Dekoracja balkonu z tapetą: stylowe wykończenia i wskazówki dotyczące wyboru materiału

Większość ludzie nie wiedzą, jaka tapeta na balkonie może wyglądać niecodziennie i tworzyć przytulną atmosferę. Są tam sklejane przez analogię z innymi pomieszczeniami. Ale to nie w porządku. Jest to pomieszczenie szczególne pod względem konstrukcji, wielkości i przeznaczenia. W zależności od tych wskaźników musisz wybrać materiał do dekoracji balkonu.

Korzystanie z tapety na balkonie

Czy na balkonie można przykleić tapetę? Tak, ale zanim zaczniesz tworzyć wnętrze loggii, musisz się upewnić, że się do tego nadaje.W końcu zdarzają się sytuacje, w których w naprawę inwestuje się dużo pieniędzy i wysiłku, a z powodu nieodpowiedniego pomieszczenia całe piękno szybko znika.

Tapetę można kleić z uwzględnieniem następujących czynników:

 • Wszystkie rodzaje materiałów wykończeniowych nadają się do ogrzewania i przeszklone pomieszczenia.
 • Jeżeli loggia jest przeszklona, ​​ale nieogrzewana, to klejenie można przeprowadzić, jeśli temperatura powietrza nie spadnie poniżej 5 stopni Celsjusza. Jest to możliwe przy znacznej izolacji pomieszczenia.
 • Wszystkie materiały wskazują poziom wilgoci, jaka powinna być w pomieszczeniu.
 • Projekty muszą zostać usunięte.

Nawet biorąc pod uwagę wszystkie te wskaźniki, nie można liczyć na papierową tapetę na balkon.Są bardzo kruche i krótkotrwałe. Dlatego istnieje wiele bardziej odpowiednich rodzajów tapet na balkony, na przykład płynnych lub bambusowych.

Przygotowanie ścian do klejenia

Przed przystąpieniem do klejenia należy wykonać procedury przygotowawcze. Aby materiał dobrze przylegał do powierzchni ściany należy wykonać kilka czynności:

1. Wyeliminować wszelkie nierówności. W niektórych przypadkach stosuje się do tego gips.

2. Wykonać kit. Ta praca jest wykonywana w dwóch etapach: najpierw obróbka grubsza, a następnie wykańczająca.

3. Nałożyć podkład. Ta procedura również przebiega w kilku etapach. Najpierw nakłada się pierwszą warstwę, należy ją przeszlifować papierem ściernym (odpowiedni jest papier o drobnoziarnistej powierzchni ściernej). Następnie przeprowadzane jest ostatnie gruntowanie.

Wykonując te proste, ale czasochłonne czynności, możesz przedłużyć żywotność tapety.Im gładsza powierzchnia robocza, tym lepsze będzie wykończenie.Dlatego nie należy ignorować manipulacji przygotowawczych do przyklejenia tapety na balkonie.

Płynne wykończenie tapety

Płynna tapeta na balkon to najnowsza i najpopularniejsza opcja wykończenia. Pomimo nazwy tego materiału, w swoich właściwościach ma niewiele wspólnego ze zwykłą tapetą. Dzięki swojej konsystencji jest to płynna papka, którą nakłada się na ściany. Ten materiał na nich zamarza.

Pod względem parametrów zewnętrznych płynne tapety trudno odróżnić od klasycznych materiałów – mają podłoże z tkaniny i wyglądają jak pokrycia tekstylne.

Wśród składników, które są używane do tworzenia płynnej tapety są:

 • bawełna i włókna jedwabiu;
 • celuloza;
 • fungicydy;
 • barwniki;
 • Dyspersja akrylowa (substancja ta nadaje materiałowi lepkość).

Należy pamiętać, że ten rodzaj materiału nie jest kompatybilny z wilgotnym środowiskiem.Pomocna może być obróbka powierzchni podkładami i lakierami. Bardzo łatwo jest rozprowadzić taki materiał po ścianach, więc nie są wymagane żadne specjalne umiejętności. Narzędziem pracy może być szpatułka lub skos.

