Drzwi wewnętrzne do mieszkania: projekt, kolor, konstrukcja - jak dokonać właściwego wyboru?

Drzwi wewnętrzne, harmonijnie wkomponowane we wnętrze, służą jednocześnie jako podział przestrzeni, zapewniając tym samym dodatkową izolację od hałasu. Dziś producent oferuje produkty w asortymencie różnych kolorów i wzorów. Aby dokonać właściwego wyboru, wystarczy zastosować materiał przedstawiony w tym artykule.

Różnorodność wzorów drzwi wewnętrznych

Wygląd płótna ma pewne różnice, więc za okleiną lub laminatem mogą występować inne wypełnienia. Na podstawie ich odmian można wyróżnić wzory według koloru, wzoru, użytego materiału. W sumie istnieje kilka rodzajów drzwi wewnętrznych. Który z nich lepiej wybrać do mieszkania, zależy od Ciebie.

Drzwi płycinowe

Z założenia drzwi płycinowe składają się z drewnianej ramy z prowadnicami umieszczonymi wzdłuż lub w poprzek.Te ostatnie to wstawki ze szkła, drewna lub MDF, a panele są podstawą rozwiązania projektowego i kolorystycznego. Takie drzwi mają ważne zalety, takie jak wysoka odporność na ścieranie, trwałość koloru i estetyczny wygląd.

Umiejscowienie panelu w drzwiach

Takie płótna są dość ciężkie, a ponieważ zastosowano naturalne drewno, koszt jest odpowiedni. Niemniej jednak drzwi panelowe uzasadniają swoją cenę i służą przez wiele lat.

Drzwi panelowe

Skrzydło drzwi może być głuche lub wykonane z fragmentów rzeźbionych, wstawek z szkło.Pierwsza opcja to rozwiązanie konstrukcyjne: drewniana rama i płyty MDF, mocowane na zewnątrz płótna, a wewnątrz przestrzeń wypełnia się tekturą lub odpadami MDF.

Konstrukcja drzwi panelowych

W celu ustawienia koloru i dekoracji drzwi wykonuje się laminację okleiną lub PCV.Nacięcia wykonane według szablonu wypełniane są szkłem lub plastikiem, wypełnienie odbywa się za pomocą panelu, a wkładki zapinane są na bagietkę.

Konstrukcja drzwi panelowych jest bardzo praktyczna, natomiast na rynku dostępna jest szeroka gama kolorystyczna, która pozwala na dobranie odpowiedniego wariantu do każdego wnętrza.

Drzwi panelowe są wszechstronne i doskonałej jakości. Są lekkie, ponieważ są wykonane z drewnianej ramy i kartonowego wypełniacza. Materiały, z których wykonane są drzwi, wymagają wyjątkowej staranności i użycia środków polerujących, ale kolor pozostaje niezmieniony.

Drzwi carskie

Podstawa drzwi carskich składa się z dwóch elementów tego samego typu - do produkcji wykorzystywane są dwie belki, umieszczone pionowo, pomiędzy którymi umieszczonych jest kilka prętów.Nowoczesne rozwiązania drzwiowe mają inny wygląd dzięki zastosowaniu szuflad wykonanych z drewna, metalu lub szkła. Główne zalety to wytrzymałość i niezawodność, trwałość i długoletnia eksploatacja.

Cechy konstrukcyjne drzwi bocznych

Drzwi boczne idealnie pasują do każdego stylu wnętrza, są łatwe w montażu i demontażu, można je naprawić, znaczna waga.

Profilowane drzwi

stojaki obramowujące szybę tylko z prawej i lewej strony.Oznacza to, że ogólny widok płócien jest taki sam od góry do dołu. Jeśli styl jest ustawiony na klasyczny, zamiast szkła wstawiany jest jeden solidny drewniany panel, a do nowoczesnych rozwiązań stosuje się plastik.

