Dekoracja i dekoracja ścian na balkonie: możliwe opcje i niestandardowe rozwiązania

Remont balkonu jest logicznym zakończeniem remontu mieszkania. Powstaje naturalne pytanie - jaki rodzaj dekoracji ścian na balkonach jest zwykle wykonywany? W większości przypadków balkony i loggie są przeszklone i ocieplone. W ten sposób zamieniają się w mały pokój. A czasami, gdy są połączone z głównym pomieszczeniem, po usunięciu ramy okiennej i drzwi, stają się naturalną kontynuacją przestrzeni pomieszczenia.

Od czego zacząć naprawy na balkonie

Musisz zacząć nie od samej naprawy, ale od projektu. Nie trzeba zamawiać go u projektanta. Wystarczy przynajmniej schematycznie zobrazować rysunek.

Wypełnienie i dekoracja ścian zależeć będzie od kilku czynników:

  • Co będzie znajdować się na loggii i w jaki sposób meble są mocowane.W przypadku konstrukcji zawiasowych konieczne jest założenie hipoteki (np. na montaż stołu).
  • Gdzie i które punkty elektryczne będą wyświetlane.Zależy to od przeznaczenia i wielkości balkonu.
  • Jak będzie ogrzewany balkon.Możliwe opcje: ciepła podłoga, kaloryfer, kominek elektryczny.
  • Jaki rodzaj dekoracji ściennej iz jakiego materiału będzie wykonana.
  • Opcje piętra.Jeśli jest to ciepła podłoga, to najlepsze są płytki.

Dopiero po ustaleniu tych punktów możesz kupić materiały i rozpocząć naprawę.

Docieplenie balkonu

Eksperci zalecają docieplenie balkonu i ścian mieszkania od zewnątrz. Z reguły są izolowane płytami z pianki o grubości 100 mm.W tym przypadku kondensacja powstająca na styku zimnej i ciepłej powierzchni ściany (punkt rosy) będzie znajdować się na zewnątrz. Ale ta opcja nie zawsze jest możliwa. Izolacja zewnętrzna jest droższa. Tylko budowniczowie i wspinacze mogą to zrobić na wysokości.

Dlatego warto rozważyć opcję z izolacją wewnętrzną. Obecnie na rynku budowlanym prezentowana jest duża liczba materiałów do izolacji ścian.Mogą to być: maty z włókna szklanego, płyty piankowe, pianka piankowa (materiał foliowy z izolacją), styropian i inne.

Polistyren spieniony może być optymalnym rozwiązaniem. Jest cieńszy, nie kruszy się i dobrze utrzymuje ciepło. Przypominamy, że na balkonie trzeba ocieplić sufit i podłogę.

Możliwości mocowania izolacji mogą być różne: możliwe jest nałożenie kleju lub zamocowanie na specjalnych łącznikach. Na przykład parasole piankowe.Oprócz izolacji konieczne jest zainstalowanie hydroizolacji i paroizolacji. Jest to specjalny materiał foliowy, który zapobiega przenikaniu wilgoci.

Montaż okablowania i opasek kablowych

Zależy od tego, jaki projekt jest wymyślany i co będzie na ścianach, gdzie zostaną umieszczone przewody elektryczne.Główne okablowanie najwygodniej wykonać w suficie, układając je w falistej tulei.W tym przypadku będziesz musiał mniej ciąć ściany. Następnie instalowane są przewody i skrzynki gniazdowe.

Najczęściej poziom podłogi na balkonie jest niższy niż w pokojach, dlatego jest on wypełniony wylewką.Z punktu widzenia izolacji bardziej słuszne byłoby zastosowanie zaprawy cementowej zmieszanej z pianą sypką. W przypadku ogrzewania podłogowego stosuje się inną technikę montażu.

Wykończenie ścian balkonu

Po dwóch pierwszych etapach naprawy ściany zszywane są arkuszami płyt gipsowo-kartonowych. Warto tutaj przypomnieć o wbudowanych strukturach. Jeśli będziesz mieć stół, ladę barową lub inną konstrukcję na zawiasach przymocowaną do ściany, nie zapomnij zaciągnąć kredytu hipotecznego z drewna lub metalu.Tradycyjnie ściana obszyta jest płytą gipsowo-kartonową na profilach. Służy jako dodatkowy uchwyt do izolacji.Ścianę przylegającą do pokoju można otynkować.

Aby odpowiednio udekorować ściany, rozważymy opcje, zaczynając od tego, do którego pomieszczenia dołączona jest loggia lub balkon.

Jeśli w kuchni jest balkon

Najczęstszą opcją jest połączenie części wypoczynkowej i małej dodatkowej jadalni powierzchnia.W tym przypadku ściany wykończone są jak w kuchni.Może to być tapeta, tynk strukturalny, malowanie strukturalne. Jeśli meble w kuchni wykonane są z drewna, możesz wykorzystać ten materiał również na balkonie. Lepiej połączyć.

Druga opcja to teren rekreacyjny. Może być udekorowany w modnym orientalnym stylu z miękkimi poduszkami i niskimi sofami.Istnieje możliwość zastosowania elementów tekstylnych na ścianach.

Kiedy jest to klasyczna część wypoczynkowa, można ozdobić ściany kamieniem ozdobnym i ozdobić półkami z kwiatami, postawić stolik z krzesła.Miękka sofa przy bocznej ścianie byłaby odpowiednia. Meble rattanowe wyglądają pięknie.

