Drabina na strych: którą lepiej wybrać i jak ją samodzielnie zainstalować?

W domach prywatnych, zbudowanych z dwuspadowych dachów, koniecznie są miejsca na poddaszu. Można im przypisać rolę techniczną, ale częściej wyposażają salony-poddasze. Każdy potrzebuje przestrzeni użytkowej, ale jak dostać się na strych, jeśli jego działanie nie zostało zaplanowane podczas tworzenia projektu domu? Możesz zrobić drabinę stacjonarną, ale to zadanie jest bardzo kłopotliwe.

W sprzedaży pojawiły się schody strychowe z klapą i bez, które można łatwo zamontować w suficie między piętrami. Konstrukcje zajmują minimalną ilość wolnej przestrzeni, są funkcjonalne i praktyczne. Dzięki tym systemom schodowym można wygodnie dostać się na poddasze.

Wybór rodzaju schodów

Windy strychowe mogą być instalowane na zewnątrz lub wewnątrz domu. Jeśli strych jest mieszkalny, użyj drugiej opcji. Ale nawet jeśli lokal nie jest lokalem mieszkalnym, dostęp do niego powinien być jak najbardziej bezpieczny, wygodny i niepozorny.

Do wejścia na strych stosuje się następujące rodzaje schodów:

 • monolityczne konstrukcje marszowe lub śrubowe;
 • przenośne w postaci drabin lub drabin;
 • rozwiązania wbudowane.

Wybór konkretnej konstrukcji klatki schodowej zależy od warunków eksploatacji, wymagań wytrzymałościowych oraz kubatury stropu. W przypadku zakupu konstrukcji składanej brane są pod uwagę wymiary produktu, materiał produkcyjny.

W przypadku lokali mieszkalnych lepiej kupować rozwiązania drewniane. W domu o nowoczesnym wnętrzu bardziej odpowiednie są metalowe schody.

Należy zwrócić uwagę na odległość od podłogi do sufitu. Jeśli model drabiny ma wyższą wysokość niż to konieczne, należy wyjaśnić możliwości jej regulacji - drabina nie powinna tylko wisieć na suficie, ale dla bezpiecznego użytkowania powinna opierać się o powierzchnię podłogi.

Ważna jest również wielkość otworu. Bardzo często jest to ograniczone odległością między elementami podłogi lub gabarytami włazu w konstrukcji żelbetowej. W takim przypadku, jeśli nie ma ograniczeń, można kupić model z największym możliwym otworem. Jeśli wybrana zostanie konstrukcja z włazem, to ta ostatnia musi być izolowana jakościowo.

Stacjonarne

Stacjonarne monolityczne schody na strych to konstrukcje marszowe lub śrubowe.To jeden z najbardziej tradycyjnych rodzajów schodów w budownictwie prywatnym. Takie rozwiązania są solidne, estetyczne, wygodne i bezpieczne. Ale to masywne i drogie produkty, które zajmują dużo wolnego miejsca.

Do zalet takich rozwiązań należy obecność poręczy, a także ogrodzeń ochronnych. Jest to bardzo ważne, jeśli w domu mieszkają osoby starsze lub małe dzieci.

Przenośne

Te schody strychowe to nic innego jak drabiny i drabiny. Nie zajmują dużo miejsca, są niedrogie, a po użyciu można je wyjąć do spiżarni.Korzystanie z nich jest bardzo proste, ale musisz zrozumieć, że korzystanie z drabiny nie zawsze jest wygodne i bezpieczne. Drabinę stosuje się tylko podczas budowy lub remontu, a także w domkach letniskowych.

Przenośne drabiny stalowe, aluminiowe i drabiny produkcji krajowej, europejskiej i chińskiej są dostępne w handlu. Produkty różnią się ceną, jakością, liczbą kroków, a także obecnością dodatkowych elementów.

Składana

Drabina składana łączy w sobie zalety pierwszej i drugiej opcji, ale nie jest pozbawiona wad. Takie modele są bezpieczne, łatwo i łatwo dopasowują się do każdego wnętrza, oszczędzają miejsce i są łatwe w obsłudze. Demokratyczna cena modeli z włazem zachwyci, a może nawet zaskoczy.

Drabina składana może być wykonana ze stopów aluminium i drewna. Producenci często łączą te materiały.Z drewna używa się głównie gatunków trwałych. Tak więc system składania poddasza „Fakro” jest wykonany z wysokiej jakości drewna iglastego. Inne marki wykorzystują buk, klon, dąb.

