Dekoracja ścienna w kuchni: 7 stylowych opcji

Dekoracja ścienna jest tłem do wypełnienia kolorem rozwiązania do mebli, akcesoriów, zasłon. Mała przestrzeń kuchenna może wizualnie wygrać lub przegrać w zależności od koloru i wzoru na ścianach. Tutaj wszystko powinno cieszyć oko – lśniąca czystość, dekoracje ścienne w kuchni, kolory tkanin i naczyń.

Jasne kolory ścian i dodatki do wnętrza

W połączeniu z modnymi i wyszukanymi dodatkami, jasne kolory na ścianach wprowadzają w dobry nastrój, zwiększają apetyt i poprawiają trawienie. Dodatki do stylowego designu w postaci obrazów, zdjęć, zegarów ściennych, ręcznie robionych wiklinowych bibelotów, paneli mogą nie tylko zająć pustą przestrzeń, ale połączyć się w jedną harmonijną kompozycję.

Na przykład w przyćmionym świetle dwóch lampek nocnych po bokach pejzaż lub martwa natura z kwiatami wygląda bardzo atrakcyjnie i imponująco. Ogólnie rzecz biorąc, oświetlenie dekoracyjne wbudowane w szafki kuchenne lub nad blatem biurka skutecznie podkreśla poszczególne elementy wystroju, a dekoracja ścienna gra w nowy sposób.

Ściany kuchni często zdobi dekoracyjna ceramika. Zazwyczaj są to talerzyki i talerzyki w jasnych kolorach. Spektakularnie prezentuje się na ścianie pokrytej tapetą lub pomalowanej matową farbą. Te akcesoria będą pasować do każdego stylu. Ważne jest, co zostanie na nich przedstawione:

  • Białe spodkiz wizerunkami delikatnych kwiatów lub miejskich pejzaży można wybrać do stylu klasycznego.
  • Malarstwo dekoracyjne w stylu wiejskimna tablicach ściennych może zawierać jasne owoce, warzywa, wizerunki zwierząt.
  • Art Nouveau wymaga specjalnych motywów dla obrazów. Na przykład sielankowe zdjęcia ze starych usług.
  • Nowoczesne spodki naścienne mogą być kwadratowe lub trójkątne, ozdobione wyraźnymi liniami na jasnym, jednolitym tle. Takie przedmioty mogą stać się ramką do zdjęcia.

Metalowe tace malowane można powiesić na ścianach obok ręcznie robionych talerzy.

Styl pragmatyczny

Dekoracja ścian kuchennych zależy od tego, jak właściciele zamierzają wykorzystać tę przestrzeń. Jeśli tutaj planujesz tylko gotować jedzenie, prać ubrania, myć naczynia, hodować sadzonki, nie musisz dążyć do wyrafinowanych rozwiązań. Musisz prosto i funkcjonalnie udekorować kuchnię własnymi rękami tapetą w praktycznych kolorach lub panelami, które można prać i czyścić. Ściany można pomalować na praktyczny szary, beżowy kolor. Wykończenie z wzorami w tonacji wygląda dobrze.

Meble i zasłony dobierane są w harmonii z kolorem głównym.Aby taka kuchnia wyglądała stylowo, konieczne jest dodanie do projektu mebli elementu dekoracyjnego, kontrastowego wykończenia. Wzory zasłon, obić czy pokrowców na krzesła powinny się na nią nakładać. Duże meble powinny być lżejsze, aby nie stwarzały ponurego wrażenia projektu. Widać to wyraźnie na zdjęciu.

Podział kuchni w kolorze

Kuchnia pełni również funkcję jadalni. Posiada zarówno stół do krojenia, jak i jadalnię. Te obszary funkcjonalne można rozpoznać po projekcie ścian w kuchni. Ponadto często stosuje się wykończenie w kontrastowych tonach. Na przykład fartuch nad stołem i ściana w miejscu pracy będzie jasnofioletowy. Jadalnia może być podkreślona tapetą w jaskrawo jasnozielone lub cytrynowe kwiaty. Taka kuchnia natychmiast stanie się „dwupokojową”.Biel dobrze komponuje się z każdym jasnym kolorem.

