Dekoracja wnętrza sypialni-salonu o powierzchni 18 m2 m. - co należy wziąć pod uwagę?

Połączenie sypialni i salonu może stać się doskonałym rozwiązaniem dla małego mieszkania.Oddzielne malutkie pokoje będą uciskać człowieka, a przestronny pokój, przeciwnie, pozytywnie wpłynie na stan emocjonalny. Ale jeśli nieprawidłowo udekorujesz wnętrze sypialni-salonu o powierzchni 18 m2. m, pokój będzie wyglądał szorstko i niewygodnie. O czym należy pamiętać rozpoczynając naprawę?

Podział na strefy

Chociaż sypialnia i salon znajdują się w tym samym pomieszczeniu, to są to dwie różne strefy które pełnią różne funkcje...Dlatego muszą być wizualnie oddzielone. Przede wszystkim powinieneś wybrać miejsce do spania. Nie może być przejezdna, ponieważ człowiek powinien odpoczywać w maksymalnym komforcie.

Łóżko z reguły ustawia się przy oknie, z dala od drzwi.To sprawi, że poczujesz się chroniony, ale nie odizolowany. Możliwa jest inna opcja. Niektórym osobom łatwiej jest się zrelaksować, wspinając się w „ustronne miejsce”. W takim przypadku łóżko można ustawić w rogu.

W połączonych pokojach jedna ze stref nadal uważana jest za dominującą. W tym przypadku będzie to strefa dla gości. Druga część jest niewidoczna.

Opcje podziału na strefy mogą być różne:

  • ścianka z płyt gk;
  • przegroda z przezroczystego tworzywa sztucznego;
  • przegroda szklana (ewentualnie matowa) z witrażem;
  • zasłony (tkanina lub koraliki).

Ścianki działowe nie powinny ściśle oddzielać obszarów.Zajmujemy się tylko strefami wizualnymi, zachowując przestronność pomieszczenia. Błąd, który często popełniają początkujący: sprawiają, że wystrój salonu jest jasny, a sypialnie spokojne.Nie należy łączyć dramatycznych kontrastów kolorystycznych lub stylów.​​W projekcie powinien dominować jeden motyw.

Na wideo: salon i sypialnia w jednym pomieszczeniu

Układ mebli

Meble odgrywają ważną rolę w aranżacji pokoju.. Sypialnia w salonie o powierzchni 18 m2 nie powinna być zagracona.Oczywiście każdy chce osiągnąć maksymalną funkcjonalność. Ale nie trzeba forsować każdego metra kwadratowego meblami, bo wtedy pomieszczenie zamieni się w magazyn lub stodołę. Ogranicz się do najistotniejszych przedmiotów, pozostawiając więcej wolnego miejsca.

Idealnym rozwiązaniem będą meble transformatorowe. W ciągu dnia goście mogą siedzieć na sofie, a wieczorem można ją zamienić w miejsce do spania.Wystarczy wybrać modele z materacami ortopedycznymi – spanie na zwykłych jest niewygodne. Szafę należy umieścić w miejscu do przyjmowania gości.Nie instaluj wielu ponadwymiarowych szafek - wystarczy jedna.Połącz go z otwartymi półkami, na których możesz przechowywać książki, zdjęcia, drobne pamiątki i przedmioty osobiste.

Ustaw stolik pod telewizor obok szafki. Ale lepiej jest zrobić wbudowaną półkę w ścianie.Pozwoli to zaoszczędzić miejsce i sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądać nowocześniej. Jeśli krzesło wydaje się zbyt nieporęczne lub nie pasuje do całego wnętrza salonu sypialni, wymień je na otomanę. To doda elegancji projektowi.I nie zapomnij o stoliku kawowym: jest kompaktowy i łatwy do przenoszenia.

Jeśli budżet na to pozwala, zainstaluj sofę na podium z wbudowanym łóżkiem. W nocy po prostu to wysuwają, aw dzień ukrywają to przed wścibskimi oczami.

Niektórzy ludzie dociskają meble do ścian, starając się wywalczyć jak najwięcej miejsca. Oczywiście niektóre przedmioty można postawić pod ścianą, na przykład szafę. Ale klasyczna wersja - meble na całym obwodzie i pusta przestrzeń w środku - wygląda staroświecko, w stylu sowieckim.Niewielka odległość między meblami a ścianami nadaje wnętrzu lekkości i swobody.Baw się przestrzenią w bardziej oryginalny sposób.

