Dwa w jednym - salon połączony z sypialnią

Właściciele małych mieszkań nieustannie łamią sobie głowę nad kwestią prawidłowej organizacji przestrzeni zamkniętej. Niestety apartamenty jedno- i dwupokojowe, a także kawalerki nie implikują możliwości tradycyjnego podziału na strefy, dlatego właściciele muszą iść na różne sztuczki, takie jak połączenie dwóch lub więcej funkcjonalnych pokoi w jednym pomieszczeniu. Projekt salonu w połączeniu z sypialnią to najbardziej logiczne wyjście z sytuacji.

Stworzenie funkcjonalnego wnętrza i komfortowego otoczenia jest całkiem możliwe pomimo braku metrów kwadratowych. Aby to zrobić, wystarczy przyłożyć odrobinę wyobraźni i pomysłowości do kwestii aranżacyjnej.

Fizyczny podział przestrzeni na strefy

Gdy jest jedno pomieszczenie, ale konieczne jest jego postrzeganie jako dwa, pojawia się problem harmonijnego podziału na strefy.Najprostszym sposobem jest zainstalowanie partycji.

Przegrodę można zbudować z cegieł, sklejki, bloków piankowych, drewna, płyt kartonowo-gipsowych i innych materiałów. W takim przypadku uformowana ściana nie powinna być solidna. Może zawierać łukowaty otwór lub nawet zajmować na przykład tylko jedną czwartą długości ściany. Możesz również oddzielić część sypialną od salonu za pomocą konstrukcji przesuwnych.

Nieprzezroczyste, półprzezroczyste lub częściowo przezroczyste przegrody typu przedziałowego nie tylko podzielą przestrzeń pokoju na dwie funkcjonalne części, ale również stworzą atmosferę prywatności w części sypialnej.

Należy zauważyć, że przy zastosowaniu przesuwnej przegrody należy od części wspólnej oddzielić jedynie łóżko i kilka małych szafek do przechowywania rzeczy. W takim przypadku wydzielona przestrzeń nie zajmie dużo miejsca i pozostawi wystarczającą ilość metrów kwadratowych na zaaranżowanie części dziennej.

W przypadku pomieszczeń z wysokimi sufitami wskazane jest umieszczenie jednej ze stref, najczęściej sypialni, na podwyższonym podeście lub podium.To całkiem proste, wystarczy podnieść łóżko i związane z nim meble kilka centymetrów nad poziom podłogi.

Wizualna separacja

Aby oddzielić część sypialną i pokój dzienny, wcale nie jest konieczne uciekanie się do radykalnych środków, takich jak budowanie przegrody.Stojak z dużym telewizorem lub np. stelaż może pełnić rolę elementu obramowania.

Jednocześnie należy zwrócić szczególną uwagę na dobór mebli, aranżację i oświetlenie pomieszczeń. Dzięki kompetentnemu doborowi kolorów możesz stworzyć wygląd dwóch niezależnych przestrzeni.

Salon powinien być urządzony w jasnych barwach i stwarzać wrażenie przestronności i czystości. Do sypialni bardziej odpowiednie są stonowane kolory, tworząc miękki zmierzch w pokoju.

Oświetlenie musi również odpowiadać funkcjonalności stref. Jeśli wskazane jest zapewnienie jasnego, a nawet świątecznego światła do salonu, to w sypialni powinien panować intymny zmierzch.

Meble we wnętrzu salonu-sypialni

Tak się złożyło, że salon i sypialnia to pomieszczenia, w których zamontowana jest duża ilość mebli. Głównym celem zorganizowania połączonej przestrzeni jest zachowanie funkcjonalności obu pomieszczeń.

Można to zrobić za pomocą przekształcalnych mebli. Wnętrze może zawierać składane krzesła, które w razie potrzeby można przekształcić w pełnoprawne koje.

W niektórych przypadkach zastosowanie mają rozkładane stoliki kawowe, które mogą służyć jako stoły do ​​jadalni w formie rozłożonej.

Na szczególną uwagę zasługują łóżka rozkładane. Na współczesnym rynku istnieją modele, które można dosłownie schować w ścianie lub złożyć w jakąś szafkę.Takie meble wyglądają niecodziennie i bardzo efektownie, jednak w życiu codziennym nie są zbyt wygodne, ponieważ pościel będzie musiała być gdzieś usuwana za każdym razem.

