Dobór i montaż balkonowych skrzynek na kwiaty (+ doniczki domowe)

Balkon z kwiatami jest ozdobą każdej elewacji. Ale aby rośliny mogły normalnie kiełkować, oprócz stałej pielęgnacji potrzebują również odpowiednio dobranej balkonowej skrzynki na kwiaty. Dziś dużą popularnością cieszy się plastikowy pojemnik, który jest dostępny w różnych modyfikacjach - z zaczepami, które można zawiesić na balustradach, systemach podłogowych oraz wyposażonym w automatyczne nawadnianie. Wybór odpowiedniej opcji zależy od lokalizacji doniczek.

Rodzaje pojemników na kwiaty

Pojemnik na balkon posiada następujące cechy konstrukcyjne:

 • metodą mocowania: na ścianach podwieszanych (za pomocą uchwytów), balustradach, na podłodze lub na zewnątrz balkonu;
 • wg rozmiaru- dla jednego i wielu kolorów;
 • według materiału: ceramika, plastik, drewno, metal, kamień;
 • kolor i kształt.

Wskazówka! Skrzynki balkonowe muszą charakteryzować się odpowiednią wytrzymałością i długą żywotnością pod wpływem czynników zewnętrznych – deszczu, wiatru, nasłonecznienia i spadków temperatury.

Wymagania dotyczące pojemności

Oprócz kryteriów opisanych powyżej bardzo ważne jest, aby skrzynki dobrze przewodziły ciepło i dostarczały tlen do systemu korzeniowego. Lepiej jest używać lekkich plastikowych konstrukcji jako wiszących pojemników.Na kwiaty na podłodze nadaje się drewniany lub ceramiczny pojemnik.

Rada! Przy obliczaniu maksymalnej objętości pojemnika należy wziąć pod uwagę masę gleby po podlaniu.

Nie mniej ważny jest kolor pudełka. Jeśli balkon znajduje się od strony południowej, lepiej wybrać lekki pojemnik, który odepchnie promienie słoneczne i zapobiegnie przegrzaniu roślin. Wybór konkretnego odcienia zależy od projektu pomieszczenia. W związku z tym na balkony północne nadają się ciemne pojemniki, które przyciągają promienie słoneczne.

Jak wybrać skrzynkę na balkon?

Półki, w których będą przechowywane kwiaty muszą umożliwiać pielęgnację roślin:

 • Pojemniki muszą być wyposażone z otworami odpływowymi o średnicy 10 mm.Pozwoli to na odprowadzenie nadmiaru wilgoci i zmniejszy ryzyko zgnilizny korzeni.
 • Skrzynka musi być wyposażona w paletę o bokach 3 cm, w której będzie gromadził się nadmiar wody.
 • Wydajność musi być odpowiednia dla odmiany rośliny. Duże kwiaty nie pasują do małych doniczek. Uważa się, że optymalne pudełko jest o 2 cm większe niż system korzeniowy z grudką ziemi.
 • Małe pojemniki nie zawsze są wygodne w pielęgnacji.

Garnek wiszący musi posiadać odpowiednie mocowanie, wsporniki i podstawkę. Wsporniki linowe wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia służą do mocowania półki na balustradzie balkonu.

Materiały mocujące powinny być mocne i niezawodne, ale nie rzucające się w oczy. Wiodącym miejscem na balkonie powinna być kompozycja, a nie doniczka. Jeśli do pojemnika dodasz elementy dekoracyjne, na przykład wiklinową donicę, balkon zamieni się w malowniczy zakątek.

Skrzynki montowane na poręczy

Pojemniki te służą do umieszczania roślin na poręczy otwartego balkonu.Boksy są wyposażone w metalowe uchwyty, za pomocą których są montowane na zewnątrz lub wewnątrz lokalu. W wąskim pojemniku rośliny sadzi się w jednym rzędzie, aw szerokim i przestronnym pojemniku - w dwóch.

Puszka podłogowa

Oprócz poręczy, rośliny również dobrze siedzą na powierzchni podłogi. Dotyczy to przede wszystkim krzewów. Kontener posadowiony jest na stojakach z kółkami. Nadaje się również do sadzenia w nim warzyw.Na otwartych balkonach absolutnie wszystkie pojemniki muszą być dobrze zabezpieczone, aby nie spadły na ziemię pod wpływem podmuchu wiatru lub deszczu.

