Czy potrzebujesz dywanu we wnętrzu kuchni i jak go wybrać (wymagania i cel użytkowania)

Wbrew opinii wielu przeciwników dywan w kuchni, nowoczesne trendy w projektowaniu przestrzeni kuchennej zapewniają jej wykorzystanie. A ten moment nie jest nowością projektową. Ta opcja była używana w kulturach różnych narodowości. Od czasów starożytnych w rosyjskich chatach i podczas posiłków w kulturze Wschodu można było obserwować samodziałowe dywany. Jak aktualny jest dywan w kuchni i jak go wybrać? To zostanie omówione w tym artykule.

Zalety i wady

Obecność dywanu w kuchni musi być uzasadniona. Ważnym pytaniem jest – czy w ogóle jest to potrzebne? Spróbujmy odpowiedzieć na ten problem i wymieńmy główne zalety dywanów na podłodze w kuchni:

 • Dywan jest rzeczą niezastąpioną, jeśli w domu mieszkają małe dzieci lub osoby starsze.Przemawia za tym fakt, że w takim wieku możliwe są upadki, a dywan znacznie złagodzi jego konsekwencje. Jest to szczególnie ważne w przypadku zastosowania płytek jako podłogi.
 • Dywan doskonale spełnia funkcję strefowania, co optycznie powiększa przestrzeń w pomieszczeniu.​​​​Podkreśla jadalnię, określając miejsce w kuchni, które pełni funkcję salonu lub jadalni. Jest to szczególnie ważne w przypadku dużych kuchni.
 • Małe dywaniki są często używane w małych kuchniach, które umieszcza się w miejscu pracy.Dla gospodyń domowych, które spędzają dużo czasu na gotowaniu, produkt pomaga odciążyć nogi.
 • Wykładzina w kuchni jest odpowiednia, gdy podłoga jest wykonana z laminatu.W tym przypadku pełni funkcję ochronną, zapobiegając rysom i innym defektom na laminacie.

Dywan pozwala nadać kuchni oryginalnego rozwiązania, wyeksponować wybrane elementy i wybrany styl dekoracji.

Wady dywanu w kuchni to:

 • szybkie zabrudzenie runa na produkcie;
 • kurz i zanieczyszczenia również szybko zbierają się pod dywanem;
 • komplikowanie sprzątania kuchni;
 • Szybkie zużycie - produkty używane w kuchni są często myte.

Podstawowe wymagania

Wybierając dywan do kuchni, konsumenci muszą zrozumieć, jakie podstawowe cechy produkt powinien spełniać:

 • Należy zakupić dywan wykonany z trwałych materiałów. Aby uprościć pielęgnację produktu, konieczne jest, aby był lekki i miękki. Można go łatwo ułożyć i zmontować, a jeśli wymiary są niewielkie, to można go wyprać w pralce.

 • pranie. Dlatego musisz kupować produkty z materiałów odpornych na chemię gospodarczą.

 • W przypadku, gdy wykładzina ma powierzchnię ślizgową, wykładzina musi być wyposażona w gumowane narożniki po niewłaściwej stronie, co może zmniejszyć stopień poślizgu. Zwiększy to bezpieczeństwo Twojego pobytu w kuchni.

 • Jeśli używa się kilku dywanów, na przykład do jadalni i do zapewnienia miejsca pracy, to problem rozwiązuje się po prostu - produkty są wybrane w jednym rozwiązaniu projektowym.

 • Na życzenie istnieje możliwość zakupu produktów, które zapewniają efekt masażu. Dobre są również dywany ze specjalnym efektem amortyzującym - pozwalają zmniejszyć obciążenie stóp gospodyń domowych podczas długiego gotowania.