Drzwi szklane

Te drzwi są wykonane z potrójnego lub podwójnego. Oznacza to, że po uderzeniu w drzwi szkło nie rozsypie się na boki, tworzą się jedynie drobne pęknięcia.Kolor szkła może być różny, a powierzchnia jest błyszcząca lub matowa, istnieje możliwość naniesienia zdjęć. Konstrukcja zakłada zarówno pełne, jak i częściowe przeszklenie, ale główną zaletą takich drzwi jest ich dobra przepuszczalność światła.

Szklane drzwi można montować w różnych pomieszczeniach, jednak idealnym rozwiązaniem byłoby wpasowanie ich w nowoczesne wnętrze, np. high-tech.

Na filmie:z jakiego materiału lepiej wybrać drzwi wewnętrzne.

Sposoby otwierania drzwi wewnętrznych

Istnieje możliwość otwierania drzwi różnymi metodami - zależy to od zamocowania skrzydła do rama. Mechanizm otwierania może być zawiasowy, wahadłowy, przesuwany lub składany. Płótna mogą na różne sposoby przenosić hałas i zapewniać izolację przestrzeni.

Drzwi wahadłowe

Podczas montażu paneli drzwiowych stosuje się opcję znaną wielu osobom. Płótna są przymocowane do zawiasów, a po drugiej stronie zainstalowany jest zamek.Zapewnia barierę akustyczną. Zamknięte drzwi izolują poszczególne pomieszczenia. Jeśli konieczne jest zapewnienie większej szczelności, na płótnach zbiera się silikon lub gumę jako plombę.

Oczywiście drzwi skrzydłowe są bardzo niezawodne i mają długą żywotność, ale ich otwarcie wymaga wolnej przestrzeni.

Drzwi przesuwne

Drzwi przesuwne we wnętrzu są wygodne i praktyczne. Możesz je wybrać do małego mieszkania.Płótno należy położyć wzdłuż prowadnic względem ściany, a ich ruch zapewnia poruszanie się po rolkach. Zaleca się zainstalowanie konstrukcji przesuwnej, aby podzielić jedno pomieszczenie na osobne sekcje.

Takie drzwi są popularne w nowoczesnych stylach i przypominają zasadę drzwi przedziałowych.

Drzwi składane

na zawiasach.Aby zmniejszyć ciężar konstrukcji, panele wykonano ze sklejki lub szkła. Ta opcja drzwi nadaje się zarówno do przestronnego salonu, jak i małych pomieszczeń.

Model ten zalecany jest do małych powierzchni, a jego montaż lepiej powierzyć profesjonalistom.

Modele huśtawki

Zasada otwierania jest podobna do huśtawki. Ale główną cechą wyróżniającą takie drzwi jest to, że mogą otwierać się w różnych kierunkach.Izolacja akustyczna w tym przypadku oczywiście nie jest zapewniona, ale modele wahadłowe są praktyczne w użyciu, mają z reguły niewielką wagę, łatwo się otwierają i wyglądają nietypowo.

Jak wybrać kolor drzwi wewnętrznych

otaczać przestrzeń i łączyć z elementami wnętrza. Tutaj trzeba zastanowić się, jaki kolor mebli i podłóg (laminat czy parkiet). Jak dobrać kolor drzwi w mieszkaniu w różnych pomieszczeniach? Czy powinny być tego samego koloru czy różne? Decyzje te zależą od życzeń właścicieli, ale podczas renowacji należy wziąć pod uwagę zasady.

Identyczne drzwi do wszystkich pomieszczeń

Proste rozwiązanie - wybór drzwi w tym samym kolorze. Dotyczy to szczególnie płócien, które zostaną zainstalowane na korytarzu.Cóż, jeśli całe wnętrze jest wykonane w tym samym stylu, to nie będzie trudno znaleźć te same drzwi. Wybierając kolor płócien warto zdać się na ściany, a dokładniej na odcień tapety - drzwi powinny albo kontrastować z tłem, albo łączyć się z dekoracją.

