Drzwi wejściowe dźwiękoszczelne: rodzaje użytych materiałów i kryteria wyboru

z optymalnym mikroklimatem i brakiem zewnętrznego hałasu. Dźwiękoszczelne drzwi wejściowe pomogą zapewnić wygodę mieszkania i dobry nastrój. Na współczesnym rynku prezentowana jest szeroka gama takich produktów, każde skrzydło drzwi różni się materiałem produkcyjnym, jakością i kosztami. Rozważ główne kryteria wyboru.

Kryteria wyboru drzwi dźwiękoszczelnych

Istnieje wiele kryteriów, które określają poziom dźwiękoszczelności drzwi wejściowych. Przy wyborze takiego produktu do mieszkania należy koniecznie wziąć pod uwagę:

  • Różnorodność i właściwości poszycia.Materiał użyty do produkcji kurtyny i skrzynki ma bezpośredni wpływ na stopień izolacyjności akustycznej.
  • Rodzaj i właściwości wypełniacza.Skrzydło drzwi musi być wyposażone w materiały o podwyższonych właściwościach dźwiękochłonnych.
  • Jakość montażu drzwi wejściowych.Płótno z pudełkiem należy zamontować ściśle według poziomu, niedopuszczalne są nawet niewielkie zniekształcenia.
  • Poziom izolacji.Drzwi powinny chronić przestrzeń mieszkalną nie tylko przed zewnętrznymi dźwiękami, ale także przed zimnem i przeciągami.
  • Liczba obwodów uszczelniających.To od nich zależeć będzie charakterystyka konstrukcji i wygoda jej obsługi.
  • Nazwa producenta.Nie jest tajemnicą, że popularne marki produkują produkty wyższej jakości.

Klasa izolacyjności akustycznej drzwi, która będzie decydowała o ich działaniu, bezpośrednio zależy od omówionych powyżej niuansów. Konstrukcje trzeciej klasy są w stanie zredukować hałas o 20-25 dB, drugiej - o 26-31 dB. W pierwszej klasie znajdują się produkty gwarantujące poziom izolacji akustycznej 32 dB.

Modele pierwszej klasy są w stanie zagwarantować maksymalny poziom komfortu w pomieszczeniach, a także mają dobrą izolację termiczną.

Konstrukcja drzwi

Do produkcji drzwi wejściowych używa się zwykle drewna lub stali. Oba materiały mają swoje własne cechy, izolacyjność akustyczną, mocne i słabe strony. Wybór najlepszego rozwiązania nie jest więc łatwy.

Drzwi metalowe

Bardziej powszechne są drzwi wejściowe ze stali dźwiękochłonnej decyzja.Dzięki specjalnej konstrukcji właściwości użytkowe ostrza są znacznie zwiększone, ale pod warunkiem zastosowania wysokiej jakości stali. W procesie wykonywania żelaznych dźwiękoszczelnych drzwi pierwszą rzeczą do zrobienia jest spawana rama, wewnątrz której układany jest materiał o dobrym efekcie dźwiękochłonnym.

Jako wypełnienie metalowych drzwi wejściowych najczęściej stosuje się styropian lub wełnę mineralną.

Oprócz wypełnienia, wykończenie zewnętrzne poprawia izolację akustyczną drzwi stalowych. W tym celu rama jest tapicerowana panelami MDF lub pokryta skórą winylową. Takie materiały poprawiają wygląd gotowego produktu i zwiększają jego izolację akustyczną.

Również w procesie produkcyjnym często stosuje się natryskiwanie proszkowe.Po wypalaniu w wysokich temperaturach uzyskuje się powłokę, która znacznie zwiększa odporność stali na naprężenia mechaniczne. Takie żelazne drzwi są lepiej chronione przed włamaniem i uszkodzeniami niż drewniane i mają zwiększoną wytrzymałość. Dlatego wybierając je, będąc w pracy, nie musisz martwić się o bezpieczeństwo swojego domu.

Tak wygląda powłoka proszkowa

Na filmie:Wygłuszenie drzwi stalowych zrób to sam.

Drzwi drewniane

Do produkcji konstrukcji drewnianych stosuje się drewno o izolacyjności akustycznej 32 dB. Takie wskaźniki są charakterystyczne dla drzew iglastych, a także wiśni, dębu, jesionu.Na właściwości drzwi ma bezpośredni wpływ grubość użytej tarcicy. Koszt dźwiękoszczelnych drzwi drewnianych może się znacznie różnić.

Skrzydło drzwiowe z warstwą dźwiękochłonną w przekroju

Skrzydła drewniane najczęściej wykończone okleiną naturalną, co poprawia dźwiękochłonność i wygląd produktu. Możliwość pokrycia farbą i lakierem pozwoli również na dobranie najbardziej odpowiedniej opcji kolorystycznej.

