Dekoracja ścienna: szablony, naklejki, draperie

Każdy z nas chce, aby domowewnętrzecieszyło oko pięknem, oryginalnością, było stylowe i nowoczesne. Jeśli chcesz urządzić mieszkanie w wyjątkowym stylu, ale nie chcesz lub nie masz możliwości skorzystania z pomocy wykwalifikowanych specjalistów, to nie ma znaczenia! Wszystko można zrobić własnymi rękami, przy odrobinie wysiłku włącz wyobraźnię.

Zdobienie ścian własnymi rękami i improwizowanymi środkami pozwoli Ci zrealizować własny pomysłprojektowaniaopierając się tylko na własnych mocnych stronach i upodobaniach, poza tym jest to bardzo interesujące.

Przygotuj się na to, że dekorowanie ścian, podłóg i sufitów, dekorowanie mebli i sprzętów AGD zajmie Ci dużo czasu. Bądź na to przygotowany - bądź cierpliwy. Jednak dekoracja DIY sprawi wielką przyjemność kreatywnym ludziom, a także pomoże zaoszczędzić środki z budżetu rodzinnego.

Jeśli zdecydowałeś się na radykalne zmiany, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to udekorować ściany. W końcu bez względu na meble i sprzęt AGD, bez wysokiej jakości dekoracji ścian pokój nie będzie wyglądał atrakcyjnie. Oryginalny projekt ścian można wykonać za pomocą specjalnych urządzeń, profesjonalnego sprzętu lub improwizowanych środków dostępnych w każdym domu. W tym drugim przypadku zaoszczędzisz pieniądze w swoim budżecie.

Najatrakcyjniejsze sposoby dekorowania ścian w mieszkaniu własnymi rękami są już znane, ale pojawiają się nowe możliwości.

Z użyciem szablonów

Własnoręcznie stworzysz niezwykłe, a nawet fantazyjne wnętrze, używając szablonów z różnych materiałów: drewno, karton, plastik. Najważniejsze, aby użyty materiał był wystarczająco gęsty i nie zamoczył się.Aby jakościowo i dokładnie przekształcić wnętrze, będziesz musiał z góry zdecydować się na rysunek, a następnie nanieść go na zamierzone szablony za pomocą markera lub ołówka, na przykład odtwarzając go na kawałku kartonu lub drewno.Następnie ostrożnie wycinamy żądaną konfigurację i robimy w niej otwory zgodnie ze wzorem.

Po przygotowaniu szablonów czas zabrać się do pracy i stworzyć niepowtarzalne wnętrze. Nie będzie to trudne. Szablony nakłada się na ścianę we właściwym miejscu i starannie maluje, aby nie pozostały żadne „luki”.Lepiej jest użyć farby w sprayu.W ten sposób będziesz w stanie wykonać pracę tak wydajnie, jak to możliwe, profesjonalnie, mniej więcej tak, jak zrobiłby to specjalista. Pędzel, jakkolwiek miękki i wygodny, może dostać się pod szablon i zabrudzić dodatkową powierzchnię.

Szablony do ścian wykonanych z drewna lub innego solidnego materiału są również dobre, ponieważ można ich używać kilkakrotnie, nakładając na powierzchnię ściany we wcześniej zaznaczonych miejscach.

W ten sposób nawet początkujący może z łatwością stworzyć własnymi rękami wolumetrycznyrysuneklub wzór, stworzyć niezwykłe, niepowtarzalne wnętrze na korytarzu lub w toalecie. Szablony do drewna są łatwe do czyszczenia, aby mogły być używane wielokrotnie w pracy, w przeciwieństwie do modeli papierowych lub kartonowych.

Dekorowanie ścian w opisany sposób jest bardzo ekonomiczne, ponieważ korzysta się z improwizowanych środków, a nie kupuje drogich materiałów i osprzętu.

Winylowe naklejki

Winylowe naklejki ścienne są dostępne w każdym sklepie z narzędziami, a nawet na rynku.Za ich pomocą będziesz mógł szybko udekorować pokój, stworzyć prawdziwe designerskie wnętrze dekorując własnymi rękami ściany w salonie, sypialni, przedpokoju, toalecie czy kuchni.

Udekorowanie ściany gotowymi naklejkami winylowymi może wydawać się zbyt proste i trywialne, zwłaszcza jeśli jesteś osobą kreatywną i nie szukasz łatwych sposobów. Możesz zrobić piękne naklejki w postaci motyli, bohaterów ulubionych kreskówek, stokrotek lub innych oryginalnych ciekawych postaci własnymi rękami, po wcześniejszym przygotowaniu szablonów.

Wystarczy:

 • winyl samoprzylepny (dostępny w sklepach z narzędziami);
 • szablon z drewna lub tworzywa sztucznego;
 • Ostre nożyce do cięcia.

Taki wystrój może być tak oryginalny, na ile pozwala wyobraźnia. Figurki winylowe są starannie wycięte według szablonu, przyklejane do ściany w salonie, przedpokoju lub toalecie.

Jeśli chcesz dodać wymiar i "ożywić" naklejkę - niektóre jej fragmenty (skrzydełka motyla lub płatki kwiatów) pozostaw luzem - nie przyczepiaj ich do ściany.

Drabiny

Jeśli ściany nie są idealnie gładkie, ich powierzchnia wymaga wstępnego wyrównania - nie rozpaczaj. Brak konieczności wyrównania ścian zapewni dekorację draperii.Tapicerkę można stosować w pomieszczeniach różnego typu i przeznaczenia: w sypialni, salonie, przedpokoju, a nawet w toalecie, jeśli nie jest połączona z łazienką.

Taki wystrój jest nie do przyjęcia w łazience. Dzięki specyficznej fakturze draperia ukryje nierówności powierzchni, zapewni komfort w pomieszczeniu.

Tkaninę mocuje się w jeden z następujących sposobów:

 • klejem, którego nie należy nakładać na całą powierzchnię, a tylko w określonych miejscach (wzdłuż linii wzdłuż podłogi, sufitu, przy krawędziach ścian);
 • z paskami umieszczonymi wzdłuż krawędzi arkusza za pomocą zszywacza budowlanego (paski są mocowane wzdłuż tych samych linii co klej);
 • Rzep, którego jedna część jest przymocowana do tkaniny, a druga do ściany.

Możesz sam stworzyć przytulne wnętrze, bo każdy może przymocować do ścian materiałową konstrukcję. Nie wymaga to specjalnych umiejętności, sam proces zajmie bardzo mało czasu, a wstępna obróbka z przygotowaniem powierzchni w ogóle nie jest potrzebna.

Inne rodzaje dekoracji

Możliwe jest jakościowe zdobienie własnymi rękami na inne sposoby, wykorzystując:

 • tapety o różnej kolorystyce i fakturze, za pomocą których można wizualnie podzielić przestrzeń na strefy;
 • różne papiery fotograficzne, w tym na zamówienie;
 • aplikacje różnych kolorów, rodzajów;
 • lustra, obrazy z wdzięcznymi ramami;
 • Rzemiosło wykonane z tkaniny, folii, winylu, drewna i innych materiałów.

Wnętrze, które stworzysz własnymi rękami, zachwyci Cię nie mniej niż to, nad którym pracują specjaliści. Zapraszam do eksperymentowania i udekorowania swojego domu oryginalnym rękodziełem.

Galeria wideo

Galeria zdjęć

​​
)
.