Fałszywe belki sufitowe: elementy wystroju i instalacji

Belki dekoracyjne są oryginalnymi szczegółami koloru i tekstury, które mogą być instalowany we wnętrzu o dowolnym stylu. Mogą być wykonane z różnych materiałów. Są interesujące, ponieważ nie reprezentują ciężkiej konstrukcji, ponieważ pełnią jedynie funkcję dekoracyjną. Jak je wybrać i zainstalować we wnętrzu?

Wybór materiału

Istnieją różne materiały, z których można wykonać belki stropowe. Konkretny wybór zależy od osobistych preferencji i cech stylu w domu. Możesz więc wybrać wystrój w stylu gotyckim, wiejskim, prowansalskim lub etno. Współczesne trendy wymagają nowych materiałów wykończeniowych.

Profile aluminiowe nadają się do stylu high-tech lub konstruktywizmu.Poliuretan i włókno szklane nadają się do każdego stylu.Umożliwiają naśladowanie naturalnych materiałów i samodzielne ich montowanie. Drzewo nadaje się do klasycznego wnętrza. Jeśli pokój ma już sufity, można je po prostu udekorować lub pomalować.

Poliuretan

Jest to jeden z najlżejszych materiałów.Belki stropowe z poliuretanu są odporne na zmiany wilgotności i temperatury. A dzięki zastosowaniu nowoczesnych surowców i nowych technologii uzyskuje się pełne podobieństwo do konstrukcji drewnianych. Współcześni producenci wiernie imitują fakturę orzecha, klonu, wiśni i dębu. Są łatwe do zainstalowania własnymi rękami. Możesz wybrać wzory wykonane dla postarzanego drewna z dziurami i wiórami. Mogą również imitować metalową powierzchnię.

Drewno

To szlachetny i tradycyjny materiał. Drewniane belki są często wykonane z dębu, olchy, sosny, modrzewia lub wiśni. Wykorzystywane są również drogie gatunki egzotyczne, takie jak drzewo meranti o jasnoróżowym odcieniu. Mogą być nie tylko solidne, ale także puste. W tym drugim przypadku mówimy o fałszywych wiązkach. Do wykańczania stosuje się barwienie, trawienie, pocieranie i natryskiwanie.Montaż do powierzchni sufitu odbywa się za pomocą kołków lub wkrętów samogwintujących. A elementy o małej grubości można przymocować za pomocą kleju.

Włókno szklane

Ten materiał jest stosowany tam, gdzie potrzebny jest dość duży profil. Jest to idealne rozwiązanie do ukrywania komunikacji inżynierskiej. Montaż poszczególnych elementów jest możliwy w taki sposób, że spoiny są niewidoczne. W tym celu końce są zapinane specjalnym zestawem bandaży.Konstrukcję można mocować za pomocą wkrętów samogwintujących lub taśm.

Aluminium

Jest to lekki i lekki materiał. Nowoczesne trendy wzornicze są nie do pomyślenia bez metalowych elementów. Aluminium to dość mocny i lekki materiał. Może to być reprezentowane przez fałszywe belki, które pełnią funkcję dekoracyjną. Ale mogą odgrywać rolę nakładania się.

Style

Jeśli planujesz zastosować dekoracyjne belki na suficie, ważne jest, aby wybrać odpowiedni styl. Powinny być idealnie połączone ze wszystkim w domu. Mogą być odtwarzane w prawie każdym stylu, jeśli wybierzesz właściwy. Mogą to być nie tylko fałszywe belki, ale także pełnowartościowe podłogi.

Do dekoracji belek i sufitów preferowane są następujące style:

 • styl klasyczny;
 • nowoczesny;
 • Styl wiktoriański;
 • Prowansja;
 • kraj;
 • strych;
 • zaawansowana technologia.

Rozważmy każdy z nich bardziej szczegółowo.

Styl klasyczny

Styl klasyczny ma charakterystyczny design.Drewniane belki podkreślają wyrafinowane meble i podłogi.To staje się prawdziwym klasykiem. Ciemne drewno idealnie prezentuje się na jasnej powierzchni sufitu. Ważne jest, aby instalować ostrożnie, aby nie uszkodzić materiału. Malowanie lub rzeźbienie doda szacunku, jeśli wnętrze będzie wystarczająco proste. Ale możesz również użyć struktur poliuretanowych imitujących drewno.

Nowoczesne

Nowoczesne polega na montażu fałszywych belek malowanych na kolory... Wewnątrz można zamontować oświetlenie, podkreślając poszczególne strefy we wnętrzu akcentami świetlnymi. Ich rozmiary mogą się różnić w zależności od wielkości pomieszczenia. Instalacja będzie się różnić w zależności od kształtu i wymiarów elementów.