Ponieważ drewno jest materiałem przyjaznym dla środowiska, drzwi z niego są często montowane przez osoby dbające o swoje zdrowie.

Materiały wygłuszające

Do wygłuszania drzwi stosuje się różne materiały, które pełnią również funkcję izolacji. Każda opcja ma swoje mocne i słabe strony.

Najczęściej preferowane są:

  • pianka;
  • wełna mineralna;
  • spieniony poliuretan;
  • tektura falista.

Wymienione materiały oprócz izolacji akustycznej posiadają również właściwości termoizolacyjne, są w stanie utrzymać komfortowy mikroklimat w pomieszczeniu. Zazwyczaj grubość dekoracji wnętrz nie przekracza 50 mm.

Wełna mineralna

Ta opcja ma najlepszy stosunek jakości do ceny. Falista struktura powłoki pochłania dźwięki zewnętrzne i zapobiega ucieczce ciepła na zewnątrz.Więc nie musisz się martwić o izolację termiczną. Ale układanie wełny mineralnej w konstrukcjach drewnianych jest dość trudnym procesem. Będziesz musiał użyć specjalnych przegród, aby ustalić położenie waty wewnątrz płótna. Jeśli porzucisz te elementy, wata z czasem zacznie się kruszyć i przekazywać obce dźwięki.

Często wełna mineralna kruszy się i przesuwa na dno konstrukcji. Nie da się tego sprawdzić bez otwierania płótna.

Spieniony poliuretan

Najlepszym rozwiązaniem zapobiegającym przenikaniu obcych dźwięków do mieszkania jest drzwi na bazie poliuretanu.Ta powłoka izolacyjna ma doskonałe właściwości w każdej temperaturze, a dodatkowo wzmacnia konstrukcję. Materiał nie pali się, co jest zaletą przy zastosowaniu w budynkach mieszkalnych.

Wady tego wyboru można przypisać wysokim kosztom, dlatego drzwi dźwiękoszczelne z podobnym wypełnieniem wewnętrznym są często stosowane w luksusowych domkach lub nowych budynkach.

Polyfoam

Najczęściej spotykane są drzwi metalowe dźwiękoszczelne z takim wypełnieniem. Lekka waga materiału pozwala na zastosowanie go w każdym rodzaju ościeżnicy i przy dowolnych okuciach.Pianka jest na tyle twarda, że ​​jej właściwości nie zmieniają się w czasie.

Przy wyborze należy wziąć pod uwagę gęstość tego wypełniacza. W przypadku drzwi wejściowych optymalnym rozwiązaniem jest pianka C25.

Wiele osób odmawia użycia tego materiału ze względu na jego łatwopalność i zdolność do uwalniania szkodliwych substancji. Ale nie zawsze jest to uzasadnione, ponieważ wiele innych wypełniaczy ma podobne wady. Ponieważ pianka będzie znajdować się wewnątrz metalowej lub drewnianej skorupy, nie będzie potrzeby martwić się o uwolnienie szkodliwych substancji.

Tektura falista

Jest to jeden z najtańszych materiałów stosowanych do izolacji akustycznej drzwi wejściowych.Często jest to tektura falista, która znajduje się wewnątrz niskiej jakości skrzydeł drzwiowych z Chin. Oczywiście ten materiał ma pewne pochłanianie dźwięku, ale nie ma porównania z innymi wypełniaczami.

Dodatkowa izolacja

Aby drzwi miały dobry poziom pochłaniania dźwięku i hałasu, często więcej niż jedna materiał jest używany wewnątrz. Na przykład izolon, który jest układany na różnych stronach pianki lub wełny mineralnej, znacznie poprawi właściwości wstęgi wejściowej.

W celu uzyskania maksymalnej wydajności izolon jest umieszczony tak, że powierzchnie odbijające są skierowane w różnych kierunkach.Zmniejszy to straty ciepła w pomieszczeniu i poprawi pochłanianie dźwięku o 40%.

Dosyć trudno wybrać drzwi wejściowe do mieszkania dźwiękoszczelnego. Każda opcja ma swoje zalety i wady. Konstrukcje żelazne charakteryzują się wytrzymałością, dobrą jakością zamków i niezawodnością. Produkty drewniane mają atrakcyjny wygląd, a proces montażu nie jest tak pracochłonny.

W Moskwie sprzedażą drzwi z izolacją akustyczną i cieplną zajmuje się wiele firm zlokalizowanych na różnych ulicach, a ich asortyment jest reprezentowany przez wielu producentów. Zamówienie można złożyć bezpośrednio na stronie internetowej wybranej firmy lub telefonicznie z możliwością dostawy i montażu. Koszt dźwiękoszczelnych drzwi jest bardzo zróżnicowany i wynosi od 10 000 do 50 000 rubli.

Wybierając drzwi frontowe - jak nie dać się oszukać? (2 filmy)

Produkty różnych producentów (48 zdjęć)

​​
.