Różne drzwi we wnętrzu

Instalacja podstawowa płótna regułowe w różnych kolorach są dopuszczalne w budynkach mieszkalnych z kilkoma korytarzami, te ostatnie są od siebie niezależne.Inny kolor drzwi można zamontować w kuchni i toalecie, w sypialni i salonie. Pomysłów jest wiele - od jasnego kontrastu kolorów po płótna o różnych wzorach, każda myśl może zostać zrealizowana.

Jasne i ciemne

Jasne kolory świetnie nadają się do instalacji w małych przestrzeniach, dzięki czemu można uzyskać wizualną ekspansję przestrzeni.Wybieraj spośród piaskowych, białych lub innych pastelowych odcieni i kolorów, aby stworzyć antyk lub klasykę. Jasne drzwi pasujące do tapety będą dobrze wyglądać, chociaż kontrast w tonacjach lub odcieniach nie jest wykluczony.

Ciemne odcienie czerni lub brązu lub innego zbliżonego koloru w wyniku doboru powinny uzupełniać kolor podłogi, krzeseł, sof lub innych mebli lub być łączone z cień ścian pokoju. Dzięki różnorodności kolorów zostanie wdrożona odpowiednia opcja aranżacji pomieszczenia.

Neutralny

Najlepiej wybrać kolor neutralny: szary, beżowy, kremowy, kość słoniowa, dąb bielony.Gdy naturalność jest ważna w ogólnym stylu, są to idealne rozwiązania. Płótna mogą być absolutnie lekkie, podkreślając fakturę wiśniowego dębu, brzozy lub gruszki.

Biały

Białe panele drzwiowe służą do nadania wnętrzu zwiewności i lekkości.Doskonale komponują się z kolorem stolarki okiennej, białego laminatu czy mebli w jasnym kolorze. Często takie drzwi służą do nasycenia stylu francuskiego lub prowansalskiego.

Srebrne

Wybór tych drzwi jest optymalny do nowoczesnych wnętrz.Przezroczyste lub metaliczne płótna wyglądają nietypowo, ale trudno je połączyć z meblami i innymi elementami wyposażenia. Są bardziej kompatybilne z projektem o podobnym wystroju i zapewniają swobodę przestrzeni.

W kolorze podłogi

Drzwi wewnętrzne w kolorze podłogi to klasyczne rozwiązanie.Deski z linoleum lub parkietu muszą pasować do tonalności. Ale jeśli na podłodze jest wiele jasnych kolorów, na przykład dywan, najbardziej odpowiedni będzie montaż szklanych drzwi.

Dopasowanie koloru mebli

Przy urządzaniu mieszkania, w tym przy wyborze drzwi, dopuszcza się zabudowę na kolorowych meblach.Skrzydła drzwiowe będą się szczególnie dobrze prezentować w zestawieniu z szafą, komodą czy stołem. Najlepiej, jeśli jest nie tylko dopasowanie koloru, ale także faktury (tu bardziej odpowiednie jest mówienie o drewnie).

Na filmie:wybór koloru i faktury drzwi wewnętrznych.

Drzwi wewnętrzne

Drzwi muszą pasować do stylu wnętrza, aby zapewnić integralność projektu. Aby stworzyć komfort, wybiera się płótna, które mają pewne cechy charakterystyczne odpowiadające określonemu stylowi. Przyjrzyjmy się kilku typowym opcjom.

Klasyka

Wyraźne kontury, surowość linii, zaakcentowanie form przy jednoczesnej elegancji - to najważniejsze cechy charakterystyczne takich drzwi.Płótna wykonane są z różnych gatunków drewna, górna i dolna część oddzielona płycinami, być może obecność sztukaterii i rzeźb. Jeśli na płótnie znajduje się szkło, dno jest zwykle głuche. Głównym celem drzwi jest niezawodna izolacja akustyczna i zachowanie ciepła.

