Dopasowanie kolorów we wnętrzu do różnych pomieszczeń

W projektowaniu pomieszczenia ważnym pytaniem jest, jak dobrać kolorystykę wnętrza tak, aby przestrzegane były wszystkie normy. Pod wieloma względami sytuacja w pomieszczeniu zależy właśnie od kolorystyki, w szczególności od zdrowia psychicznego.Szczególnie ważne jest dobranie odpowiedniego odcienia do pokoju dziecinnego, w którym dziecko spędza dużo czasu.

Salon i sypialnia również wymagają specjalnej kolorystyki, aby mieszkańcy domu i goście czuli się komfortowo i przytulnie. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio łączyć kolory i wybierać podstawowy asortyment do dekoracji ścian, tekstyliów i mebli.

Odpowiednie kolory do różnych pomieszczeń

Jak dobrać odpowiednią kolorystykę do wnętrza to najważniejsze pytanie przy projektowaniu przestrzeń życiową. W końcu dom to przystań, w której chce się odpocząć od zgiełku i pracy, dlatego trzeba dobrać kolory do pomieszczeń tak, aby się odprężyły, promieniując domową przytulnością i wygodą. Odpowiednio dobrana tonacja jest kluczem do komfortu i przytulności w każdym pomieszczeniu:

  • Najczęściej w dekoracji ścian salonu stosuje się kolor niebieski lub jego kolorystykę. Relaksuje psychikę i łączy się z niemal każdym dodatkowym kolorem, a jednocześnie wygląda harmonijnie.Niebieska gama i wszystkie zimne odcienie nadają się do pokoju dziecięcego.

  • Pomieszczenie, w którym planowana jest strefa rekreacyjna, wykorzystuje zieleń, a także jego zimne odcienie. To najlepsza opcja do pokoju dziecięcego, sypialni i salonu. Z tym kolorem kojarzy się natura, czyli las, trawa, kwiaty.Wybrana opcja dekoracji ścian nie przewiduje zestawienia z jasnymi, gorącymi kolorami, ale doskonale współgra z meblami w pastelowych odcieniach.

  • Żółte tło nadaje się również do dekoracji dowolnego pomieszczenia w budynku mieszkalnym. Dobrze komponuje się z bielą i brązem, nie wymaga wzmocnienia ze względu na jasne lub niestandardowe meble.Nie zaleca się używania kwaśnych odcieni żółci - mogą zepsuć ogólny obraz wnętrza.

  • Czerwony to dość ryzykowne rozwiązanie do wnętrza - często wybierane przez osoby aktywne, ale w tym przypadku nie ma możliwości na relaks czy odpoczynek w pokoju. Często takie rozwiązanie stosuje się przy urządzaniu sypialni, ale pod warunkiem, że pomieszczenie jest jasne i przestronne.Nie zaleca się używania koloru czerwonego w pokoju dziecięcym – można go znaleźć w projektowaniu poszczególnych elementów. Salon również nie wchodzi w grę.

  • Biały to standardowe rozwiązanie do aranżacji przestrzeni. Można łączyć z dowolną paletą. Sprawia, że ​​pomieszczenie jest wizualnie przestronne i czystsze. Relaksuje i uspokaja, stając się prawdziwym znaleziskiem dla osób prowadzących nadmiernie aktywny tryb życia.Kolor ścian wykonanych w tej gamie jest odpowiedni do salonu i sypialni, pokój dziecinny powinien być jaśniejszy i bardziej kolorowy.

Czasami stosują inne rozwiązania do dekoracji, ale ważne jest, aby nie przesadzać z różnorodnością palety. Zbyt jasne wnętrze nadal wymaga spokojniejszej palety do dekoracji.

Na filmie: zasady projektowania - kolor we wnętrzu

Kolor ściany i styl wnętrza

Oczywiście każdy styl wnętrza ma swój własny zakres dekoracji, ponieważ całe wnętrze musi idealnie łączyć wszystkie elementy dekoracyjne i ich paletę. W pomieszczeniu, niezależnie od jego głównej funkcji, określa się najpierw styl wnętrza:

  • Styl klasyczny zakłada zastosowanie bieli baza, która łączy się z dowolnym innym pastelowym tonem.Ściany są bogato zdobione sztukaterią, zwykle złotą lub brązową.To teksturowane wykończenie nadaje wnętrzu elegancji i wyrazistości na swój sposób.

  • Styl loftowy uważany jest za nowoczesny design, dlatego wykorzystuje głównie naturalną paletę, która jest zbliżony do brązu, beżu i żółci, ponieważ ten styl wykorzystuje dużo drewna, plastiku i szkła.Kolory ścian są białe lub beżowe.

  • Hi-tech - projekt high-tech, w którym zastosowano i matowe odcienie...Do dekoracji popularne są następujące elementy: szary, metalowy, biały, czarny.Meble w kolorach czerwonym, niebieskim, zielonym to jasne akcenty.

  • Style futuryzmu i minimalizmu są podobne w rozwiązaniach kolorystycznych. Główną cechą są meble o prawidłowym geometrycznym kształcie w kolorze białym.Ściany powinny być beżowe z jasnymi akcentami w postaci obrazu lub kolumny.