Składana drabina aluminiowa wystarczy, gdy będziesz jej używać przez cały czas. Ten system drabinkowy charakteryzuje się zwiększoną odpornością na zużycie i większą wytrzymałością.

Przesuwana

Drabina przesuwna lub przesuwna jest konstrukcją metalową lub drewnianą. Może składać się z dwóch lub więcej sekcji.W górnej części znajdują się szyny, wzdłuż których dolna część wznosi się i opada. Cechą modelu przesuwno-przesuwnego jest całkowity brak elementów sprężynowych - pozwala to obniżyć cenę.

System przesuwny jest w stanie wytrzymać obciążenia do 200 kg. Drewniany model wysuwany może wytrzymać do 150 kg. Masa wyrobów metalowych i modeli wykonanych z drewna jest stosunkowo niewielka, wymiary są zwarte, marsz ma niewielki zakres. Ponieważ urządzenie jest proste, mechanizm jest trwały.

Modele te są używane głównie w prywatnych domach z niskimi sufitami. W większości przypadków konstrukcja jest wbudowana w właz i izolowana.

Składana z mechanizmem sprężynowym

Najczęściej stosowana jest drabina składana z mechanizmem sprężynowym. Zasada jego działania jest prosta. Za jakość i niezawodność pracy odpowiadają dwie jednostki mechaniczne do otwierania i zamykania włazu.Wysuwane sekcje drabiny są połączone za pomocą wytrzymałych zawiasów butowych lub zawiasów dźwigniowych.

Drabinę można kupić gotową lub wykonać własnymi rękami z dołączonej, ważne jest tylko obliczenie wymaganej długości odcinków. Mechanizm składanej drabiny został zaprojektowany tak, aby zapewnić płynną pracę, gdy pokrywa przesuwa się w dół i zerową grawitację, gdy zamyka się z powrotem. Wzdłuż skrzynki zamontowana jest specjalna sprężyna powrotna.

Przedstawiono również drabiny nożycowe. Tutaj stopnie są połączone specjalnymi wspornikami nożycowymi.Konstrukcja jest składana podczas podnoszenia w taki sposób, że każdy stopień jest bardzo ciasno do siebie dopasowany. Podczas opuszczania drabiny wsporniki otwierają się, a stopnie są utrzymywane w dogodnej odległości do wchodzenia / schodzenia.

Najczęściej producenci oferują wyroby metalowe. Dodatkowo modele wyposażone są w wygodne poręcze.

Wśród innych ważnych zalet wysokie bezpieczeństwo przeciwpożarowe oraz trwałość. Model jest w stanie wytrzymać do 200 kg wagi. Rozwiązania te są bardziej kompaktowe – drabina rozkłada się w linii prostej i nie ma potrzeby dodatkowego miejsca bezpośrednio przy włazie.

Teleskop

System teleskopowy nie jest zbyt popularny na rynku krajowym, ale w Europie takie drabiny są bardzo poszukiwane. Głównym materiałem jest aluminium.Drabina składa się z oddzielnych pustych rur, po złożeniu stopnie mogą bardzo ściśle przylegać do siebie, a po rozłożeniu są bezpiecznie zamocowane.

Boki są utworzone przez puste rurki o średnicy od większej do mniejszej. Podczas procesu składania boczne elementy składają się na siebie.

Wadą jest to, że konstrukcja teleskopowa ma ograniczone obciążenie - nie jest przeznaczona do dużej wagi, a także że system nie jest wyposażony w poręcze wygodne podnoszenie... Schody również nie są szczególnie stabilne.

Składana drabina teleskopowa ma kompaktowe rozmiary - model ten można łatwo wbudować w sufit.Istnieją również konstrukcje wykonane z drewna, ale takie produkty nie są szczególnie trwałe, dlatego są rzadziej używane.

Drabiny składane uproszczone

Konstrukcje te nie są ukryte za włazem strychowym, ale są łatwe do ukrycia narożnik lub -lub dekoracja wnętrz.To rzadki typ schodów strychowych. Składają się z dwóch lub więcej segmentów, połączonych zawiasami i składanych na zasadzie książki - część drabiny odchyla się do tyłu i zwarto opiera się o ścianę.

Na filmie:przegląd schodów strychowych i wskazówki dotyczące wyboru.

Wybór materiału

Producenci stosują różne materiały do ​​produkcji schodów strychowych. Są to głównie aluminium i jego stopy, naturalne drewno oraz stal. Wybór tego lub innego materiału zależy od rodzaju konstrukcji klatki schodowej, a także od przeznaczenia - czy produkt jest przeznaczony do użytku wewnątrz czy na zewnątrz.