Skrzynki drewniane

Konstrukcje takie mocuje się na balustradzie lub otwartych przegrodach balkonu. Do mocowania używane są specjalne uchwyty. Czasami są montowane w ramie samego balkonu. Wsporniki można również kupić w sklepie. Sprzedawane są osobno lub w zestawie z doniczką.

Wskazówka! Nawet pudła podłogowe powinny być umieszczane na drewnianych półkach lub stojakach z kutego żelaza. Takie kompozycje uzupełnią wystrój wnętrza.

Skrzynki samonawadniające

Garnki samonawadniające wyposażone są w zbiornik na wodę. Wnika do systemu korzeniowego przez warstwę drenażową przez kapilary. Ale aby system działał prawidłowo, rośliny muszą osiągnąć określoną długość w glebie. Aby to zrobić, są wstępnie podlewane w zwykły sposób. Skrzynki z systemem automatycznego nawadniania znacznie ułatwiają pielęgnację roślin. Wystarczy raz napełnić zbiornik i można zapomnieć o konieczności podlewania kwiatów przez trzy miesiące.

Wymiary pudła

Optymalnym pudełkiem jest pojemnik o parametrach:

 • szerokość - 15-20 cm;
 • długość - 1 m;
 • Głębokość - 30 cm

Te pojemniki mogą pomieścić od 5 do 10 roślin.

Układ pojemników

Pojemniki z wysokimi roślinami ustawia się wzdłuż balkonu, jeśli nie tworzą cienia. Nasadzenia światłolubne należy umieszczać na półkach nad balustradami balkonowymi. W rogach umieszczane są również kwadratowe skrzynki (wanny) z dużymi roślinami.

Jakie kwiaty można sadzić na balkonie?

Duże skrzynki służą do sadzenia pojedynczych roślin, które będą znajdować się w rogach pomieszczenia. Rośliny sadzi się grupami w prostokątnym pojemniku. W pudełku o długości 1 m można posadzić 8-10 roślin pięciu rodzajów. Ważne jest, aby nie mieszać szybko rosnących odmian z wolno rosnącymi. Bo np. petunie nie pozwolą rosnąć innym roślinom.

Wysokie kwiaty (ok. 40 cm wysokości) należy umieścić w tle, średniej wielkości pośrodku, a front wypełnić odmianami kręconymi. Dzięki takiemu układowi powierzchnia końcowa zostanie pokryta roślinnością, a pędy zwisają o 30-40 cm Taka kompozycja będzie w stanie wypełnić przestrzeń pod pojemnikami.

Wskazówka! Latem kwiaty w pomieszczeniach można umieszczać w kaszlu bez przesadzania.

Półki powinny być na tym samym poziomie, aby podlewanie było równomierne, a woda rozchodziła się po całej powierzchni donicy.

Jak dobierać nasadzenia?

Rośliny to żywe organizmy wymagające odpowiedniej pielęgnacji. Jak wspomniano wcześniej, ogólny wygląd kompozycji zależy od umiejscowienia kwiatów w doniczce. Dlatego trzeba znać kilka cech doboru nasadzeń:

Rozmieszczenie roślin zależy od rodzaju balkonu (przeszklony lub otwarty) oraz strony jego usytuowania (słoneczna lub zacieniona). Na otwartym balkonie można umieszczać tylko odporne rośliny. Rośliny kwitnące należy umieszczać po słonecznej stronie. Należy jednak pamiętać, że bezpośrednie promienie mają szkodliwy wpływ na wszelkie nasadzenia. Oznacza to, że nawet roślina kochająca światło wysycha w bezpośrednim świetle słonecznym.

Canna, agapant afrykański dobrze rośnie w dużych doniczkach.Jeden pojemnik pomieści floks, cynię i tytoń. Petunia od lipca do października korzystnie wyróżnia się na tle innych roślin. Na jasny balkon można również umieścić zioła: miętę, bazylię, kolendrę, szałwię, pietruszkę.

Rośliny pnące wspaniale prezentują się na balkonie, znajdującym się od strony południowej. Wiciokrzew, trawa cytrynowa, fasola ozdobna, groszek pachnący, nasturcja zaciemniają okna przed palącym słońcem na wysokich piętrach.