Jeśli liczniki nie pozwalają na rozróżnienie dwóch stref w kuchni, możesz ograniczyć się do jednego tonu światła na ścianach, dodając dowolny inny kolor do akcesoria i dekoracje. Ale powinien być jeden dodatkowy ton. Opcje jego obecności dotyczą dekoracji okien, ręczników, naczyń i wystroju, jak pokazano na zdjęciu.

Tapeta

Tapetowanie to najszybsza, najtańsza i popularna metoda na ściany w każdym pomieszczeniu. Różnorodność kolorów, faktur, tapet pozwala na zastosowanie ich w salach reprezentacyjnych, przedpokoju i kuchni. Łatwo jest wkleić pomieszczenie tapetą własnymi rękami.

Jasna tapeta z motywem kwiatowym lub ornamentem nadaje się do kuchni.Tapeta „tematyczna” do tego pokoju przedstawia przedmioty kuchenne, owoce, naczynia. Jeśli sytuacja w kuchni jest jasnoszara, kontrastuje z nią oryginalna ciemna tapeta. Na przykład na ciemnoszarym tle - srebrzyste kwiaty. Pasują do mebli.

Wskazówka! Faktura tapety kuchennej sugeruje możliwość czyszczenia na mokro. Dlatego lepiej jest używać zmywalnych pokryć.

Cegła dekoracyjna

Naturalność i naturalność w kuchni jest bardzo odpowiednia. Przypomnienie cegieł stanowi kontrastowe tło dla stylowej lodówki, stolika barowego i wysokich krzeseł, ozdobiając otwór okienny pięknymi zasłonami. Wystarczą ściany w kolorze brązowym lub terakoty.

Cegła dekoracyjna to dość kłopotliwe rozwiązanie. Opcje jego zastosowania są następujące - powinny zaaranżować osobny obszar w kuchni lub jedną ścianę - na przykład fartuch i ścianę nad miejscem pracy. W jadalni można przymocować do ceglanej ściany mały telewizor lub ozdobne poroże. To wykończenie stworzy smak domku myśliwskiego lub wiejskiego. Dekoracją może być obraz, ceramika na półce czy stary zegar ścienny.

Sztuczną cegłę można wykorzystać do dekoracji ram okiennych i drzwiowych.Możesz je rozłożyć własnymi rękami przy niewielkim doświadczeniu. Wysadzany cegłami narożnik przy stoliku do herbaty będzie z nimi echem. Na zdjęciu witryn projektowych istnieją różne opcje projektów cegieł.

Jeśli ozdobisz wszystkie ściany małej kuchni cegłami, będzie to wyglądało szorstko, przytłaczająco. Ponury kolor całego pomieszczenia nie przyczyni się do stworzenia przytulności i ciepła.

Kreda i fototapeta

Ta sama tapeta na wszystkich ścianach to banalne rozwiązanie. Są odpowiednie, jeśli kuchnia jest zaprojektowana w stylu prowansalskim. Uważa się, że modne jest dekorowanie jednej ściany jasną lub kontrastową tapetą do głównego neutralnego koloru. Zaakcentowana w ten sposób ściana niesie ze sobą ozdobne dekoracje i podkreśla szczególne miejsce w kuchni.

Na tej samej ścianie można umieścić fotografie przyrody lub sceny uliczne. Możesz przykleić paski w jasnych dużych kolorach. Fototapety wizualnie powiększają przestrzeń, ozdabiają pomieszczenie, przyciągają uwagę, świadczą o gustach właścicieli. Tego rodzaju malowidła ścienne można wykonać na zamówienie. Zdjęcia przedstawiające zdjęcia natury lub zdjęcia zwierzaków na łonie natury zachwycą oczy domowników. Możesz wymyślić wiele fabuł.

Kredowa tapeta wygląda absolutnie ekskluzywnie. To jest rodzaj tablicy kredowej. Możesz zapisywać przepisy, niezapomniane znaki. I możesz pozwolić dzieciom na kreatywność.

Designerska dekoracja ścienna

Niewielka część kuchenna nie jest powodem do odmowy dekoracji ścian. Dekoracyjne wykończenia i dodatki do nich odświeżają przestrzeń i spajają ją stylistycznie. Przykładowe projekty pokazano na zdjęciu.

