Dekorowanie okien w kuchni: 6 opcji projektowych

Nie zawsze zwraca się należytą uwagę na tak ważny szczegół jak okno we wnętrzu. Odpowiednio zaprojektowane okno pozwala na dopełnienie całościowego obrazu wnętrza. Dekoracja okien w kuchni daje różne możliwości aranżacyjne.

Szanse i opcje

Bez względu na umiejscowienie okna, zawsze istnieje wybór, w którym dekor będzie wyglądał najlepiej. Powszechnie przyjmuje się, że zasłony są opcją, gdy można szybko uzupełnić ogólny obraz wnętrza. Oczywiście ta opcja jest uniwersalna, niedroga i nie zajmuje dużo czasu. Pasuje do małej kuchni, duże okna i pomysły na dekorowanie w ten sposób są uzasadnione. Warto jednak wyjaśnić, że nawet tak powszechny element jak zasłony wymaga odpowiedniego podejścia. Ponieważ ważne jest przestrzeganie pewnych zasad, aby ten element nie zepsuł wystroju, ale naprawdę stał się jednym w całym wnętrzu.

Obecnie coraz więcej uwagi poświęca się rozwiązaniom niestandardowym, gdy okno i parapet pełnią określone funkcje. Jest to całkiem praktyczne, zwłaszcza gdy kuchnia jest niewielka. Takie pomysły projektowe pozwalają rozszerzyć funkcjonalność pomieszczenia.

Dekoracja okienna

Zasłony

Kurtyny świetlne można wykorzystać do dekoracji i uzupełnienia każdego wnętrza. Ten wystrój jest uważany za najkorzystniejszy przy dekorowaniu małego obszaru. Odpowiedni materiał i kolor mogą optycznie powiększyć przestrzeń.

Pomysły na aranżację kuchni:

 • przezroczyste zasłony na podłodze idealnie wpasują się w klasyczny wystrój kuchni;

 • W kuchniach w stylu prowansalskim lepiej zastosować zasłony z haczykami.

Wskazówka! Zasłony można stosować w pomieszczeniach z dwoma oknami.

Rolety rzymskie

Okno w małej kuchni, obok której znajduje się miejsce do pracy, lepiej udekorować roletami rzymskimi.Pasują do każdego stylu pomieszczenia. W razie potrzeby można regulować wysokość zasłon. Na rynku istnieje szeroka gama takich zasłon. Wybór odpowiedniego materiału pod względem faktury, koloru, gęstości nie jest trudny.

Rolety

Rolety rzymskie są bardziej powszechnie używany do dekoracji małej kuchni.W dużym pomieszczeniu lepiej zastosować rolety.Ich główne zalety to wszechstronność i praktyczność. Istnieje możliwość doboru materiału o dowolnych czynnikach i kolorach, tak aby pasował do wnętrza każdej kuchni: szeroka, wąska, wysoka, niska. Zasłony są łatwe w montażu i demontażu. Wygodnie się nimi opiekować.

Rada! Rolety chronią przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, a regulacja wysokości będzie miłym dodatkiem. Jeśli kuchnia ma dwa okna, to jedno z nich, znajdujące się obok miejsca pracy, można ozdobić takimi zasłonami.

Zasłony bambusowe

Do dekoracji okien często stosuje się naturalne materiały, np. zasłony bambusowe. Dekor ten utrzymany jest w motywach orientalnych, wygląda elegancko i długo się utrzymuje. Zasłony można zastosować w dowolnej wielkości kuchni z jednym lub dwoma oknami. Czasami w drzwiach na balkon wiszą bambusowe zasłony. Wybór najlepszej opcji zasłon do każdego wnętrza nie będzie trudny. Na rynku dostępne są zasłony o różnych długościach i szerokościach.

Zasłony austriackie

Zasłony austriackie można wykorzystać do dekoracji kuchni z dwoma oknami. Nie zajmują dużo miejsca, mają regulowaną wysokość, a przy tym wyglądają całkiem okazale i elegancko. Zasłony muszą być dopasowane do projektu. W kuchni urządzonej w pastelowych kolorach, z jednym lub dwoma oknami, zasłony w jasnych kolorach nie będą wyglądać odpowiednio.

Lambrekiny

W przestronnej kuchni lub kuchni-salonie wystrój okna można ozdobić klasycznymi zasłonami i lambrekinami. Ta opcja podkreśli komfort salonu. Lambrekiny są używane, gdy projekt kuchni z oknem pośrodku nie przewiduje obecności w pobliżu miejsc pracy.