Przeznaczenie dywanu

Główna funkcjonalność dywan w kuchni - realizacja zagospodarowania przestrzennego.Pozwala nam to rozwiązać kilka problemów:

 • przydzielić jadalnię dla większej przytulności i komfortu;
 • zmniejszają nacisk na podłogę powodowany przez nogi stołów i krzesła;
 • zmniejszają prawdopodobieństwo stłuczenia naczyń, ponieważ mogą one pozostać nienaruszone, jeśli zostaną upuszczone na dywan;
 • , aby zmienić wystrój pokoju, aby uzyskać akcent kolorystyczny.

Wybór (na co zwrócić uwagę)

Wybór dywanu w kuchnia musi być wykonana według kilku parametrów, które w połączeniu umożliwiają realizację życzeń konsumentów. Dokładnie na jakie niuanse należy zwrócić uwagę, opisano poniżej. Nasze rekomendacje pomogą Ci wybrać model dywanu, który będzie pasował zarówno do wnętrza, jak i przeznaczenia użytkowego.

Rozmiar

Istotną rolę odgrywają wymiary dywanu. Niektórzy pokrywają dywanem całą podłogę, podczas gdy inni wolą mały dywan.W tym drugim przypadku konieczne jest wybranie odpowiedniego rozmiaru produktu, w przeciwnym razie może on nie pasować do ogólnego otoczenia lub wyglądać niezręcznie.

Głównym wymaganiem jest, aby rozmiar dywanika do jadalni był co najmniej 60 cm większy niż stół.

Kształt

Na rynku jest wiele rodzajów dywanów. Najlepszą opcją jest wybranie kształtu, który całkowicie powtórzy styl stołu używanego do jadalni. Pozwoli to uzyskać wyraźną definicję linii i wizualnie połączyć wszystkie komponenty.Klasycznym rozwiązaniem są kwadratowe lub okrągłe modele dywanów. Produkty owalne są dziś nie mniej popularne.

Materiał

Materiał na dywanik w kuchni musi mieć dobrą trwałość. Jest to uzasadnione faktem, że ma dość duży ładunek.Modele wykonane z naturalnych materiałów, np. wełny, negatywnie reagują na wysoką wilgotność i chemię gospodarczą, szybko się brudzą i są drogie – to nie jest najlepsza opcja do kuchni.

Zgodnie z zaleceniami specjalistów warto kupować produkty z włókien syntetycznych, np. preferowany jest nowy materiał – polipropylen.

Tekstura

Podstawową zasadą dotyczącą tekstury produktu dywanowego jest to, że im mniejsze jest runo, tym lepiej sprawdzi się w kuchni.Jeśli dywan ma długie runo, bardzo trudno jest go wyczyścić z plam i brudu, ponieważ wszystko jest wchłaniane bezpośrednio we włókna. Najlepszą opcją są piękne, niestrzępiące się produkty lub dywan.

Kolory

Najlepsza opcja na dywan w kuchni o niebrudzących kolorach. Niedopuszczalne są jasne kolory, na których widać najmniejsze zabrudzenia. Nawet niewielka kropla kawy na jasnym tle dywanu przyciągnie uwagę i sprawi problemy podczas czyszczenia.Najlepszym wyborem jest ciemny lub wielokolorowy dywan. Fakt ten znacznie zmniejszy pracę związaną z opieką nad nim.

Na wideo:charakterystyka różnych rodzajów dywanów i wskazówki do wyboru.

Jak wpasować się w kuchenne wnętrze

Poza praktycznym zastosowaniem dywan w kuchni może uosabiać wiele pomysłów w zakresie organizacji kuchni przestrzeń. Wyobraźmy sobie kilka opcji stylistycznych, które mogą być dobrym rozwiązaniem do kuchni.

Loft, minimalizm, hi-tech

Loft, minimalizm, hi-tech - to style nowoczesnego kierunku. Wszystkie mają kilka takich samych cech, które mają na celu zapewnienie funkcjonalności przestrzeni, atmosfery wolności, produktywności i minimalizacji uciążliwych detali.

