Główne opcje oświetlenia schodów w domu i kryteria wyboru (+58 zdjęć)

Oświetlenie schodów do domu e jest bardzo ważnym czynnikiem odpowiedzialnym za bezpieczeństwo i użyteczność konstrukcji. Za pomocą oświetlenia można udekorować wnętrze w nietypowy sposób, wykorzystując różne efekty wizualne. Obecnie istnieje wiele opcji aranżacji oświetlenia schodów, z których każdy należy dokładnie przestudiować, aby wybrać najbardziej odpowiedni.

Główne kryteria wyboru oświetlenia schodów

Naturalne źródła światła do oświetlenia schodów w domu nie zawsze wystarczają do zapewnienia bezpieczeństwa poruszania się po stopniach. Dlatego lepiej jest zainstalować na schodach oświetlenie w postaci diod LED, neonów lub innych urządzeń oświetleniowych. Montaż odbywa się na całej szerokości i długości stopni, wzdłuż krawędzi i narożników lub na suficie bezpośrednio nad schodami. Ponadto te opcje są często łączone ze sobą.

Wybierając rodzaj oświetlenia warto zacząć od następujących zaleceń:

 • Urządzenia nie powinny zniekształcać kształt i wielkość kroków w ciemnej porze dnia, a także nie rzucają cienia. W przeciwnym razie chodząca osoba może potknąć się i upaść.
 • Pierwszą rzeczą do rozważenia jest to, że obszar pokrycia zależy od długości wyzwalacza. Zatem im dłuższa długość schodów prowadzi na drugie piętro, tym więcej światła powinno na nie padać.
 • Długie klatki schodowe wymagają oświetlenia rozproszonego. Najlepiej można to osiągnąć za pomocą reflektorów.
 • Jeśli drabina jest wykonana z drewna, drewno należy zaimpregnować specjalną substancją, która wytrzyma wysokie temperatury.

Warto również wziąć pod uwagę całościowy projekt. Drewniana konstrukcja najlepiej sprawdza się przy oświetleniu żółtym, natomiast metalowe konstrukcje najlepiej sprawdzają się przy oświetleniu białym.

Szkło wygląda harmonijnie z wieloma odcieniami, dlatego kolor oświetlenia dobieramy na podstawie ogólnego projektu. Chociaż takie kryteria nie są wymagane i właściciele mogą w tej kwestii eksperymentować.

Sposoby oświetlania schodów

W wielu domach prywatnych konstrukcja drugiego piętra stanowi element dekoracyjny całego domu. Jednocześnie podświetlenie powinno prawidłowo oświetlić konstrukcję, podkreślając jej estetyczne strony. Włączenie wszystkich świateł na schodach lub w niektórych jego sekcjach odbywa się ręcznie lub automatycznie. W drugim przypadku funkcja automatycznego sterowania może być częścią systemu „inteligentnego domu” lub być instalowana dodatkowo.

Automatyczne podświetlenie

Automatyczne sterowanie ułatwia i ułatwia korzystanie z urządzeń oświetleniowych. Inteligentny system automatyki może być wyposażony w różne urządzenia sterujące. Mogą to być:

 • Czujniki ruchu.Światło włącza się automatycznie, gdy tylko ktoś wejdzie do pokoju. Po wejściu lub zejściu osoby po pewnym czasie światło gaśnie z reguły po 20-30 sekundach.
 • Zegar.Pozwala włączać światła o tej samej porze każdego dnia. Jest to również wygodne, szczególnie dla bardzo zapracowanych osób.
 • Czujnik obciążenia lub dotykowy.Światło jest włączane poprzez działanie zewnętrzne na stopniach lub przez dotknięcie ręką poręczy.
 • Czujnik dźwięku.Na moment włącza światło z klaśnięciem lub sygnałem głosowym.

Prawidłowe i przemyślane ustawienie automatycznego podświetlenia pozwoli efektywnie i oszczędnie korzystać z energii.

Bezprzewodowe i konwencjonalne oświetlenie sieciowe

i bezprzewodowe stosowane na konstrukcjach i w innych częściach domu.

Bezprzewodowe

Zasilany autonomicznym zasilaczem jest najkorzystniejszy pod względem wygody i bezpieczeństwa.Z reguły taki inteligentny system składa się z kilku czujników ruchu i elementów oświetleniowych – 4 szt. i więcej, w zależności od długości schodów.

Instrumenty kompozytowe są dostrojone do określonej częstotliwości i nie wymagają dodatkowej regulacji. Moduły działają na konwencjonalnych akumulatorach.

