Dekoracja lustra DIY: stworzenie oryginalnego elementu do dekoracji pokoju

Lustro jest ważne i potrzebne atrybut pomieszczenia, nie tylko spełniając swoją funkcję użytkową, ale również stanowiąc piękny element dekoracyjny. Aby stworzyć oryginalny produkt, możesz własnoręcznie wykonać dekorację lustra, która będzie wyróżniać się oryginalnością i kreatywnym podejściem.

Opcje wystroju

Odpowiednio umieszczona konstrukcja może zwiększyć przestrzeń, stworzyć iluzję dużego i przestronnego pomieszczenia oraz stylowo udekorować.Do dekoracji lustra można użyć różnych materiałów, które często można znaleźć w każdym domu.Odrobina wyobraźni i chęci pomoże stworzyć prawdziwe dzieło sztuki, a fakt, że wszystko wykonywane jest ręcznie sprawi, że dekoracja będzie nieoceniona.

Najczęściej lustro ozdabia się tworząc wokół krawędzi ozdobną ramę.Ten rodzaj pracy nie wymaga specjalnych umiejętności i wiedzy, dużo ważniejszy jest dobry smak i kreatywność.

Materiałami do wykonania oprawy lustra mogą być:

 • muszle;
 • biżuteria kostiumowa;
 • gruby papier;
 • potłuczone szkło lub naczynia;
 • mozaika;
 • kije bambusowe i inne elementy drewniane.

Rama z potłuczonych naczyń

Jeśli nie chcesz wyrzucić swojego potłuczonego ulubionego wazonu lub kubek, możesz ich użyć do dekoracji lustra.​​​​Odłamki naczyń należy pociąć na mozaikę przy użyciu profesjonalnego narzędzia. Drobne elementy nakleja się na wcześniej przygotowany rysunek zwykłym klejem, dodawane są koraliki, kamienie z masy perłowej i inne elementy. Na ostatnim etapie powierzchnię ramy przeciera się zwykłą zaprawą, po czym wyciera się szmatką.

Dekoracyjna rama z rozbitych naczyń

Na filmie: Dekoracja lustrzana z rozbitych naczyń.

Zdobienie muszlami

Do pracy potrzebne będą farby akrylowe, klej i wiele muszelek o różnych kształtach i rozmiarach. Na przygotowaną powierzchnię nakłada się warstwę kleju, na której układane są muszle.Rozmieszczenie muszelek może być zróżnicowane: linie proste, krzywe, koła, fale itp.Po wyschnięciu kompozycję można pokryć warstwą farby akrylowej lub po prostu lakierem, aby utrwalić efekt.

Ozdabianie lustra muszlami

Na wideo: Ozdabianie lustra muszlami.

Zdobienie różnymi kamieniami

Zdobienie kamieniami wygląda pięknie i drogo. Warto pamiętać, że szklane krople wyglądają na dość masywne, więc wokół nich powinno być wystarczająco dużo wolnego miejsca. Kamienie muszą być tego samego rodzaju i wzoru.Jako dekoracja nadają się drobne kamyczki, szklane krople, kryształ, kamień dekoracyjny, krople ze szkła Murano, cyrkonie i inne elementy.Do mocowania stosuje się specjalny klej do dżetów, aby zapewnić maksymalną przezroczystość.

Oprócz kryształów kryształu górskiego pięknie wyglądają przezroczyste kamienie. W oparciu o styl wnętrza możesz wypróbować inne, jaśniejsze i bardziej nasycone odcienie.

Na wideo: opcje dekoracji z kamieni.

Zasady projektowania luster

Przy dekorowaniu ścian należy przestrzegać kilku zasad:

 • Produkty muszą być jednego rozmiaru, najlepiej małe lub średniej wielkości.
 • Cecha o nieregularnym kształcie nie pasuje do ramy.
 • Produkty o okrągłym i kwadratowym kształcie dobrze prezentują się w pięknej oprawie.
 • Wybranie klatek tego samego typu spowoduje, że kompozycja będzie wyglądać jako całość.
 • Kompozycję luster o różnych rozmiarach muszą uzupełniać te same ramy.
 • Aby stworzyć harmonijny obraz, nie przeciążaj przestrzeni. Dość 5 pozycji z efektownymi oprawkami.
 • Lustra idealnie wpasowują się we wnętrza, których ramy nawiązują do stylistycznego wystroju pomieszczenia.

Techniki zdobienia ścian lustrami

Główna zasada do zapamiętania jeśli chcesz udekorować pokój lustrami, mówi się, że im większy rozmiar przedmiotów, tym mniejsze powinny być w pokoju.Czyli kupując ogromny atrybut w pięknej oprawie z kutego żelaza lub mozaiki, możesz być pewien, że ten element wystarczy do pomieszczenia.

Duże elementy umieszczane są głównie na ścianie za meblami tapicerowanymi, w pobliżu małej szafki, szafki lub stołu kuchennego.Nie ma potrzeby dodawania do wnętrza innych elementów lustrzanych, co więcej, może to powodować pewne nierównowagi i nie będzie wyglądać harmonijnie.

Kompozycje lustrzane

Duże lustro zawsze wygląda szykownie i bogato, jednak wiele małych elementów lustrzanych jest rozwiązaniem bardziej oryginalnym.Z reguły są to produkty o tej samej konstrukcji i wielkości lub zbliżone do nich. Kształt może być bardzo zróżnicowany: modele zaokrąglone, prostokątne, w kształcie kropli i inne, w połączeniu z ogólną dekoracją pomieszczenia, sprawią, że wnętrze będzie stylowe i niepowtarzalne.

Możesz umieścić lustra w pozycji pionowej, poziomej, spiralnej, fali i innych technik, najważniejsze jest to, aby dekoracja była w harmonii z całością projektu.

Popularnym elementem dekoracyjnym jest kolaż luster. Mogą to być absolutnie te same elementy lub produkty, które mają różne kształty, wymiary i stylistykę.Odrobina kreatywności i kompozycja będzie wyglądać elegancko, korzystnie dopełniając wnętrze. Lustra ścienne pięknie prezentują się jako uzupełnienie obrazów, zegarów, zdjęć i innych dekoracji.

Wystrój lustra szafy

Trudno sobie dziś wyobrazić choćby jedną rodzinę bez szafy. Ważny mebel znajduje się przede wszystkim w sypialni.Znane lustra do szaf można przekształcić i ozdobić rysunkami witrażowymi, kamieniami i innymi elementami do dekoracji luster.

Jako dekoracja do luster szaf przesuwnych:

 • Mozaika - to technika zajmie dużo czasu i wysiłku. Najpierw na powierzchnię lustra szafkowego nanosi się rysunek, a następnie nakłada się ornament za pomocą szklanych elementów o różnych kształtach i kolorach.

 • Artystyczne malowanie witrażami - do takiej techniki zdobienia osoba musi posiadać specjalną umiejętność. Do stworzenia obrazu używa się specjalnych farb silikatowych, pędzli, konturów, maszyn, szablonów odpowiadających obszarowi lustra. Rysunek jest przymocowany do drzwi szafy, a po nałożeniu farby jest usuwany.

Stworzenie pięknego i niepowtarzalnego wystroju wymaga czasu i dużej cierpliwości. Jednak przy chęci i kreatywnym podejściu jej efekt końcowy przyniesie wiele pozytywnych emocji i na długo zachwyci twórcę swoją oryginalnością.

Ozdobne lustro we wnętrzu (1 film)

Ciekawe pomysły (42 zdjęcia)

​​
.