Drzwi wewnętrzne dwuskrzydłowe: rodzaje, rozmiary, różnorodność modeli

Przy urządzaniu salonu w stylu klasycznym często stosuje się dwuskrzydłowe drzwi wahadłowe. Takie konstrukcje wyróżniają się wszechstronną konstrukcją, praktycznością i łatwością instalacji. To centralny element wnętrza pokoju. Dlatego tak ważne jest, aby wymiary i materiał wykonania podwójnych drzwi wewnętrznych odpowiadały ogólnemu stylowi i otoczeniu pomieszczenia. W tym artykule rozważymy zalety tego rodzaju produktów, ich odmiany i niuanse instalacyjne.

Zalety i wady drzwi dwuskrzydłowych

Drzwi wewnętrzne dwuskrzydłowe to konstrukcja składająca się z ościeżnicy i dwóch skrzydeł (często symetrycznych). Przeznaczone do montażu w szerokich i nieregularnych otworach, w których nie mieszczą się drzwi jednoskrzydłowe. Jak każdy inny rodzaj drzwi wewnętrznych, modele dwuskrzydłowe mają zalety i wady użytkowania.

Do głównych zalet można zaliczyć następujące cechy, które mogą znacząco podnieść komfort mieszkania:

 • Estetyka atrakcyjność.Drzwi dwuskrzydłowe jako wyposażenie wewnętrzne harmonijnie pasują do przestronnych salonów, mogą mieć ciekawy design, być wyposażone w ozdobne wstawki.
 • Podział przestrzeni.Takie modele drzwi są optymalne w przypadkach, gdy konieczne jest zabezpieczenie jednego pomieszczenia przed drugim, aby stworzyć strefę prywatną.
 • Wszechstronność.Drzwi dwuskrzydłowe nadają się do pomieszczeń o różnych funkcjach. Można je zamontować w szerokim otworze przy wejściu do salonu, jadalni lub kuchni.
 • Dobra przepustowość.Dwuskrzydłowe drzwi wewnętrzne ułatwiają przenoszenie dużych przedmiotów z jednego pomieszczenia do drugiego.
 • Łatwość poruszania się.W porównaniu do konstrukcji drzwi wejściowych, drzwi wewnętrzne podlegają stałym obciążeniom masowym, dlatego szerokość przejścia powinna być jak najszersza.
 • Obecność zatrzasku blokującego.W takich produktach można zastosować mechanizm blokujący dla jednego skrzydła, pozwalający na jego użycie w razie potrzeby.
 • ​​
 • Wizualne powiększenie przestrzeni.Dwuskrzydłowe drzwi z przeszklonymi wstawkami optycznie powiększają przestrzeń pomieszczeń, co dotyczy zwłaszcza mieszkań jednopokojowych i kawalerek.

Według projektantów takie modele drzwi będą świetnie wyglądać w każdym stylu pomieszczeń (czy to minimalizm, hi-tech czy prowansja).Niestandardowe rozwiązania kolorystyczne ścian i sufitów sprawią, że otoczenie pomieszczenia będzie jeszcze bardziej nowoczesne i niezwykłe. Jednak takie produkty nie są pozbawione wad, w tym wysokich kosztów i dużych gabarytów (skrzydło w pozycji otwartej zajmuje dużo miejsca).

Standardowe rozmiary

W czasach radzieckich dwuskrzydłowe drzwi wewnętrzne często widywano w mieszkaniach i domach prywatnych. Zamontowano je przy wejściu do salonu. Ponieważ otwór w mieszkaniach był wszędzie taki sam, drzwi nie różniły się zbytnio wielkością.

Wówczas za standardowe uznano następujące rozmiary:

 • szerokość skrzydła - od 60 do 90 cm;
 • szerokość całkowita - od 130 cm;
 • Wysokość skrzydła 200-230 cm

Obecnie istnieje możliwość wykonania drzwi wewnętrznych na wymiar.Szerokość skrzydeł może być różna, tutaj należy położyć nacisk na parametry otwarcia. Przed złożeniem zamówienia należy je dokładnie zmierzyć.

Nowoczesne standardy

Wysokość płótna (cm)Wielkość każdego skrzydła i szerokość całkowita (cm)
20060 + 60 = 120
20040 + 60 = 100
20040 + 70 = 110
20040 + 80 = 120
20040 + 90 = 130

Rzadziej występują takie rozmiary

20050 + 70 = 120
20055 + 80 = 135
20060 + 90 = 150

drzwi należy wziąć pod uwagę parametry salonu lub sypialni, a także dostępność wolnej przestrzeni w pokoju - wielu preferuje skrzydła przesuwne lub asymetryczne.

Rodzaje drzwi dwuskrzydłowych

Obecnie drzwi dwuskrzydłowe to jeden z najpopularniejszych modeli na rynku. Zaletą tego typu produktów jest różnorodność opcji, bogactwo kolorów i różne materiały do ​​produkcji. Takie drzwi można sklasyfikować według kilku czynników, z których jednym jest rodzaj otwierania i materiał produkcji.

