Dywan w stylu klasycznym w sypialni: kształt, faktura, kolor – jak wybrać?

Sypialnia jest jednym z głównych pomieszczeń w mieszkaniu lub domu, ponieważ to tutaj człowiek może odpocząć od zgiełku, ciężkiej pracy i wyciszenia. W tym pomieszczeniu powinna panować przyjemna atmosfera sprzyjająca wypoczynkowi, umiarkowana temperatura i wygodne meble. Szczególną uwagę zwraca się również na podłogę. W sypialni jesteśmy przyzwyczajeni do chodzenia boso, a jeśli podłoga jest twarda i zimna, odczuwamy dyskomfort. Dlatego w wielu krajach zachodnich zwyczajowo układa się dywan w sypialni. Jest miękka i przyjemna w dotyku, co pozwala stworzyć komfort dla bosych stóp.

Jednak niezależnie od tego, jak wysokiej jakości i drogi jest dywan, nie jest to tak praktyczne. Dość trudno jest dbać o taki produkt ze względu na jego duże rozmiary, inną rzeczą jest po prostu mycie parkietu lub laminatu. Aby stworzyć przytulną atmosferę w sypialni, możesz wybrać alternatywne rozwiązanie - mały dywanik przy łóżku. Taki produkt nie tylko stanie się strefą komfortu dla bosych stóp, ale również posłuży za strefowanie pomieszczenia. W tym artykule przyjrzymy się, jak wybrać dywan do sypialni na podłodze, przeanalizujemy główne punkty odnoszące się do koloru, tekstury i umiejscowienia produktu.

Jak dobrać odpowiedni dywan do sypialni

Rola odpylacza. Jednak prawdziwi koneserzy przytulności i komfortu nigdy nie zaniedbują takiego produktu, zwłaszcza w sypialni. Dywan pomoże dopełnić wnętrze toalety, może stać się głównym akcentem, może dawać przyjemne wrażenia dotykowe. Jeśli zdecydujesz, że w Twojej sypialni brakuje dywanika nocnego, pozostaje do czynienia z takimi kryteriami wyboru, jak materiał, kolor i faktura.

Materiał

Współczesne dywany różnią się od tych, które były popularne w odległej przeszłości poprawionymi właściwościami. Dotyczy to oczywiście produktów wykonanych z naturalnych materiałów. Szczególnie dobre są dywany jedwabne i wełniane - są przyjazne dla środowiska, nie wywołują reakcji alergicznych, a także są trwałe.

Wełna

Nie ma lepszej opcji niż dywan z naturalnej wełny, aby dodać komfortu i luksusu do sypialni. To właśnie ten produkt, który dzięki swoim niezwykłym wzorom może ozdobić każde wnętrze.A wszystko dlatego, że takie dywany są najczęściej wykonywane ręcznie - rzemieślnicy wkładają w nie całą duszę. Stąd wysoki koszt produktów jest uzasadniony. Polskie dywany podłogowe z owczej wełny są dobrej jakości, nie gorsze od światowych, ale bardziej przystępne cenowo.

Główne zalety dywanów wełnianych to bezpieczeństwo dla środowiska, wysoka odporność na ścieranie, dobre właściwości izolacji cieplnej i akustycznej oraz oczywiście długa żywotność - od 10 do 20 lat.

Jedwab

Materiał pochodzenia orientalnego. W Chinach pojawiły się pierwsze dywany jedwabne. Wyróżniały się niezwykłym wyglądem i naturalnym blaskiem.Starożytna technologia produkcji dywanów jedwabnych polegała na dużej gęstości elementów węzłowych – na 1 m² tkaniny przypadało około 2 milionów takich związków. Na tej podstawie staje się oczywiste, że dywany jedwabne były niezwykle drogie.

Obecnie w sprzedaży są nie mniej wysokiej jakości dywany. Nad pracą pracują nie tylko Chińczycy, ale także mistrzowie z Iranu i Uzbekistanu. Na rodzimym rynku istnieje również duży wybór ręcznie i maszynowo tkanych dywanów jedwabnych – produkty różnią się różnorodnością kolorów, faktur i wzorów.

Należy zauważyć, że dywany jedwabne wykonywane na zamówienie są szczególnie popularne. Na życzenie klienta rzemieślnicy mogą zawrzeć w tym produkcie dowolny rysunek, a nawet cały obraz.

