Drabina na cięciwach: cechy montażu konstrukcji (mocowanie i montaż cięciwy)

W wiejskim domu nie można obejść się bez marszowej klatki schodowej, ten element wnętrza pozwala na prawidłowe rozplanowanie pomieszczenia i ułatwienie dostępu z jednego pokoju do drugiego. Istnieją dwa główne typy konstrukcji drabinowych: ściągi i podłużnice. Wybór tej lub innej opcji zależy od wielu czynników (powierzchnia, możliwości finansowe mieszkańców, osobiste preferencje, specyfika projektu).

Pierwszy typ jest modelem klasycznym i dlatego posiada szereg niepodważalnych zalet. W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego lepiej wybrać drabinę na cięciwach, jak zrobić to samemu i uniknąć błędów w znakowaniu i instalacji.

Co to jest sznurek drabiny?

Obecnie istnieje kilka różnych sposobów montażu konstrukcji drabinowych. Niektóre wymagają profesjonalnej wiedzy i umiejętności, inne są łatwe i szybkie w montażu. Kategoria przejść łatwych w montażu obejmuje drabiny na cięciwach. Zanim jednak zaczniemy studiować zasady prac budowlanych, warto zastanowić się, czym jest cięciwa do schodów.

Pod ściągiem klatki schodowej zwyczajowo rozumie się konstrukcję nośną klatki schodowej w postaci belki ze specjalnymi rowkami lub szczelinami umieszczonymi po wewnętrznej stronie. Główną zaletą tego typu mocowania stopni jest „zamknięcie” końcówek, co z kolei uatrakcyjnia gotowy produkt.

Belka do drabin drewnianych to najbardziej uniwersalna opcja montażu. Nawet początkujący mistrz może to zrobić, a specjalne impregnacje zwiększą żywotność powłoki. Schody drewniane najczęściej spotyka się w budynkach prywatnych, a dla instytucji publicznych ciekawsze modele wybiera się z materiałów takich jak plastik, kamień, metal. Również różne rodzaje drewna mogą się zmieniać.

Cięciwa jako podstawa konstrukcji drabiny

Aby zrozumieć, czym jest cięciwa drabiny, wystarczy spojrzeć na koniec produktu. Ten element to belka nośna z rowkami o określonych rozmiarach, w które następnie zostaną zamontowane stopnie.Według większości doświadczonych budowniczych to właśnie cięciwa odpowiada za siłę i trwałość marszów.

Cięciwa służy jako rodzaj podstawy dla schodów. Poniższe zdjęcie pokazuje zewnętrzne różnice między dwiema popularnymi opcjami mocowania stopni (na cięciwie i na cięciwie).

Drabina na cięciwach i kosoura

Jak widać kosour to zakrzywiona belka, która zabezpiecza stopnie od dołu. Aby zwiększyć siłę takiego mocowania, wykonuje się specjalne nacięcia. Ta opcja najlepiej nadaje się do małych przestrzeni, ponieważ ma wysoką nośność i oszczędza miejsce.Klatki schodowe na cięciwach są masywniejsze, ale ze względu na cechy konstrukcyjne są łatwe w produkcji i całkowicie bezpieczne w użytkowaniu.

Należy pamiętać, że istnieją różne rodzaje ściągów do schodów: proste, zakrzywione, spiralne. Wybierając, powinieneś wziąć pod uwagę cechy operacyjne przyszłego marszu.

Materiał i wymiary

Pierwszy etap polega na doborze tarcicy zgodnie z ustalonymi wymiarami przyszłej struktury. W tym celu z góry sporządzany jest plan budowy i tworzony jest projekt. Powinieneś otrzymać solidną belkę bez łączenia. Do produkcji podstawy klatki schodowej można zastosować różne rodzaje drewna, metalu i betonu zbrojonego.

Preferowanym materiałem do samodzielnego wykonania schodów jest drewno, użyte gatunki są bardzo różne:

 • Drewno iglaste, takie jak sosna, cedr lub świerk.Są to niedrogie i niezawodne opcje. Jednak główną wadą takich materiałów jest stopniowe uwalnianie żywicy, co może zakłócać równomierne zabarwienie i późniejsze lakierowanie przęsła.
 • Drewno liściaste, takie jak czereśnia, buk i dąb.To najlepsza opcja. Produkty dębowe uważane są za najbardziej niezawodne, nie wymagają też specjalnej pielęgnacji. Przy ostrożnym użytkowaniu takie drabiny będą służyć Twojej rodzinie przez kilkadziesiąt lat.

Jeśli planujesz tylko produkcję schodów, to możesz określić długość cięciwy na podstawie biegu schodów. Cięciwa powinna mieć około 30 cm szerokości i 4-5 cm grubości.

Oznaczenie cięciwy

Następnie zaznaczamy podstawę klatki schodowej, biorąc pod uwagę rzeczywistą liczba kroków (w większości przypadków jest to mniej niż obliczone wskaźniki).

