Dekoracja okien w pokoju dziecięcym: zasady dobrego projektowania

Sypialnia jest dla małego dziecka zamek. Przechowywane są tu wszystkie jego skarby - książki, zabawki, ubrania. Dlatego należy zadbać o komfort i przytulność maluszka. Dekoracja okien w pokoju dziecięcym to ciekawy i nieskomplikowany proces. Dorosłe dziecko może pomóc w pomysłach i tworzeniu drobnych elementów.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Pierwszym krokiem do udekorowania okna jest sprawdzenie zabezpieczeń.Ten element pomieszczenia musi spełniać następujące kryteria:

 • Wysoki parapet.Dziecko nie powinno go łatwo dosięgnąć – może to prowadzić do kontuzji.
 • Blokowanie.Klamki otwierające i zamykające okna należy wymienić z uniwersalnych na specjalne - z możliwością ryglowania.
 • Dekoracja.Konieczne jest opracowanie wszystkich pęknięć i pęknięć. To ochroni pomieszczenie przed kurzem i przeciągami.
 • Wentylacja.Istnieje możliwość zainstalowania zaworu automatycznego. Będzie odpowiedzialny za stałą wentylację pomieszczenia.
 • Gzyms.Musi mocno trzymać, ponieważ dzieci uwielbiają zaciągać zasłony, co może doprowadzić do upadku konstrukcji i zranienia dziecka.
 • Film.Kolejnym stopniem ochrony jest naklejka folii na szkle. To ochroni dziecko w przypadku rozbicia okna - wszystkie fragmenty pozostaną na specjalnej powłoce i nie rozlecą się.

Na wideo: jak wybrać zasłony w przedszkolu.

Rodzaje zasłon do dekoracji

Uniwersalna i klasyczna technika to zastosowanie dwóch fasonów tkanin o tych samych parametrach i kolorze.Są umieszczone po obu stronach okna. Ale taki projekt nikogo nie zaskoczy.

Dla tych, którzy chcą poeksperymentować z dekoracją okien w pokoju dziecięcym, odpowiednie są bardziej odważne opcje:

 • Zasłony na oczkach - wyróżniają się dużymi wymiarami i prostymi fałdami. Tekstylia powinny być gęste i wykonane z naturalnych materiałów.

 • Roman - umieszcza się je na szarfie. Zasłona wykonana jest z różnych tkanin, co pozwala regulować dopływ światła do pomieszczenia. Zasłona regulowana jest sznurkiem. Jest to bardzo wygodne, gdy w domu jest dziecko, ponieważ nie dotrze do niego. Ale starsze dziecko poradzi sobie z prostym systemem.

 • Rolka - Zapewnia gęste krycie i krycie. Na takim płótnie łatwo stworzyć ciekawy wystrój.

 • „Dzień-noc” - konstrukcja pozwala na zmianę stopnia oświetlenia pokój. Osiąga się to dzięki przezroczystym i nieprzezroczystym pasom konstrukcji.

 • Zasłony - długie zasłony z gęstego materiału. Zwyczajowo łączy się je z roletami. Ponieważ te ostatnie zapewniają ochronę przed światłem, te pierwsze pełnią funkcję dekoracji.

Nie zaleca się stosowania dwóch typów ilości zasłon:

 • Żaluzje pionowe - ze względu na kruchość konstrukcji i materiału.
 • Japońskie zasłony są również traumatyczne dla dziecka. Jeśli zdecyduje się ich trzymać, na pewno upadną.

Jak dobrać kolor zasłon

Dekorowanie okna zasłonami to wybór odpowiedniego schemat kolorów. Istnieje kilka technik, które są łatwe do wdrożenia w przedszkolu:

 • Jasność. Jako pokój dziecka powinien być zabawny i energetyzujący. Zasłony do takiego pokoju powinny być wybrane w kolorach jasnozielonym, niebieskim i fioletowym.