Na balkonie po zacienionej stronie dobrze świeci słońce rano. Dlatego należy tu umieścić balsam, begonię, fuksję, aksamitki i inne. Rośliny Ampel należy umieszczać w podwieszanych pojemnikach o niewielkiej wadze. Są to rośliny tolerujące cień.

Domowe doniczki

Jeśli nie jesteś zadowolony ze standardowych wazonów, możesz zrobić balkonowy kwietnik ekskluzywny, używając domowej roboty garnki. Mogą być wykonane z szerokiej gamy materiałów: drewna, plastiku, sklejki, metalu, płyty wiórowej. Główną zaletą domowych doniczek jest ich niski koszt. Możesz oczywiście kupić gotowe rozwiązanie w sklepie, ale lepiej zrobić oryginalne pudełko własnymi rękami. Takie produkty są wszechstronne, praktyczne i pasują do każdego projektu.

​​

Rury

Metal można wykorzystać nie tylko do mocowania, ale również do wykonania garnka. Musisz wyciąć prostokątny otwór w rurze za pomocą szlifierki. Jego boczne części powinny być sklejone lub przylutowane.Garnek ten należy postawić na stojaku w formie zwykłej półki, aby się nie przewrócił.

Wskazówka! Używając tego samego algorytmu, możesz zrobić garnek własnymi rękami z plastikowej rury.

Butelki

Plastikowe butelki o nietypowym wyglądzie mogą być używane do samodzielnego kaszlu. Wystarczy odciąć górę butelki, rozciąć lub przekręcić brzegi. Zrób małe otwory po bokach, przez które można przeciągnąć linę.

Rada! Bardziej efektownie wygląda kaszel z kolorowego plastiku.

Buty

Ze starych gumowych butów można zrobić niezwykłe kalosze balkonowe. Aby to zrobić, wystarczy ozdobić skarpetę natryskiem brokatu.

Naczynia

Możesz zrobić garnek emaliowany własnymi rękami z rondla. Aby to zrobić, konieczne jest wykonanie otworów w dnie, przez które wyjdzie pozostała wilgoć, a następnie pomaluj powierzchnię patelni farbami lub narysuj rysunek za pomocą szablonów.

Drewniane pudełko

Aby zrobić pudełko do przechowywania kwiatów własnymi rękami, potrzebujesz drewnianych półek, gwoździ, kleju i lakieru, a z narzędzi - szlifierki i śrubokręt. Półki należy impregnować specjalną impregnacją, a następnie lakierować. Tylko w tym przypadku garnek będzie służył przez długi czas. Po pracach przygotowawczych można pokryć powierzchnię emalią o dowolnym kolorze.

Wskazówka! Zwykłe wiadro może służyć jako pojemnik na dużą, ciężką roślinę.

Do wykonania drewnianej doniczki potrzebne będą:

 • farba;
 • narożniki metalowe;
 • plama;
 • śrubokręt;
 • kawałki pianki;
 • wiertło;
 • listwy i półki drewniane o grubości od 2 cm;
 • klej;
 • piła;
 • ruletka;
 • władca.

Wskazówka! Przed rozpoczęciem pracy musisz obliczyć rozmiar pojemnika. Nie jest konieczne dopasowanie rysunku produktu do wymiarów pojemnika. Ale zwiększając objętość, wszystkie współczynniki należy pomnożyć przez równoważną wartość.

Algorytm pracy

Najpierw musisz przygotować dwie prostokątne półki. Minimalna wysokość sklejki to 20 cm Długość dostosowana do wymiarów przyszłego produktu. To zależy od tego, ile doniczek jest zainstalowanych w środku. Uchwyt konstrukcji będzie kolejnym prostokątem o tej samej wysokości, ale krótszym.

Długość listew = Długość deski + Dno skrzynki

Do mocowania przyszłego pudełka stosuje się klej do drewna. Drewniane krawędzie są złożone w kwadratowy kawałek. Listwy są najpierw mocowane do narożników za pomocą kleju, a następnie wkrętów lub wkrętów samogwintujących. Aby przymocować produkt od wewnątrz, stosuje się metalowe narożniki, które są mocowane na śrubach. Następnie musisz wywiercić otwory spustowe w dnie i podłączyć je do głównej skrzynki. Już w gotowym produkcie układa się system drenażowy z kawałków pianki i płytek. Z góry wszystko to posypane jest grubym piaskiem.