Znakowanie można wykonać na dwa sposoby:

 • za pomocą kątownika lub linijki (prawdopodobieństwo błędu jest duże);

 • przy użyciu niestandardowego szablonu.

Na początku pracy szczególnie ważne jest określenie preferowanej lokalizacji stopni w stosunku do bazy struktury.

Można zatrzymać się przy klasycznej metodzie znakowania - bez linii odniesienia (wtedy rowek pozostaje otwarty) lub zamknąć szczeliny (czyli odtworzyć linii odniesienia w odległości 4 5 cm od krawędzi obrabianego przedmiotu). Obie metody świetnie nadają się do samodzielnego montażu schodów, więc wybór takiej lub innej opcji zależy tylko od osobistych preferencji.

Możliwość wykonania rowków w cięciwie

Na filmie:zaznaczanie cięciwy własnymi rękami.

Warto zauważyć, że robiąc drewnianą drabinę własnymi rękami, trzeba wiedzieć, jak uniknąć rozbieżności cięciw. W tym celu stosuje się określone elementy złączne.

Ilość cięciw obejmuje:

 • Pasy metalowe z klinami.Są niezawodne, trwałe, nie nadają się do zwartych konstrukcji.
 • Krawaty drewniane z klinami.Takie elementy szybko się zużywają, ale są łatwe w produkcji.
 • Przykręcić łącznik z blokadą nakrętki.Uważany za najlepszy wybór do zszywania cięciw.
Montaż drabiny (opcje cięciwy)

Kalkulacja

Dokonując obliczeń dla projektu przyszłego produktu, należy wziąć pod uwagę następujące cechy klatki schodowej:

 • kąt nachylenia marszu powinien mieścić się w granicach 30- 40 stopni;
 • głębokość stopni nie powinna być mniejsza niż 30 cm;
 • Średnia wysokość stóp wynosi 20 cm

Kalkulację parametrów poszczególnych elementów drabiny wykonuje się wg formułę, która opiera się na długości kroku.Średnia długość kroku człowieka to 63 cm, stosując wzór otrzymujemy następujące wyniki: 63 ± 3 cm (2 wysokości kroku + głębokość kroku).

Mocowanie i montaż ściągu

Po wykonaniu wszystkich niezbędnych pomiarów i wykonaniu obliczeń gotowej konstrukcji, proces wykonania zaczynają się schody lotnicze. Wcześniej musisz zakupić wszystkie materiały i narzędzia, których możesz potrzebować w tym procesie.

Do zamocowania i zamontowania ściągu potrzebne będą takie urządzenia jak:

 • a młotek z gumową końcówką;
 • wyrzynarka i wiertarka elektryczna;
 • frezarka ręczna;
 • ruletka, linijka;
 • poziom budynku i plac.

Jeśli zamierzasz montować ściąg do ściany, a jest to najlepsza z możliwych opcji, to musisz wcześniej zmierzyć belkę ścienną i dociąć dolna część.Pozwoli to sznurkowi leżeć płasko na podłodze. W wyniku podjętych działań oprze się na belce poprzecznej otworu, co zwiększy wytrzymałość całej konstrukcji.

Aby lepiej zrozumieć, jak przymocować sznurek do ściany, obejrzyj film pokazujący cały proces.

Na filmie:ustawianie cięciwy do ściany na ograniczniku.

Wykonując drabinę własnymi rękami, pozostaje najtrudniejsze pytanie - jak zamocować stopnie i dopasować je do sznurka drabiny. Aby uniknąć błędów na tym etapie pracy, zalecamy stosowanie się do instrukcji:

1. Składa się marsz, po czym układa się go tak, aby cięciwa znajdowała się na dole. Następnie musisz narysować prostą linię wzdłuż wewnętrznej strony górnego stopnia i podstopnicy.

2. Kolejną linkę wykonuje się od tyłu bieżnika fryzowego do poziomu cokołu (najczęściej jego długość to 7,5-8 cm).

3. Kolejnym krokiem jest zdjęcie górnej podstopnicy (i pamiętaj, że montaż stopni przeprowadza się dopiero po zakończeniu wszystkich regulacji).

4. Jeśli mocujesz sznurek wzdłuż linii podłogi, na tym etapie zaznacz linię równoległą do dolnej bieżni, wzdłuż której spód belki zostanie odcięty.

5. Bezpośrednio przed zainstalowaniem drabiny eksperci zalecają wykonanie wgłębienia na słupku wsporczym (umożliwi to dokładne dopasowanie podstawy do najwyższej kondygnacji).

Należy pamiętać, że proces montażu drabin z wygiętymi cięciwami jest nieco inny. Przed rozpoczęciem prac budowlanych zalecamy zapoznanie się z cechami etapów mocowania i obejrzenie poniższego filmu.

Na wideo:cechy instalacji spiralnych schodów na cięciwach.

