Drewniany domek dla dzieci: materiały, produkcja, modele

Dzieci do szczęścia niewiele potrzebują. Zabawki dla dzieci kupujemy ze sklepu, nie powołując się na wieczny brak czasu i energii, który nie pozwala im zrobić czegoś własnymi rękami. Na przykład – domek dla dzieci wykonany z drewna, w którym dzieci mogły bawić się cały dzień, spędzając ten czas na świeżym powietrzu. Po zrobieniu drewnianego domu własnymi rękami na pewno uszczęśliwisz swoje dzieci!

Ale dorośli będą potrzebować niewielu materiałów. Jeśli chodzi o czas osobisty, będziesz musiał spędzić kilka dni na „budowie”. I nie zapomnij o niezawodnych pomocnikach, bo dziecko z wielkim zapałem weźmie udział w budowie własnego domu.

Dom ze sklejki DIY

Wiele osób nie docenia możliwości zwykłej sklejki jako materiału budowlanego. Ale jeśli zbudujesz konstrukcję z jej wykorzystaniem dla małej córeczki lub syna, może nawet stać na ulicy przez kilka lat.Najważniejsze jest prawidłowe przetwarzanie arkuszy sklejki i powiązanych materiałów.Zrobienie domku ze sklejki własnymi rękami jest dość łatwe. Sprasowane trociny mają doskonałą odporność na wilgoć, gdy są odpowiednio przetwarzane.

Płyta wiórowa jest materiałem trwałym i niedrogim, idealnie nadaje się do budowy domku zabaw dla dzieci. Płyta wiórowa jest łatwa w obróbce i doprowadzeniu do pożądanego wyglądu. Jeśli dom budowany jest dla córki, można go okleić kolorową lub różową tapetą, jeśli dla syna - dekoracyjną tapetą z nadrukiem motywu samochodowego. Ogólnie rzecz biorąc, pole wyobraźni jest ogromne, najważniejsze jest chęć realizacji pomysłów, po uprzednim skonsultowaniu się z dzieckiem.

Oprócz płyt wiórowych potrzebne będą drewniane deski, gwoździe i wkręty. A także - małe drzwi. Drzwi są również wykonywane samodzielnie przy użyciu drewnianych desek i metalowych zawiasów.

Gdzie potrzebny jest dom

Przed przystąpieniem do „budowy” domu należy zdecydować o jego cel, powód. Ten czynnik będzie zależeć od tego, gdzie będzie stał dom i w jakich porach dziecko będzie się tam bawić z przyjaciółmi.

Wybieramy następujące opcje:

 • dom położony na osiedlu;
 • domek do zabawy w ciepłym sezonie;
 • Wersja półsezonowa.

Czynniki te będą miały wpływ na potrzebę szklenia okien. ocieplenie ścian i montaż małego grzejnika dla miłośników herbaty na świeżym powietrzu zimą.

Domek dla dzieci umieszcza się w żłobku lub sali zabaw. Dziecko spędza sporo czasu w swoim „domu” i może tam umieścić część swoich zabawek. Ta opcja wymaga minimalnej ilości materiału budowlanego. Dom spełnia raczej funkcje czysto dekoracyjne i może prawie w całości składać się z pięknie zaprojektowanej sklejki. Najłatwiej będzie zrobić taki dom własnymi rękami.

Ten sam dom stoi na dziedzińcu domku letniskowego lub domu prywatnego. Budynek jest używany tylko w ciepłym sezonie. Jej okna nie muszą być przeszklone, czasem nie ma takiej potrzeby nawet w drzwiach. Wystarczy wykonać odpowiednie otwory w strukturze sklejki i drewna.

Ale domek dla dzieci można zbudować własnymi rękami do użytku całorocznego. Ściany mogą być lekko ocieplone, okna mogą być przeszklone, a drzwi muszą szczelnie się zamykać. Przynajmniej zimą w takim budynku można pić herbatę z przyjaciółmi. Możesz tu nawet zainstalować mały grzejnik elektryczny.

W zależności od wybranej wersji domu zastosowane zostaną dodatkowe materiały:

 • szkło;
 • wełna mineralna do izolacji ścian;
 • elementy okablowania.

