Dekorowanie doniczek: ponad 6 pomysłów

Życie w mieście pozbawione jest tych jaskrawych kolorów i inspiracji, jakie daje natura. Ale mieszkańcy wieżowców od dawna znajdują dla niego dobrą alternatywę w postaci roślin domowych. Niektórzy ludzie własnoręcznie tworzą całe ogrody w mieszkaniu.Kwiaty i rośliny nie tylko oczyszczają powietrze, ale mogą również ożywić wnętrze.A różnorodność doniczek pełnych sklepów może zaspokoić każde pragnienie. Wystrój doniczek zrób to sam pomoże urozmaicić wnętrze. Chciałbym mieć w domu coś niezwykłego, co pasuje do Twojego projektu i odpowiada Twoim gustom. Dlatego możesz własnoręcznie stworzyć ekskluzywną doniczkę. Sam ten proces jest bardzo ekscytujący i uwalnia twoją wyobraźnię.

Do ozdabiania garnków możesz użyć gotowych pomysłów szwaczek lub użyć absolutnie dowolnych materiałów, które ci się podobają. Mogą to być tkaniny, zboża, muszle, liny, wstążki, kamienie, kwiaty, mozaiki. Najważniejszą rzeczą w kreatywności jest inspiracja. Jeśli zdecydujesz się ozdobić wnętrze oryginalnymi doniczkami, możesz je zaczerpnąć z proponowanych pomysłów na projekt.

Ozdabianie garnków skorupkami jajek

Skorupki to jeden z najtańszych i najpopularniejszych materiałów do ozdabiania różnych rzeczy. Skorupkę pobiera się z gotowanych jajek, obranych z folii, odtłuszczonych, oczyszczonych i dokładnie wysuszonych. Do otwarcia potrzebne będą również farby akrylowe, klej, pędzle i lakier. Powłokę można stosować zarówno w kolorze naturalnej bieli lub beżu, jak i malować w dowolnym odcieniu. Niepomalowana skorupa lepiej prezentuje się na ciemnym tle, a jasna podstawa łączy się ze zmienionym kolorem.

Technika ozdabiania doniczki muszlą własnymi rękami:

 • części doniczki pokrywa się klejem, a muszlę nakłada się na górze z wybrzuszeniem na zewnątrz;
 • Skorupę należy delikatnie docisnąć palcem lub podręcznym narzędziem, nie uszkadzając jej;
 • duże szczeliny pomiędzy dużymi częściami skorupy wypełnione są małymi fragmentami;
 • pokryta skorupą powierzchnia doniczki jest starannie zagruntowana klejem PVA;
 • w celu ostatecznego wzmocnienia ruchomych cząstek konieczne jest pokrycie produktu warstwą lakieru.

Wykorzystanie muszli w tematyce morskiej

muszle, kamyki morskie lub szkło. Z łatwością znajdziesz dla nich zastosowanie w postaci dekoracji doniczek. Każdy materiał wygląda oryginalnie z osobna, ale łącząc je można w efekcie uzyskać niepowtarzalny wystrój doniczki własnymi rękami.

Technika mocowania muszli i wszelkich innych drobnych przedmiotów jest podobna do techniki ozdabiania skorupkami jaj. Ale do muszli potrzebny jest dobry klej budowlany, który szybko schnie.

Nakłada się go na powierzchnię doniczki i na spód skorupy, który również należy wstępnie oczyścić i wysuszyć. Każdą skorupę należy przymocować i docisnąć przez kilka sekund, aż klej całkowicie wyschnie i utrwali się. Elementy morskie można pozostawić w naturalnych kolorach lub pomalować farbami akrylowymi.Gdy produkt jest całkowicie suchy, można go otworzyć lakierem.

Zastosowanie sznurków i nici do ozdabiania garnków

Sznury, sznurówki, liny, sznurki, nici wełniane - jeszcze jeden dodatek do dekoracji doniczki, który można znaleźć w domu każdej gospodyni domowej. Nawet najprostsza i najbardziej niepozorna koronka potrafi radykalnie zmienić wygląd donicy i mile zaskoczyć. Za pomocą sznurka możesz z łatwością ozdobić każdy element wnętrza w stylu etnicznym własnymi rękami.

Do małych doniczek lepiej wybrać cieńszy sznurek lub grubszą nitkę, ale do dużych doniczek i doniczek nadają się grube, a nawet grubo tkane sznurki.