Balkon często wykorzystywany jest do przechowywania artykułów gospodarstwa domowego, naczyń, warzyw, konserwacji. W takim przypadku możesz użyć plastikowych paneli do dekoracji ścian. Są dobierane pod kolor kuchni.

Loggia połączona z sypialnią

Loggie i balkony z sypialni często łączone są z pokojem. W tym przypadku są naturalnym przedłużeniem pomieszczenia. Ściany wykończone tym samym materiałem co pokój. Istnieje możliwość podziału na strefy.Najczęściej balkon jest podzielony na strefy przy użyciu innego koloru lub materiału ścian. Możesz zrobić mini-szafkę.W przypadku sypialni lepiej jest kupować materiały bardziej przyjazne dla środowiska, więc plastik nie jest dobrym rozwiązaniem.

Doskonałe rozwiązanie - balkon-buduar. Toaletka będzie w dobrej harmonii z obrazem lub panelem na ścianie, kwiatami, miękką pufą, tekstyliami.Niektórzy ustawili mini-siłownię na balkonie z jedną lub dwiema maszynami. Potrzebne jest tutaj praktyczne wykończenie.Ściany pokryte są panelami drewnianymi lub odporną na ścieranie tapetą w innym kolorze do wysokości parapetu.

Na wideo: projekt loggii połączony z sypialnia.

Balkon połączony z salonem

Balkon z salonu najczęściej wykorzystywany jest do wypoczynku. Idealnie nadaje się do małego ogrodu zimowego. W takim przypadku odpowiednie będą materiały naturalne lub ich imitacja. Płytka dla dzikusa, cegła, drewno.Jedną ze ścian można ozdobić fototapetą przedstawiającą przyrodę. Uzupełni to wnętrze i nieco zmodyfikuje przestrzeń.

Miejsce do siedzenia na balkonie w przedpokoju powinno być funkcjonalne. Kiedy gromadzą się goście, loggia staje się miejscem rozmowy i komunikacji.Obok sofy lub fotela można zrobić mały kontuar barowy, ściany w tym przypadku wykończone są cegłą.

Ciekawą opcją jest wykończenie loggii w stylu japońskim. Ściany z lakonicznymi dekorami ciemnego drewna, elementami z naturalnego kamienia, bonsai i lampami podłogowymi.

Balkon z żłobkiem

Wiek dziecka odgrywa ważną rolę w dekoracji balkonu żłobek. Jeżeli dziecko jest małe, to dopuszcza się zrobienie placu zabaw. W takim przypadku wykonuje się ciepłą podłogę lub przykrywa dywan.Na jednej ze ścian naklejane są fototapety z motywami dziecięcymi, montowane są półki na zabawki. Możesz zrobić sofę z pudełkiem na zabawki przy ścianie.Dzieci uwielbiają małe pokoje, czują się tam bardziej komfortowo.

Dla studenta to idealne miejsce do nauki, bo na balkonie jest dużo światła. Pomieszczenie powinno być jak najbardziej funkcjonalne.Lepiej pomalować lub wytapetować ściany, które następnie można przemalować lub umyć.Dobierzcie razem z dzieckiem stylistykę, zaczynając od jego sympatii i hobby.

Balkon warsztatowy

Gdy członek rodziny ma pasję, balkon można zamienić na warsztat. W takim pomieszczeniu wszystko powinno być funkcjonalnie przemyślane.Ściany wykończone praktycznymi materiałami. Należą do nich płytki dekoracyjne, boazeria, panele plastikowe, farba strukturalna.Regały i półki rozmieszczone są na obwodzie ścian. W zależności od hobby można dodać tematyczny wystrój.

​​

Loggia otwarta

Balkon nie zawsze jest w pełni przeszklony. W tym przypadku spełnia pierwotnie zamierzoną funkcję - miejsce, w którym można oddychać świeżym powietrzem.Na takich otwartych werandach robi się ogródek letni.Tylko przyległa ściana jest przycięta.Materiał musi być odporny na zmieniające się warunki klimatyczne.Odpowiednie płytki do materiałów naturalnych, farby elewacyjne, panele drewniane poddane działaniu środków ochronnych.

Wyroby kute polecane są jako zestawy meblowe. Na ścianach montowane są półki na kwiaty, zawieszane są doniczki.Płytki są używane jako podłoga. Popularny jest również taras. Nie będzie zbyteczne przypominanie, że podłogi na otwartych balkonach układa się z niewielkimi spadkami na zewnątrz, starannie uszczelniając połączenie między podłogami a ścianami. Woda deszczowa musi odpływać i nie wnikać w szczeliny.

Opcje niestandardowe

Miniszklarnia i mały kącik zoo nie są dość powszechnymi rozwiązaniami. Mieszkańcy lata, którzy się nie zrealizowali, czasami robią szklarnię z balkonu.W tym przypadku należy liczyć się ze zwiększoną wilgotnością, dlatego idealnie sprawdzą się plastikowe panele na ścianach.

Namiętni miłośnicy zwierząt czasami zamieniają balkon w kącik zoo. Może być terrarium, akwaria z rybami, klatki z małymi gryzoniami.Podobnie jak w poprzednim przypadku, do ścian należy użyć tworzywa sztucznego, płytek, farby elewacyjnej.Balkon jest zrekultywowaną powierzchnią użytkową, więc dekoracja ściany będzie zależeć od jego przeznaczenia.

Opcje dekoracji ścian na balkonie (3 filmy)

Ciekawe pomysły (37 zdjęć)

.