Syntetyki

Ta kategoria towarów obejmuje dywany, które będą dostępne dla każdej rodziny. Najczęściej sprzedawane są produkty wykonane z poliamidu, poliestru i akrylu.Te ostatnie przypominają nieco dywany z naturalnej wełny - są miękkie i przyjemne w dotyku, ale wymagają częstego czyszczenia. Opcje poliestrowe nie są tak łatwo zabrudzone, dlatego są uważane za dobrą alternatywę dla sypialni, ponadto są bogate w kolory, ich cena jest bardzo przystępna.

Kształt i faktura

Styl, podkreśl geometrię i podążaj za kształtem łóżka.Nie są to jednak jedyne opcje. Jeśli chcesz, możesz położyć okrągły lub owalny dywan, modele te wyglądają szczególnie dobrze w połączeniu z okrągłym łóżkiem.

Na zdjęciu wersja okrągłego dywanu, dobrze podkreśla nietypowy kształt łóżka, jednocześnie wygładzając wizualnie narożniki innych mebli w tym samym pomieszczeniu.

Klasyczny prostokątny dywan doskonale nadaje się również do okrągłego łóżka. Ta opcja będzie szczególnie odpowiednia, jeśli chcesz wyeksponować nietypowy mebel lub wydzielić przestrzeń wokół części sypialnej. W sprzedaży modele dywanów i zakrzywione kształty, wąskie ścieżki dywanowe, improwizowane trójkąty i imitacje skór zwierzęcych - wybór jest ogromny, ostateczna decyzja należy tylko do Ciebie.

Nowoczesne dywany prezentowane są w ogromnej różnorodności tekstur - są zarówno eleganckie modele, jak i puszyste opcje. Do sypialni najbardziej preferowane są dywany z długim włosiem, a także analogi imitujące skóry zwierzęce.Ten pokój wymaga szczególnego komfortu, a dla bosych stóp nie ma lepszego puszystego okazu przy łóżku.

Dywan z długim włosiem może być wykonany z wełny lub włókien syntetycznych - wybór zależy od Twoich możliwości finansowych. Najważniejsze, aby produkt był łatwy w pielęgnacji, a ponadto dywan powinien harmonijnie pasować do wnętrza sypialni.

Mały puszysty dywanik stojący obok łóżka wygląda szczególnie pięknie i przytulnie w domu. Kiedy wstaniesz rano, zawsze będziesz czuła się miękka w nogach.

Możesz również przyjrzeć się niestrzępiącym się dywanom. Mogą być nie tylko ciekawe, ale i przydatne, zwłaszcza jeśli mają niejednorodność w fakturze. Im grubsze ziarno, tym silniejszy efekt masażu.Na rynku można znaleźć taki model dywanu jak mata - jest to produkt wiklinowy, po którym chodzenie daje efekt tonizujący.

Gładki dywan o charakterystycznym połysku to również dobra opcja do sypialni. Aby jednak nie wyglądało to zbyt nudno, lepiej wybrać ciekawą ozdobę.Modele łączone nadają się również do sypialni - są to dywany z włosiem i bez, takie obszary są naprzemienne, tworząc niejednorodną fakturę lub nietypowy wzór.

Warto wziąć pod uwagę, że zbyt teksturowany dywan może przeciążyć wnętrze, jeśli oprócz tego jest wiele elementów dekoracyjnych.

Kolorystyka

Kolor dywanu ma duże znaczenie. Bardzo ważne jest, aby produkt pasował do ogólnego obrazu i nie zlewał się z tłem podłogi.Jeśli kolor dywanu jest podobny do odcienia podłogi, będzie on wyglądał na matowy i wyblakły. Tutaj lepiej bawić się kontrastami. Jasnobeżowy lub nawet biały dywan dobrze zaakcentuje ciemny parkiet i odwrotnie, ciemnobrązowe tekstylia będą błyszczeć na tle jasnej podłogi izrównoważy akcenty w postaci ciemnych mebli.

Warto wiedzieć ten moment: dywan dopasowany jest kolorystycznie do zasłon, narzut, poduszek i elementów dekoracyjnych, zwłaszcza jeśli te ostatnie są ułożone w ten sam zakres.Możesz też kierować się kolorem ścian. Jeśli pierwotnie wybrano jasne tapety, dywan może do nich pasować, ale jednocześnie kontrastować z tłem podłogi.

Dywan może również pełnić rolę głównego akcentu kolorystycznego, ale tutaj warto dobrać do niego jeden lub dwa elementy.

Jeśli wnętrze sypialni jest raczej nudne i szare, brakuje w nim takich dekoracji jak rysunki, różne faktury i faktury, to dobrze byłoby dać pierwszeństwo do wzorzystego dywanu. W tym przypadku stanie się również akcentem - doda sypialni osobowości i trochę radości.