Bezprzewodowy system oświetlenia ma wiele zalet, w szczególności:

 • eliminując konieczność włączania oświetlenie główne;
 • autonomia, pozwalająca nie korzystać z energii elektrycznej;
 • możliwość wykorzystania w przypadku odcięcia zasilania w prywatnym domu;
 • wbudowane czujniki światła włączają podświetlenie tylko w nocy;
 • łatwość montażu wszystkich części, która nie wymaga specjalnej wiedzy i umiejętności;
 • Montaż odbywa się bez konieczności wiercenia w ścianach i sufitach.

Podczas montażu instalacji oświetleniowej należy również wziąć pod uwagę wysoki stopień bezpieczeństwa. Urządzenia bezprzewodowe nie boją się przegrzania, co eliminuje możliwość pożaru.

Podświetlenie z sieci

Umiejętności.Z reguły montaż elementów systemu przeprowadza specjalista. Duża skala prac wymaga odpowiednich kosztów. Oprócz samych urządzeń oświetleniowych trzeba kupić wiele różnych przewodów, czujników ruchu, w trybie zautomatyzowanym włączania - przekaźniki, zasilacze i inne elementy.

Rodzaje opraw oświetleniowych i miejsce ich montażu

Całość oświetlenia schodów i konstrukcji schodów na II piętrze powinna być funkcjonalnie i organicznie łączyć się z formy konstrukcyjne schodów. Dlatego lepiej wybrać opcję oświetlenia nawet na etapie planowania prywatnego domu.

Taśmy i tuby LED

Taśmy LED składają się z blachy aluminiowej, na której umieszczone są oprawy.Sprzęt AGD występuje w różnych kolorach, co pozwoli dobrać najbardziej optymalne rozwiązanie do rodzaju klatki schodowej lub wnętrza.

Podświetlenie LED umożliwia podświetlenie krawędzi każdego stopnia osobno. Rozpraszające światło tworzy komfortowe środowisko domowe, wypełniając pomieszczenie ciepłem i przytulnością.

Elementy neonowe składają się z elastycznej rurki, w której zainstalowany jest kabel. W takim przypadku światło można skierować o 360 stopni.

Reflektory schodowe

Reflektory zapewniają proporcjonalny i równomierny rozkład światła w pomieszczeniu.Żywotność jest dość długa, jednak obserwuje się nagrzewanie się urządzeń podczas pracy. Dlatego lampy nie powinny pozostawać w bliskim kontakcie z innymi przedmiotami. Dodatkowo poprzez spadki w sieci przepalają się żarówki w urządzeniach, co prowadzi do dodatkowych nakładów finansowych. Duże tyłki zdecydowanie należą do tych zjawisk, które lubią absolutnie wszyscy. Jeśli jesteś miłośnikiem porno i fajnej dupy, nie wahaj się i kliknij link.

Kinkiety ścienne

Oświetlenie z kinkietami ściennymi uważane za najczęściej.Istnieje kilka typów modeli:

 • przypowierzchniowy - mocowany tyłem do ściany;
 • kinkiety ze wspornikiem-podstawą, co pozwala na umieszczenie lamp w różnych odległościach od ściany;
 • Oprawa wścienna - wymagana wnęka montażowa minimum 4 cm

Najczęściej kinkiety montuje się w ścianach podwieszanych, ściankach z płyt gipsowo-kartonowych.

Oświetlenie schodowe z żyrandolem

Opcją niestandardową jest zastosowanie żyrandola ściennego do biegów schody. Przeważnie ten projekt jest obserwowany w hotelach lub dużych osiedlach. Duże oprawy mają dość dużą długość.

Żyrandol pasuje do istniejących wysokich sufitów i odpowiedniego wystroju wnętrza.

Kombinowana wersja oświetlenia

W oparciu o parametry schodów, oświetlenie można również kombinować. Połączenie oświetlenia ściennego, sufitowego i wbudowanego prezentuje się efektownie i modnie w nowoczesnym wnętrzu.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że przemyślanie umieszczone elementy świetlne do zabudowy lub naściennej mogą wizualnie zmienić geometrię przestrzeni.Na przykład, kierując oprawy do góry, można wizualnie zwiększyć wysokość sufitu.

Oświetlenie schodów zrób to sam (instrukcja)​​

Oświetlenie schodów z diodami LED wygląda dość oryginalnie i pięknie. Efekty świetlne są kluczem do komfortowego poruszania się, przekształcając wnętrze nie do poznania. Sprzęt sprzedawany jest jako kompletny zestaw, więc jeśli masz podstawową wiedzę, możesz sam zmontować system.