To najczęstsze projekty wnętrz, które służą do dekoracji salonu i sypialni. Spokojna kolorystyka jest rozcieńczona jasnymi detalami wnętrza, które można wybrać zgodnie z projektem.

Jak wybrać kolor tapety

Równie ważne pytanie - jak wybrać kolor tapety? Każdy projekt zakłada obecność takiej okładziny ściennej jak tapeta i nie zawsze jest łatwo je wybrać, zwłaszcza w odniesieniu do ich kolorystyki.Przede wszystkim kolor ścian zależy od faktury.Jeśli jest to tłoczona tapeta, to w zasadzie łączy się dwa lub trzy kolory.Klasyczny styl łączy białą bazę i złoty wypukły wzór. Lepiej jest wybrać zwykłą tapetę, aby uzyskać gładką tapetę.

Można zastosować tapetę z drobnym nadrukiem w kontrastowym tonie. Na przykład niebieska tapeta z zielonymi małymi kropkowanymi plamami.

W bardziej nowoczesnych stylach, tapety są rzadko używane, z wyjątkiem sypialni i tylko częściowo.Za pomocą materiału dekoracyjnego zwykle wykonuje się strefowanie części sypialnej. A ta część powinna jasno kontrastować z resztą schematu kolorów, więc tapeta może mieć ciemne nasycone kolory, na przykład bordowy.

Do pokoju dziecięcego najlepszym rozwiązaniem jest tapeta, ponieważ dzięki fakturze tego materiału dziecko będzie czuło się komfortowo i przytulnie w jego pokoju.Ponieważ w przedszkolu jest zwykle wiele jasnych zabawek i elementów dekoracyjnych, tapeta powinna być monochromatyczna i najlepiej w zimnych odcieniach.Preferowany jest zielony lub niebieski.

Wybierając tapetę, główne kontrastowe połączenie z innymi elementami wnętrza. Warto wziąć pod uwagę nie tylko paletę mebli, ale także teksturowe elementy dekoracyjne.

Dekorowanie pokoju dziecięcego

Kolor ścian w pokoju dziecięcym ma szczególne znaczenie w rozwoju i samopoczuciu dziecka, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, który kolor jest tutaj idealny. Jak już wspomniano powyżej, ściany można wykończyć tapetą.Alternatywnym rozwiązaniem do dekoracji ścian jest ich pomalowanie lub nałożenie tapety.Dla najmłodszych najlepiej wybrać kolory pastelowe lub zimne.

Do dekoracji dziecięcego chłopca lepiej wybrać cyjan, niebieski, fioletowy i wszystkie ich odmiany. Zielony jest idealny. W żadnym wypadku kolor ścian nie powinien być agresywny.

Pokój dziecięcy dla dziewczynki urządzony jest w podobnej palecie kolorów, ale preferowany jest różowy, żółty i oczywiście sałatkowy.Czasami stosuje się zieloną dekorację ścienną, która jest uważana za niemal uniwersalną do dekoracji ścian pokoju dziecięcego.

W przypadku tapety można łączyć kilka odcieni, tworząc kolorową paletę.W pokojach malucha tapety są zwykle ozdobione wizerunkami postaci z bajek lub kreskówek. Tekstura użyta do tapet dziecięcych jest miękka i przyjazna dla środowiska. Kolor pokoju dziecięcego w tapecie powinien być spokojny i monochromatyczny, ponieważ służy jako tło.

Meble powinny dobrze wyróżniać się na tle matowych ścian.Biel i zieleń, beż i błękit, pomarańcz i czerwień idealnie komponują się w meblach dziecięcych.Dodatkowo musi być miękka i wygodna dla dziecka. To samo dotyczy mebli tekstylnych w odniesieniu do kolorystyki.

Łączenie kolorów ścian

Łączenie różnych tonów i odcieni stosuje się w sypialniach i salonach, wykonując w ten sposób częściowe zagospodarowanie przestrzenne.Strefa rekreacyjna powinna być więc utrzymana w spokojnych pastelowych kolorach. Jeżeli w salonie lub sypialni przewidziano miejsce do pracy, czyli gabinet, to przeważają tu kolory zbliżone do drewna: brąz, beż, szary, metaliczny.

W czytelni ściany najlepiej pomalować na żółto lub zielono.Kolory te promują energiczną aktywność mózgu i jednoczesną relaksację.Idealne są meble w stylu prowansalskim z miękkimi pokrowcami w drobne kwiaty. Jednocześnie kolor pomieszczenia nie będzie przeszkadzał w jego monotonii.

Na przykład istnieje tylko kilka głównych obszarów, które mogą występować w sypialni i salonie. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że takie rozwiązania zbyt kontrastują ze sobą, ale można je zrównoważyć za pomocą tekstylnego designu. Ponadto do pomieszczenia o dużej powierzchni nadaje się kilka tonów dekoracji ścian.

Kombinacja kolorów i ich wpływ na człowieka (2 filmy)

Schemat kolorów dla różnych pomieszczeń (41 zdjęć)

​​
[24 0]
.