Ustal wielkość

Wielkość domu będzie zależeć od wieku dziecko. Drewniany dom dla dzieci może być niewielki, ale nie zapominaj, że dziecko rośnie, a za kilka lat konstrukcja będzie musiała zostać zdemontowana, jeśli ma teraz parametry 1,5x2.

Chcesz własnymi rękami zbudować trwalszy dom dla swojej córki lub syna? Wtedy będziesz musiał wykonać konstrukcje o wysokości co najmniej dwóch metrów. Plus dach. Całkowita wysokość sklejki wyniesie 2,5 metra. To jest dla przedniej części. W przypadku ścian bocznych odpowiednie są arkusze o wysokości 2 metrów.

Ściany będą miały 2,5 metra szerokości. To wystarczy, aby umieścić w domu meble i zabawki.

Materiały

Przed zakupem materiałów do domu należy zdecydować, jaką podłogę będzie miał. Skupmy się na wersji EU z drewnianą podłogą, która nadaje się do domu ulicznego. Podłoga na niewielkim wzniesieniu z bali może być używana w zimnych porach roku. Parametry konstrukcji mogą się różnić, dlatego podajemy tylko zestawienie materiałów potrzebnych do wykonania konstrukcji, możesz sam dokładniej określić wymiary blach, drzwi i długość desek. Jest to dość proste, projekt nie wymaga skomplikowanych obliczeń.

Tak więc przygotowujemy następujące materiały:

 • cztery arkusze sklejki;
 • cztery kłody, będą znajdować się w rogach domu;
 • kłody drewniane o minimalnej szerokości 10 cm, wymagane jest co najmniej sześć z nich;
 • deski drewniane o grubości 1,5 - 2 cm na podłogę;
 • Cieńsze deski dachowe.
 • deski do dekoracji i uszczelniania ścian;
 • materiał do produkcji ram okiennych i drzwiowych, jeżeli okna są przeszklone, potrzebne będą drewniane listwy i szkło;
 • drzwi na zawiasach.

Nie zapomnij o materiałach wykończeniowych. Sklejkę i elementy drewniane należy impregnować przed pasożytami i korozją, dodatkowo podniesie to wskaźniki bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Należy to zrobić dla długowieczności konstrukcji i bezpieczeństwa dzieci. Na zewnątrz drewniany dom otwierany jest lakierem lub farbą. Wskazane jest stosowanie na bazie wody lub akrylu.

Dom dziecka może mieć również dach wykonany z metalu.

Musimy również zadbać o oświetlenie w domu. Następnie potrzebny jest przewód do podłączenia żaluzji elektrycznej. Możesz poprowadzić taśmy LED po obwodzie sufitu, jest to najbardziej ekonomiczna i bezpieczna opcja. Wykonanie okablowania własnymi rękami jest dość proste, dzięki czemu wieczorami drewniany domek dla dzieci będzie oświetlony, co zachwyci małe gospodarstwo domowe.

Budowa drewnianego domu

Najpierw musisz zrobić podłogę. Będzie jednocześnie bazą. Dzięki temu, że podłoga posadowiona jest na balach, konstrukcję w razie potrzeby można przenosić z miejsca na miejsce.

Zamiast gwoździ lepiej użyć wkrętów do drewna zamiast zwykłych gwoździ: konstrukcja wytrzyma dłużej. W takim przypadku będziesz musiał uzbroić się w śrubokręt.

Gdy podłoga jest gotowa, zamontuj ramę. Najpierw - kłody narożne, potem - deski, które następnie utrzymają dach z drewna. Na zewnątrz arkusze sklejki są mocowane za pomocą śrubokrętów. W ten sam sposób zszywany jest dach deskami. Do jego produkcji można również użyć sklejki, jednak szybko straci ona właściwości niezbędne do ochrony domu przed ciągłym narażeniem na działanie wody i promieni słonecznych.

Na ścianach wyznaczamy miejsca na okna i drzwi, obrysowujemy je i montujemy ramy. Montujemy drzwi. Wzmacniamy konstrukcję montując dodatkowe wąskie deski. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zamontowanie desek pionowo po obu stronach okien. Dom dla dzieci zrób to sam można okleić od wewnątrz tapetą lub pomalować wesołymi obrazkami.

Galeria wideo

Galeria zdjęć

​​
.