Korzystanie z lustra

Powierzchnia lustra na ścianie powiększa przestrzeń o odbite metry. Światło odbija się w lustrze. To rozszerza przestrzeń. Gospodynie często zamawiają lustrzany fartuch nad stołem. Podobnie jak w przypadku cegiełjedną ścianę należy ozdobić lustrami(aby nie stracić poczucia rzeczywistości). Dekoracyjne lustrzane wykończenie może zastąpić naturalny obraz.

Ozdabianie drewnianymi dodatkami

Najczęstszymi drewnianymi przedmiotami w kuchni są deski do krojenia. Może to być cała kolekcja okazów o różnych rozmiarach i kolorach. Stare deski dobrze komponują się z nowymi na ścianie. Pomalowane tablice lepiej postawić na jednej ścianie w grupie i nie ingerować w inne eksponaty. Drewno we wnętrzu zawsze zapewnia ciepło i komfort. Stare deski, na których gotowała moja babcia, są jak stare rodzinne zdjęcia.

Aby stara deska lub wałek stały się dekoracją dekoracyjną należy ją dokładnie oczyścić papierem ściernym, usunąć plamy. Nie musisz pokrywać lakierem.Blaty z litego drewna, drewniane krzesła, wiklinowe kosze i abażury na żyrandol i kinkiety są harmonijnie połączone z deskami na ścianach.Do zasłon w tym stylu weź lniany lub kwiecisty perkal.

Ekspozycje na ścianach

Możesz wyrazić swoją wyobraźnię i gust w przygotowaniu ekspozycji do kuchni w formie połączenia obrazów, plakatów, map, przepisy, ramki z zielnikiem czy motyle na ścianach... Najważniejsze, żeby nie przesadzać z przedmiotami. Aby kuchnia nie zamieniła się w antykwariat, musisz ograniczyć się do 3-4 przedmiotów. Dobrze, jeśli są połączone w kolorze, w temacie obrazu, w fakturze. Możesz na przykład ozdobić kuchnię haftem kota w oprawie. Lub zawieś obraz na ścianie - zegar z obrazkiem filiżanki kawy lub kwiatów.

Kalkomanie winylowe

Kalkomanie winylowe to gotowe do użycia obrazy. W ciągu kilku minut można nimi ozdobić ściany, fasady mebli. Możesz kilkakrotnie zmienić projekt, na przykład zestaw kuchenny. Cały czas będzie nowy. Dostępne są naklejki matowe i lustrzane. Można je łatwo przykleić do dowolnej powierzchni. Można go łatwo wyjąć i umyć. Naklejki na ścianę lub meble dodają blasku. Czasami imitują klasyczne obrazy.

Projektując własną kuchnię możesz pokazać swoje talenty artystyczne. Jeśli ich nie ma, sklep sprzedaje gotowe szablony. Mocuje się je wzdłuż krawędzi na ścianie za pomocą taśmy, farbę nakłada się wałkiem lub pędzlem, pozostawia do wyschnięcia i lakieruje.

Kolorowe rozety

Rozety sufitowe o różnych kształtach i rozmiarach sprzedawane są w sklepach z materiałami budowlanymi. Można je pomalować na różne kolory i przykleić do białej ściany. Lub przyklej go do kolorowej ściany i pomaluj białą farbą. Rezultatem jest bardzo efektowna ściana.

Półka dekoracyjna

Półki pełnią podwójną funkcję - służą jako dekoracja ściany oraz miejsce do przechowywania drobnych przedmiotów i książek. Mogą to być metal, plastik, drewno. Umieszcza się na nich pamiątki, świeczniki, piękne naczynia. Dekorowanie drewnianych półek własnymi rękami ma ekskluzywny, niepowtarzalny smak.

Zegar na ścianę

Zegary kuchenne zdobią własnoręcznie rysunki na temat potraw i owoców. Są one umieszczone w jadalni. Czasami są wykonywane w postaci określonych przedmiotów.

Jak ozdobić ściany w kuchni (2 filmy)

Opcje projektowania ściany w kuchni (38 zdjęć)

​​
.