Zalecenia dotyczące doboru zasłon i zasłon

Dla tych, którzy chcą uzupełnić wizerunek projektu kuchni zasłonami, warto zwrócić uwagę na kilka czynników:

 • Dekoracja okienna zasłonami z grubej tkaniny nie będzie dobrze wyglądać.Mniej światła słonecznego wpadnie do pokoju. Jeśli projekt kuchni wymaga ciemnych kolorów i gęstych materiałów, lepiej rozważyć pomysły łączenia zasłon, preferować lekki i nieważki tiul z ciemnymi elementami po bokach lub na górze. Dzięki temu wytrzyma projekt i nie zostanie pozbawiony naturalnego światła.

 • W przypadku, gdy zasłony są wykonane z tkaniny bawełnianej, warto pomyśleć o ich ułożeniu. Są lekkie i cienkie, dobrze przepuszczają światło. Najlepiej umieścić je jak najbliżej szyby.W tym celu należy zamontować karnisz lub drut bezpośrednio w otworze.Przy takim układzie zasłona pokryje całą długość okna lub tylko połowę. Taki projekt wnętrza kuchni będzie wyglądał ekologicznie w pomieszczeniu.
 • Jeśli kuchnia jest mała, powinieneś preferować zasłony wykonane z lekkiego materiału w jasnych kolorach. Nie używaj plisowanych zasłon. Optycznie zmniejszą przestrzeń.

Rekomendacje doboru rolet

Nowoczesne pomysły to dekorowanie okien w małej kuchni za pomocą różnorodnych rolet. Wcześniej był używany tylko w przestrzeniach biurowych. Wraz z rozszerzeniem gamy materiałów i kolorów, rolety zaczęto wykorzystywać w projektowaniu mieszkań. Najczęściej zawiesza się je na oknach wychodzących na słoneczną stronę. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 • jeśli styl orientalny został użyty do dekoracji wnętrza kuchni, można uzupełnić obraz projektowyo rolety bambusowe;

 • decyzja o ozdobieniu okienżaluzjami metalowymi lub plastikowymibędzie dobrze wyglądać przy urządzaniu nowoczesnej kuchni;

 • Główną różnicąrolet materiałowychjest to, że doskonale przepuszczają światło dzienne, są łatwe w czyszczeniu i dobrze się myją.

Domowe zasłony

Zasłony lub zasłony możesz wykonać własnymi rękami. Kup specjalne duże pętle w bardziej nasyconym tonie niż ta we wnętrzu i przymocuj je do tiulu. Sprzedawane są specjalne elementy dekoracyjne, które łatwo przyczepiają się do materiału i wprowadzają do wnętrza świeże nuty. Na przykład zasłony można złożyć w wstążki w jaśniejszych kolorach.

Zasłony z marszczeniami prezentują się bardzo dobrze i przyciągają uwagę.Te zasłony bardzo łatwo zrobić samemu. Pójdą do małej kuchni. Jeśli wnętrze kuchni nie zapewnia obecności jasnych kolorów, na płótnie można zastosować kwiatowy nadruk. W przypadku dużych okien tiul w jednolitym kolorze nadaje się w połączeniu z jasną zasłoną, którą mocuje się za pomocą marszczeń u góry okna.

Porady

Poniższe pomysły pomogą Ci wybrać odpowiedni materiał i rodzaj zasłon do Twojej kuchni:

 • Zasłony pasujące do ścian, mebli czy poszczególnych elementów dobrze komponują się we wnętrzu.
 • Zasłony będą dobrze wyglądać w przestronnym pokoju z dwoma oknami.
 • Wystrój okna, obok którego znajduje się miejsce do pracy w kuchni, najlepiej ozdobić nowoczesnymi zasłonami. Możliwość regulacji wysokości przydaje się podczas gotowania.
 • W małej kuchni lekkie i krótkie firanki będą wyglądać nudno. Opaski na gzymsie i masywne pętle mogą je odświeżyć.

Ważne! Do dekoracji okna w kuchni można wykorzystać pościel i bawełnę.

Podsumowanie

Kuchnia z jednym lub dwoma oknami powinna wywoływać u gospodyni przyjemne i radosne emocje. Odpowiednio zaprojektowane pomieszczenie powinno mieć wykończony wygląd. Możesz rozważyć pomysły na udekorowanie wnętrza kuchni, w którym zasłony będą używane do umieszczania akcentów. Aby nie pomylić się z wyborem, powinieneś przestrzegać opisanych zaleceń.

Jak pięknie udekorować okno w kuchni (3 filmy)

Pomysły na dekorację okna w kuchni (40 zdjęć)

.