Drewniana

Drewniana drabina jest najbardziej popularną i najtańszą opcją. Jeśli strych w prywatnym domu nie jest tak często używany, możesz kupić najtańsze produkty - drabiny.Jeśli wejście jest pięknie zaprojektowane lub schody są potrzebne na ulicę, to stawia się inne wymagania - drewno nie powinno gnić, wysychać po kilku latach użytkowania.​​

Gatunki drzew są bardzo różne, należy je dobierać na podstawie zadań. Tak więc w klasycznych wnętrzach można kupić produkty z dębu, jesionu i innych gatunków. Schody stacjonarne z balustradami najczęściej wykonywane są z droższych gatunków, natomiast składane wykonane są z drewna sosnowego.

Metal

Produkt metalowy to gwarancja, że ​​system podnoszenia będzie działał przez wiele lat bez zużycia.Dotyczy to zwłaszcza modeli wykonanych z aluminium lub stali nierdzewnej. Stal, jeśli produkt ma być używany na zewnątrz, będzie wymagała zabezpieczenia antykorozyjnego.

Metal jest bardziej atrakcyjny w nowoczesnych wnętrzach, takich jak hi-tech i minimalizm. Systemy teleskopowe i wysuwane pasują do siebie szczególnie harmonijnie.

Zalecenia dotyczące wymiarów schodów

oraz zatwierdzone normy:

 • Zalecana szerokość marszu dla wygodnego wejścia/zejścia wynosi od 650 do 1100 mm.
 • Wysokość - nie więcej niż 350 cm W przypadku wyboru większych wymiarów produkt straci swoją sztywność i bezpieczeństwo.
 • Ilość kroków - nie więcej niż 15 szt. Czasami tę liczbę można zwiększyć, ale schody trzeba będzie dodatkowo wzmocnić.
 • Odległość między stopniami wynosi około 15-20 cm, grubość każdego stopnia to 2 cm, ale nie jest to sztywne.
 • Kąt nachylenia schodów wynosi 60-80 stopni. Ustawienie drabiny pod małymi kątami wymaga wolnej przestrzeni, a duży kąt zmniejsza bezpieczeństwo.

Wymiary drabin z włazem

Aby mieć pełny obraz gabarytów typowych systemów drabin podnośnych z włazami, można rozważyć parametry na przykładzie jednej z największych firm produkcyjnych.

60x60

Ta kategoria obejmuje schody na strych z włazem o wymiarach 60 na 60 cmTakie modele są dostępne w katalogach wielu producentów, ale rozmiar jest niestandardowy. Same schody są kompaktowe i nie zajmują dużo miejsca, można je zamontować w każdym pomieszczeniu.

60x80

Bardziej standardowym rozwiązaniem jest drabina z klapą 60 x 80 cm.Takie modele są dostępne w dużych ilościach u różnych producentów. Produkty te są popularne wśród klientów.

Łukasz

Szyberdach nie jest najprostszą częścią, a jednocześnie ważną częścią składany lub składany system schodów. Istnieje kilka rodzajów włazów:

 • poziome - typowe rozwiązania montowane w stropach;
 • włazy pionowe;
 • konstrukcje dachowe;
 • właz rewizyjny do sprawdzania stanu poddasza.

Pierwsza, pozioma wersja to klasyczna i najczęściej stosowana konstrukcja.Wykonanie takiego włazu i montaż do niego drabiny można wykonać ręcznie, w internecie są rysunki i wszystko, czego potrzeba. Jednak w sprzedaży dostępne są modele schodów, które są już wyposażone w właz.

Wyłaz dachowy jest wielofunkcyjny. Jest to właz umożliwiający wejście na strych, a jednocześnie wyjście na dach. Jest złożony, ale bardzo funkcjonalny.Minusem jest to, że takiego włazu nie da się zrobić samemu - produkt trzeba zamówić w studio, a montaż powinien wykonać doświadczeni fachowcy.

Z drabiną

Włazy wyposażone są w drabinki składane, przesuwne i nożycowe. Takie rozwiązania najczęściej montuje się w pomieszczeniach, w których brakuje wolnego miejsca. Wśród plusów jest zwartość. Możesz wybrać klatkę schodową nie skupiając się na wnętrzu i stylu pomieszczenia - sama klatka schodowa jest ukryta w suficie.

Niektóre włazy wyposażone są w specjalny mechanizm - urządzenia podnoszące opuszczą drabinę w kilka sekund.Jeśli drabina wbudowana jest typu ręcznego, to wystarczy lekki ruch ręką, aby ją opuścić.