Loft łączy przede wszystkim kilka czynników, które według niektórych są sprzeczne. Na przykład pozorny niepokój i przemyślana praktyczność i luksus.Nie tylko dywan, ale sam wystrój pokoju powinien iść równolegle w projektowaniu.

Podłoga w stylu loftu - płytki przypominające kamień lub listwy drewniane. Dlatego wybieramy minimalistyczne produkty tkane.​​Alternatywą są niestrzępiące się maty syntetyczne o niemal gładkiej fakturze. Możesz użyć maty do aranżacji miejsca pracy, a model z filcu i filcu idealnie sprawdzi się w jadalni.

Dywany high-tech kojarzą się z praktycznością i lakonizmem.Wystrój kuchni oparty jest na wykorzystaniu metalu i szkła, a posadzka jest odlewana lub kafelkowa. W takich warunkach bardziej odpowiednia jest niestrzępiąca się wersja dywanu. Odpowiedni jest prostokątny kształt, a projekt jest jednokolorowy lub z obecnością geometrycznych wzorów.

W stylu minimalizmu stosowane są praktyczne modele, które nie ślizgają się po powierzchni. W kolorystyce preferowane są szare, czarne, ceglane odcienie, kolory drewna.

Rustykalny i retro

Styl retro daje wiele możliwości.Jest to uzasadnione faktem, że sięga czasów wiktoriańskich i nie tracił popularności aż do lat 50-tych. Dlatego wygląd kuchni może być bardzo różny.

Najpopularniejszym stylem w aranżacji kuchni jest vintage. Wynika to z faktu, że przedmioty retro z lat 60-tych można kupić bez większych trudności.

Dywan we wnętrzu kuchni w stylu angielskim wykonany jest z drogich materiałów, które podobnie jak meble mają szlachetny kolor. Dozwolony jest nawet długi stos. Jasne, ręcznie robione modele nadają się do dekoracji pokoju w duchu lat 40-tych.

Proste wyroby - ręcznie tkane lub dziane - ciekawie prezentują się w kuchni. Umieszcza się je przy blacie stołu oraz w obszarze roboczym.

Klasyczny, nowoczesny, art deco, gotyk, barok

Wymagania dotyczące dywanów można położyć w kuchni urządzonej w odpowiednim stylu:

 • Do klasyki potrzebny jest dywan na podłodze w kuchni w tej samej kolorystyce. Stosowane są głównie powściągliwe odcienie: od beżu po koniak, niebieski, oliwkowy, ciemnozielony, szary.

 • Styl secesji wita monochromatyczność. Niedozwolone są fantazyjne odcienie i kształty tekstyliów, chociaż możliwy jest pewien stopień krzywizny.

 • Art Deco łączy nowoczesność i neoklasycyzm. Zakłada jaśniejszy projekt, a czasem dekorację zbudowaną na kontraście. Wybierane są modele monochromatyczne lub dywany z dużymi geometrycznymi wzorami i ornamentami.

 • Dywany z dużym włosiem w kolorze fioletowym, brązowym, żółtym, niebieskim, które znajdują się w części jadalnej i przy miejscu pracy, w pełni zgodne z historyczne elementy wystroju samego pokoju reprezentują gotycki design.

 • Na podłogę można położyć dywan w stylu barokowym, aby dodać bogactwa i luksusu. Wyrafinowanie to znak rozpoznawczy takiego wnętrza. Dywan nie powinien nadmiernie upraszczać luksusu wyposażenia, a wręcz przeciwnie go podkreślać.

Wszystkie przedstawione wskazówki pomogą Ci wyciągnąć pewne wnioski i wybrać odpowiedni model dywanu do kuchni. Aby uzyskać więcej informacji, możesz obejrzeć zdjęcia w naszej galerii poniżej lub przeczytać opinie odwiedzających różne strony pozostawione w komentarzach.

Miękki dywanik do kuchni z pomponów własnymi rękami (1 wideo)

Opcje dywanów we wnętrzu kuchni (60 zdjęcia)

...