Dekoracja ścienna na 7 sposobów (+44 pomysły na zdjęciu)

mieszkanie. Możesz wybierać spośród wielu odcieni i faktur. Panele dekoracyjne dostępne są w różnych materiałach. Jakie wzory ścian są dostępne?

Okładziny ścienne

Wybierając dekorację ścienną w kuchni i innych pomieszczeniach, należy skupić się na osobistych upodobaniach i ogólnym stylu mieszkania. Można wyróżnić następujące główne warianty projektowe:

Farba dekoracyjna . Jest to idealne rozwiązanie, jeśli ściany w pomieszczeniu są płaskie. Ważne jest, aby dobrać odpowiednie odcienie farby tak, aby komponowały się z innymi powierzchniami. Farba będzie najlepszym materiałem do dekoracji ścian w przedpokoju i toalecie.

Tynk dekoracyjny . Jest to jeden z najprostszych materiałów wykończeniowych, który możesz zastosować samodzielnie. Ale ważne jest, aby obliczyć wymaganą ilość mieszanki. Tynk wenecki to jedno z najszlachetniejszych rozwiązań. Ale lepiej powierzyć jego zastosowanie profesjonalistom. Takie rozwiązanie dobrze prezentuje się w klasycznym wnętrzu. Pasuje do tapety. Ale lepiej nie używać go na korytarzu i przy wejściu do korytarza.

Tapeta. Są idealnym rozwiązaniem do każdej przestrzeni mieszkalnej i przedpokoju. Wklejanie ścian tapetą pozwala wyeliminować drobne nierówności. Tę pracę można wykonać własnymi rękami, bez pomocy profesjonalistów. Ale aby pracować z tapetą, musisz wybrać odpowiedni klej i inne narzędzia.

Okładzina drewniana. Ta opcja pozwala ukryć wszystkie nierówności powierzchni. Drewniane panele nadają się nie tylko do dekoracji domu, ale także mieszkania. Drzewo można pokryć cienką warstwą farby własnymi rękami. Dzięki szerokiej gamie kolorystycznej możesz wybrać ciekawe rozwiązanie do wnętrza salonu lub przedpokoju.

Płytki ceramiczne. To piękne rozwiązanie będzie dobrze wyglądać w łazience, toalecie i kuchni. Do wyboru płytki z szwami lub bez. W tym drugim przypadku uzyskamy pojedynczą powierzchnię. Ale najpierw trzeba będzie wyrównać ścianę. Do układania płytek wymagany jest specjalnie zaprojektowany klej.

Mur.Może być zarówno naturalny, jak i dekoracyjny. Powierzchnię można pomalować na dowolny odpowiedni odcień. Może być nie tylko naturalny. Możesz wybrać odważny odcień, akcentując ścianę.

Obrazy i obrazy artystyczne

Jest to dekoracja odpowiednia do przestronnego przedpokoju lub salonu. Może być stosowany w sypialni oraz w pokoju dziecięcym. Ozdoba może zakrywać część ściany lub całą jej powierzchnię. Istnieją różne rodzaje malowania. Możesz więc użyć arabskiego pisma lub wzorów w innym projekcie.Malowanie na tynku dobrze prezentuje się obok luster i obrazów.Lepiej powierzyć tę pracę artyście. Ale jeśli praca jest wykonywana ręcznie, potrzebne będą szablony.

Płaskorzeźby

Znajdują zastosowanie nie tylko przy projektowaniu elewacji, ale również we wnętrzach pomieszczeń mieszkalnych i korytarz. Płaskorzeźby są dziś wykonane z kompozytów i tworzyw sztucznych, a także innych mieszanek budowlanych. Są to lekkie konstrukcje, które możesz samodzielnie zainstalować. Idealnie sprawdzą się w korytarzu lub przestronnym przedpokoju.

Płaskorzeźby różnią się szerokością, kształtem i wzorem. Możliwa jest integracja z różnymi stylami, w tym nowoczesnymi. Możesz stworzyć naprawdę wyjątkowe rozwiązanie.Jeśli wolisz ozdobić ściany płaskorzeźbami, lepiej stworzyć jedną ścianę akcentującą.W tej sytuacji wszystkie ściany w pomieszczeniu mogą być białe lub w innym jasnym odcieniu. Ale płaskorzeźba będzie obecna na jednej ze ścian. Jeśli użyjesz tego dekoru w swoim salonie, możesz go ustawić nad kominkiem. A w sypialni może być pod nią łóżko.

Można wyróżnić następujące cechy takich elementów:

 • płaskorzeźby gipsowe wyróżniają się ekologiczną czystością i bezpieczeństwem;
 • Płaskorzeźby polimerowe są tanie, łatwe w montażu i lekkie.

Mogą być najlepszym akcentem do przestrzeni klasycznych lub barokowych, a także do tworzenia przestrzeni antycznych.Wzory mogą być różne, od motywów owocowych i kwiatowych po niezwykłe orientalne dzianiny, od surowej geometrii po chaotyczne, nowoczesne kompozycje.Proste kształty można wykorzystać do prac majsterkowiczów, ale ważne jest, aby uważnie przestrzegać kolejności.