Jedyną wadą projektową jest trudność w samodzielnym wykonaniu prac instalacyjnych. Jeśli jednak będziesz ściśle przestrzegać instrukcji producenta, wszystko się ułoży.

Brak drabiny

Tutaj wszystko jest o wiele prostsze, to właz drewniany lub plastikowy. Nie ma wbudowanej opuszczanej drabiny - musisz to zrobić sam. Montaż włazu można wykonać ręcznie. Możesz nawet stworzyć swój własny produkt. Trzymaj konstrukcję na suficie zawiasów.Aby utrzymać ciepło w pomieszczeniu, jeśli strych nie jest ogrzewany, w włazie umieszcza się jedną lub więcej warstw izolacji.

Konstrukcja włazu [własnymi rękami]

Konstrukcja własna nie będzie się znacząco różnić od modele fabryczne. Jedynym zastrzeżeniem jest wykończenie. Rysunki prezentowane są w Internecie, a do produkcji potrzebna jest niewielka ilość narzędzi i materiałów.Do wykonania prostego włazu potrzeba kilku arkuszy sklejki i belki 5x5 cm, można wybrać inną grubość. Ten właz nie będzie miał w środku żadnych materiałów izolacyjnych.

Etapy prac:

1. Pierwszym krokiem jest wybór miejsca, w którym będzie znajdować się właz. Następnie określane są jego optymalne wymiary. Dodaj około 9 mm do liczb z każdej strony. Pozwoli to w przyszłości złożyć pokrywę bez hałasu i skrzypienia.

2. Następnie pociąć drewniany klocek na kawałki zgodnie z wymiarami włazu. Następnie na każdym końcu prętów wykonuje się rowki, smaruje się je i łączy w prostokątną strukturę. Najczęściej wymiary włazu są takie, że jest to dokładnie prostokąt.

3. Następnie do podstawy przykleja się okładkę - wystarczy zwykły arkusz sklejki. Połączenie jest dodatkowo wzmocnione wkrętami samogwintującymi.

4. Aby nie prowadzić przekątnych, zapiąć chusteczki. Następnie możesz spróbować zainstalować właz w otworze pod nim.

5. Aby zamknąć właz, w górnej pokrywie wycina się zatrzask. Konstrukcja otworzy się za pomocą uchwytu, jest zamocowana na pokrywie.

6. Następnie produkt mocuje się w otworze, do tego stosuje się zwykłe zawiasy.

Bardziej skomplikowana konstrukcja składa się z belki o grubości 10 cm oraz materiałów izolacyjnych wewnątrz i gumowej uszczelki wokół obwód.

Schody na strych od ulicy

Schody na poddasze też są inne. Niektóre rozwiązania są przeznaczone do montażu w dużych przestrzeniach, inne można wygodnie umieścić w ciasnych przestrzeniach.

Wyróżnijmy główne typy systemów dla ulicy:

 • z napędem elektrycznym;
 • drabiny akordeonowe;
 • modele marszowe;
 • pionowo.

Drabinka akordeonowa

Akordeon często można znaleźć w sklepach. To jest mechanizm nożycowy. Po złożeniu drabina jest kompaktowa i prawie niewidoczna. Możesz sam stworzyć taki system, ale będziesz potrzebować umiejętności pracy z metalem i innymi materiałami.

Z napędem elektrycznym

w zasadzie ten sam akordeon drabina z możliwością przedłużenia w pionie.To wygodne rozwiązanie w różnych sytuacjach, a zwłaszcza gdy masz zajęte ręce. Ale instalacja jest dość skomplikowana - konieczne jest obliczenie wysokości sufitu na poddaszu. Dużo łatwiej jest kupić gotową konstrukcję.

Marsz

Decyzje marszowe mają jedną wadę – gdy składane schody wymagają minimum miejsca, maszerujące schody potrzebuje dużo miejsca.Klatka schodowa może mieć 1 lub 3 lub więcej platform lotniczych. Projekt może być prosty lub zakrzywiony. To rozwiązanie stacjonarne. Do instalacji wymagane są pewne umiejętności.

Domowa drabina o odpowiednim poziomie profesjonalizmu nie będzie się różnić od fabrycznej. Rysunki schodów można łatwo znaleźć lub opracować niezależnie.

Pionowa

Drabina pionowa to przede wszystkim konstrukcja drewniana lub metalowa.To właśnie ta własnoręcznie wykonana drabina zapewnia wejście na strych w większości gospodarstw domowych. Bardzo łatwo go wykonać i zainstalować.