Jak prawidłowo ułożyć dywan w sypialni (układy)

Nie wystarczy wybrać odpowiedni dywan, nadal musi być odpowiednio ułożony, aby nie zepsuć ogólnego wrażenia. Możliwości jest kilka, wybór dokonywany jest na podstawie powierzchni i kształtu pomieszczenia, a także stylu wnętrza sypialni.

Rozważ najpopularniejsze schematy:

 • Klasyczny.Zakłada ułożenie dywanu wzdłuż, podobnie jak w łóżku. Jednocześnie ważne jest, aby produkt wychodził poza strefę spania - po obu stronach łóżka, w tym na zewnątrz podnóżka, powinien znajdować się dywan.

 • Nowoczesne.Ten schemat jest przeciwieństwem poprzedniego. Dywan kładzie się na łóżku tak, aby wystawał poza stopę, to znaczy jest przesunięty bliżej środka pokoju. To rozwiązanie jest idealne, jeśli posiadasz łóżko w komplecie ze stolikami nocnymi. Okazuje się, że jest to rodzaj powtórzenia linii poziomej.

 • Umiejscowienie przed łóżkiem.Dywan układa się na zewnątrz mebli, czyli za podnóżkiem. Nogi łóżka nie wchodzą w wykładzinę. Ten układ najlepiej sprawdza się w przestronnych sypialniach, w których większość podłogi w pokoju pozostaje pusta.

 • Umieszczenie boczne.Ta opcja zakłada obecność dwóch małych dywaników przy łóżku i ich umiejscowienie po lewej i prawej stronie łóżka. Może to również obejmować schemat z jednym dywanem, jeśli łóżko jest zainstalowane przy jednej ze ścian bocznych w sypialni.

 • Bok w połączeniu z przodem.Na poniższym zdjęciu, oprócz dwóch dywaników znajdujących się po bokach łóżka, znajduje się trzeci element, który często pełni rolę dodatku. Okazuje się, że strefa snu jest niejako „obramowana”, co tworzy wizualny porządek.

 • Asymetryczny.Jest to celowe przemieszczenie produktu z centralnej osi łóżka. Jeden róg dywanu wchodzi do strefy spania, przeciwny jest przesunięty w dowolną stronę, w zależności od dostępności wolnego miejsca w jednej lub drugiej części pokoju.

Na wideo:jak wybrać dywan i gdzie go położyć.

Ułożenie dywanu

Kupując dywan do sypialni, należy zawczasu zastanowić się, w jaki sposób będzie on zlokalizowany. Lokalizacja zależy bezpośrednio od celu korzystania z takiego produktu. Miękka powłoka może pełnić nie tylko funkcję funkcjonalną, ale także dekoracyjną.

Na podłodze pod łóżkiem

Tradycyjnie na podłodze układa się dywany, aby pokój był bardziej komfortowy. Umieszcza się je w części sypialnej, czyli pod lub obok łóżka, co zapewnia przyjemniejsze wrażenie, gdy trzeba wstać i chodzić boso do jakiegoś przedmiotu. Popularne układy produktów zostały już opisane powyżej, wybór pożądanej opcji zależy od Państwa życzeń, wymiarów pomieszczenia oraz rozmieszczenia mebli.

Dywany występują w wielu rodzajach i rozmiarach. Większe modele mają jedną zasadniczą zaletę – ułatwiają podświetlenie miejsca do spania.Dywan to również jedna z takich opcji - jest to wykładzina włosowa, która najczęściej rozchodzi się po całej powierzchni pomieszczenia.

Jedyną wadą dużych dywanów jest pracochłonność ich czyszczenia, ze względu na ich dużą wagę trudniej je przenosić i wybijać.

Na wideo:nieporozumienia i stereotypy dotyczące dywanu.

Wygodniejsze w pielęgnacji są małe dywaniki, które często umieszcza się z boku łóżka lub w nogach łóżka. Mają następujące zalety:

 • niska waga- w razie potrzeby nie będzie trudno przesunąć produkt lub go całkowicie usunąć;
 • praktyczność- te dywany są łatwiejsze w utrzymaniu czystości ze względu na niewielkie rozmiary;
 • koszt- w porównaniu do dużych modeli są one bardziej przystępne cenowo;
 • estetyka- takie powłoki z powodzeniem uzupełniają wnętrze, ponieważ są w pełni widoczne.

Możesz również bawić się kombinacjami, jeśli sypialnia jest wystarczająco przestronna, umieszczenie na podłodze kilku dywanów na raz pomoże udekorować wnętrze.

Możesz dodać smaku, kładąc jeden dywan na drugim.

