasetonowego jest łatwa - płyty można łatwo zdjąć i przetrzeć wilgotną szmatką. Spokojnie toleruje ekstremalne temperatury i wysoką wilgotność. Ciężar właściwy elementów kasety jest lekki, mimo że wykonane są ze stopu różnych metali.Główne wady to wysoki koszt i niski poziom izolacji akustycznej.

Płyty zębatkowe. W przypadku stropów podwieszanych najczęściej stosuje się płyty aluminiowe lub stalowe. Ze względu na swój wydłużony kształt sufit taki polecany jest do stosowania w małych pomieszczeniach w celu wizualnego powiększenia pomieszczenia. Materiał jest lekki oraz łatwy w montażu i utrzymaniu.Wariacje kolorystyczne i różne reliefy na powierzchni płyt harmonijnie wpasują się w każde wnętrze i je uzupełnią.Główną wadą sufitu listwowego jest to, że płyty są zbyt cienkie. Z czasem pod wpływem różnych czynników mogą się odkształcać. Ponieważ płyty łat są bardzo długie, trudno jest uzyskać dostęp do komunikacji ukrytej za konstrukcją sufitu.

Sufity napinane

Sufity napinane są nadal najdroższą opcją. Ich projekt, kształt i konstrukcja różnią się złożonością i wydajnością. Konstrukcje wielopoziomowe, w formie namiotu lub łuków, z malowaniem artystycznym lub drukowaniem zdjęć - wszystko zależy od Twoich możliwości i wyobraźni. Jeśli sufit podwieszany można nadal instalować niezależnie, to w przypadku konstrukcji napinanych potrzebujesz specjalisty i znajomości właściwości materiału, z którym będziesz musiał pracować. Ponadto nieco trudniej jest dbać o taki sufit.

Ze względu na cechy jakościowe sufity podwieszane są najbardziej opłacalną metodą projektowania. Nie boją się wilgoci i ognia, są wodoodporne i bardzo wytrzymałe. Mogą być stosowane do każdego rodzaju pomieszczenia.

Wysoka cena i skomplikowane prace montażowe to główne wady sufitu napinanego. Pod wpływem ekstremalnego zimna rozciągający się materiał traci elastyczność i może pękać. A od ekstremalnych upałów tkanina za bardzo się rozciąga i zwisa.

Galeria wideo

Galeria zdjęć

​​
.