Drewniana drabina na cięciwach własnymi rękami

Po zakończeniu etapu przygotowawczego prac można przejść do najważniejszego momentu - mocowanie stopni i balustrad... Następnie przyjrzymy się bliżej całemu procesowi, aby uniknąć błędów. Nie zapominaj, że bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich zależy od jakości wykonanej pracy. Dlatego jeśli nie masz pewności co do swoich umiejętności, lepiej powierzyć ten biznes profesjonalistom. Aby zaoszczędzić pieniądze, wybierz najprostszy model drabiny i niedrogie materiały.

Zalety i wady

Jak każda konstrukcja, ten model schodów ma zalety i wady działania. Eksperci przypisują zaletom następujące ważne aspekty:

 • przy pomocy prefabrykowanej konstrukcji można wymienić poszczególne sekcje klatki schodowej;
 • prosty i szybki montaż wszystkich części (głównym wymogiem jest dokładność obliczeń);
 • Drewniane modele z należytą starannością posłużą Tobie i Twojej rodzinie przez dziesięciolecia;
 • szeroka gama kształtów i rozmiarów (ozdobne, obrotowe lub w kształcie litery L);
 • różnorodne rozwiązania konstrukcyjne (jako przykład można przytoczyć wykonanie stopni bez podstopnic).
​​

Jedyną wadą tego typu konstrukcji są zawyżone wymagania dotyczące dokładności obliczeń i jakości zapięcia.Niewłaściwa konstrukcja lub złe mocowanie może znacznie zmniejszyć niezawodność drabiny, co może prowadzić do wypadków. Belki mogą się rozpaść, stopnie mogą wypaść z rowków, a cała Twoja praca pójdzie na marne. Dlatego, jeśli pozwalają na to pieniądze, a bezpieczeństwo jest dla Ciebie najważniejsze, lepiej zwrócić się do profesjonalistów.

Rodzaje łączenia

Do produkcji tego typu schodów można stosować różne sposoby łączenia stopnie i cięciwy. Prawidłowe zamocowanie części nie jest takie proste, ale na początku warto ustalić czym jest bieżnik i podstopnica:

 • Podstopnicato element stopnia pionowego niezbędny do nadania dodatkowa sztywność i niezawodność całej konstrukcji...
 • Stopieńjest poziomym elementem stopnia, na którym opiera się osoba wchodząc lub schodząc ze schodów.

Schody mogą być bez stopni, ale nie można sobie wyobrazić schodów bez stopni. Dlatego stale powstają coraz to nowe opcje mocowania stopni i cięciw. Może to być solidny stopień lub darmowa wersja bez podstopnicy. Zauważ, że druga metoda staje się coraz bardziej popularna.

Mocowanie szczebli

Proces mocowania szczebli do cięciwy jest dość prosty. Obrobione i przycięte na wymiar stopnie i podstopnice są wkładane w rowki lub przykręcane do prętów, metalowych narożników.Aby konstrukcja nie poluzowała się, te szczegóły muszą być wykonane z dużą precyzją i dokładnością.

Zdjęcia gotowych schodów

Szeroka gama materiałów pozwala na wykonanie różnorodnych projektów schodów. Modele drewniane są szczególnie popularne ze względu na niski koszt i przyjazność dla środowiska materiału. Nie zapomnij o długiej żywotności drewna, a także o możliwości częściowej lub całkowitej naprawy produktu.Doświadczeni rzemieślnicy wykonują luksusowe schody z drewna, które będą pasować do każdego, nawet najbardziej ekstrawaganckiego wystroju wnętrza.

Co jest lepsze: drabina na cięciwach czy kosoura?

Przy wyborze modelu schodów międzykondygnacyjnych mogą pojawić się pewne problemy. Szczególnie często właściciele wiejskich domów nie mogą zdecydować, co jest lepsze - cięciwa lub cięciwa. Przede wszystkim brane są pod uwagę zewnętrzne cechy części i jej zastosowanie.Kosour jest wykonany w formie grzebienia, powtarzającego w swoich zarysach kroki schodów. W ten sposób każdy bieżnik jest przymocowany do górnej krawędzi, a pion do boku.

W przeciwieństwie do kosoury cięciwa ma gładkie kontury boczne. Taki produkt wygląda bardziej schludnie, a stopnie są praktycznie niewidoczne, ponieważ są wkładane w specjalne rowki lub instalowane na stałych prętach. Wizualnie drabina na podłużnicach wygląda na bardziej zwartą, ale konstrukcja cięciwy jest bardziej niezawodna i bezpieczniejsza w eksploatacji.

Wybierając taką lub inną opcję, zwróć uwagę na układ pomieszczenia i dostępność wolnego miejsca. Jeśli kwestia oszczędzania miejsca jest dla Ciebie szczególnie dotkliwa, lepiej wybrać schody na kosoura.

Wykonanie schodów na cięciwie własnymi rękami wcale nie jest trudne, wystarczy dokładnie przestrzegać podanych wymiarów. Wszystkie szczegóły należy wstępnie obrobić środkami antyseptycznymi, zapisać ich wymiary i poprawnie wykonać obliczenia.

Najprostszy sposób montażu drabiny (1 film)

Ciekawe modele drabin na cięciwach (44 zdjęcia)

[33 2]
.