Elementy dekoracyjne z tynku

Oryginalny projekt ścian powstaje dzięki zastosowaniu kompozycji tynków. Nadają się do dekoracji ścian w mieszkaniu lub biurze. Możesz wybrać najlepszą opcję spośród wielu tekstur.

Wyróżnia się następujące zalety elementów gipsowych:

 • szybki montaż;
 • szeroka gama rysunków;
 • możliwość naprawy lokalnej;
 • Różne wykończenia, od barwienia do patynowania;
 • Minimalna konserwacja i trwałość.

Do dekoracji ścian w mieszkaniu można wykorzystać gotowe elementy gipsowe lub zamówić je według własnego projektu. W tym drugim przypadku możesz wybrać teksturę i rozmiar do konkretnego pomieszczenia. Można je zamontować w przedpokoju lub salonie, jeśli mają dużo miejsca.

Naklejki

To jeden z najprostszych i najpopularniejszych obecnie dekorów. Możesz wybrać odpowiednie opcje dla prawie każdego pomieszczenia. Dobrze prezentują się w łazience, toalecie, pokoju dziecinnym, a nawet na korytarzu. Można je dodać do kompozycji fotografii, tworząc element jednoczący. Nie ma zasad przyklejania.

Możesz użyć następujących pomysłów na dekoracje ścienne z naklejkami:

 • W przedszkolumożesz używać motywów kreskówkowych i zabawnych;
 • W sypialnii na korytarzu dobrze prezentują się naklejki kwiatowe, pejzaże i naklejki o tematyce morskiej;
 • Do salonumożna preferować takie rodzaje dekoracji jak ptaki, zwierzęta, motyle i kompozycje geometryczne;
 • Naklejki świetnie prezentują się w połączeniu z obrazami i lustrami.

Jest to jeden z tych rodzajów dekoracji, które możesz zainstalować samodzielnie. Nawet dzieci sobie z tym poradzą.

Zdjęcia

Aby umieścić zdjęcia należy wybrać najbardziej wyeksponowane miejsce w przedpokoju, salonie lub sypialni. Dekorowanie ścian w sypialni wymaga umieszczenia zdjęć bezpośrednio nad wezgłowiem łóżka lub na przeciwległej ścianie, jeśli jest ona wolna. Można je nawet umieścić zamiast zagłówka.

Umieszczając zdjęcia, należy je połączyć według gatunku, rozmiaru i kształtu.Oczywiście możesz kupić kilka identycznych ramek tego samego rozmiaru i powiesić je synchronicznie własnymi rękami. Ale lepiej być kreatywnym i stworzyć nietypowe rozwiązanie. Możesz umieścić wiele oprawionych w ramki bloków zdjęć w całym domu. Czarno-białe zdjęcia będą więc świetnie wyglądać na pustej ścianie w przedpokoju. Jeśli ściana pokryta jest neutralną tapetą, lepiej wybrać jasne ramki do zdjęć.

Kolaż monochromatycznych fotografii nadaje wnętrzu szczególnego uroku. Ramki są ozdobne. Lepiej nie wybierać prostych ramek do zdjęć. Ramki „zrób to sam” wyglądają efektownie. Powinny być zawieszone na wysokości oczu. Powieszone w innych miejscach będą niewygodne dla oka. Z powodzeniem można je kafelkować w toalecie.

Fototapeta we wnętrzu

To świetny sposób na udekorowanie wnętrza, wykonany w nowoczesnym stylu. To wykończenie stało się jednym z najpopularniejszych ze względu na szeroką gamę motywów. Jest najczęściej używany w obszarach mieszkalnych. Ale tapety można używać nawet w toalecie i łazience. A w kuchni można je umieścić na ścianie pod hartowanym szkłem. Inne ściany mogą być wyłożone kafelkami.

Do fototapety lepiej wybrać jedną lub dwie ściany akcentujące.Jeśli wolisz takie aranżacje ścian w salonie, ważne jest, aby zachować szczególną ostrożność w doborze odcieni wzoru. Fototapety dobrze prezentują się w odcieniach szarości, na których znajduje się jeden jaskrawy czerwony akcent. Na sofie można umieścić dekoracyjne poduszki w tym samym kolorze, aby dopełnić aranżację wnętrza.

Wyróżnia się następujące zalety papieru fotograficznego:

 • uniwersalność;
 • wyjątkowość;
 • duża szybkość edycji;
 • możliwość przekształcenia pokoju za pomocą jasnej tapety;
 • przy odpowiednim oklejeniu ścian taką tapetą kształt pomieszczenia wizualnie się zmienia.

Ozdabianie ścian w pokoju dziecinnym fototapetą polega na wykorzystaniu obrazów fantasy, obrazów z postaciami z filmów i kreskówek. Podczas wklejania ścian taką tapetą należy wziąć pod uwagę ogólną koncepcję i funkcjonalne przeznaczenie pomieszczenia. A na przeciwległej ścianie możesz umieścić kolaż zdjęć.

Podsumowanie

Oryginalne wzornictwo ścian pozwala nadać harmonijny wygląd każdemu pomieszczeniu. A gdy uzupełnisz wnętrze lustrami, obrazami i fotografiami, obraz okaże się kompletny.

Tajemnice zdobienia ścian tynkiem (2 filmy)

Wiele opcji zdobienia ścian (44 zdjęcia)

​​
.