Według rodzaju otwierania

Na podstawie cech konstrukcyjnych eksperci wyróżniają cztery główne typy dwuskrzydłowych drzwi wewnętrznych według rodzaj otwierania:

 • Huśtawka.Drzwi takie nie różnią się sposobem otwierania od zwykłych drzwi jednoskrzydłowych. Liście są ułożone lustrzanie względem siebie, każdy z nich otwiera się tylko w jedną stronę. Cechą charakterystyczną jest łatwa instalacja i niezawodność. Warto również zauważyć, że przy prawidłowym działaniu konstrukcja drzwi stanie się Twoim wiernym pomocnikiem na długi czas (do 15-20 lat).

 • Wahadło.Cechą szczególną tych drzwi jest specjalny mechanizm wahadłowy. Dzięki temu skrzydła otwierają się w obu kierunkach (zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz). Drzwi wahadłowe nazywane są również drzwiami „skrzydłowymi”, są bardzo łatwe w obsłudze.

 • Przesuwne.Takie klocki drzwiowe charakteryzują się tym, że skrzydła nie otwierają się na zewnątrz (jak w przypadku wahadłowych), lecz przesuwają się po prowadnicy na boki. Mechanizm szynowy można zamontować zarówno na górze, jak i na dole. Duży plus tych rozwiązań w oszczędzaniu przestrzeni życiowej.

 • Składany.Taki system drzwi zawiera drzwi, które są składane jak harmonijka. To niezwykła, a zarazem ekonomiczna opcja dla drzwi wewnętrznych.

Warto zauważyć, że systemy drzwi przesuwnych mogą mieć najbardziej nietypową konstrukcję. Spójrz na zdjęcie, takie płótna całkowicie powtarzają kształt otworu i nie są symetryczne względem siebie.

Na wideo:niuanse wyboru drzwi wewnętrznych.

W zależności od materiału produkcyjnego

Konstrukcje małży wykonane są z drewna, metalu, szkła, tworzywa sztucznego. Najdroższe modele wykonane są z litego naturalnego drewna. Opcje budżetowe obejmują płótna wykonane z drewnianej ramy, pokryte okleiną, laminowaną płytą MDF, folią PVC.

Podkreślmy główne cechy drzwi z określonego materiału:

 • Drewno.Drzwi wykonane są z różnych gatunków drewna, najwyższa jakość i najdroższe modele to dąb. Mają dobre właściwości izolacji akustycznej i cieplnej. Drzwi mogą mieć różny wystrój: wstawki szklane, witraże, rzeźbienia, wdzięczne uchwyty. Takie drzwi wewnętrzne są bardziej odpowiednie do klasycznego wnętrza.

 • Metal.Ta grupa nie obejmuje drzwi w całości stalowych, ale analogi metalowo-plastikowe. Ich główną zaletą jest wytrzymałość, niezawodność i trwałość. Konstrukcje ważą nie więcej niż 20 kg, rama płótna wykonana jest ze stali ocynkowanej pokrytej MDF, tworzywem sztucznym.

 • Szkło.Jako podstawę skrzydeł drzwiowych, które często nie posiadają ościeżnicy lub są obramowane profilem aluminiowym, stosuje się wysokowytrzymałe szkło triplex. Drzwi dwuskrzydłowe mogą być wykonane z przezroczystego lub kolorowego szkła matowego. Zaleca się je instalować w małych pomieszczeniach, gdzie wymagana jest wizualna ekspansja przestrzeni.

​​
 • Połączenie materiałów.Drzwi wewnętrzne mogą mieć różne konstrukcje: mieć ościeżnicę wykonaną z belek aluminiowych lub klejonych, obszytych płytami MDF lub PCV, ozdobione wstawkami ze szkła lub lustra.

Na filmie:Z jakiego materiału lepiej wybrać drzwi wewnętrzne.

Zalecenia doboru

Jeśli preferujesz naturalne drewno jako główny materiał drzwi, to przy wyborze warto pamiętać, że modele drewniane mogą się znacznie różnić od wzajemnie pod względem jakości i wydajności.Najlepszą opcją jest len ​​dębowy. Takie drewno wytrzymuje silne obciążenia mechaniczne i jest odporne na zmiany atmosferyczne (ekstremalne temperatury, wysoka wilgotność powietrza).

W przypadku modeli opartych na metalu lub plastiku należy zwrócić uwagę na jakość powłoki zewnętrznej. Nie powinno być na nim żadnych defektów, rys ani wgnieceń. Drzwi szklane powinny być wykonane wyłącznie ze szkła o wysokiej wytrzymałości ze specjalną folią ochronną - w przypadku wstrząsu mechanicznego nie pozwoli na rozproszenie się fragmentów po całym pomieszczeniu.

Jakość okuć nie jest na ostatnim miejscu. Kupuj klamki i mechanizmy blokujące tylko od zaufanych producentów.

W Moskwie św. Drzwi wewnętrzne o niestandardowych rozmiarach. Możesz to zrobić bez wychodzenia z domu. Na stronie producenta należy wprowadzić parametry drzwi, rodzaj konstrukcji i inne cechy, a następnie czekać na odpowiedź operatora i potwierdzić zamówienie.

Jak zamontować podwójne drzwi (3 filmy)

Różne modele (55 zdjęć)

.