Kolorystyka

Poszerzenie przestrzeni jest bardzo ważne w salonie sypialni o powierzchni 18 metrów kwadratowych. metrów. W małych mieszkaniach sufit jest często niski. Aby nie „wywierał presji” na osobę, należy wybrać dla niego jasne kolory.Pożądane jest, aby materiał odbijał światło. Sufity napinane będą najlepszym rozwiązaniem.Ściany również powinny być w jaśniejszych odcieniach, ale ciemniejsze niż sufit. Po prostu nie używaj ostrego kontrastu, bo uzyskasz efekt pudełka.

Bawiąc się kolorami, możesz wizualnie zmieniać granice pomieszczenia. Dobrze sprawdzają się w tym paski na ścianach.Jeśli sufit jest zbyt niski, pionowe paski go „podniosą”. Poziome paski rozszerzą wąską przestrzeń. Przykładami dobrej kombinacji są kolory biały i niebieski lub biały i jasnozielony.

Jeśli zdecydujesz się na użycie wzorów, unikaj dużych wzorów z wyraźnymi liniami. Potrzebujemy lekkości i zwiewności, a kontrast sprawi, że atmosfera będzie ciężka.

Nie zamawiaj również ciemnych mebli. Szafa, sofa, łóżko i stół powinny być lekkie.Nie oznacza to, że należy odrzucić ciemne kolory. Mogą być obecne w dekoracji: wazony, lampy podłogowe, ramki na zdjęcia, poduszki na sofę. Ta sypialnia w salonie będzie wyglądać kompletnie.

Oświetlenie

Nawet idealne połączenie kolorów i przemyślana aranżacja mebli nie pomoże, jeśli oświetlenie nie zostanie odpowiednio dobrane.Pierwszą rzeczą do rozważenia jest lokalizacja pokoju.Jeśli jest po słonecznej stronie, w ciągu dnia jest wystarczająco dużo światła, ao wieczorne światło trzeba zadbać. Ale jeśli światła naturalnego jest bardzo mało, pomieszczenie będzie musiało być oświetlone nawet w ciągu dnia.W takim przypadku światło powinno być jak najbardziej zbliżone do naturalnego, aby nie podrażniać oczu.

Najlepsza opcja do zaprojektowania sypialni salon o powierzchni 18 metrów kwadratowych. m stanie się oświetleniem wielopoziomowym.Pozwoli Ci kontrolować natężenie strumienia świetlnego i wybierać obszary do oświetlenia.Nie należy kupować dużych żyrandoli - to zaprzeczy wszelkim próbom "podniesienia" sufitu.Ponadto obfity górny strumień światła ma zły wpływ na ludzką psychikę.

Projektanci zalecają instalację oświetlenia na całym obwodzie sufitu. Wtedy światło będzie płynąć bardziej równomiernie.

Możesz użyć lamp podłogowych.Reflektory wbudowane w meble (na przykład półki lub lustra) również będą wyglądać pięknie. Ich główną cechą jest pewna kierunkowość światła. Oprócz dodatkowego oświetlenia pomoże to w zagospodarowaniu przestrzennym.

Zadbaj o to, aby w pomieszczeniu nie występowały nagłe przejścia od jasnego do ciemnego.Oświetlenie powinno być równomierne. Jeśli we wnętrzu znajdują się powierzchnie lustrzane, szklane lub błyszczące, zainstaluj oprawy tak, aby nie było olśnienia. To podrażni oczy i będzie szkodliwe dla układu nerwowego.

Okna i drzwi

Wielkość okna ma również znaczenie dla ergonomii przestrzeni.Przestronne okna pomogą poszerzyć granice pomieszczenia i zwiększyć dopływ światła.Jeśli są małe, rozszerz je, jeśli to możliwe, podczas remontu. Bardzo efektownie prezentuje się okno na całej ścianie. Można go ozdobić pięknymi kurtynami powietrznymi.

Drzwi otwierające się na pokój zajmują dużo miejsca.Oczywiście możesz zmienić kierunek podczas otwierania. Ale małe mieszkania rzadko mają przestronne korytarze.Lepiej zamówić bramy rolowane.Tak, trzeba na to wydać pieniądze. Ale salon, sypialnia staną się bardziej praktyczne i nowoczesne.

Jeśli mieszkanie nie może pochwalić się dużymi gabarytami, nadal może być funkcjonalne. Oczywiście rozmiaru nie można zwiększyć mechanicznie. Jednak wizualnie może być szerszy i wyższy. Ale aby sypialnia-salon wyglądał naprawdę stylowo, musisz pamiętać o ważnych wskazówkach.

Nie skupiaj się na projektowaniu kosztem funkcjonalności i odwrotnie. Te dwa kryteria muszą połączyć się w jedną całość. Odpowiednio urządzony pokój, choć niewielki, z łatwością rzuci wyzwanie przestronnym olbrzymom.

Możliwości podziału na strefy sypialni i salonu (2 filmy)

Projekt sypialni-salonu (35 zdjęć)

.