Dźwiękoszczelne drzwi wewnętrzne: jak dokonać właściwego wyboru?

Drzwi wewnętrzne są instalowane w celu podzielenia przestrzeni w mieszkaniu lub domu na określone strefy, ale pełnią również inną ważną funkcję - izolują pomieszczenia od obcych dźwięków. Hałas jest jednym z problemów osoby, która przeszkadza w wygodnym życiu. A takie pomieszczenia w mieszkaniu jak pokój dziecięcy, sypialnia, gabinet wymagają absolutnej ciszy w środku.

Izolacyjność akustyczna drzwi wewnętrznych pozwoli Ci osiągnąć maksymalny komfort. Ale producenci wypuszczają gotowe modele o podwyższonych właściwościach izolujących hałas. Rozważmy ich główne typy, a także zajmijmy się kwestią właściwego wyboru.

Hałas i przepisy

Izolacja akustyczna jest szczegółowo opisana w dokumentach prawnych. Są to więc GOST 26602.3-99, SNiP II-12-77, SNiP 2.08.01-89. Na podstawie danych zawartych w tych dokumentach poziom hałasu w obszarze mieszkalnym nie powinien przekraczać 30 dB.Hałas rozchodzi się przez ściany, ale jeśli wyciszysz drzwi, w mieszkaniu stanie się znacznie ciszej.

Większość nowoczesnych drzwi wewnętrznych spełnia wymagania określone w przepisach. Jedyną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze, są cechy konstrukcyjne płócien. Różne modele drzwi są wyposażone w różne systemy izolacji akustycznej. Do ich produkcji można również użyć różnych materiałów o określonym poziomie pochłaniania hałasu.

Cechy drzwi dźwiękoszczelnych

Zwykłe drzwi mogą chronić przed hałasem zewnętrznym do 30 dB. Jeśli jednak istnieje potrzeba zwiększenia izolacyjności akustycznej pomieszczenia, należy zakupić i zainstalować specjalne drzwi. Zewnętrznie "ciche" płótna praktycznie nie różnią się od standardowych, ale poza tym są zupełnie inne. Wewnątrz takich drzwi układane są materiały dźwiękochłonne.

Do produkcji drzwi wewnętrznych z izolacją akustyczną stosuje się:

  • drewno lite;
  • płyta pilśniowa;
  • tworzywo sztuczne, panele PCV;
  • metal (zwykle aluminium);
  • szyba zespolona.

Do produkcji zwykłych drzwi skrzydłowych najczęściej stosuje się naturalne drewno, wewnątrz których można ułożyć materiał dźwiękochłonny. Zespoły przesuwne są wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu, ale mają najsłabszą izolacyjność akustyczną. Również modele panelowe wykonane według starych technologii, gdy rama jest pokryta płytą wiórową lub MDF, wyróżniają się niskimi wskaźnikami ochrony przed hałasem. Wewnątrz takich płócien znajduje się przestrzeń, która rezonuje pod wpływem fal dźwiękowych.

Drewno lite

Do produkcji drzwi dźwiękoszczelnych najczęściej stosuje się drewno naturalne i jest to jedno z klasycznych rozwiązań.Konstrukcja takiego ostrza jest głównie typu swing. Stosowane są tylko te gatunki drewna, które mają izolacyjność akustyczną do 32 dB. Takie wskaźniki są charakterystyczne dla drzew iglastych, a także wiśni, dębu, jesionu.

Bezpośredni wpływ na właściwości drzwi ma grubość zastosowanej tarcicy oraz rodzaj wypełnienia znajdującego się wewnątrz skrzydła drzwi.

Drzwi panelowe

Charakterystyki drzwi panelowych są znacznie wyższe niż innych typów. Ale nawet one nie zapewniają wystarczającej ochrony przed zewnętrznym hałasem.Właściwości dźwiękochłonne zależą od cech konstrukcyjnych płótna. Główną rolę odgrywa wewnętrzne wypełnienie, obecność lub brak uszczelki, a także okucia.

Tektura w postaci plastra miodu stosowana jest jako wypełnienie w drzwiach panelowych.Rozwiązanie to pozwala na jakościową poprawę poziomu izolacyjności akustycznej jednostki. Wynika to z faktu, że elastyczność kartonu jest mniejsza niż elastyczność drewna. Dźwięk tektury rozchodzi się i odbija zauważalnie mniej.

Poziom izolacji akustycznej takich drzwi wewnętrznych jest dość wysoki. Możliwe jest poprawienie właściwości za pomocą dodatkowej drewnianej ramy na obwodzie płótna, specjalnej nakrętki, pogrubionych listew. Elementy te pozwalają całkowicie wyeliminować hałas dochodzący do pomieszczenia przez drzwi.

Uszczelka gumowa będzie również doskonałym rozwiązaniem, które dodatkowo wygłuszy płótno.

Konstrukcje składane

Wśród drzwi wewnętrznych z izolacją akustyczną można znaleźć również modele wykonane z aluminium.Ich stopień ochrony przed hałasem nie jest wysoki. Produkty te najczęściej mają konstrukcję typu roletowego. Tak powstają drzwi harmonijkowe.

Aluminium jest zbyt słabe dla poważnej izolacji akustycznej. Metal bardzo dobrze przewodzi wszelkie dźwięki, a klocki z niego nie nadają się do tworzenia komfortu w mieszkaniu lub domu. Ale drzwi harmonijkowe mogą zapewnić ciszę, jeśli są wykonane z drewna.