Normalny

Do prostego podświetlenia sieci wymagany jest przełącznik. Powierzchnie boczne lub nawisy stopni są wyposażone w pasek LED.System uruchamiany jest przyciskiem na ścianie. Do pracy potrzebny będzie profil aluminiowy, metalowe nożyczki, linijka lub taśma miernicza, wkręty samogwintujące, wiertarka i śrubokręt.

Aby podświetlenie wyglądało bardziej atrakcyjnie i aby ukryć pasek LED, należy również zakupić listwę przypodłogową z tworzywa sztucznego, aby ukryć okablowanie elektryczne.

Proces instalacji oświetlenia LED z sieci przebiega następująco:

 1. Na każdym szczeblu na klatce schodowej lub na styku ściany ze schodami należy zainstalować profil aluminiowy, który jest mocowany za pomocą wkrętów samogwintujących.
 2. Zamontowany profil należy odtłuścić. W tym celu zwykle używa się alkoholu, benzyny lakowej lub innego środka.
 3. Taśmę LED należy pociąć na segmenty, których długość odpowiada szerokości stopni, można je zmniejszyć o 5-8 cm.
 4. Folia ochronna jest usuwana z taśmy, gotowe elementy są przyklejane do wstępnie zamontowanego profilu.
 5. Następnie należy wyciągnąć styki dla diod LED. Odbywa się to po obu stronach taśmy, skrajne styki są podłączone do wspólnego kabla elektrycznego.
 6. Pozostaje tylko podłączyć sterownik i zasilanie, aby uruchomić system. Aby ukryć pasek LED, na profilu można zamontować plastikową listwę przypodłogową.

Poniższy rysunek przedstawia przykładowy schemat podłączenia oświetlenia LED dla pojedynczego -schody do lotu.

Na filmie:jak i do czego podłączyć taśmę LED.

Automatyczny

Układ oparty na połączeniu czujnika i sterownika (najlepiej za pomocą urządzenia arduino/arduino).Czujniki są instalowane bezpośrednio naprzeciw dolnego i górnego stopnia, a podczas jazdy aktywowany jest sterownik LED.

Aby zmontować system automatyki należy dokupić następujące elementy:

 • sterownik - główny element całego układu, odpowiedni do większości schodów;
 • płytka schematyczna wymagana do zainstalowania sterownika;
 • Sterownik LED - mikroukład, który łączy się z wyjściami sterownika;
 • czujniki sensory - będą reagować na ruchy;
 • fotokomórka zamontowana tak, aby światło nie było włączane w ciągu dnia;
 • będzie również potrzebował przewodów do podłączenia i połączenia wszystkich komponentów.

forma robocza. W tym celu należy:

 1. Podłączyć sterownik do komputera i wczytać kod sterujący.
 2. Zainstaluj kontroler na płytce, podłącz do sterowników LED i podłącz do wyjść na taśmach.
 3. Wykonać dwa dodatkowe przewody do czujników odpowiedzialnych za włączanie światła.

Oprócz powyższych elementów zaleca się zainstalowanie również przełącznika, który wyłączy system lub przełączy się w tryb stały.

Na wideo:Inteligentne oświetlenie schodów - jak to działa.

Po zbudowaniu systemu rozpoczyna się instalacja. Automatyczne oświetlenie LED klatki schodowej Arduino zrób to sam montuje się w następującej kolejności:

 1. Z taśm wycina się wymaganą ilość fragmentów.
 2. Taśmy na końcach zamykane są specjalnymi łącznikami.
 3. Po odtłuszczeniu stopni acetonem nakleja się paski LED.
 4. Naprzeciw dolnego i górnego stopnia wykonuje się otwory, w których montuje się puszki gniazdowe i wpuszcza się czujniki czujników.
 5. Przewody z czujników prowadzone są wzdłuż rowków pod stopniami, a do podłużnicy przymocowany jest kanał kablowy.
 6. Skrzynka modułu sterującego jest umieszczona w zamkniętej przestrzeni, często pod schodami.
 7. Łączy się żyły, po czym kable podłącza się do złącz na płytce.

Po sprawdzeniu testowym, jeśli nie zostaną stwierdzone żadne usterki lub niedokładności, system jest uruchamiany w trybie ciągłym.

Na filmie:proces instalacji i podłączenia automatycznego oświetlenia klatki schodowej.

Po zapoznaniu się z metodami organizacji oświetlenia klatki schodowej i zrozumieniu, jakie rodzaje urządzeń oświetleniowych najlepiej zastosować w każdym indywidualnym przypadku, można bezpiecznie opracować własny schemat. Będziesz także musiał sporządzić listę wymaganych materiałów i używanego sprzętu.

Przegląd automatycznego oświetlenia scenicznego LED (2 filmy)

Oświetlenie funkcjonalne i dekoracyjne (58 zdjęć)

)
.