Na ścianie

Dywan można układać nie tylko na podłodze, zawieszony na ścianie.Takie podejście było popularne w czasach sowieckich i wydaje się, że dzisiaj”już tego nie zobaczysz. Są jednak przypadki, które z łatwością mogą zastąpić obrazy. Spójrz na zdjęcie, takie jak to, z jednym tylko szczegółem, możesz dodać odrobinę luksusu i bogactwa.

Umieszczenie miękkiej wykładziny na ścianie ma kilka pozytywnych aspektów:

 • Dodatkowa izolacja cieplna i akustyczna, mimo że nowoczesne produkty ścienne mają tylko 8 mm grubości.
 • Jasny wzorzysty dywan na ścianie dopełni wnętrze i stanie się główną ozdobą, zwłaszcza jeśli pokój urządzony jest w stylu orientalnym lub afrykańskim.
 • Jeśli wnętrze sypialni urządzone jest w stylu klasycznym, to gobelin w neutralnych barwach doskonale sprawdzi się jako dodatek.

Dając pierwszeństwo tej opcji należy pamiętać, że produkt skupia się na sobie. Dlatego nie nadużywaj jasnych detali w postaci innych tekstyliów i artykułów dekoracyjnych.

Dywany w stylu klasycznym (zdjęcie)

Jak zauważają współcześni projektanci, dywan nie jest ostatnim wiekiem, ten element wystroju może stanie się skórką, która doda wnętrzu kompletności, ciepła i komfortu. Produkt z pięknym wzorem podkreśli określony styl, doda odrobinę wyrafinowania i sprawi, że pomieszczenie będzie wizualnie przestronne. Aby dokonać właściwego wyboru, musisz skupić się na projekcie i dekoracji sypialni. Dywan w stylu klasycznym będzie rozwiązaniem uniwersalnym.

Dlaczego klasyczne? Tak, bo to właśnie ten kierunek został rozpoznany i sprawdzony przez czas. Klasyczny styl oznacza „poprawny, wzorowy, orientacyjny”, będzie odpowiedni w każdym wnętrzu, o każdej porze. Dywany wykonane w tym stylistycznym rozwiązaniu kojarzą się z kwiatowymi wzorami, ornamentami i poprawną geometrią. Jednak na współczesnym rynku istnieje ogromny asortyment dywanów o nietypowych wzorach.

Jeśli szukasz dywanu do sypialni w stylu klasycznym, to przede wszystkim radzimy przyjrzeć się produktom z tradycyjnym francuskim wzorem.To kwiatowy print, przeplatający się delikatnymi pąkami i liśćmi, elementami barokowymi i pastelowymi odcieniami. Zobacz, jak eleganckie takie dywany wyglądają we wnętrzu sypialni na prezentowanych zdjęciach.

Jeśli masz antyczne meble lub dekoracje, wyblakły dywan będzie idealnie pasował do sypialni - to tak zwany "shabby chic", co oznacza efekt postarzenia.Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że produkt wyblakł i stracił swój pierwotny wygląd, ale na tym polega całe piękno.

Małe klasyczne dywany o nieregularnym kształcie będą wyglądać wyjątkowo oryginalnie. Może to być kawałek okrągły lub owalny, asymetrycznie umieszczony w nogach łóżka.

Dopasuj kolor

Dywany wprowadzane są do wnętrz nie tylko po to, by stworzyć przytulność, komfort dla stóp i uszlachetnić atmosferę, są stworzone do rozwiązywania wielu innych problemów. Takie produkty pomogą umiejętnie zagospodarować strefę spania, urozmaicić monotonię i wnieść dodatkowe akcenty kolorystyczne.

Wybierając kolor dywanu należy najpierw zastanowić się w jakiej skali będzie urządzone pomieszczenie. Jeśli projekt pomieszczenia został już wstępnie określony lub wdrożony, dywan jest wybierany tak, aby pasował do jednego lub drugiego mebla, wystroju lub tekstyliów. Najczęściej do sypialni wybiera się wykładziny podłogowe w jasnych, pastelowych i neutralnych odcieniach. Biel jest uważana za jedną z uniwersalnych opcji.

Biały

Co dziwne, większość ludzi wybiera biel do toalety. W sypialniach utrzymanych w kolorach mlecznym, jasnym beżu lub kości słoniowej zawsze panuje spokój i harmonia, a jeśli wnętrze utrzymane jest w stylu klasycznym - powściągliwość i pewna elegancja.Biel może optycznie powiększyć przestrzeń, dodać więcej światła i poczucie przestronności. Dlatego jeśli chcesz trochę powiększyć mały pokój, właśnie tego potrzebujesz.

