Dobieramy żyrandol do wnętrza: od prostego po odważny design

Żyrandole we wnętrzu to piękno, wdzięk, przypływ emocji i bezkresne morze inspiracji. Ich asortyment zaskakuje różnorodnością i kreatywnością - klasyka, kryształ, prowansja, Tiffany, art deco, oryginalna Ikea i wiele innych. Ale jak wybrać dokładnie model, który harmonijnie dopełniwystrójpokoju?

Jak wybrać idealny żyrandol

Dobrze dobrany żyrandol potrafi wiele - może dosłownie zmienić postrzeganie całą przestrzeń. Jego zakup można odłożyć do pełnej gotowości całegownętrza.Ale możesz zrobić coś przeciwnego - wymyśl projekt, zaczynając od żyrandola vendingowego.

Nie myślcie, że luksusowe opcje są tylko dla wielkich prywatnych posiadłości. Nowoczesne wzornictwo często łączy elementy przeciwstawnych stylów, na przykład szykowny kryształowy żyrandol we wnętrzu o purytańskiej prostocie, czy wariant secesji w klasycznym wnętrzu. Różne pomieszczenia wymagają specjalnego podejścia do wyboru żyrandola, zarówno pod względem stylu, jak i funkcjonalności.

Salon potrzebuje dużo lamp, jedna wystarczy na korytarz, a sypialnia potrzebuje miękkiego światła. Nawet najlepiej dobrany żyrandol we wnętrzu zawiedzie, jeśli nie spełni swojego głównego zadania.

Do salonu

Salon to twarz Twojego domu lub mieszkania, w której goście mogą docenić Twój Smak. To miejsce, w którym nie można znaleźć prostego cienia, wybierz opcje z jasnym, ale ciepłym oświetleniem, aby komunikować się z przyjaciółmi, musisz stworzyć komfort i przytulność.

Wskazówki dotyczące wyboru żyrandola do salonu:

 • do dużego przestronnego salonu, opcje masywnych kaskadowych kryształów lub luksusowe wisiorki z kutego żelaza ze świecami są odpowiednie;
 • Żyrandole prowansalskie nadają się do romantycznego salonu - elementy kute w bieli i delikatnych odcieniach;
 • do małego mieszkania możesz wybrać ciekawe modele high-tech, które znajdują się blisko sufitu;
 • witraż Tiffany nadaje się do eleganckiego mieszkania w stylu klasycznym z elementami luksusu;
 • W pomieszczeniu z wysokim sufitem można symetrycznie rozmieścić piękne wiszące żyrandole. Katalog Ikea oferuje bardzo oryginalne i świeże opcje.

Żyrandole w przedpokoju lub salonie ustawione są ściśle pośrodku pomieszczenia lub symetrycznie. Liczba lamp powinna wynosić od 4 do 10. Zadbaj jednak o modele z możliwością wyboru natężenia oświetlenia, aby jasne oświetlenie włączało się tylko wtedy, gdy jest potrzebne. Nowoczesne trendy w projektowaniu bywają odważne w kontraście.Do jasnego salonu możesz wybrać eleganckie czarne żyrandole w stylu art deco, a do pokoju urządzonego w skromnych pastelowych kolorach - jasną atrakcję w stylu high-tech.Nie daj się przestraszyć, w takim salonie nie będziesz się nudzić, a goście poznają niezwykłą stronę Twojej natury.

Do sypialni

Pokój komfortu i spokoju, takie powinny być żyrandole do tego pokoju. Błyskotliwe, pompatyczne, nadmiernie kreatywne formy zmęczą Cię. Wariacje w stylu orientalnym są znacznie bardziej odpowiednie do sypialni, skąd płynie miękkie, ciepłe światło. Do dekoracji sypialni nadają się również modele kryształowe i szklane, ale w matowym wykończeniu.

Wskazówki dotyczące wyboru żyrandola do sypialni:

 • do sypialni w stylu klasycznym i francuskim niezastąpione są delikatne modele a la Provence lub w stylu Art Deco;
 • Żyrandole witrażowe Tiffany o ciepłym świetle idealnie wpasują się w sypialnię, w której mają coś do połączenia - kute żelazo lub drewno;
 • styl hi-tech do sypialni jest całkiem odpowiedni tylko wtedy, gdy w produktach nie ma ostrych narożników i gałązek;
 • biała sypialnia dobrze przyjmie opcje art deco z czarnym kloszem, białymi prętami i szkłem;
 • jeśli pomieszczenie nie jest wysokie, to potrzebny jest żyrandol z poziomymi detalami - zaokrąglone lub rozgałęzione pręty z żarówkami na końcu;

Do sypialni dodatkowo stosują lampki nocne, kinkiety i lampy podłogowe, więc wielolampowe kute żyrandole ze świecami są tutaj bezużyteczne. Ale żyrandol LED w stylu klasycznym, nowoczesnym od ikei lub hi-tech jest tym, czego potrzebujesz. Ciekawe opcje to połączenie podświetlenia LED i tradycyjnych lamp z wyborem rodzaju oświetlenia - możesz wybrać jasne światło lub romantyczny seks. Wieszaki nadają się tylko do pomieszczeń z wysokimi sufitami, w przeciwnym razie będą wisieć nad tobą.