Domowa skrzynka wisząca

Miłośnicy kwiatowego wzoru standardowe rozwiązanie do aranżacji doniczki z kwiatami wydają się nieodpowiednie. Ale rośliny można umieszczać nie tylko na półkach, ale także instalować doniczki na wspornikach lub wieszać je pod sufitem. Takie produkty można również wykonać ręcznie.Głównym sekretem tego pomysłu jest użycie pojemnika na farbę lub tego samego pudełka jako pojemnika.

Dodatkowo należy przygotować następujące narzędzia:

 • wyrzynarka;
 • dwa kolory farby elewacyjnej (np. czerwony i czarny);
 • gwoździe i młotek;
 • gruba sklejka;
 • lakier;
 • 4 sztuki szerokich luster w ramie.

Wszystkie ramy należy pomalować na czerwono a następnie wysuszyć. Musisz wyciąć kwadratowy produkt ze sklejki. Będzie służyć jako paleta. Rozmiar powinien wystawać poza lustro o 1 cm z każdej strony. Dno należy przybić do lustra. W takim przypadku część lustrzana musi wyglądać na zewnątrz. Powtórz te same kroki z bokami. Uchwyt w formie musi zburzyć boczne ścianki wszystkich luster.

Ostatni szlif - zdobienie ram farbą w innym kolorze. Możesz wybrać dowolny rysunek, ale najlepiej z motywem orientalnym. Taka doniczka będzie wyglądać lakonicznie w każdym ogrodzie lub balkonie. Warto naprawić wynik pracy warstwą lakieru. Uchwyt na taki garnek może być liną bez właściciela.

Plastikowe VS Wood

Doniczki plastikowe to produkty uniwersalne. Można je malować i dekorować. Ale taki materiał szybko odkształca się na słońcu. Efekt cieplarniany ogrzewania ma negatywny wpływ na rośliny. Gotowe produkty są w standardowych rozmiarach. Mogą nie zmieścić się na małym balkonie. Drewniane półki pozbawione są tych wszystkich wad. Są trwałe, wygodne i wszechstronne.

Ulepszenie plastikowej doniczki

Plastikowe uchwyty na doniczki, choć mają uniwersalny kształt. Ale możesz je ozdobić własnymi rękami.

Do dekoracji doniczki potrzebne będą:

 • farby wodoodporne: im jaśniejsza paleta, tym ciekawszy efekt;
 • Aby nadać ręcznie robionej doniczce lśniący połysk, potrzebujesz utrwalacza do farby;
 • Efekt mozaiki na kreacji utworzy płytkę, która zostanie przymocowana do szpachli;
 • niektóre elementy dekoracyjne można mocować za pomocą kleju;
 • Doniczki z naturalnego drewna należy chronić przed gniciem i pasożytami specjalną impregnacją.
 • podkład, uszczelniacz i lakier matowy do frontów.

Najpierw doniczkę należy pokryć podkładem akrylowym. Po wyschnięciu całkowicie pokryj białą farbą elewacyjną na zewnątrz i 4 cm do wewnątrz od góry pudełka. Kolejna warstwa to środek tworzący spękania. Ostatnim akcentem jest beżowa farba. W ciągu kilku minut po jego nałożeniu na powierzchni palety pojawią się białe pęknięcia. Po całkowitym wyschnięciu garnek należy polakierować w dwóch warstwach i przykleić sztukaterie. W ten sposób powstają oryginalne uchwyty na kwiaty własnymi rękami.

Wniosek

Wybór odpowiedniego pudełka na kwiaty nie jest trudny. Sadzonki można umieszczać w plastikowych, drewnianych i ceramicznych pojemnikach. Lokalizacja pojemników uzależniona jest od wielkości i koloru pojemnika. Ogólny wygląd kompozycji zależy od prawidłowego umieszczenia nasadzeń w doniczce.

Kompozycje kwiatowe na balkon (2 filmy)

Opcje aranżacji balkonowej skrzynki na kwiaty (40 zdjęć)

[36 6]
.