Rozkładana sofa to chyba najlepsza opcja do salonu połączonego z sypialnią. Ten mebel będzie dobrze wyglądał w każdym obszarze funkcjonalnym i zapewni wszystkie niezbędne warunki. Wbrew powszechnemu przekonaniu duże narożniki zajmujące całą ścianę wyglądają całkiem dobrze w małych pomieszczeniach.

Przy odpowiednim doborze kolorystyki wnętrza i rodzaju konstrukcji samej sofy, takie meble nie zaśmiecają przestrzeni.

Szczególnie dotkliwa jest kwestia przechowywania rzeczy w pomieszczeniach zespolonych. Najprawdopodobniej trzeba będzie zrezygnować z wielkogabarytowych szafek na rzecz kompaktowych i lekkich konstrukcji. W wielu przypadkach wskazane jest wykorzystanie do tych celów zwykle pustych narożników pomieszczenia, montując tam szafki narożne.Jeśli pozwala na to przestrzeń, to wzdłuż jednej ze ścian można umieścić płytką szafę z trzema, czterema lub pięcioma drzwiami.

Oświetlenie

Scenariusz świetlny musi obejmować co najmniej dwa rodzaje oświetlenia. Jasne i świąteczne światło jest idealne do strefy dla gości. Aby to zrobić, możesz użyć lamp podłogowych, reflektorów, kinkietów i żyrandoli.

Nie zapominaj o źródłach naturalnego światła: nie chowaj okna za grubymi zasłonami, wystarczy zasłony, które dobrze przepuszczają światło.

Część sypialna powinna być nieco ciemniejsza niż salon. Można to osiągnąć przy użyciu tych samych opraw oświetleniowych, ale o mniejszej mocy iw mniejszej ilości. Jednocześnie należy pamiętać, że jasne światło w salonie nie powinno zakłócać wypoczynku w sypialni.Możesz stworzyć efekt cienia za pomocą mebli, zasłon i ścianek działowych, które zapobiegną przedostawaniu się jasnego światła do zacisznej przestrzeni do spania.

Kolor

Znalezienie idealnego schematu kolorów do salonu/sypialni może być trudne. Najpierw musisz zdecydować, jak powinna wyglądać jedna ze stref. I lepiej zacząć od salonu.

Ponieważ już zwarte pomieszczenie podzielone jest na dwie części, przestrzeń musi być przynajmniej wizualnie powiększona. Aby to zrobić, użyj jasnych i neutralnych kolorów: białego, szarego, beżowego, piaskowego, jasnoszaro-niebieskiego i tak dalej.

Wybrany kolor ściany w salonie należy wyciszyć w części sypialnej. I będzie lepiej, jeśli przejście będzie ukryte, naturalne i niezauważalne.

W sypialni zaleca się stosowanie delikatnych i nienasyconych tonów, wywodzących się z koloru wybranego do salonu. Jeśli na przykład ściany w pokoju gościnnym mają jasnoszary kolor, to w sypialni należy go przyciemnić o pół tonu.

Należy również zwrócić szczególną uwagę na podłogę. Ciemniejszy kolor lubwzórlinoleum w części sypialnej wizualnie oddzieli funkcjonalne przestrzenie. W przypadku parkietu należy zwrócić uwagę na ciemniejsze lub mniej nasycone odcienie drewna.

Na przykład kolory „Cappuccino” i „Wenge Oak Dark” bardzo dobrze się ze sobą łączą, jeśli ich przejście jest odpowiednio zaprojektowane za pomocą oświetlenia i elementów wyposażenia wnętrz.

Decor

Lustra, lekkie konstrukcje szklane i chromowane elementy mogą być wykorzystane do poszerzenia przestrzeni dziennej. Wszystko to doskonale odbija światło i rozjaśnia pomieszczenie, co z kolei wizualnie powiększa powierzchnię.

Urozmaicaj kolorystykę jasnymi i chwytliwymi odcieniami, które odciągną uwagę od zacienionego miejsca do spania.

W sypialni należy powstrzymać się od obfitości odblaskowych przedmiotów. Strefa nie będzie wyglądać na ciasną, jeśli wychodzi na salon, dzięki czemu można bezpiecznie stworzyć przytulną atmosferę, która zapewni zdrowy i zdrowy sen.

Galeria filmów

Galeria zdjęć

.