Styl wiktoriański

Styl wiktoriański wygląda nie tylko arystokratycznie, ale także luksusowo. Z tego powodu wykonywany jest montaż półfabrykatów belek mahoniowych. Ale możesz użyć podłóg zainstalowanych w domu.

Prowansja

Prowansja jest idealna dla miłośników francuskiego stylu. Dobrze wyglądają tutaj idealnie płaskie i pomalowane na biało fałszywe elementy. Takie elementy sufitowe będą najlepszym dodatkiem do francuskiego stylu. Możesz je zainstalować własnymi rękami, ponieważ są bardzo lekkie i nie wymagają specjalnej wiedzy i skomplikowanego mocowania.

Loft

Loft i hi-tech są dziś szczególnie popularne. Belki poliuretanowe świetnie prezentują się w tym wnętrzu. Muszą imitować metal. Idealne, jeśli stanowią uzupełnienie lekkiego sufitu i ceglanych ścian.

Wiejski

Styl wiejski charakteryzuje się pewną chropowatością wykończenia drewna, dzięki któremu podkreśla naturalną strukturę. Najlepszym rozwiązaniem byłyby belki stropowe z naturalnego drewna. Montaż można wykonać ręcznie, ale potrzebna jest pomoc.

Jak ozdobić stare belki?

Montaż fałszywych belek nie wymaga specjalnych umiejętności i dużo czasu. Prawie każdy poradzi sobie z pracami instalacyjnymi. Ale jeśli wnętrze ma stropy lub stare belki, można nadać im zadbany i estetyczny wygląd. Można je malować po zaszpachlowaniu i zagruntowaniu. Możliwość wklejenia za pomocą płytek lustrzanych lub szklanych, a także dekoracji sznurkami we wnętrzu marynistycznym. Relingi dachowe można przymocować do belek w kuchni. Mogą służyć do umieszczania przyborów kuchennych, naczyń i przypraw.

Jeśli chcesz zamaskować belki stropowe lub istniejące płyty, możesz użyć następujących powierzchni:

 • Rozciągliwa siatka przy użyciu konstrukcji dwupoziomowych.
 • Sufit gipsowo-kartonowy, gdy rama i arkusze mocowane są nie do belki, ale do sufitu.
 • Konstrukcja kasetonowa to elegancka, ale kosztowna konstrukcja w domu.
 • Podszewka to najprostszy sposób, który możesz zainstalować samodzielnie.

Uwaga! Belki stropowe można całkowicie zamaskować, jeśli pomieszczenie jest wystarczająco wysokie. W przeciwnym razie usuniesz 15-20 cm wysokości, co znacząco wpłynie na wysokość pomieszczenia i wpłynie na postrzeganie przestrzeni.

Cechy montażu belek

Dekoracyjne belki poliuretanowe są łatwe w montażu ręcznym. Zaleta montażu fałszywych konstrukcji we wnętrzu wiąże się z wydajnością i łatwością. Waga konstrukcji jest dość niewielka. Do mocowania stosuje się elementy o standardowej długości, która wynosi 3 metry. Do instalacji potrzebne są tylko trzy bloki klinowe.

Podczas montażu należy przestrzegać następującej kolejności:

 • Najpierw wykonuje się oznaczenia na suficie.
 • Wywierć w bloku klinowym otwór o średnicy mniejszej o 2 mm od śrub.
 • ​​
 • Przykręcamy detale do powierzchni sufitu, zachowując krok do jednego metra.
 • Jeśli zamierzasz zadokować elementy, musisz zamocować klin w miejscu dokowania.
 • Powierzchnia klinów jest starannie pokryta klejem.
 • Następnie mocowana jest fałszywa belka. Aby zapewnić niezawodność, fałszywe belki można dodatkowo zabezpieczyć za pomocą wkrętów samogwintujących.

Uwaga! Jeśli planujesz ukryć komunikację za belkami stropowymi, wykonaj wycięcia w kratach. To przez nie układane są przewody. Ale aby zapewnić bezpieczeństwo, musisz umieścić je w rurach falistych.

Wniosek

Dzięki temu dekoracyjne belki stropowe mogą być montowane w każdym wnętrzu. W takim przypadku pracę można wykonać ręcznie. A jeśli w pokoju są zakładki, można je ozdobić. Ale ważne jest, aby dobrać odpowiedni rozmiar do poszczególnych elementów.

Izolowany sufit z fałszywymi belkami (2 filmy)

Różne opcje projektowania belek (40 zdjęć)

[2 70]
.