Do użytku na zewnątrz preferowany jest metal, ale drewno też jest dobre. Aby zapobiec gniciu drzewa pod wpływem wilgoci i opadów, produkt jest poddawany specjalnym impregnacjom. Bardziej popularny jest metal - jest trwały, wytrzymuje duże obciążenia i wszelkie uderzenia.

Modele Heavy Duty

Większość producentów dostarcza na rynek produkty zdolne utrzymać do 150 kg wagi. Ale w asortymencie znajdują się również mocniejsze modele zaprojektowane dla wagi do 200 kg lub więcej. Nawet składane drabiny są w stanie wytrzymać dość duże obciążenia.

Samodzielny montaż klatki schodowej na poddasze

Osoby, które potrafią pracować z drewnem lub metalem, a także narzędzia, mogą spróbować samodzielnie wykonać i zainstalować składaną konstrukcję. To świetny sposób na poprawienie swoich umiejętności i nie kupowanie drogiego projektu. Jeśli drabina została już zakupiona, samodzielna instalacja pozwoli również dobremu właścicielowi dużo zaoszczędzić.

Krok 1. Przygotowanie narzędzi i materiałów

W celu samodzielnego zamontowania gotowych schodów na strych może być potrzebne: narzędzia i materiały:

 • ruletka, kwadrat;
 • deski, pręty;
 • wiertarka elektryczna i wyrzynarka;
 • wkrętaki, klucz 10 mm;
 • śrubokręt i wkręty samogwintujące.

Krok 2. Pomiary

Jeśli drabina jest wyposażona w właz, należy go zmierzyć w celu określenia parametry przyszłego otwarcia.Wygodniej zrobić to na strychu. Tak więc standardowy rozmiar włazu to około 600-700 mm szerokości i 800-1000 mm długości.

Średnia odległość od podłogi do sufitu wynosi 2500 mm lub więcej. Długość schodów będzie nieco dłuższa niż wysokość sufitu.Aby zrobić otwór na właz, zmierz szerokość klatki schodowej, a długość otworu zależy od kąta nachylenia klatki schodowej. Im większy kąt, tym dłuższa powinna być długość otworu.

Parametry do zdefiniowania

Krok 3. Otwór

Aby wykonać otwór, najprościej wykonać otwory zgodnie z oznaczeniami za pomocą wiertarki elektrycznej, a następnie chodzić z wyrzynarką.Gdy dziura jest gotowa, możesz przymierzyć pudełko ze złożoną drabiną. Podszewka jest usuwana, pozostaje goła rama, a następnie z obu stron przywiązywane są do niej dwa pręty. Skrzynia z drabiną jest opuszczona, musi być ciasno osadzona w otworze.

Następnie ustawiamy położenie skrzyni, w tym celu można podłożyć podpory pod pręty, potem wszystko sprawdzamy według poziomu.Jest to konieczne, aby wyeliminować możliwość skrzywienia całej konstrukcji. Jeśli skrzynka zostanie zainstalowana krzywo, istnieje duże prawdopodobieństwo, że właz nie będzie mógł się otworzyć.

Krok 4. Mocowanie elementów bocznych

Po dokładnym wyrównaniu pudła rozłóż drabinę. Mocowanie bocznych części skrzynki do otworu odbywa się poprzez listwy zamontowane w szczelinach między skrzynką a belką stropową. Mocowanie odbywa się za pomocą długich wkrętów samogwintujących.

Po zamontowaniu skrzynki należy koniecznie sprawdzić jak łatwo właz otwiera się i zamyka.

Krok 5. Regulacja

Ostatnim krokiem jest sprawdzenie wysunięcia drabiny i, w razie potrzeby dostosuj długość.Jeśli drabina jest za długa, a dolna część nie opiera się na powierzchni podłogi, ale wygina się, to wykonuje się przycinanie.

Jeśli konstrukcja nie przylega zbyt dobrze do powierzchni podłogi, należy regulować jej wysokość w małych zakresach.Regulację można wykonać za pomocą szczelinowych występów znajdujących się na wspornikach.Następnie produkt należy kilkakrotnie rozłożyć i złożyć. Jeśli wszystko jest w porządku, system składania będzie działał dokładnie.

Pozostaje tylko wypełnić szczeliny między stropem a skrzynką pianką poliuretanową. Jeśli tego nie zrobimy, w przyszłości możliwe są znaczne straty ciepła.

Instrukcja montażu drabiny z klapą (1 film)

Różne modele schodów strychowych (50 zdjęć)

.