Barok

Takie drzwi są szczególnie luksusowe, gdziekolwiek ten kierunek zmierza. Służą do dekoracji pałaców i specjalnych sal konferencyjnych dla przedstawicieli państwa. Do dekoracji korytarza często stosuje się kształt łuku z góry.Wykwintne okucia, złocone rzeźbienia, bogata kolorystyka, wdzięczne kontury - wszystko to nadaje wyjątkowy smak i wypełnia przestrzeń luksusem.

Nowoczesne

Te drzwi idealnie pasują zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz. Wyróżniają się obecnością gładkich zakrzywionych linii, niezwykłej rzeźby.Często występują wstawki ze szkła matowego lub przezroczystego, szczególnie dobrze prezentują się elementy z malarstwem witrażowym.

Ekostyl

Płótna Ekostyl powstają głównie z naturalnych materiałów, najczęściej jest to drewno.Wyróżnia je prosty design, brak pretensjonalnych elementów dekoracyjnych i skromna kolorystyka. Możliwe jest wykonanie tajnego płótna.

Wskazówki od profesjonalnych projektantów

W celu samodzielnej decyzji o wyborze drzwi, następujące wskaźniki są brane pod uwagę:

 • Cena produktu.Drzwi wykonane z naturalnego materiału (zwłaszcza z drewna) są droższe niż sztuczne (MDF, plastik). Tutaj powinieneś polegać na swoich możliwościach finansowych.
 • Projekt i wygląd.Wybór na korzyść takiego lub innego rozwiązania projektowego jest podany, w zależności od stylu, w jakim urządzone jest wnętrze mieszkania, a także od osobistych preferencji.
 • Projekt.Skrzydło drzwi może składać się z kilku elementów, być jednoczęściowe lub posiadać przeszklenia. Drzwi panelowe są uważane za najprostsze i najlżejsze.
 • Które materiały są preferowane.Tutaj wybór należy do Państwa, ale pod względem trwałości i jakości wygrywają drzwi z litego naturalnego drewna.
 • Kolorystyka.Już wyżej zostało powiedziane, że takie kolory jak szary, biały, beżowy, kość słoniowa są uważane za najbardziej uniwersalne.

Gdzie w mieszkaniu powinny otwierać się drzwi wewnętrzne

Istnieje kilka ważnych zasad, które interpretują, gdzie płótna powinny się otwierać, co należy wziąć pod uwagę przy planowaniu napraw:

 • Jeśli przenosisz się z małego pomieszczenia do drugiego (dużego), to drzwi powinny otwierać się na bok w kierunku kroku.
 • Gdy skrzynka jest umieszczona na środku ściany, kołysanie jest zapewnione przez większość pomieszczenia.
 • Jeśli dwa płótna są blisko siebie, to nie powinny się stykać.
 • Położenie przełącznika nie może być zasłaniane przez kurtynę.

Które drzwi mają najlepszą izolację akustyczną

wykonane z drewna, płyta wiórowa i płyta pilśniowa.Dodatkową izolację zapewniają obwodowe uszczelki silikonowe. Drzwi drążone z wewnętrznym wypełnieniem tekturowym, jak również skrzydła drzwiowe ze szkłem, nie mają dobrych właściwości izolacyjności akustycznej, co należy wziąć pod uwagę przy wyborze.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze

Dobre drzwi wewnętrzne to trwałość konstrukcji. Zalecenia ekspertów:

 • Jakość uszczelnienia.Musi być miękka, jeśli jest twarda to nie będzie możliwe uzyskanie dokładnego dopasowania do pudełka.
 • Udawanie.Jest to jeden z ważnych elementów budulcowych zapewniających szczelność powietrzną i izolację akustyczną.
 • Szkło hartowane.Przy wyborze drzwi z wstawkami takie szkło jest najbezpieczniejsze w użytkowaniu.

Dodatkowe rekomendacje (2 filmy)

Modele drzwi do różnych wnętrz (70 zdjęć)

.