Aby całkowicie owinąć garnek sznurkiem i zabezpieczyć, potrzebny jest klej i umiejętność robienia sekretnych węzłów. Zwoje należy zacząć nawijać rozciągliwie i blisko siebie. Linę można posadzić na kleju lub płynnych gwoździach, aby nie wysuwała się i nie czołgała. Gotowa doniczka wygląda zbyt prosto.Do liny można przymocować elementy ozdobne lub zastosować oryginalne sploty liny w postaci warkoczy, wykonać okładkę z grubych nici.

Technika decoupage na doniczce

Ci, którzy zajmują się dekorowaniem przedmiotów własnymi rękami, są znajomi techniką decoupage z pierwszej ręki. Ma również zastosowanie do dekoracji doniczki.

Do dekoracji doniczki potrzebne będą:

 • biała farba akrylowa;
 • wielowarstwowa serwetka z pożądanym wzorem;
 • klej konwencjonalny;
 • lakier lub specjalna powłoka do decoupage.

Powierzchnię doniczki należy pomalować białą farbą i odczekać do całkowitego wyschnięcia. Dzieje się tak, abyfigurawyglądała wyraźniej i bardziej wyraziście. Następnie serwetkę należy podzielić na warstwy i tę, na której pozostanie rysunek. Możesz użyć tej części jako całości lub wyciąć rysunek lub poszczególne części z serwetki. Pożądany fragment jest nakładany na białą farbę i pokryty klejem na wierzchu.

Materiał, z którego wykonane są serwetki jest bardzo cienki, dzięki czemu łatwo się odkształca po pokryciu klejem. Zabieg ten należy wykonać z najwyższą starannością i upewnić się, że rysunek nie wysuwa się, nie marszczy ani nie podarł.

Ozdabianie doniczek ściereczką

Wybierając tkaninę jako element dekoracji doniczki masz możliwość dopasować kwiat do każdego stylu wystroju wnętrza. Juta i bawełna podkreślą styl country, organza wpasuje się w styl nowoczesny, styl klasyczny podkreśli drogie gładkie tkaniny. W wielu domach można znaleźć strzępy tkanin, a większość z nich jest bezczynna. Możesz nimi udekorować doniczkę i tchnąć w nią nowe życie oraz sprawić, że aranżacja wnętrza stanie się bardziej komfortowa.

Najpierw należy wykonać wzór do rozkroju tkaniny. Będziesz potrzebować kartki i ołówka. Pochyl garnek bokiem do niego i obróć go ołówkiem. Należy to zrobić, aby dno się nie poruszało. Gdy szablon jest gotowy, przymocuj go do tkaniny i wytnij żądany kawałek.

Tkaninę można przymocować do doniczki na różne sposoby. Na przykład możesz zawiązać doniczkę piękną wstążką lub sznurkiem na środku, przykleić materiał do doniczki lub przyszyć brzegi kawałka i założyć go jako pokrowiec.

Doniczki ekologiczne

Nie możesz wymyślić, jak ozdobić doniczkę? Natura ma wiele różnych pomysłów. Możesz użyć gałęzi drzew, szyszek, suszonych liści, żołędzi, nasion, zbóż. Podniesione patyki o tej samej długości, zainstalowane pionowo wokół doniczki, wyglądają oryginalnie. Kolejną doniczkę można ozdobić tymi samymi patyczkami, ale pokroić w kółka. Dom z bali jest mocowany za pomocą kleju i układany zgodnie z zasadą mozaiki.

Zboża można układać w określony wzór, łączyć ze sobą, łączyć farbami. Szyszki sprawią, że każda doniczka będzie wyjątkowa. Co więcej, dekorowanie nimi jest możliwe z blatem zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Inne pomysły na udekorowanie doniczki

Wszystko, co w domu bezczynne, można wykorzystać w pracy. Wystarczy spojrzeć na najzwyklejsze i znajome rzeczy pod innym kątem, a zauważysz, jak zaczyna działać Twoja wyobraźnia. Oto kilka możliwości samodzielnej zmiany dekoracji doniczek:

 • Pozostałości płytek ceramicznych służą do samodzielnego dekorowania doniczki. Można ją ułożyć z ornamentem, a łączenie kilku rodzajów daje ciekawą mozaikę.

 • Należy używać nieaktywnych przycisków wielokolorowych. Udekoruj nimi garnek odważniej. W przedszkolu będzie można urządzić jasny cud.

 • Koraliki i koraliki również mogą się przydać. Możesz je przykleić lub nawlec na sznurek lub żyłkę i ozdobić doniczkę.

 • Stare nakrętki, śruby, wkręty i inne akcesoria będą mogły się bawić w nowy sposób.

 • Wycinki z jasnych magazynów sprawią, że dekoracja garnka będzie nie tylko piękna, ale i ciekawa.

Galeria filmów

Galeria zdjęć

​​
.