Dzięki płynnej tapecie możesz stworzyć naprawdę oryginalne wnętrze. Różnorodność kolorów i odcieni zadowoli wszystkich konsumentów.

Na wideo: zalety płynnej tapety.

Użycie fototapety

Przyklejenie fototapety w pokoju balkonowym to dość powszechne rozwiązanie projektowe. Wielu kojarzy ten materiał tylko z czasami sowieckimi. Ale nadal jest popularny.

Dlaczego fotopanel jest nadal używany w dekorze? Istnieje na to wyjaśnienie:

 • Materiał ma niski koszt;
 • Fototapeta wygląda bardzo nietypowo i optycznie powiększa pomieszczenie;
 • Same fototapety stanowią jasny akcent, dzięki czemu pomieszczenie nie potrzebuje dodatkowego wystroju.

Na rynku dostępna jest szeroka gama podobnych materiałów. Nie będzie trudności z wyborem żądanej opcji.Fototapety pomogą stworzyć odpowiednią atmosferę tropików, relaksu nad morzem, kwitnącego ogrodu czy zacienionej leśnej alei.Prawidłowe wykorzystanie tych materiałów we wnętrzu nie wymaga wiele wysiłku. Najważniejsze jest, aby zachować ogólny styl na zdjęciu.

W tym celu stosuje się kilka technik:

 • układ roślin podobny do obrazu w pomieszczeniu;
 • należy wybrać meble w tym samym stylu (krzesła wiklinowe, stoły szklane);
 • towarzyszące wykończenie powinno być w tej samej kolorystyce co panel.

Istnieje również ryzyko uszkodzenia tapety. Balkon jest dość jasnym miejscem, a stała ekspozycja na promienie może prowadzić do blaknięcia koloru wykończenia. W rezultacie obraz zniknie, a wnętrze przestanie być piękne. Ale możesz uchronić się przed tym negatywnym wpływem.

W tym celu przed wydrukowaniem zdjęcia powierzchnia tapety jest lakierowana lub wybierany jest wysokiej jakości tusz odporny na promieniowanie UV.Taki element dekoracyjny będzie służył dłużej niż rok, jeśli pomieszczenie będzie izolowane i zabezpieczone przed wodą.

Nie należy lekceważyć ceny produktu, ponieważ fototapety są trwałe, więc nie musisz martwić się o wygląd pomieszczenia.

Wykładziny korkowe

Jest to jeden z najtańszych sposobów wykończenia loggii. W przypadku wyboru tego konkretnego materiału konieczne jest przeprowadzenie procedury gruntowania.Sam proces klejenia jest trudny, ponieważ korek jest materiałem sztywnym.

Istnieje szereg zaleceń, które ułatwiają szybkie i łatwe udekorowanie pokoju tapetą z korka:

 • kleju i powinno wystarczyć. Ze względu na duży ciężar takich powłok konieczne jest użycie dużej ilości spoiwa. Brak kleju może szybko oderwać materiał od ściany.
 • Oznaczenia powinny być jak najdokładniejsze, nie zaleca się wykonywania połączeń na zakładkę.
 • Nie można wciskać takich materiałów w narożnik - taka manipulacja doprowadzi do uszkodzenia wyglądu tapety.
 • Nadmiar pokrycia należy usunąć nożem uniwersalnym.
 • Obszary w stawach najlepiej wykonać wałkiem. Pomoże to pozbyć się bąbelków.
 • Korek ma szeroką gamę wzorów i odcieni. Nie bój się eksperymentować i próbować różnych opcji.

Przytulny balkon z pięknym widokiem można łatwo stworzyć. Wystarczy dobrać odpowiedni materiał wykończeniowy. Aby wykonać wysokiej jakości naprawę loggi, należy ją przede wszystkim dobrze zaizolować. Wtedy przyklejenie dowolnego rodzaju tapety będzie uzasadnione.

Dekoracja loggii (2 filmy)

Różne rodzaje tapet (40 zdjęć)

​​
.