Jako ucieleśnienie czystości i świeżości, biały dywan może stać się akcentem, ale tylko wtedy, gdy kolor podłogi jest równy przeciwieństwo.

Preferując taki produkt, warto pamiętać, że w sypialni powinny znajdować się przedmioty z tego samego asortymentu. Na przykład białe łóżko w połączeniu ze śnieżnobiałym dywanem na ciemnej podłodze sprawi, że sypialnia będzie wytworna.Jeśli podłoga jest jasna, wybierz biały dywan z długim włosiem, aby dodać miękkości i delikatności.

Biały dywan przy wszystkich swoich pozytywnych cechach nie może być nazwany praktycznym, ponieważ bardzo łatwo się brudzi, z czasem traci swój pierwotny wygląd. Dlatego jeśli nie jesteś przyzwyczajony do częstego sprzątania mieszkania, lepiej przyjrzeć się innym opcjom.

Liliowy

Fiolet i jego pochodne, takie jak liliowy i liliowy, są dziś wykorzystywane przez wielu w projektowaniu lokali mieszkalnychprojektanci. I to nie jest przypadkowe, ponieważ wybór takich kolorów jest nieodłączny od twórczej natury.Zazwyczaj żłobki, łazienki i korytarze są urządzone w liliowych i fioletowych odcieniach, ale te kolory będą całkiem odpowiednie w sypialni.

Idealnie liliowy dywan powinien działać jako jasny akcent na tle nieokreślonych ścian i mebli. Ale w zestawieniu z bielą, zielenią lub pomarańczą sprawi, że wnętrze będzie bardziej zabawne i interesujące.

Liliowy to kolor tajemnicy, mistycyzmu, inspiracji i romansu. Jeśli jesteś osobą kreatywną, rozłóż ten rodzaj dywanu na środku sypialni. Podziwiając go przed snem, zawsze będziesz miał świeże myśli i nowe pomysły.

Teksturowany

Wybór tekstury dywanu to coś więcej niż tylko wybór koloru. Tutaj warto wcześniej zastanowić się, jak przyjemnie będzie chodzić boso po określonej powierzchni. Zwróć uwagę na fakturę i rodzaj włókien, czy wiązki przędzy są dobrze przyszyte do osnowy, jak duża jest gęstość runa – to wszystko wpływa na jakość i trwałość produktu.

Do sypialni można dobrać dowolny dywan, jednak najbardziej popularne są modele z długim włosiem, puszystym i „pluszowym”. Jakie obciążenie estetyczne przenoszą, czy warto wybrać dywan z długim włosiem, jeśli ma on niską gęstość i jaki materiał wybrać?

Puszysty

Jeśli chcesz, aby Twoje nogi były miękkie, a w sypialni produkt przyniósł wyjątkowy komfort i przytulność, wybierz puszysty wykładzina podłogowa.Zewnętrznie przypomina produkt futrzany, ale może być wykonany zarówno z materiałów naturalnych, jak i syntetycznych. Najlepszą opcją jest puszysty dywan z naturalnej wełny do sypialni, ta opcja ogrzeje bardziej w chłodne dni niż sztuczny analog.

Należy zauważyć, że dywany z wełny puszystej mają zawsze naturalny kolor i są przyjemniejsze w dotyku, ale w przeciwieństwie do produktów wykonanych z włókien syntetycznych mogą wywołać reakcję alergiczną...

Włos

Dywany o długim włosiu to nic innego jak produkty utkane z nici. Ich charakterystyczną cechą jest stos o długości od 3 do 10 cm, w którym nogi dosłownie toną w miękkości i delikatności, chodzenie boso po takiej powierzchni to przyjemność!Dywany Shaggy mogą być naturalne lub syntetyczne. Te pierwsze wykonane są z bawełny, wełny i jedwabiu, te drugie z nylonu, akrylu, poliestru.

Wybierając taki produkt do sypialni należy zwrócić uwagę na gęstość runa. Im jest wyższy, tym lepszy produkt, co oznacza, że ​​taki dywan będzie Ci służył znacznie dłużej.Aby sprawdzić szczelność, produkt jest wystarczająco wygięty, a jeśli na zakręciełysina jest wyraźnie widoczna - jest to oznaka niskiej gęstości.

Nie mniej ważna jest elastyczność pala. Naciśnij go ręką, im szybciej powłoka wróci do poprzedniego kształtu, tym lepiej.

Porady ekspertów (2 filmy)

Różne rodzaje dywanów we wnętrzu sypialnia (80 zdjęć)

[4 47]