Fototapeta do nowoczesnej kuchni: odmiany i wskazówki dotyczące wyboru

Ostatnio oferta papieru fotograficznego znacznie się poszerzyła. W porównaniu z modelami krajowymi trudno będzie znaleźć podobieństwa. Materiał jest produkowany przy użyciu nowoczesnych technologii i posiada warstwę ochronną. Zmywalna tapeta do kuchni to wyjątkowy materiał, dzięki któremu można w oryginalny sposób ozdobić pomieszczenie.

Zastosowanie fototapety w kuchni

Fototapeta do kuchni pozwala stworzyć stylowe, jasne i nietuzinkowe wnętrze. Oczywiście wiele osób uważa, że ​​stosowanie takich materiałów do dekoracji kuchni jest niewłaściwe. Ta opinia wynika z faktu, że w pomieszczeniu panuje agresywny mikroklimat.

Nawet nowoczesny system wentylacji i wydajne okapy nie są w stanie rozwiązać problemu z wysoką wilgotnością i agresywnymi chemikaliami.W związku z tym wykończenie ma negatywny wpływ, co może zagrozić jego integralności i wyglądowi.W kuchni zawsze jest ruch. Ktoś przygotowuje śniadanie, ktoś postanowił napić się herbaty. W wyniku tak dużego obciążenia funkcjonalnego powierzchnie wykończeniowe są poddawane poważnym obciążeniom.

Nie zapominaj, że kuchnia często wymaga gruntownego sprzątania. Oznacza to, że można czyścić nie tylko powierzchnie poziome, ale także pionowe, w tym ściany. Mogą na nich osadzać się różne zanieczyszczające cząsteczki.Biorąc to pod uwagę, powłoka dekoracyjna powinna być łatwa do czyszczenia, w tym czyszczenia na mokro.Te wymagania w pełni spełniają nowoczesne zmywalne fototapety do kuchni.

Odmiany tapet kuchennych

Fototapeta we wnętrzu kuchni pozwala stworzyć oryginalny i piękny wzór na ścianach. Tapeta jest materiałem wielowarstwowym. To właśnie ta struktura nadaje materiałowi następujące zalety:

 • lekkość i prostota klejenia;
 • Trwałe wykończenie;
 • odporność materiału na promienie ultrafioletowe, wysoką wilgotność i ekstremalne temperatury;
 • wykorzystując fototapetę do kuchni z rysunkiem 3d można stworzyć oryginalny projekt;
 • zachowanie pierwotnego wyglądu przez długi okres;
 • Odporny na czyszczenie i pranie.

Wybierając fototapety w kuchni warto wziąć pod uwagę, że im są mocniejsze i bardziej niezawodne, tym wyższa cena. Ale wysokiej jakości materiały są gwarantem udanego wykończenia.Jeśli chcesz stworzyć oryginalny projekt, lepiej zdecydować się na fototapetę z efektem 3D do kuchni.

Tapeta papierowa

Najpopularniejszą opcją jest tapeta papierowa. Wynika to z niskiego kosztu materiału. Na rynku dostępny jest szeroki wybór tapet papierowych:

 • Tapety klasyczne. To jest opcja budżetowa. Okładka, podobnie jak podstawa, wykonana jest z papieru. W rezultacie tapeta ma niską wytrzymałość. Podczas eksploatacji lokalu dekoracja po krótkim czasie straci swój pierwotny blask. Tapet papierowych nie można czyścić, co znacznie skraca ich żywotność.

 • Pokrycie winylowe. Winyl jest nakładany cienką warstwą na podłoże papierowe. W zależności od metody aplikacji materiał może mieć gładką lub szorstką fakturę. Osobliwością winylu jest to, że jest on w stanie wytrzymać zużycie i jest łatwy do czyszczenia na mokro.

 • Powłoka z włókniny. W porównaniu z poprzednią wersją materiał ten jest trwalszy i wysokiej jakości. Obraz włókniny będzie trwał znacznie dłużej. Materiał prezentowany jest na rynku w szerokim asortymencie.

 • Pokrowiec z tkaniny. Warstwa dekoracyjna prezentowana jest w postaci tkanin takich jak jedwab, welur, wełna i inne. To ona nadaje materiałowi pewną fakturę. Wzór jest nakładany na tkaninę. Wadą tapety jest to, że nie toleruje kontaktu z agresywnym środowiskiem.

Wybierając materiał wykończeniowy warto zastanowić się nad miejscem jego zastosowania. Tak więc materiał fototapety do kuchni, fartuchy muszą być odporne na zużycie.

Włóknina fototapeta

Zastosowanie włókniny zrewolucjonizowało świat prac wykończeniowych. Taki materiał znacznie ułatwił pracę projektantom i ekipom budowlanym. Natomiast konsumenci otrzymali dużą szansę na wykonanie wysokiej jakości prac wykończeniowych.

Zalety tapet flizelinowych:

 • Łatwość klejenia. Podczas klejenia w kuchni tapeta nie odkształca się. Nie zamakają w kontakcie z klejem i nie kurczą się po wyschnięciu. Tapeta jest bardzo trwała i odporna na rozdarcie. Dlatego płótna można łatwo regulować, przesuwając.
 • Oszczędność czasu i materiału. Rolki tapety z flizeliny są dość szerokie. Dzięki temu prace wykończeniowe zajmie niewiele czasu. Klej należy nakładać tylko na ścianę. Wyjątkiem jest użycie gęstego materiału.
 • Mniej czasochłonne przygotowanie ściany do klejenia. Tapeta flizelinowa na ścianę w kuchni jest dość gruba. Dzięki temu są w stanie ukryć drobne nierówności powierzchni.
 • Długa żywotność. Zmywalna tapeta flizelinowa jest bardzo odporna na zużycie. Łatwo nadają się do czyszczenia na mokro i są w stanie wytrzymać duże obciążenia.

Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór tapet flizelinowych. Mogą być również pokryte winylem i tkaniną.

O podwyższonej wytrzymałości

Te tapety należą do najtrwalszych i najbardziej odpornych materiałów.Łatwo je zwilżyć przy użyciu ściernych i agresywnych środków chemicznych.Są często używane w restauracjach i kawiarniach. Ale jeśli chcesz, możesz ozdobić nimi także zwykłą kuchnię.

Tapety o podwyższonej wytrzymałości dzielą się na dwa rodzaje:

 • Tapety z powłoką PCV.Płótno pokryte jest cienką warstwą tworzywa sztucznego, która chroni materiał przed wysoką wilgotnością, substancjami żrącymi i zużyciem.

 • Gładka, zmywalna tapeta laminowana.Cała powierzchnia tapety pokryta jest warstwą ochronną. Chroni materiał przed negatywnymi czynnikami środowiskowymi, a także pozwala na długo zachować oryginalny wygląd wzoru.

Taką tapetę nakłada się tylko na przygotowaną ścianę. Mają gładką strukturę. Wnętrze kuchni z fototapetą będzie wyglądało oryginalnie i pięknie.

Z materiału naturalnego

Wiodące firmy produkują taki materiał do wykończenia kuchni. Fototapeta to płótno, które powstaje ze skrobi ziemniaczanej i włókna szklanego wykonanego z piasku kwarcowego.Dzięki wykorzystaniu naturalnych surowców taki materiał wykończeniowy jest najbardziej przyjazny dla środowiska.

Cechą charakterystyczną tapety jest to, że łatwo znosi wysoką wilgotność i wysokie temperatury. Wyjątkiem jest bezpośredni kontakt z wodą.Na powierzchni wykończenia nie gromadzą się grzyby ani bakterie. Powłoka posiada właściwości antystatyczne, co zapobiega gromadzeniu się na niej kurzu. Dzięki takim zaletom ściany są łatwe do czyszczenia i czyszczenia na mokro.

Nowoczesne, zmywalne fototapety na bazie naturalnych surowców nie kurczą się i nie rozciągają.To znacznie upraszcza montaż materiału wykończeniowego i zwiększa jego żywotność. Po zamontowaniu rysunek ma swój pierwotny wygląd, a na powierzchni nie tworzą się pęknięcia i rozstępy.Powierzchnia jest bardzo trwała, co pozwala na stosowanie do czyszczenia ściernych i chemicznych środków czyszczących.

Sposób nanoszenia obrazu

mają dużą wytrzymałość i wytrzymują różne obciążenia. Do jego aplikacji stosuje się specjalne farby:

 • Utwardzane w ultrafiolecie.Farby te wysychają pod wpływem promieni ultrafioletowych. Są bardzo odporne na wilgoć i ścieranie. Dzięki temu powierzchnię można łatwo czyścić na wilgotno. Oczywiście taki materiał może mieć nieprzyjemny zapach.Niektóre modele są ogólnie toksyczne, co uniemożliwia ich wykorzystanie w kuchni i pomieszczeniach mieszkalnych.
 • Farby lateksowe.Rysowanie odbywa się za pomocą specjalnego sprzętu. Powstaje trwała warstwa, która może wytrzymać każdy stres.Cechą charakterystyczną takich farb jest to, że są bezwonne i całkowicie nieszkodliwe. Dzięki temu materiał można wykorzystać do dekoracji kuchni.

Na życzenie można wykonać na zamówienie fototapetę 3D do kuchni ze wzorem. Oczywiście najlepiej powierzyć tę pracę profesjonalistom.

Profesjonalne porady

 • W kuchni nowoczesna tapeta jest często używana jako główny element dekoracyjny. Dlatego profesjonaliści zalecają przyklejenie ich do wolnej ściany. Mogą to być również freski do kuchni. Ale jednocześnie należy pamiętać, że użycie dużej ilości takiego materiału wykończeniowego może spowodować przeciążenie wnętrza.

 • We wnętrzu kuchni z fototapetą lepiej zastosować meble i elementy wystroju o odpowiednim motywie.

 • Fototapeta w małej kuchni powinna mieć wizerunek pejzażu z widokiem z okna. Dobrym rozwiązaniem będzie fototapeta z wzorem 3D do kuchni. Optycznie powiększą przestrzeń.

 • Symetryczne rozmieszczenie płócien będzie skutecznym rozwiązaniem dla przestronnego pomieszczenia. Takie techniki, powiększające przestrzeń, można zastosować w małej kuchni.

​​

Postępując zgodnie z tymi wskazówkami, możesz stworzyć oryginalny projekt kuchni z fototapetą, dzięki czemu pomieszczenie będzie wizualnie bardziej przestronne. Również tapeta z wizerunkiem krajobrazu może mieć korzystny wpływ na stan psychiczny człowieka.

Jak stworzyć niepowtarzalne wnętrze kuchni (2 filmy)

Zaprojektuj z fototapetami (37 zdjęć)

[27 1]
.