 • Lekkość. Aby uzyskać bardziej zrelaksowaną i lżejszą atmosferę, odpowiednie są tkaniny półprzezroczyste. Jeśli chodzi o odcienie, odpowiednie są jasne i neutralne.

 • Dopasowanie do stylu. Aby zachować ogólny styl, należy powtórzyć ogólne skupienie kolorów. Nawet tworząc kontrasty, warto powtórzyć ton zasłon w małych elementach dekoracyjnych.

Jeśli zabawa z odcieniami jest prosta, to należy bardziej świadomie wybierać wzory i ornamenty.W tym celu możesz kierować się następującymi wskazówkami:

 • Temat natury uzupełnią zasłony z kwiatowym nadrukiem.Jednocześnie tekstylia powinny być lekkie i przewiewne, najlepiej z naturalnych materiałów.
Powiązany artykuł:Wybór dekoru ściennego do pokoju dziecięcego: optymalne opcje dla różnych grup wiekowych

 • Wydrukowanie zdjęć na płótnie pomoże ozdobić zasłony w stylu bajki.Umieszczono na nich postacie z kreskówek.

 • Pasy zasłonowe są stosowane bardzo często.W przypadku zasłon długich dopuszczalne są linie pionowe, w przypadku rolet i żaluzji rzymskich - poziome.Kolory są łączone w losowej kolejności. W końcu trudno zepsuć taką technikę.

 • Pokój w stylu wiejskim będzie ozdobiony zasłonami w kratkę.Ale ta opcja jest akceptowalna dla dużych pomieszczeń, ponieważ takie płótno wizualnie zmniejsza rozmiar.

 • Zasłony można również ozdobić wzorami kwiatowymi, heraldycznymi i geometrycznymi.Konieczne jest połączenie tych elementów z wykończeniem innego dekoru. Na przykład z narzutą na łóżko, na pufie lub na dywanie.

 • Temat marynistyczny jest odtwarzany za pomocą gładkich tkanin lub dwukolorowych płócien w paski.Uzupełnij atmosferę linami, które otaczają każdą zasłonę. Inną opcją jest powieszenie zasłony z siatki.

Podstawowym wymogiem dla koloru tekstyliów przy dekorowaniu okien jest jego kompatybilność z resztą wnętrza.

Udekorowanie pokoju z dwoma oknami

Standardowe mieszkania i domy mają tylko jedno okno. Dlatego dwa otwarcia to luksus. Ale trudniej będzie stworzyć wystrój dla dwóch okien. Początkowo ważna jest lokalizacja tych elementów.Przedszkole powinno być podzielone na kilka stref, następnie przy oknach znajdzie się miejsce do nauki i do gier. Oba obszary będą dobrze oświetlone.

Gabinet przy oknie można wypełnić regałami. Jako zasłony nadają się zasłony rolowane lub rzymskie.Należy zadbać o łatwy dostęp do parapetu, gdyż będzie się tam gromadził kurz i trzeba go było usunąć.

Zaleca się wymianę parapetu na wbudowaną tabelę, która oddaje przestrzeń okna.

Na placu zabaw można uzupełnić surowe i praktyczne zasłony długimi, dopasowanymi zasłonami. Dozwolone jest umieszczanie na nich elementów dekoracyjnych.Rzeczywiście, w tym obszarze są one odpowiednie i nie odwracają uwagi dziecka od biznesu. Zaleca się zajęcie miejsca pod oknem pod szafką na zabawki. Ta część ściany jest rzadko używana i często pozostaje pusta.

Dekorowanie okien w pokoju dziecięcym powinno być wykonywane z dzieckiem. Podpowie Ci, jaki wybrać kolor materiału i projekt zasłony. Również internet jest pełen zdjęć dziecięcych wnętrz. To świetna okazja, aby jako podstawę przyjąć gotowy pomysł, oszczędzając jednocześnie swój czas.

Opcje zasłon do pokoju dziecinnego (2 filmy)

Różne wzory zasłon (39 zdjęć)

(26 8)
.