Pomimo przystępnej ceny, drewniane drzwi harmonijkowe zapewnią większy poziom ciszy niż ich aluminiowy odpowiednik.

Drzwi przeszklone

Samo skrzydło szklane nie może zapewnić przyzwoitego poziomu ochrony przed hałasem... Ale istnieją modele płyt warstwowych z okładziną z tworzywa sztucznego.Dobrym rozwiązaniem byłyby drzwi z oknem z podwójnymi szybami - dwa okna z podwójnymi szybami wystarczą na komfortowy pobyt w pokoju.

głuche produkty z masywu. Grubość szkła musi jednak wynosić co najmniej 7 mm.

Materiały wygłuszające

Wypełnienie wewnętrzne drzwi z litego drewna, MDF i PCV posiada pewne cechy. Stopień izolacyjności akustycznej takich płócien będzie bezpośrednio zależał od rodzaju wypełniacza użytego do produkcji konstrukcji.

W większości modeli wysoką izolacyjność akustyczną uzyskuje się stosując następujące materiały akustyczne:

  • Tektura falista- jeden z materiałów budżetowych o niskim stopniu pochłaniania dźwięku, który z czasem traci swoje właściwości.

  • Wełna mineralnajest wypełniaczem ognioodpornym zapewniającym dobry poziom izolacyjności akustycznej skrzydła drzwi. Jednak taki materiał często kurczy się i wysycha.

  • Płyty piankowe- mają wysoką izolacyjność akustyczną i cieplną, nie odkształcają się z czasem, ale są niebezpieczne dla pożaru.

  • Spieniony poliuretanjest prawdopodobnie najlepszą, ale również drogą opcją. Wypełniacz posiada dobrą izolację akustyczną skrzydła drzwi, posiada wysoką odporność ogniową.

Dodatkowe akcesoria do izolacji akustycznej

jeszcze wyższe, producenci stosują różnorodne Akcesoria. Są to elastyczne uszczelki i inteligentne progi. Rozważmy bardziej szczegółowo ostatnią opcję.

„Smart” próg wykonany jest z gumy. Zadaniem tego elementu jest zmniejszenie szczeliny między podłogą a skrzydłem drzwi, przy jednoczesnym zapewnieniu łatwego zamykania i otwierania.Próg ten nie tylko podnosi komfort obsługi, ale także zauważalnie poprawia izolację akustyczną i staje się przeszkodą dla przeciągów.

Inteligentny próg przymocowany jest od spodu płótna. Kiedy drzwi się otwierają, wstaje. Po zamknięciu próg obniża się i wtedy nie ma szczeliny między podłogą a drzwiami.

Na filmie:zasada działania i montażu antyprogu - inteligentny próg.

Wskazówki dotyczące wyboru i inne zalecenia

W nowoczesnych wnętrzach istnieje zapotrzebowanie na takie same nowoczesne skrzydła drzwiowe. Ale rozwiązania ze szkła, choć mają stylowy wygląd, mają najniższy poziom izolacji akustycznej. Tylko naturalne lite drewno – lite drewno – jest w stanie dobrze „wytłumić” dźwięki. Jeśli pozwalają na to możliwości finansowe, lepiej wybrać tę opcję, ale jeśli nie, a potrzebujesz dokładnie czegoś drewnianego, wybierz modele z MDF.

Przy wyborze jednostki drzwiowej z wypełnieniem należy koniecznie określić materiał jaki został ułożony wewnątrz. Wełna mineralna jest rzadko używana do izolacji akustycznej. Dobrą alternatywą jest płyta bazaltowa (często znajduje się w drzwiach wejściowych). Ta płyta ma doskonałe właściwości pochłaniania dźwięku.

Puste płótna iglaste stracą nawet na plastiku - powietrze wewnątrz doskonale przewodzi dźwięk. W takim przypadku zaleca się otwarcie płótna i wykonanie izolacji akustycznej własnymi rękami.

Udane opcje

Drzwi z płyt warstwowych są dziś uważane za idealne. Lepiej wybrać PVC jako wykończenie.Grubość takich dźwiękoszczelnych drzwi może wynosić od 18 do 45 mm. W sprzedaży zarówno solidne, gładkie, błyszczące, jak i bardziej estetyczne z wstawkami witrażowymi i innymi elementami dekoracyjnymi.

Zaleca się również zwrócenie uwagi na drzwi przedziału. Pod względem izolacyjności akustycznej są znacznie lepsze niż drzwi wahadłowe.Nie ma szczeliny między otworem a blokadą drzwi zarówno powyżej, jak i poniżej. Ale przy wyborze należy preferować drogie modele, ponieważ same rozwiązania budżetowe często stają się źródłem hałasu podczas ich pracy.

Produkty wykonane z naturalnych materiałów zawsze dobrze spełniają swoje zadanie. Drzwi wykonane z litego drewna, nawet z drogiego dębu czy taniej sosny, wyróżniają się wysokim poziomem izolacyjności akustycznej.Efekt pochłaniania dźwięku uzyskuje się zarówno dzięki właściwościom drewna, jak i grubości skrzydła. Takie drzwi zachwycą również swoją masywnością i efektownym wyglądem.

Z jakiego materiału lepiej wybrać drzwi wewnętrzne (1 wideo)

Przykłady drzwi o dobrej izolacyjności akustycznej (45 zdjęć)

.