Drugie życie starej skrzyni - techniki renowacji i dekoracji

Na strychach starych wiejskich domów można znaleźć zabawne antyki, które można wykorzystać w nowoczesnym wnętrzu, nadając pomieszczeniu niepowtarzalnego uroku. Przedmioty drewniane najbardziej cierpią z powodu niewłaściwego przechowywania. Tracą jasność kolorów wzoru naniesionego na okładkę, powierzchni ścian wewnętrznych i zewnętrznych. Korzystanie z usług profesjonalnych konserwatorów jest bardzo kosztowne.

Samodzielna renowacja starej klatki piersiowej jest procesem żmudnym, ale bardzo zabawnym.

Ogólne działania naprawcze

Jest kilka sposobów, aby nadać starej skrzyni nowe życie, ale na samym początku W pierwszym etapie potrzebny jest kształt uporządkuj pęknięty przedmiot. Jeśli wyschło tak bardzo, że pofałduje się, a nawet rozłoży na elementy, konieczne jest nasycenie drewna wodą. Aby to zrobić, musisz wciągnąć wodę do wanny i na chwilę włożyć do niej części drewnianego przedmiotu.Dla każdego rodzaju drewna czas przebywania w wodzie jest indywidualny. Brzoza i osika szybko wchłaniają wodę, dąb znacznie wolniej.Najważniejsze jest, aby nie przesłonić obrabianych przedmiotów w wodzie, w przeciwnym razie nie zostaną one zmontowane, a rowki będą musiały zostać przepiłowane. Przywrócenie starej skrzyni nie oznacza takich działań.

Podczas montażu rowki muszą być w ścisłym kontakcie – zapewni to pewną sztywność konstrukcji. Jeśli w rowkach nadal występują luki, należy skorzystać z kleju do drewna i małych kawałków tkaniny bawełnianej, które będą potrzebne do bezpiecznego połączenia elementów odrestaurowanego obiektu.

Czy farba łuszczy się i odbarwia? Trzeba go usunąć, ale wcześniej przy tworzeniu skrzyń używano barwników, które wchłaniały się w wierzchnią warstwę drewna.W nowej wersji lepiej pokolorować skrzynię bejcą lub impregnatem ochronnym z kolorystyką.W tym celu za pomocą strugarki należy cienko usunąć wierzchnią warstwę. Odrestaurowanie starej skrzyni w ten sposób jest dopuszczalne, jeśli nie ma na niej oryginalnego wzoru. Taką skrzynię można po prostu odnowić za pomocą nowoczesnych środków - impregnatów i lakierów.

Zachowaj stary rysunek skrzyni

Przywrócenie starej skrzyni za pomocą Własne ręce z wizerunkiem opiekuna, bóstwa chroniącego rodzinę przed przeciwnościami losu i nieszczęścia, wymagają bardziej szczegółowego podejścia. Bereginya to ptak o kobiecej twarzy, w rosyjskiej epopei można go znaleźć pod nazwą Alkonost. Upierzenie, nakrycie głowy, koraliki tego stworzenia mają wyraźny rysunek. Takiej skrzyni nie da się przywrócić w jeden dzień.

Warstwę starego lakieru należy ostrożnie usunąć, nałożyć impregnat ochronny, pozwolić mu wsiąknąć i za pomocą farb akrylowych przerysować cienkim pędzelkiem wszystkie elementy dekoracyjne.

Przed lakierowaniem skrzyni z odrestaurowanym wzorem można nadać jej postarzony wygląd. Możesz postarzyćrysuneklakierem craquelure, da to efekt pęknięć na farbie. Dzięki temu stara skrzynia będzie wyglądać bardziej wiarygodnie, ale jej rysunek stanie się jaśniejszy i bardziej rozpoznawalny. Czasami na piersi można znaleźć koguta z dziwacznym ogonem, po liczbie piór w ogonie można ocenić starożytność rodzaju. Nie jest też łatwo namalować ten rysunek własnymi rękami, ponieważ każda linia ogona jest gałęzią drzewa genealogicznego.

Przy pomocy nowoczesnych materiałów rysunek własnymi rękami można przekształcić w 3D lub nadać mu delikatną sieć pęknięć wewnątrz powłoki lakieru.

Decoupage gładkiej skrzyni

Decoupage to jeden z nurtów sztuki współczesnej do malowania na tkaninie lub twardym powierzchnie. W bezpośrednim tłumaczeniu słowo to oznacza cięcie.Powierzchnie drewna decoupage można wykonać przy użyciu wzorów starannie wyciętych z tkaniny, klejonych i lakierowanych, co daje różnorodne efekty przy użyciu różnych mieszanek.To był decoupage na samym początku jego rozwoju. Rysunki w Internecie, reprodukcje obrazów, łączenie fotografii z kolorowymi wizerunkami ramek mogą stać się tematem nowoczesnego projektu.

Dekupaż „zrób to sam” można teraz wykonać na różne sposoby, w tym poprzez przeniesienie obrazu z papieru na metal, drewno lub inne twarda powierzchnia przy użyciu specjalnych szybkoschnących rozpuszczalników...

Proces wygląda tak:

  1. Drukarka drukuje rysunek lub zdjęcie w odpowiednim rozmiarze.
  2. Na dekorowaną powierzchnię nakładany jest specjalny rozpuszczalnik.
  3. Rysunek nanoszony jest na obrabianą powierzchnię, na której uzyskamy jego lustrzane odbicie.
  4. Dalej można nadać detalom jasne akcenty za pomocą farb akrylowych.
  5. Po wyschnięciu przetłumaczonego lub malowanego rysunku konieczne jest utrwalenie efektu uzyskanego poprzez lakierowanie wykończeniowe.

Chcąc uzyskać efekt 3D lub wersję vintage projektu należy zastosować odpowiednie rozwiązania i materiały. Rysunek będzie się lepiej wyróżniał, jeśli skrzynia jest pomalowana, zamiast podkreślać fakturę drewna.

Decoupage pomoże ozdobić skrzynię nie tylko kwiatami czy innymi rysunkami na serwetkach, czarno-białymi fotografiami z ramą dostępnymi w wyspecjalizowanych sklepach, ale także kopiowanymi obrazami wybitnych artystów, własne zdjęcia, rysunki, które lubisz z książek.

Chcąc zrobić decoupage z rysunku książkowego własnymi rękami, nie trzeba psuć książki, wystarczy skopiować obraz do komputera (w dowolnym wygodny sposób), nadaj mu wymagany rozmiar i wydrukuj na drukarce. Wybierając rozpuszczalnik, należy zwrócić uwagę na to, do jakiego rodzaju rysunków drukarki jest przeznaczony - kolorowego czy czarno-białego.

Galeria wideo

Galeria zdjęć

(1 67)
.