Długie wnętrze korytarza - planowanie wąskiej przestrzeni

Sprawdź projekt długiego korytarza w trzypokojowym mieszkaniu nie jest łatwym zadaniem.Taki układ jest powszechny - jest kubatura, ale nie jest tak łatwo czerpać z niej korzyści.Jak praktycznie wykorzystać wąską przestrzeń korytarza w mieszkaniu, która pomieści kilka drzwi wewnętrznych?

Planowanie przestrzeni

Zazwyczaj układ korytarza znajduje się na ostatnim miejscu na liście remontów, zwłaszcza w trzypokojowym mieszkaniu. Czasami „ręce nie sięgają”, ale to pierwsza rzecz, którą widzą Twoi goście – Twoja wizytówka. Dlatego trzeba się wysilić i włożyć w tę przestrzeń maksymalną wyobraźnię i kreatywność.

Co da odpowiednio zaplanowane wnętrze wąskiego korytarza:

 • optycznie powiększy pomieszczenie;
 • przyniesie praktyczne korzyści w postaci harmonijnie wyposażonych szaf i szafek nocnych;
 • uzupełnią idee stylistyczne pozostałych pomieszczeń.

Bardzo ważne jest, aby jak najlepiej wykorzystać ten wąski segment, nie zaśmiecając go, ale czyniąc go funkcjonalnym. Problem w tym, że korytarz w typowym mieszkaniu często łączy się z przedpokojem.

Oznacza to, że zadanie projektanta składa się z dwóch punktów:

 • oddziela wizualniewnętrzekorytarza i korytarza;
 • , aby korytarz był praktyczny i estetyczny.

Istnieją gotowe pomysły, które można bardzo harmonijnie i wygodnie wykorzystać do wykorzystania w wąskim i długim pomieszczeniu.

​​

Odbiór warunków zabudowy

Należy dokonać logicznego i czytelnego podziału na strefy lokalu na wejściu i przez przejście. Projekt tych dwóch stref powinien wizualnie podzielić niepodzielną przestrzeń, oznaczającą granice korytarza. Aby zrealizować ten pomysł, dekorując wnętrze, konieczne jest zastosowanie różnych materiałów wykończeniowych.

Jedna z opcji:

 • wyłożenie terenu przy wejściu płytkami - jest łatwe do utrzymania w czystości i wyjaśnia przeznaczenie miejsca;
 • w dalszej części korytarza ułóż laminat i długą oryginalną wykładzinę na podłodze - to dodaje komfortu mieszkaniu i wyznacza początek kolejnej strefy.

Używają też tapety z radykalnie innym wzorem, np. wybierają wzór z ceglany obraz na korytarzu i na korytarzu - jasne powierzchnie teksturowane.

Dekoracja ścienna - poszerzenie przestrzeni

Dobranie odpowiedniego wzoru i koloru materiałów do dekoracji ścian to połowa sukcesu. W żadnym wypadku ściany nie powinny być wyrównywane płytą kartonowo-gipsową, ponieważ istnieją inne rozwiązania.

Projekt ścian można zrealizować za pomocą następujących technik:

 • Tynk wenecki;
 • płynna tapeta;
 • tapeta z fakturowanym wzorem.

Jako alternatywę można zastosować zmywalną tapetę do malowania: winylową lub szklaną. W razie potrzeby wnętrze domu można przekształcić, po prostu przemalowując korytarz. Kolorystyka wykończenia ścian wąskiego pomieszczenia powinna być jasna, aby ją poszerzyć i zrekompensować brak okien i oświetlenia.

Wybierając wzór tapety, weź pod uwagę następujące zakazy:

 • „brak” wyraźnych pionowych i poziomych pasów, które dodatkowo rozciągną korytarz na wysokość i długość;
 • „nie” dla dużego i złożonego wzoru, ciemne odcienie, wielkoformatowe motywy florystyczne – to „wyciśnie” przestrzeń, która i tak nie jest bogata w kubaturę.

Do przedpokoju najlepiej wybrać tapetę z abstrakcją, aby ukryć częste plamy i rysy w tym pomieszczeniu. Wykorzystaj lekkie i eleganckie opcje dekorując wnętrze po strefie wejściowej. Ponieważ korytarz jest wąski, ściany często doświadczają tarcia od przechodzących ludzi.Aby uniknąć uszkodzenia ścian, użyj ciemniejszego wykończenia, boazerii drewnianej, boazerii specjalnej lub materiałów dobrze zmywających się od spodu.

Meble do wąskich przestrzeni

Rozsądnie dobrane meble sprawią, że ciekawie będzie pokonać przestrzeń korytarza, wykorzystując jej pełną potencjał. Może służyć do przechowywania rzeczy, które nigdzie nie mają miejsca. Ale włączenie szafek do projektu korytarza nie powinno utrudniać przejścia tego miejsca.

Ciekawe pomysły na meble:

 • długa i wąska szafa dla całą wysokość, oprócz przestronności, można ozdobić lustrem. Pomoże to ukryć rzeczy i osiągnąć wizualne podwojenie szerokości wąskiej przestrzeni;
 • Regał o pełnej długości może być atrakcją projektu. Ponadto opowie gościom o twoim oczytanym, co natychmiast powoduje szacunek dla osoby;
 • półki pamiątkowe lub wystawowe;
 • oryginalna wąska i długa komoda, nad którą można umieścić lustro lub fotoreportaż swojej rodziny;
 • Upewnij się, że zapewniłeś schludne miejsce do siedzenia w korytarzu, aby założyć buty.

Przy minimalnej przestrzeni korytarza musisz szukać wyjścia na umieszczenie na korytarzu odzieży wierzchniej, luster i innych niezbędnych przedmiotów. Planując wnętrze należy zawsze brać pod uwagę jego funkcjonalność.

Dobór oświetlenia

Korytarz to jedno pomieszczenie w mieszkaniu, w którym nie ma naturalnego źródła światła. Bez odpowiedniego oświetlenia może stać się ponurym tunelem. Eksperci radzą, aby nie wybierać do tego celu świetlówek - znacznie zniekształcają one percepcję kolorów. Czyszcząc przed wyjściem, musisz mieć pewność, że obraz w lustrze jest prawdziwy.

Lepiej jest uwzględnić w projekcie korytarza lampy halogenowe, które mają oddawanie barw zbliżone do światła naturalnego. Preferuj oświetlenie punktowe, które pozwoli na niezależne włączanie i wyłączanie poszczególnych lamp.

Ciekawe rozwiązania dla wąskiego korytarza

Między innymi korytarz jest prawie jedynym miejscem w mieszkaniu gdzie możesz urzeczywistnić odważny i oryginalny projekt.

Oto kilka ciekawych na to:

 • Podłoga samopoziomująca - ten materiał jest trwały i łatwy w utrzymaniu czystości. Ponadto z jego pomocą można zaaranżować dekorację podłogi, która jest po prostu niesamowita w urodzie;
 • sufit wielopoziomowy z płyt gipsowo-kartonowych lub napinany. Odpowiednio dobrany projekt takiego sufitu wraz z wbudowanym oświetleniem odmieni korytarz;
 • Zastosowanie sztucznego kamienia pomoże skutecznie ozdobić drzwi, nisze, narożniki, obszary wokół luster itp.

Aby zaaranżować korytarz w trzypokojowym mieszkaniu potrzebujesz inspiracji. Z tego artykułu możesz zebrać ciekawe pomysły i przydatne wskazówki dotyczące wyboru projektu do długiego i wąskiego pokoju.

Galeria wideo

Galeria zdjęć

​​
.