Decoupage przedmiotów wyposażenia wnętrz w stylu shabby chic: technika wykonania

Decoupage w stylu shabby chic to sposób na odnowienie starych mebli, który w procesie zdobienia nadaje im wyrafinowania i vintage. Prace wykonane w decoupage shabby chic wyróżniają imitacja starej powierzchni, kolorystyka w pastelowych odcieniach oraz zastosowanie detali nawiązujących do wystroju wnętrz starej Anglii.

Doniesienia historyczne

Za założycielkę stylu shabby chic uważa się Angielkę Rachel Ashwell. W latach 80. ubiegłego wieku, kiedy Wielką Brytanię ogarnęła potężna obsesja na punkcie loftów, romantyczna natura dziewczyny domagała się atmosfery tradycyjnej starej Anglii. Rachel poszła na spacer na pchli targ, gdzie udało jej się zdobyć kilka uroczych, ale straciła swój oryginalny wygląd gadżetów.

Ashwell przeprowadził restaurację znalezisk, stosując na nich różne techniki zdobienia. Zaktualizowane wersje śmieci i śmieci po przetworzeniu przez szwaczki wyróżniały się wyrafinowaniem, wyrafinowaniem i elegancją.

Renowacja techniką decoupage

Najszerszy zakres zastosowań techniki decoupage shabby chic, renowacja mebli, doskonalenie wzornictwa poszczególnych elementów wyposażenia wnętrz, dekoracji podłóg - wszystko to daje fantazjom rzemieślników pełną swobodę.Poniższe przykłady realizacji rękodzieła stylu staroangielskiego będą inspiracją dla przyszłych rozwiązań dekoratorskich.

Renowacja komody, stołu czy krzesła pozwala radykalnie odmienić atmosferę nie tylko pojedynczego pomieszczenia, ale całego domu.Chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na mistrzowską lekcję mebli decoupage w stylu shabby chic.

Krzesło decoupage (klasa mistrzowska)

Zacznijmy od spisu narzędzi i materiałów niezbędnych do renowacji krzesła:

 • farba akrylowa;
 • Umbra akrylowa palona;
 • naturalna siena akrylowa;
 • lakier akrylowy;
 • pędzle różnej wielkości;
 • ​​
 • papier ścierny;
 • świeca;
 • serwetki papierowe.

Dekorowanie krzesła techniką decoupage shabby chic składa się z następujących kroków:

 • Przygotowanie . Przed przystąpieniem do procesu dekoracji bezpośredniej należy przeprowadzić wstępne prace mające na celu usunięcie warstwy lakieru lub farby z powierzchni okuć. W efekcie powierzchnia mebla powinna przybrać minimalnie szorstką i maksymalnie gładką strukturę.

Przygotowanie powierzchni do malowania

 • Zdzieranie . Opcjonalny przedmiot, który możesz bezpiecznie pominąć, jeśli pomysł, który wymyśliłeś, nie sugeruje obecności zadrapań na dekorowanym przedmiocie. Aby stworzyć sztucznie odrapany, pomaga pomalować miejsca, w których będą znajdować się rzekome zadrapania, spalonym umbrem akrylowym. Obszary te wymagają woskowania świecy, a następnie usunięcia nadmiaru.

Malowanie krzesła palonym umbrem lub inną ciemną farbą

 • Malarstwo . Łączymy białą farbę akrylową z naturalną sieną - dzięki temu surowiec do malowania będzie miał mleczno-kremowy odcień. Podziel masę na kilka części i dodaj klej PVA. Pomaluj wszystkie elementy krzesła pędzlem. W razie potrzeby główną warstwę można przymocować kilkoma cienkimi warstwami akrylu.

Malowanie krzesła bielą akrylową

 • Szlifowanie . Za pomocą papieru ściernego usuń szorstkość wyschniętej farby.

Szlifowanie powierzchni

 • Dekorowanie . Po ustaleniu miejsca na umieszczenie serwetek nakładamy warstwę lakieru akrylowego na pomalowany obszar, przygotowane serwetki mocujemy klejem PVA.

Przyklej obraz PVA

 • Wniosek. Dla pełnej gotowości konieczne jest przetworzenie przedmiotu jedwabiście matowym lakierem.

Skok wykańczający

Na wideo: Dekoracja krzesła w stylu shabby chic

Dekoracja pudełka (klasa mistrzowska)

Ręczny decoupage pudełka w stylu shabby chic zamienia najmniej rzucające się w oczy pudełko w jasną mini-skrzynię do przechowywania rzeczy o różnym przeznaczeniu. Pudełko domowej roboty to najlepsza opcja na ręcznie robiony prezent.

Przed rozpoczęciem pracy upewnij się, że masz w miejscu pracy takie przedmioty jak:

 • skrzynka drewniana;
 • farby akrylowe białe i umbrowe;
 • skóry o różnej chropowatości;
 • świeca woskowa;
 • Klej PVA;
 • szczotka z włosia syntetycznego;
 • rozpylona woda;
 • Lakier wodorozcieńczalny.

Przed przystąpieniem do pracy z produktem zaleca się wyjęcie go z akcesoriów, śrub i pętli. Postępuj zgodnie z przygotowanym planem działania:

1. Przygotuj drewnianą skrzynkę usuwając z niej wszystkie mocowania i uchwyty.

Drewniane Pudełko

2. Rozpuść mieszaninę naturalnej umbry i wody w pojemniku. Gęstość przyszłego podkładu do malowania powinna być podobna do konsystencji kefiru. Nałóż warstwę powstałej mieszanki na te miejsca pudełka, w których planujesz zrobić zadrapania.

3. Po wyschnięciu brązowej warstwy farby rozpoczyna się etap pocierania potrzebnych miejsc woskiem/świecą woskową. Zetrzyj nadmiar.

Produkt nacierać świeczką

4. Pomalować produkt białą farbą rozcieńczoną wodą.

Malujemy na biało

5. Po całkowitym wyschnięciu powłoki przetrzeć ją grubym papierem ściernym aż do pojawienia się podkładu.

Wykonywanie zadrapań

6. Wytnij z serwetki wzór przyszłej dekoracji i oddziel jej warstwy, następnie przyklej rysunek do pudełka (na dekorowany obszar wcześniej nasmarowany klejem)... Na górze ponownie nasmaruj obraz klejem.

Nakleić rysunek na powierzchnię

7. Utrwalić wynik lakierem akrylowym.

Efekt końcowy

Jak widać z powyższego MK, przy stworzeniu pudełka w stylu shabby chic, przy odrobinie wysiłku i cierpliwości każdy sobie poradzi. Jednocześnie ostateczna praca mile zaskoczy. Światowej sławy projektanci stosują styl shabby chic przy tworzeniu wnętrz lokalu, ponieważ jest ono przesycone romantyzmem i nastrojem lekkości, zachwyca koneserów wyrafinowaną i antyczną atmosferą.

Warto zauważyć, że technika decoupage jest zachowana niezależnie od przedmiotu, więc można bezpiecznie wykorzystać podane lekcje mistrzowskie do udekorowania dosłownie każdego drewnianego przedmiotu, czy to komody, stołu, drzwi, ścian czy nawet tacę.

Decoupage starych mebli w stylu shabby chic (2 filmy)

Pomysły na decoupage w stylu shabby chic (40 zdjęć)

​​
.