Przeglądając katalog zwracaj uwagę na produkty z panelem sterowania, aby można go było wyłączać i włączać bez wstawania. Można je znaleźć wśród modeli w katalogu ikea.

Do kuchni

Kuchnia to miejsce, w którym można powiesić coś oryginalnego na suficie. Nie jest tak wymagająca jak reszta pomieszczeń, więc „przetrwa” małe kuchenne eksperymenty. Z drugiej strony oświetlenie w kuchni jest bardzo ważne - przyciemnione światło jest wysoce niepożądane.

Wskazówki dotyczące wyboru żyrandola do kuchni:

 • elementy z kutego żelaza, drewniane fundamenty, witraże Tiffany, rustykalny styl prowansalski jest idealny dla kuchnia;
 • Okrągły klosz szklany lub akrylowy w stylu Art Nouveau nadaje się do małej kuchni;
 • opcje wielolampowe ze świecami i oryginalnymi kloszami są całkiem odpowiednie dla dużego pokoju;
 • Tekstylne abażury nie nadają się do kuchni, dlatego unikaj prowansalskich lub orientalnych wzorów z elementami tkaniny;
 • Luksusowe żyrandole kuchenne wymagają odpowiedniego wnętrza, w przeciwnym razie gwarantowany jest fioletowy kolor.

W kuchni często występuje dodatkowe oświetlenie LED, wtedy można wybrać mniej jasną oprawę do sufitu. Ilość potrzebnych lamp zależy od skali kuchni - na 10 m2 potrzebna jest łączna moc lampy 120 W - żarówki, 80 W - świetlówki, 300 W - halogeny.

Na korytarz

Przy korytarzu jest bardzo mało miejsca, poza tym nikt tu nie czyta książek. Do oświetlenia tego pomieszczenia wystarczy lampa jednorurowa. Do korytarza wybiera się skromne formy - mogą to być małe zawieszenia lub opcje sufitu w stylu nowoczesnym lub high-tech. Małe modele Tiffany z Prowansji, które po prostu trzeba połączyć z wieszakami z kutego żelaza, przyniosą romans - świetny pomysł na korytarz.

Aby się nie pomylić, lepiej nie wybierać wymagających produktów art deco czy kryształowych - to za dużo jak na korytarz.

Dla przedszkola

Dla przedszkola potrzebne są ciekawe i proste warianty urządzenia oświetleniowego. Kryształowe żyrandole we wnętrzu tego pokoju są zdecydowanie nie na miejscu, chyba że wychowujesz księcia. Ale oryginalne, zaawansowane technologicznie, nowoczesne opcje nadają się do dekoracji dla chłopca, romantycznej Prowansji lub Tiffany dla dziewczynki.

Żyrandole we wnętrzu łazienki

Jeśli urządzasz bogatą łazienkę, to nie możesz się bez niej obejść żyrandol. Co więcej, może to być żyrandol Art Deco do łazienki, który łączy klasyczne odcienie czerni i bieli w stylu art deco. Żyrandol w stylu orientalnym będzie pasował do łazienki w tym samym stylu orientalnym lub luksusowego baroku.Nawet kaskadowe żyrandole kryształowe są odpowiednie w luksusowych łaźniach arystokratycznych.Jeśli potrzebujesz wybrać kawałek w nowoczesnym stylu, powinieneś zwrócić uwagę na opcje dla ikei. W katalogu ikea jest wiele stylowych propozycji, szczególnie dobra jest odmiana LED.

Śmiało projektuj

sufity, a małe plafony zgubią się na dużej przestrzeni.

Nie bój się wybrać żyrandola, który nieco odbiega od stylu całego wnętrza.

Wielkie kute modele w ciemnych kolorach lub zawieszki z lustrzaną kulą są zbyt pretensjonalne. Ale teraz nie zaskoczysz nikogo lampą w stylu Tiffany lub lampą w stylu orientalnym w minimalistycznym wystroju mieszkania. Klasyczne wnętrza odświeżają czymś niezwykłym w duchu secesji czy oryginalnymi żyrandolami z Ikei. Dobór każdego elementu w jednym stylu świadczy bardziej o nudnym charakterze właściciela mieszkania czy domu niż o subtelnym guście.

Galeria wideo

Galeria zdjęć

.